PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dach jest tańszy: tradycyjny dwuspadowy czy płaski ?



marcin_budowniczy
05-02-2005, 21:10
Witam
Zastanawiam się jaki dach jest tańszy tradycyjny-dwuspadowy czy płaski np. taki jak w PRL-owskich kostkach.
Czy budowa "kostki" jest tańsza od tradycyjnego dwuspadowego (zakładając taką samą powierzchnie użytkową)?
Co myślicie o "kostkach" (w nowszym stylu).?
Jakie są plusy/minusy względem tradycyjnego "normalnego" domku?
Oczywiście kostka nie będzie pasować na Podhalu :-)

robert skitek
05-02-2005, 23:26
po pierwsze nie nazywaj wszystkich domów z płaskim dachem "kostką". Kostka to taki dom 10x10x7m - wszedzie tego pelno i zle sie kojarzy. Powierzchni uzytkowej i kubatury nie uzyskasz identycznej jesli dach położysz pod kątem np 45 stopni - zawsze dojdzie miejsce na poddasze albo kubatura wieksza do ogrzania. Co do samego kosztu konstrukcji to taniej wyjdzie więźba jesli nie bedzie skomplikowana. przy płaskim dachu nie wolno oszczędzać na izolacjach, dobrze nalezy rozwiązać odpływ wody deszczowej, w przeciwnym razie moga być kłopoty.
W górach też czasem pięknie da sie rozwiązać dom z płaskim dachem.

Heliodor
06-02-2005, 10:59
Mam płaski dach od kilku miesięcy.Koszty takiego dachu w naszym przypadku to :
strop teriva ,beton ,cegła pełna na ścianki ażurowe na których podparto płyty korytkowe ,na to 5 cm szlichty,papa.Acha ocieplony wełną 20cm.
Dach jednospadowy.Materiały ,robocizna/ w tym dźwig do układania płyt za grosze/ za 200m 2 dachu niecałe 30tys.K

gosciu01
06-02-2005, 11:18
przede wszystkim, sprawdź warunki lokalnego zagospodarowania przestrzennego. W gminie, której budowałem jasno stało, że nie dostanę zgody na budowę, jeśli dach miałby pochylenie mniejsze niz 30 stopni.


Cz.

ramzes II
07-02-2005, 12:03
Polecam dach dwuspadowy wykonany z prefabrykowanych wiązarów. Będzie to napewno najtaniej, a dom wygląda jak dom a nie betonowe pudło. Takie wiązary robi w Szczecinie firma PARTNER, ale są też inne

Honorata
07-02-2005, 13:20
mój dach dwuspadowy o powierzchni 216 m2 z dachowka cementowa (nie najtansza jaka byla na rynku) i tradycyjna wiezba kosztowal w listopadzie 2004 -27 tys. (7 tys robocizna, 7 drewno, reszte dachowka, blacha, rynny, folie etc)
pulpitowe dachy przy nowoczesnych projektach domow sa bardzo ciekawe, no i masz pod nimi pelnowartosciowe pietro bez skosow, a skosy trzeba wykoncztc plytami g-k, doswietlic oknami polaciowymi lub lukarnami, pomieszczenia na pietrze sa nizsze, mecza oczy jak jest ich zbyt duzo. Takze kazdy dach ma wady i zalety, w pulpitowym dobra izolacja i odprowadzenie wody to podstawa!

walerian35
07-02-2005, 16:11
Płaski dach niesie ze sobą problem izolacji przy której można popełnic mnóstwo błędów. Dach dwuspadowy jest najprostszy do wykonania ale nie każedmu się podoba. Co do kosztów obstawiam że dwyspadowy będzie tańszy. Izolacja naprawdę dużo kosztuje.

piotr.nowy
09-02-2005, 14:54
przede wszystkim, sprawdź warunki lokalnego zagospodarowania przestrzennego. W gminie, której budowałem jasno stało, że nie dostanę zgody na budowę, jeśli dach miałby pochylenie mniejsze niz 30 stopni.


