PDA

Zobacz pełną wersję : Od kupna działki do pozwolenia na budowę



ahrek
05-02-2005, 23:03
Witam serdecznie

Możecie mi powiedzieć jakie kroki muszę zrobić po kolei (oraz koszty) aby uzyskać pozwolenie na bodowę.Kupiłem uzbrojoną działkę(skrzynka energetyczna,przyłącze sieci wodociągowej,wykonana kanalizacja sanitarna, gaz w drordze) mam też kupiony projekt domu(powtarzalny)
Co dalej???????
:-? :-? :-? :-? :-?

Betka
24-02-2005, 16:47
Musisz wystąpic o Warunki Zabudowy. W nich podajesz jaki dom chciałbyś zbudować. Jeżeli dostaniesz WZ to wtedy już prosto. Składasz wszystkie papiery do pozwolenia na budowę. Musisz pamiętać o mapce do celów projektowych załatw ją gdy tylko będziesz miał WZ.
Powodzenia.

BK
24-02-2005, 17:29
Jeśli masz projekt gotowy to tak czy inaczej musisz go zaadaptować. Robi to architekt lub inna osoba z uprawnieniami. W tej usłudze możesz zawrzeć posadowienie szamba, zbiornika z gazem, pozwolenia kominiarkie, uzgodnienia etc - cała dokumentacja tzw branżowa, plus bieganie po wszystkich urzędach za niewielkie pieniądze, oszczędzając masę czasu i nerwów - mnie to kosztowało mniej niż 2000 (razem ze zmianami w projekcie). Dzięki temu nie musiałam już płacić dodatkowo firmie Progas za projekt instalacji gazowej. Ale jeśli tym masz gaz to bez problemu.

aPa
01-03-2005, 23:05
Witam serdecznie

Możecie mi powiedzieć jakie kroki muszę zrobić po kolei (oraz koszty) aby uzyskać pozwolenie na bodowę.Kupiłem uzbrojoną działkę(skrzynka energetyczna,przyłącze sieci wodociągowej,wykonana kanalizacja sanitarna, gaz w drordze) mam też kupiony projekt domu(powtarzalny)
Co dalej???????
:-? :-? :-? :-? :-?
Hej, hej !
1. Najpierw udaj się do urzędu gminy i wystąp (mają gotowy druk) o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania - koszt ok 100zł, termin ok, tygodnia (przynajmniej w Czernicy) -> na tej podstawie będziesz wiedzieć, czy en kupiony projekt może być zrealizowany na Twojej działce (może się zdarzyć, że nie będzie spełniał wymagań MPZP)
2. Zapytaj się także w gminie czy będziesz musiał występować jeszcze o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i ew. co potrzeba do tego
3. Zapytaj w gazowni o dokumenty potrzebne do wydania warunków przyłączenia do sieci gazowej
4. Jeśli działka nie ma zmienionego sposobu użytkowania z rolniczego na budownictwo będziesz potrzebował wystąpić o taką zmianę - pobierz z Powiatowego Zakładu Katastralnego wypis z rejestru gruntów (koszt ok 20pln, załatwiane od ręki) - na tej podstawie będziesz występował później w Powiecie o taką zmianę
5.a) Znajdź architekta, który dokona adaptacji (= przystosowania projektu do warunków lokalnych) - z nim ustal dokładnie co będzie potrzeba wykonać, a najlepiej daj zarobić te parę pln'ów rozsądnej osobie za bieganie po urzędach zamiast Ciebie (zgodnie z radą BK)
b) znajdź geodetę i zamów u niego wykonanie mapy do celów projektowych
c) wystąp o warunki przyłączenia do mediów, jeśli jeszcze ich nie masz (jak rozumiem, jeszcze nie)
d) architektowi będziesz musiał dostarczyć wypis i wyrys z MPZP oraz warunki przyłączenia do mediów (sieci wod/kan/gaz/...) oraz mapę do celów projektowych

