PDA

Zobacz pełną wersję : kominek dymi, kopci - co robić?



Griszka
07-02-2005, 11:55
Mam problem. Przez rok użytkowania kominka nie było problemów, przed tym sezonem zaczęły sięschody....

Zaczął dymić, każde otwarcie kominka do dorzucenia drewna to dym idzie na pokój. Kratki wylotowe - smuga czarna, nad kominkiem takie czarne jakbym węglem palił. Szyba po godzinie palenia już czarna.

Zdarzają mi się przypadki że po dorzuceniu drewna, ogień przygasa. Robi się ciemno w kominku, potem taki wybuch że się raz przeraziłem (jakby gaz) i pali się już normalnie.

Co jest grane? Może drewno za mokre?

Prośba o poradę.

januszek
07-02-2005, 12:43
obstawiałbym że
za maly przekrój komina moze sadza zatyka powoli
moze trzeba wezwać kominiarza aby udrożnił przewód?

Bard13
07-02-2005, 12:53
Mógł Ci również szyber sadzą zarosnąć i dymu nie puszcza

Griszka
07-02-2005, 13:18
ale jak rozumiem obejdzie sie bez robierania całego kominka?

rafałek
07-02-2005, 13:38
Jeśli to sadza lub inne zabrudzenie to raczej tak. Jaki masz przekrój komina?

Darpiot
07-02-2005, 13:55
Mam problem. Przez rok użytkowania kominka nie było problemów, przed tym sezonem zaczęły sięschody....

Zaczął dymić, każde otwarcie kominka do dorzucenia drewna to dym idzie na pokój. Kratki wylotowe - smuga czarna, nad kominkiem takie czarne jakbym węglem palił. Szyba po godzinie palenia już czarna.

Prośba o poradę.

Wyczyścić komin. Temat dokładnie taki sam przerabiałem u siebie; I-szy sezon palenie miód, II-gi dym w pokoju (paliłem niesezonowanym bukiem). Jaki masz przekrój przewodu?

jprzedworski
07-02-2005, 16:35
Nie zainstalowałeś nowego wyciągu w kuchni? Może to odwraca ciąg.
Drugie, co mi przychodzi do głowy, to jakieś gniazdo w kominie - zrobione wiosną.

pietrek ze wsi
07-02-2005, 18:54
a może drewno mokre ?

Jarzeb
07-02-2005, 19:13
Zdecydowanie sprawdz - wyczysc komin

no chyba ze kombinowales cos ostatnio (np. w lecie) co moglo wplynac na przewod komiowy.

Moze ktos naprawial dach i nie mial gdzie wyzucic smieci? :-?
Albo tym podobne :wink:
pzdr

sta28
07-02-2005, 19:14
Mam problem. Przez rok użytkowania kominka nie było problemów, przed tym sezonem zaczęły sięschody....
Zrób "rachunek sumienia" - kiedy ostatnio "gościłeś"kominiarza?...

Majka
07-02-2005, 20:55
Zanim wezwiesz kominiarza lub bedziesz rozbierał kominek, kup sadpal wrzuć na rozżarzone drewno. Może przeczyści z sadzy.

A kominiarz przynosi szczęscie, więc nie oszczedzaj na jego wizytach 8) :D

1950
07-02-2005, 21:05
widzę Majka że Sadpal się sprawdził

Majka
07-02-2005, 21:07
widzę Majka że Sadpal się sprawdził

zgadza się :D polecam, jak jest jeszcze nie za późno

Griszka
08-02-2005, 16:04
drewno mokre - takie kupiłem. Z poprzedniego sezonu było suche.

Poddasze było poprawiane - więc jakby zmieniła się ciut cyrkulacja. Dodatkowo doszła krata z oczkiem anty kawkowym (nie miałem siły już ich wyciągać 2-3 razy w tygodniu).

Przkerój komina to glinianka kwadrat 28 cm bok. Wyczystka czysta.

A kominiarz był przy odbiorze, kominek działa rok.

kominiarz
08-02-2005, 19:51
drewno mokre - takie kupiłem. Z poprzedniego sezonu było suche.