Cz.

Ano właśnie!!
Gościu a gdzie mniej więcej jest ten "raj na ziemi"?

caravaggio
10-02-2005, 21:31
Jestem za dachami płaskimi!! .. ale pisze to pod dachem tradycyjnym 2spadowym-1) koszt materiałów podobny lub wiekszy-nawet teraz kiedy mam dachówkę ceramiczną 2) trudność wykonania zasadniczo różna na niekorzyść niestety plaskaczy 3)co za tym idzie dobrego fachowca znalezc ciężko 4) szczegóły już wspomnianego odwodnienia niezwykle skomplikowane etc etc, poza tym rzeczywiscie dziwna sprawa ale krzywo sie w tych gminostarostwach patrza na takie piekne plaskie domki.
Czyli tak-jakby ktos chcial wylozyc wieksza sume i miec ladny domek to ja polecam i jestem za jako zwolennik stylu nowoczesnego *z powyższych powodów zmienialem projekt na bardziej goralski:)*, ale realnie rzecz ujmujac finalnie dwuspadowe tez ładne:) aha i nie polecalbym prostych rozwiazan czytaj tanich:P

god
10-02-2006, 20:25
Witam!

Zastanawia mnie z czego wynika wyższy koszt wykonania płaskiego dachu w stosunku do dachu ze spadkiem? Czy z powodu trudniejszego odprowadzania wody, trudniejszej do wykonania izolacji? Czy też sposobu podtrzymywania takiego dachu? A może są inne przyczyny?

Ktoś może mnie oświecić w tym temacie? Pleasee :)

Andrzej Wilhelmi
10-02-2006, 21:53
Na jakiej podstawie twierdzisz, że jest droższy? Podaj koszt 1m2 i z czego jest wykonany. Pozdrawiam.

RYDZU
10-02-2006, 21:59
Dlaczego towierdzisz, że jest taki drogi?
Podaj powody.
Sam mam płaski dach i nie narzekam.
Potrzebujesz porad - pisz. Postaram sie coś podpowiedzieć.

Pozdrawiam

god
11-02-2006, 00:18
Ha! Widzicie, jestem dopiero na etapie dokonywania wyborów. Co do tego dachu, wzięło mi się to po rozmowie z pewną panią od projektowania - niestety nie miałem czas wypytać dokładnie, więc wieczorem zadałem pytanie na forum :)

Dodam, że dotyczyło to domu parterowego w kształcie litery L; powierzchnia tego dachu to około 140m2. Więc mówicie, że wcale nie musi być droższy? Gdzie mogę poczytać w ogóle o technologii wykonywania takich dachów, czym się je obecnie pokrywa?

god
11-02-2006, 00:18
Ha! Widzicie, jestem dopiero na etapie dokonywania wyborów. Co do tego dachu, wzięło mi się to po rozmowie z pewną panią od projektowania - niestety nie miałem czas wypytać dokładnie, więc wieczorem zadałem pytanie na forum :)

Dodam, że dotyczyło to domu parterowego w kształcie litery L; powierzchnia tego dachu to około 140m2. Więc mówicie, że wcale nie musi być droższy? Gdzie mogę poczytać w ogóle o technologii wykonywania takich dachów, czym się je obecnie pokrywa?

Andrzej Wilhelmi
11-02-2006, 16:15
Papą termozgrzewalną lub specjalną folią. Pozdrawiam.

Yogi66
11-02-2006, 20:25
.... Co do tego dachu, wzięło mi się to po rozmowie z pewną panią od projektowania - .....

Albo źle zrozumiałeś albo ta Pani od projektowania długo i często chorowała na studiach.