Myślę, że na początek to i tak wystarczająco biegania i wydawania kochanych pieniążków :wink:

aPa
01-03-2005, 23:09
Musisz wystąpic o Warunki Zabudowy. W nich podajesz jaki dom chciałbyś zbudować. Jeżeli dostaniesz WZ to wtedy już prosto. Składasz wszystkie papiery do pozwolenia na budowę. Musisz pamiętać o mapce do celów projektowych załatw ją gdy tylko będziesz miał WZ.
Powodzenia.
WZ będziesz potrzebował jeśli gmina nie raczyła opracować MPZP - oby nie, bo wtedy możesz długo załatwiać :cry:

ahrek
07-03-2005, 12:06
WZ będziesz potrzebował jeśli gmina nie raczyła opracować MPZP - oby nie, bo wtedy możesz długo załatwiać :cry:

Witam serdecznie
Załatwiłem juz wypis i wtrys z PZP, złożyłem odpowiednie wnioski o warunki przyłączenia mediów, mam już odpowiedź z ZGK o zapewnieniu dostaw wody i przyjęciu ścieków oraz warunków technicznych wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Czekam na odpowiedź z gazownictwa i energetyki. Geodeta już działa, wkrótce powinienem mieć mapkę do celów projektowych.
Jak zwykle nie przewidziane koszty. Muszę zapłacić za istniejącą szafkę pomiarową jakieś 1200zł ale jak bym sie uparł to mogą ja rozebrać i mogę ja postawic we własnym zakresie oni dokonają później odbioru.Nie wiem czy to się opłaca ale za błędy trzeba płacić, myślałem, że poprzedni właścicel wszystko miał uregulowane.

Pozdrawiam

aPa
09-03-2005, 12:24
...Jak zwykle nie przewidziane koszty. Muszę zapłacić za istniejącą szafkę pomiarową jakieś 1200zł ale jak bym sie uparł to mogą ja rozebrać i mogę ja postawic we własnym zakresie oni dokonają później odbioru.Nie wiem czy to się opłaca ale za błędy trzeba płacić, myślałem, że poprzedni właścicel wszystko miał uregulowane.
Pozdrawiam
Witaj,
Wydaje mi się, że nie ma się co pieklić, przynajmniej prąd masz od razu :wink:
A za skrzynkę i tak musiałbyś zapłacić - o ile pamiętam to wychodzi coś koło 800pln co najmniej

Jacek69
23-03-2005, 13:13
WZ będziesz potrzebował jeśli gmina nie raczyła opracować MPZP - oby nie, bo wtedy możesz długo załatwiać :cry:

Witam serdecznie
Załatwiłem juz wypis i wtrys z PZP, złożyłem odpowiednie wnioski o warunki przyłączenia mediów, mam już odpowiedź z ZGK o zapewnieniu dostaw wody i przyjęciu ścieków oraz warunków technicznych wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Czekam na odpowiedź z gazownictwa i energetyki. Geodeta już działa, wkrótce powinienem mieć mapkę do celów projektowych.
Jak zwykle nie przewidziane koszty. Muszę zapłacić za istniejącą szafkę pomiarową jakieś 1200zł ale jak bym sie uparł to mogą ja rozebrać i mogę ja postawic we własnym zakresie oni dokonają później odbioru.Nie wiem czy to się opłaca ale za błędy trzeba płacić, myślałem, że poprzedni właścicel wszystko miał uregulowane.

Pozdrawiam

Witaj ahrek : no to jesteśmy na bardzo podobnym etapie - walczę właśniez tymi samymi papierami: gazownia, STOEN, wodociągi. Ale dziś się dowiedziąłem, że nie mogę uzyskac wypisu z rejestru gruntu bo .... ich dane wskazują, że nie ja jestem właścicielem działki ! Ba, nawet nie poprzedni właściciel tylko jeszcze wcześniejszy. Tylko się zastrzelić ! Czy rzeczywiście to ważne, kto figuruje w ich danych jako właściciel - przecież ja proszę o mapę z klasami gruntu i ich położeniem a nie o wyrys kroków poszczególnych właścicieli (mam od razu skojarzenia ze znaczeniem terenu).... :oops:

Goszak
20-04-2005, 11:22
Witam
Czytam Was juz parę dni, dzis się zarejestrowałam i.... włos się jezy, (jestem zielona w temacie) wszystko wydawało się bardziej proste, kupno działki, projekt..... chyba sie załamałam :(

pozdrawiam
ide czytac dalej :(

Jacek69
20-04-2005, 15:48
Goszak Ten etap to każdy przechodzi, więc głowa do góry.
Nie ma to jak poczytać Forum a poziom ardenaliny opada nieco i staje się bardziej mobilizujący niż destrukcyjny.