Dach płaski jest trudniejszy w użytkowaniu (konserwacja izolacji, odśnieżanie, ewentualne kłopoty z odprowadzaniem wód opadowych). Wykonanie takiego dachu jest zdecydowanie tańsze niż wykonanie dachu krytego dachówką.
Z twierdzeniem tej pani mógłbym się zgodzić tylko w przypadku gdybyś zamierzał dach "spadzisty" w typie "stodoła" pokryć jedynie warstwą papy asfaltowej.

dr_au
11-09-2006, 20:35
Witam,

Oglądam sobie pewną działkę, która ma swoje wady, ale ma też i zalety. Do zalet należy dosyć elastyczna WZ, która raz, że jest, dwa, że na wiele pozwala. M. in. na płaski dach

I otóż aż się prosi, żeby na działce coś z płaskim dachem postawić, m. in. ze względu na orientację wobec stron świata.

Czy ktoś kiedyś robił przybliżone porównanie kosztów dachu płaskiego w stosunku do stromego? Dom ma być z założenia piętrowy, ~160 m2. Temat kilka razy przewinął się na forum, ale opinie były różne.

Szelma29
29-11-2008, 22:12
Pytanie teoretyczne a więc teoretycznie - taki sam obrys domu, taki sam układ pokoi - roznica, ze jeden ma scianke kolankowa i dach np dwuspadowy a drugi dom pełne pietro i stropodach- dach płaski. Tak wiec który bedzie tanszy w budowie??

MOLLAN
29-11-2008, 22:27
"Teoretycznie" płaski dach to niższe koszty - ale trudno policzyć bez danych czy niższe koszty dachu pokryją podwyższone koszty ścian poddasza. Nie widomo do końca także czy więźba też nie wyjdzie drożej w takim płaskim dachu.

Nefer
29-11-2008, 22:29
Dwuspadowy.

jacekp71
29-11-2008, 23:43
na pierwszy rzut oka: dach plaski,
po namysle: tanszy raczej bedzie dwuspadowy,

Barbossa
30-11-2008, 08:25
j.w.
całość ok 30% różnicy w cenie na korzyść stropodachu
(podobno :D )

30-11-2008, 10:06
... który bedzie tanszy w budowie??

tańszy będzie ten dom, na który wydasz mniej pieniędzy
a ile wydasz ? zalezy to wyłacznie od Ciebie ...

NJerzy
30-11-2008, 12:51
Zrobiłem płaski i pełnowymiarowe piętro, bez skosów.
Za te pieniądze nie było możliwości zrobić dwu- czy wielospadowego, mimo mniejszej ilości ściany i okien, a w dodatku powierzchni realnie użytkowej byłoby znacznie mniej pod skośnym dachem.

dodiddone
01-12-2008, 10:13
Plaski jest duzo tanszy,
wykona Ci go murarz,masz kilkanascie tysiecy oszczednosci na ciesli i dekarzu,
do tego masz plaski dach gotowy do tynkowania , wieksza powierzchnie, no i ladniejsze pietro, chyba ze ktos lubi skosy

goike
01-12-2008, 10:43
Nie znam się na tym dokładnie ale wydaje się że płaski dach jest znacznie tańszy. Dlaczego jednak ludzie budują dach spadzisty, mimo że ekonomicznie nie jest to uzasadnione? Oto kilka wg mnie przyczyn.
1) Dom wygląda z zewnątrz ładniej
2) mniejsza kubatura do ogrzania,
3) Mniejsze kłopoty z przeciekaniem dachu, głównie zimą. Zalegający za płaskim dachu śnieg to czasami poważny problem

Równie dobrze można napisac o pozaekonomicznych zaletach płaskiego dachu ale nie podejmuję się tego ponieważ jestem za dachem spadzistym.

dodiddone
01-12-2008, 11:02
Płaski jest duzo tanszy , okolo 50-80 tys na oko,

problemem jest plan zagospodarowania , po komunie nawet dachy musialy sie zmienic

AWIk
01-12-2008, 11:31
....problemem jest plan zagospodarowania ...