Ja właśnie załatwiełem wszystkie warunki przyłączy (prąd, woda, gaz) i wystąpiłemo odrolnienie działki. Muszę na to diabelstwo poczekać (może nawet miesiąc) aby wystąpić o pozwolenie na budowę.


pozdrawiam
Jacek :wink:

jane
21-04-2005, 08:28
O! To temat dla mnie :)

Możecie mi powiedzieć które z tych papierów można już załatwiać mając tylko umowę przedwstępną sprzedaży działki?

Jacek69
21-04-2005, 15:06
O! To temat dla mnie :)

Możecie mi powiedzieć które z tych papierów można już załatwiać mając tylko umowę przedwstępną sprzedaży działki?

Zawsze możesz wystapić o Warunki Zabudowy (bo może to zrobic każdy, a nie tylko właściciel).
Możesz uzyskać mapkę z Katastru i Kartografii (stan archiwalny) - niezbędną do wszystkich warunków przyłączy bo do tego też nie musisz być właścicielem. Ale za to o warunki przyłączy może wystąpić tylko właściciel.

Możesz chyba też zamówić u geodety mapę do celów projektowych...

No trochę tego jest .... więcej grzechów nie pamiętam ... :wink:

AWIk
22-04-2005, 14:28
Mapkę do celów projektowych można zamówić na 100% nie będąc właścicielem. Nasza już sie rysuje

Powodzenia

jane
24-04-2005, 00:40
Dzięki,
O warunkach zabudowy już doczytałam i o mapkach też :)
Że mogę. Więc do roboty :)

TASIJA
14-06-2005, 14:04
Goszak
Nie przejmuj się....ja też jeszcze jestem "zielona jak euglena"....ale CZYTAM,CZYTAM,CZYTAM.....Porady na Forum to dla mnie najlepsza forma ....do nauki

TASIJA
14-06-2005, 14:05
Goszak
Nie przejmuj się....ja też jeszcze jestem "zielona jak euglena"....ale CZYTAM,CZYTAM,CZYTAM.....Porady na Forum to dla mnie najlepsza forma ....do nauki

Janewa
15-07-2005, 21:31
Goszak Ten etap to każdy przechodzi, więc głowa do góry.
Nie ma to jak poczytać Forum a poziom ardenaliny opada nieco i staje się bardziej mobilizujący niż destrukcyjny.

Ja właśnie załatwiełem wszystkie warunki przyłączy (prąd, woda, gaz) i wystąpiłemo odrolnienie działki. Muszę na to diabelstwo poczekać (może nawet miesiąc) aby wystąpić o pozwolenie na budowę.


pozdrawiam
Jacek :wink:
Jakie dokumenty potrzebowałeś do projektu przyłącza wodnego?Jestem trochę zaskoczona, ponieważ Pani robiąca ten projekt zażądała m.in. planów "uzbrojenia" terenu z TPSA, Netii, a nawet wspominała też o jednostce wojskowej.

mimi31
21-07-2005, 12:54
Jacek :wink:[/quote]
Jakie dokumenty potrzebowałeś do projektu przyłącza wodnego?Jestem trochę zaskoczona, ponieważ Pani robiąca ten projekt zażądała m.in. planów "uzbrojenia" terenu z TPSA, Netii, a nawet wspominała też o jednostce wojskowej.[/quote]

Jeśli ta pani bierze za to pieniądze to sądzę że to jej działka sprawdzić czy nie będzie to kolidować z innymi mediami. Ale mogę się mylić. A gdyby projekt przyłącza robiły Ci wodociągi to też od Ciebie by chciały tego wszystkiego?

Wciornastek
21-07-2005, 13:38
Jacek :wink:
Jakie dokumenty potrzebowałeś do projektu przyłącza wodnego?Jestem trochę zaskoczona, ponieważ Pani robiąca ten projekt zażądała m.in. planów "uzbrojenia" terenu z TPSA, Netii, a nawet wspominała też o jednostce wojskowej.[/quote]

Jeśli ta pani bierze za to pieniądze to sądzę że to jej działka sprawdzić czy nie będzie to kolidować z innymi mediami. Ale mogę się mylić. A gdyby projekt przyłącza robiły Ci wodociągi to też od Ciebie by chciały tego wszystkiego?[/quote]
Dokładnie i to tylko projektant ma najlepsze możliwości aby wszystko uzgodnić w tzw. ZUDzie - tj. w Uzgodnieniach Dokumentacyjnych. Jest to konieczne żeby twoje media nie uszkodziłu lub nie kolidowały z istniejącymi.