Otóż to, nie wszędzie taki domek można postawić.

civic9
01-12-2008, 11:43
jeszcze można zrobić prawie płaski, np. z tytan-cynku, kilka % spadku (nie pamiętam dokładnie ile jest minimum). drogi jak cholera w przeliczeniu na m2, ale za to tych m2 jest nie wiele więcej niż pow. zabudowy i całościowo wychodzi podobnie jak dach x-spadowy o dużym spadku z porządnej ceramiki.

zalety:
- jak ktoś nie lubi skosów, okien dachowych itp.
- większy stosunek pełnowymiarowej pow. użytkowej do pow. całkowitej
- wyjątkowo trwały materiał
- przy dobrym wykonaniu szczelny i bezproblemowy
- nawet nieźle i ciekawie wygląda (gdy jest widoczny np. z jakiegoś wzniesienia)
- da się przepchnąć tam, gdzie zabronili płaskich dachów, ale nie określili min. kąta (mnie się tak udało:)
- konstrukcję dachową można zamówić prefabrykowaną za nie duże pieniądze(ze wzgl. na mały spadek, i małą wagę pokrycia), bez problemów z cieślami itp. (np. mitek)

wady też pewnie jakieś są :) te kilka % spadku pewno jest lepsze z punktu widzenia śniegu niż całkiem płaski dach, ale jednocześnie to za pewne nie to samo co 45% :)

Szelma29
01-12-2008, 18:09
Plan zagospodarowania dopuszcza płaski dach wiec ten problem nie istnieje.
Rozwazania...co ładniejsze - kwestia gustu..argument snieg...zgadzam sie ale po przemysleniu do zaakceptowania...
tak na prawde interesuje mnie tylko kwestia ceny ....bo , ze pełne wykorzystanie powierzchni to zaliczam za plus ...
tak więc głosy , ze tanszy hmmm podobaja mi sie..
bo sprawa jest nastepujaca..ba bardzo prozaiczna...pieniadze...
tak wiec pomysł na tani dom jest nastepujacy...
obrys domu 8m na 10 m ...ewentualnie na 8 m na 11 m ..bez garazu, projekt tak skonstruowany, ze garaz dobudowany jako kolejny etap w przyszłosci...
taka typowa kostka urozmaicona ciekawa elewacja, jakies wieksze okno itp...
i zastanawiam sie, czy taki domek bedzie drogi w budowie..
czy bedzie tanszy niz np domek o tych samych wymiarach ale przykryty dachem dwuspadowym...
pozdrawiam

aaggaa
02-12-2008, 21:36
ja mam płaski dach ,ale przede wszystkim dlatego ,ze takie budynki|(nowoczesne) mi się strasznie podobają. Chyba to powinno mieć największy wpływ na Twój wybór.

PROAT1
03-12-2008, 11:38
Policzmy

Ja właśie kończę budowe domu z dachem kopertowym z lukarnami - dość popularny projekt Libra. Cały dach mnie kosztował 60tys na gotowo (drewno, ciesle, dachówka ceramiczna, okna dachowe rynny) do tego musze ocieplic skosy i obic kartongipsem kolejne 20 tys, czyli wychodzi pi*oko 80tys.

Gdbyby ten dom przerobic na projekt "nowoczesny" musiałbym wydac z 8 tys. więcej na podnieśienie piętra, na stop kolejne 10tys, ocieplenie elewacji pewnie tez 8tys, bo dojdzie z 80m2, dodatkowe tynki wewnątrz na piętrze 5tys. Razem mamy 31tys. Zostaje nam pokrycie tego stropodachu przyjmuje w ciemno 25tys, chociaz tej ceny nie jestem pewny.

Z moich obliceń wychodzi przewaga płaskiego w stosunku do skośnego 56 do 80tys. czyli mamy 24tys. luzem na meble do kuchni.

Czyli różnica jakaś jest ale w stosunku do kosztu całości inwestycji wcale nie tak wiele.

kapoczta
06-05-2010, 20:42
Chciałbym zapytać fachmanów czy wykonanie tego domu w stanie surowym zamknietym rzeczywiście pochłonie 270tys ?
http://www.projektoskop.pl/p-8498.html

Dom jest bardzo prosty , wlasciwie tylko płyta betonowa - beton, styropian zbrojenie, okolo 1000szt suporexu, na dach płyta żerań, no i stolarka + sciany zewnątrzne. Gdzie ukryty jest ten koszt 270tys za stan zamknięty

slawek9000
06-05-2010, 22:02
dach płaski nie jest szczególnie drogi, ale ten dom całkiem spory - rzut ma prawie jak łódzka kamienica, 200m powierzchni zabudowy to jest sporo, więc i tych ścian masz większe ilości. Trzaby mieć obmiar, i porównać z jakimiś typowymi domami powierzchnie ścian i stropów.

kapoczta
12-05-2010, 17:06
no ok , ale jednak 109 m2 dachu + ok 300m2 scian a taki koszt ?

wyglada na to że ścięty dach wychodzi znacznie taniej

orko
12-05-2010, 19:22
Dom jest tak drogi jak duży kredyt możesz wziąć + jeszcze troszkę.

aglig
13-05-2010, 08:25
no ok , ale jednak 109 m2 dachu + ok 300m2 scian a taki koszt ?

wyglada na to że ścięty dach wychodzi znacznie taniej
Jeśli powierzchnię zabudowy masz ponad 200 m2 to skąd ci sie wzieło 109 m2 dachu
Kwota 270 tys to wcale nie jest dużo za taki dom a z innym dachem byłoby jeszcze drożej.
Jak to mówią ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.
Dom to nie tylko cena materiałów podstawowych ale i robocizna a te wszystkie drobnostki robią cenę.( np. folia na izolacje) Za samą bramę garażową trzeba zapłacić ponad 10 tys.

koktajl
16-05-2010, 20:43
Za samą bramę garażową trzeba zapłacić ponad 10 tys. 10 TYS? Ale chyba tylko z Hormanna. Z innych firm rownie dobrych mozna miec za znacznie mniejsza kwote.

adamrw
16-05-2010, 22:32
Chciałbym zapytać fachmanów czy wykonanie tego domu w stanie surowym zamknietym rzeczywiście pochłonie 270tys ?
http://www.projektoskop.pl/p-8498.html

Dom jest bardzo prosty , wlasciwie tylko płyta betonowa - beton, styropian zbrojenie, okolo 1000szt suporexu, na dach płyta żerań, no i stolarka + sciany zewnątrzne. Gdzie ukryty jest ten koszt 270tys za stan zamknięty

A skąd wiesz jakie materiały wzięto do kosztorysu? Jak się uprzesz, to za same okna zapłacisz 50kzł, ściany z Porothermu 50Si też mogą "trochę" kosztować, pewnie w kosztorysie są "normatywne" koszty robocizny z narzutami. Wszystko zależy kto i z czego ten domek będzie budował - spokojnie można na niego wydać 270kzł za SSZ :)

EZS
17-05-2010, 10:15
nie wiem, gdzie jest ukryty. To nie jest duży dom, raptem 110 m2 plus 40 m garażu. Pozostałe 60 to chyba taras, a taras można zrobić na różne sposoby. Wydaje mi się, że 270 za SSZ to dużo. Musisz dostać bardzo szczegółowy kosztorys, bo może jest w tym jakas super stolarka (np olbrzymie HSy czy inne super przeszklenia), którą można skorygować bez bólu, bo nic innego kosztownegio tam nie ma.

PS bardzo ładny dom, ale odważny jesteś. Tego typu dom wymaga starannego wykończenia i dobrych materiałów...

tomik2874
18-05-2010, 10:59
Witam
W projekcie jest przewidziany "dach zwirowy" cokolwiek to znaczy i koszt jego wykonania bedzie ogromny nie wspominajac o dokladnosci wykonania ( 7 cm zwiru + 15 cm XPS + 4,5 jastrychu + 24cm Teriva + geowloknina + izolacja bitumiczna)
Mysle ze koszt 270 000 PLN za SSZ (Okna + drzwi zewnetrzne + brama garazowa, 5 kominow jesli wzrok mnie nie myli) nie jest zawyzony i obawiam sie ze moze byc wiekszy ( pieknie przeszklona elewacja ogrodowa, dwa okna balkonowa przesuwne, dwie sztuki drzwi zewnetrznych etc).
Dodatkowo w projekcie izolacje pionowe fundametow przyjeto z XPS 12 i 8 a cena jego jest przez....