Janewa
22-07-2005, 11:42
Jacek :wink:
Jakie dokumenty potrzebowałeś do projektu przyłącza wodnego?Jestem trochę zaskoczona, ponieważ Pani robiąca ten projekt zażądała m.in. planów "uzbrojenia" terenu z TPSA, Netii, a nawet wspominała też o jednostce wojskowej.[/quote]

Jeśli ta pani bierze za to pieniądze to sądzę że to jej działka sprawdzić czy nie będzie to kolidować z innymi mediami. Ale mogę się mylić. A gdyby projekt przyłącza robiły Ci wodociągi to też od Ciebie by chciały tego wszystkiego?[/quote]
Właśnie projekt wykonuje mi Pani z wodociągów. Ale myślę,że te uzgodnienia będą także potrzebne do pozostałych projektów przyłączy i to mnie pociesza.

Janewa
01-10-2005, 20:07
Obecnie jestem bardzo zadowolona z tego. że załatwiłam wszystkie uzgodnienia branżowe. Okazało się, że są one również wymagane w ZUD.Pozdrawiam

05-10-2005, 11:53
Przecież już miało nie być ZUD... :o

Pozdrawiam,

Janewa
12-10-2005, 15:36
ALE JEST.

KozAnka
04-11-2005, 17:17
Jak architekt zrobi adaptację i będę miała warunki przyłączenia do sieci, to co dalej? Mogę już składać wniosek o pozwolenie na budowę, czy najpierw jeszcze muszę mieć projekty przyłączy i uzgodnienia w ZUD?
A może przyłącza można jakoś później załatwić, bo pani w energetyce powiedziała, że prąd będzie za 2 lata (bo chcemy przyłącze kablowe), a na razie będziemy mieć prowizorkę (to chyba tak się nazywa). Zapomniałam się zapytać tej pani kiedy dostaniemy projekt przyłącza, też za 2 lata?

aPa
08-11-2005, 22:45
Hej !

Jak architekt zrobi adaptację i będę miała warunki przyłączenia do sieci, to co dalej? Mogę już składać wniosek o pozwolenie na budowę, czy najpierw jeszcze muszę mieć projekty przyłączy i uzgodnienia w ZUD?
A może przyłącza można jakoś później załatwić, bo pani w energetyce powiedziała, że prąd będzie za 2 lata (bo chcemy przyłącze kablowe), a na razie będziemy mieć prowizorkę (to chyba tak się nazywa). Zapomniałam się zapytać tej pani kiedy dostaniemy projekt przyłącza, też za 2 lata?
Po ostatnich zmianach w prawie budowlanym (coś koło września '05) pozwolenie na budowę przyłączy zdaje się, że nie jest wymagane w ogóle. Od dłuższego już czasu możesz także dostać pozwolenie na budowę bez przyłączy.
Najlepiej zapytaj się w starostwie powiatowym. Prawdopodobnie skierują Cię do osoby, która zajmuje się Twoją miejscowością i powinna jasno wyjaśnić co jak i kiedy.

My do wniosku o pozwolenie mieliśmy dołączane warunki przyłączenia mediów - np. prąd muszą Ci wydać w zakładzie energetycznym, o ile się nie mylę w STOEN (Warszawa), wg ustawy w 14 dni ;-) .... my dostaliśmy po 2 m-cach :-o, o warunki przyłączenia do wody, ścieków pytaj w urzędzie gminy.

Do projektu dołączasz plan zagospodarowania działki na mapie projektowej (umiejscowienie budynku, wjazd i wejście do posesji, trasy przyłączy...).
Prawdopodobnie potrzebujesz także tzw uzgodnienia włączenia do drogi (chodzi o umiejscowienie zjazdu z posesji na drogę gminną,powiatową lub wojewódzką) - dowiesz się tego w gminie.