Swoja droga ciekawi mnie cena za tzw deweloperka biorac pod uwage sciany 3W ( warstwa zewnetrzna to cegla klinkierowa) oraz sciana wykonczona swierkiem skandynawskim.

Pozdrawiam
Tomek

EZS
18-05-2010, 11:07
Witam
W projekcie jest przewidziany "dach zwirowy" cokolwiek to znaczy i koszt jego wykonania bedzie ogromny nie wspominajac o dokladnosci wykonania ( 7 cm zwiru + 15 cm XPS + 4,5 jastrychu + 24cm Teriva + geowloknina + izolacja bitumiczna)
Swoja droga ciekawi mnie cena za tzw deweloperka biorac pod uwage sciany 3W ( warstwa zewnetrzna to cegla klinkierowa) oraz sciana wykonczona swierkiem skandynawskim.

Pozdrawiam
Tomek

A co w tym dachu drogiego? Żwir?
No koszt wykonania -nie przeczę

A niestety elewacja zaboli. A bez elewacji nie będzie ładny. te nowoczesne domy tak mają - nie są tanie :)

tomik2874
31-05-2010, 09:11
A co w tym dachu drogiego? Żwir?
No koszt wykonania -nie przeczę

A niestety elewacja zaboli. A bez elewacji nie będzie ładny. te nowoczesne domy tak mają - nie są tanie :)

Policz sobie ile tego zwiru potrzebujesz i nie bedzie to juz sprawa groszowa a XPS 15 to juz masakra.
O nowoczesnosci domu nie decyduje jego "designe" czy materialy wykonczeniowe elewacji i wcale nie musi byc drogi.

Usus
31-05-2010, 12:33
Jest to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja nie wiem ile idzie tam słupów żelbetowych widziałem za to 5 kominów, no i ten płaski dach... Moim zdaniem nie jest to rozwiązanie na nasz klimat. Jeżeli ktoś mi powie że "przecież bloki też mają płaskie dachy" niech zrobi ankietę wśród osób mieszkających na ostatnim piętrze. Wymaga strasznie starannego wykonania, dodatkowo dobrej pogody.. Ten dach to dach odwrócony gdzie cała woda spływa na środek dachu. Nie zauważyłem odpływu nie wiem czy przypadkiem ze względów estetycznych nie jest poprowadzony bezpośrednio do kanalizacji. Po pierwsze nie wszędzie tak można budować ( jak działka jest skanalizowana to wątpię żeby wodociągi się zgodziły, jak nie jest skanalizowana to spuszczać deszczówkę do szamba -nietrafiony pomysł) po drugie jak ktoś się walnie to człowiek ma zalany cały dom. Oglądałem dach bloku do remontu z podobną konstrukcją i muszę powiedzieć że papa była w niezłym stanie a i tak lokatorów najwyższych pięter zalewało. Blok był z początku tego tysiąclecia... Czy 270 tysięcy to dużo ? I tak i nie. Dużo jak za taką powierzchnie. Nie jeżeli wynajmie się prawdziwych fachowców i użyje dobrych materiałów. Np. Beton B-30 z domieszką W8 czy jakoś tak.... :) na dachy i wieńce. Sporo też zależy od stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych. To są moje osobiste spostrzeżenia poparte tym co widziałem na podobnej do tego projektu budowie. To nie jest domek parterowy z dwuspadowym dachem kryty blachodachówką ... Nie wygląda tak i nie kosztuje tak

Andrzej.K
30-08-2011, 21:01
Proat01 25 tyś na pokrycie płaskiego :jawdrop:
Co chcesz na niego kłaść ?
Gdy kryjemy go papą 8 zł m2 2 warstwy czyli 16 zł za m2 plus robocizna załużmy 120m2 2000 zł materiał z transportem robocizna wygurowana cena to 1000 zł za połozenie papy moim zdaniem więc do tych 23 tyś mozna doliczyć jeszcze sporej rużnicy.

Artis0
30-08-2011, 22:29
jeśli chce się zrobić dobrze płaski dach to nie jest to takie tanie jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Dochodzą jeszcze obróbki, wpusty, warstwa balastowa, spadkowa itp... U siebie włąsnie kończę płaski dach i niestety parę zł mnie to kosztowało.....

Jarek EM08
31-08-2011, 11:25
Proat01 25 tyś na pokrycie płaskiego :jawdrop:
Co chcesz na niego kłaść ?
Gdy kryjemy go papą 8 zł m2 2 warstwy czyli 16 zł za m2 plus robocizna załużmy 120m2 2000 zł materiał z transportem robocizna wygurowana cena to 1000 zł za połozenie papy moim zdaniem więc do tych 23 tyś mozna doliczyć jeszcze sporej rużnicy.

Rybcia...
Po pierwsze primo, odpowiadasz na wątek sprzed TRZECH lat.
Po drugie primo, co Cię obchodzi dlaczego ktoś daje więcej niż Ty. Może dlatego że ma taki kaprys albo go stać...
Po trzecie primo, my tu na forum trzymamy odpowiedni poziom i słowa wygurowana oraz rużnicy piszemy jednak zupełnie inaczej...

12michal
06-01-2012, 21:40
Witam. Ile może wynieść budowa płaskiego dachu, np w takim projekcie ? --> http://www.z500.pl/projekt/zx100,Nowoczesny-dom-parterowy-z-garazem-od-frontu-w-stylu-modernistycznym.html#project-general-info

Czy płaski dach w przypadku tego projektu będzie dużo tańszy od dwu lub wielo spadowego ?

Andrzej Wilhelmi
07-01-2012, 22:23
Zdecydowanie gdyż jego powierzchnia jest wówczas najmniejsza. Pozdrawiam.

qubic
07-01-2012, 23:31
dach płaski będzie najtańszy.

12michal
08-01-2012, 18:15
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Otóż w projekcie wpisany jest dach żelbetowy, a ja zastanawiam się czy można zastąpić go stropem gęsto-żebrowym, teriva ? Nie chodzi mi o to czy projektant dopuszcza taką zmianę tylko czy taki strop będzie też spełniał dobrze swoją funkcję jako zadaszenie finalne, czyli stropodach ?
Zamiany chciałbym dokonać ze względów finansowych, ponieważ słyszałem i czytałem, że strop gęsto-żebrowy może być tańszy od żelbetowego nawet o 50 %

homecactus
08-01-2012, 18:18
Moim zdaniem jedyne co jest istotne to wytrzymałość na obciążenie takiego stropu + odpowiednie zaizolowanie. A technologia wykonania to już właściwie jest dowolna.

12michal
08-01-2012, 20:19
A co powiecie o płytach stropowych, np Ytong ? Czy mogą one nadawać się na stropodach ?
Jakie mogę być różnice w kosztach w porównaniu ze stropem gęstożebrowym ?

aropin
28-02-2012, 20:54
Strop żelbetowy będzie zawsze najtańszym rozwiązaniem w porównaniu do innych

robert skitek
04-03-2012, 10:40
Strop żelbetowy będzie zawsze najtańszym rozwiązaniem w porównaniu do innych

a to bardzo ciekawa teoria...
wg mnie jest jednym z najdroższych rozwiązań jeśli się weźmie pod uwagę także robociznę: przygotowanie zbrojenia i szalunków.

Na stropodach teoretycznie każdy ze stropów się nada. Praktycznie bez zobaczenia w projekt i sprawdzenia obciążeń i schematów statycznych odpowiedzieć na 100% twierdząco nie można. Stropy gęstożebrowe oparte są jedynie na przeciwległych ścianach, żelbetowe mogą być opierane na czterech.