Tyle mam w pamięci.

Łapa
07-01-2006, 19:43
Na plan zagospodarowania i WZ ternu czekam juz 2gi miesiąc,masakra jak to wszystko opieszale idze,planuje ruszyc w marcu,ale jak tak dalej bedze sie to ciagło to strace cały zapał!!! :evil: :-?

ala*
28-02-2006, 19:18
Witam .Mam działkę budowlaną z aktualnym planem,wypis i wyrys otrzymałam i co dalej mniej więcej się orientuję(geodeta ,projektant).Niestey nie ma prądu ani wody.W gminie powiedzieli że w tym roku mają zakładać .Mnie się nie śpieszy ale czy w takim przypadku muszę składać wnioski o warunki przyłączy?Czy czekać ?do najbliższych mediów jest ok. 300 metrów.

carringtontomas
15-03-2006, 23:35
Krok po kroku do pozwolenia na budowę.

Pierwszy krok

Uzyskać mapkę geodezyjną wykonaną w skali 1: 500. Pokazuje to, co znajduje się na naszej działce i w sąsiedztwie (budynki, sieci uzbrojenia), winna zawierać granice działek wraz z ich numerami ewidencyjnymi.
Są dwa rodzaje mapek:


1. Mapa zwykła wg stanu archiwalnego. Jej kopię można otrzymać w Powiatowym Ośrodku Geodezyjnym. Kosztuje kilkanaście złotych. Jest potrzebna do złożenia wniosku o:

* decyzję o wzizt
* zapewnienie dostaw mediów
* przyznanie warunków przyłączenia do sieci

Należy ją zawsze mieć przy sobie udając się do urzędów , instytucji by coś załatwić lub tylko zapytać.

2. Mapa do celów projektowych – zaktualizowana przez geodetę. Jej wykonanie zleca się uprawnionemu geodecie. Koszt jej wykonania wynosi kilkaset złotych. Jest podstawą do sporządzenia przez projektanta projektu zagospodarowania działki i projektów przyłączy. Winna zawierać elementy ewidencji gruntów i budynków, granice działek, ich numery ewidencyjne , rodzaje użytków gruntowych , ich powierzchnię oraz klasę, właścicieli i ich adresy zamieszkania, sieci uzbrojenia itp. Powinna obejmować również obszar otaczający inwestycję w pasie, co najmniej 30 m.



Drugi krok

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy .
Jeśli gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to występujemy do Burmistrza (Wójta) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy będącej podstawą do dalszych kroków .
Gdy posiada plan, to występujemy o informację, czy nasze zamierzenie budowlane jest zgodne z tym planem (wypis z planu).

Trzeci krok

Opracowanie projektu budowlanego. Projekt może opracować tylko osoba posiadająca stosowne uprawnienia budowlane i należąca do odpowiedniej izby samorządu zawodowego . Projekt budowlany to nie tylko rysunki i opis techniczny, ale także opinie, uzgodnienia i inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi. Odpowiedzialność za ich właściwość i kompletność ponosi projektant. Oto niektóre z nich:


* Zapewnienie dostaw energii, wody, gazu oraz warunki przyłączenia do sieci;
* Zaświadczenie o wyłączeniu gruntu rolnego z użytku – gdy realizujemy inwestycję nierolniczą na roli;
* Wypis z rejestru gruntów;
* Uzgodnienie ZUD dla sieci i przyłączy realizowanych poza granicami nieruchomości;
* Opinia Śl.W.K.Z. – w przypadku inwestycji lokalizowanych na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków;
* Opinie rzeczoznawców ds. BHP, ppoż, sanit – w przypadku obiektu będącego miejscem pracy;
* Inwestycje mogące znacząco oddziaływać na środowisko, wymagają postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, określone w ustawie prawo ochrony środowiska – bardzo skomplikowane, czasochłonne i wymagające dużo opinii sprawdzeń i pozwoleń nie występujących w innych inwestycjach .



Czwarty krok

Wystąpienie do Starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć:


* decyzję o warunkach zabudowy;
* oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością;
* 4 egz. projektu budowlanego;



Piąty krok

Po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę i jej uprawomocnieniu się , opieczętowujemy w Starostwie dziennik budowy i zgłaszamy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zamiar rozpoczęcia budowy.