Poddasze było poprawiane - więc jakby zmieniła się ciut cyrkulacja. Dodatkowo doszła krata z oczkiem anty kawkowym (nie miałem siły już ich wyciągać 2-3 razy w tygodniu).

Przkerój komina to glinianka kwadrat 28 cm bok. Wyczystka czysta.

A kominiarz był przy odbiorze, kominek działa rok.

Witaj, może ta Twoja siatka anty kawkowa na wylocie komina dymowego zarosła już sadzą, nie robi się takich rzeczy.Przeciw kawkom zamontuj np. Rotowenta:

http://www.darco.com.pl/gfx/pl/katalog/ss218ro_ru_m.jpg

oczywiście o odpowiednio dużym przekroju.
Pozdrawiam kominiarz.

Drizzt
08-02-2005, 19:53
Witam pana kominiarza :D a gdzie znajdę nasadki na komin zapobiegajace wwiewom do środka :-?

kominiarz
08-02-2005, 20:14
Witam pana kominiarza :D a gdzie znajdę nasadki na komin zapobiegajace wwiwim do środka :-?

Również witam Pana/nią Drizzt, podaję namiry:
http://www.darco.com.pl
nasad tu do wyboru do koloru, jest w czym wybierać. :)
Pozdro.

czlowiek
08-02-2005, 21:17
trzymam sie wlasnie za guzik i mam dwa pytania:

przewod dymowy od kominka mam o przekroju 25cmx12cm. Chciałbym do niego dokupic "Rotowent - Podstawa kwadratowa - Ł" jak dobrac model? do szerokosci D=25?

Kiedyś jak instalowalem kominek przekonywano mnie ze dlugosc komina ktora ma wplyw na ciag sie mierzy od wysokosci na ktorej wprowadzono rure stalowa do komina wlasciwego. Mi sie wydaje ze jednak od wysokosci na ktorej jest palenisko. Poszedlem jednak za propozycja i zainstalowalem raczej krotka rure wprost do komina ceglanego liczac na wzrost ciagu. Jaka jest opinia w tej sprawie?

kominiarz
08-02-2005, 23:27
trzymam sie wlasnie za guzik i mam dwa pytania:

przewod dymowy od kominka mam o przekroju 25cmx12cm. Chciałbym do niego dokupic "Rotowent - Podstawa kwadratowa - Ł" jak dobrac model? do szerokosci D=25?

Kiedyś jak instalowalem kominek przekonywano mnie ze dlugosc komina ktora ma wplyw na ciag sie mierzy od wysokosci na ktorej wprowadzono rure stalowa do komina wlasciwego. Mi sie wydaje ze jednak od wysokosci na ktorej jest palenisko. Poszedlem jednak za propozycja i zainstalowalem raczej krotka rure wprost do komina ceglanego liczac na wzrost ciagu. Jaka jest opinia w tej sprawie?

W niektórych firmach produkujących turbowenty istnieje możliwość zrobienia nasady na zamówienie o wymiarach podstawy takich jak wylot przewodu dymowego.Aby nie zawęzić zbytnio wylotu komina nasada musiała by mieć przejście z prostokąta w koło (jest to do zrobienia) o wym. przynajmniej fi 250.
Podłączenie kominka krótkim odcinkiem rury pod kątem 45˚ na pewno wpływa korzystniej na ciąg w kominku niż przy rozwiązaniach podłączeń bardziej skąplikowanych (długie odcinki, wiele kolan w tym 90˚)
Wysokość czynną przewodu kominowego liczymy od podłączenia urządzenia grzewczego choć w przypadkach czopuchów podłączonych
bezpośrednio pod kątem 45˚ można to tak interpretować, iż stanowią praktycznie całość z głównym przewodem, zdania w tej materii są podzielone.

Kominiarz

bobiczek
09-02-2005, 01:17
Kominiarz.
Cała reszta to pryszcz.
Ale obazek masz zaj....ty.

kominiarz
09-02-2005, 08:46
Kominiarz.
Cała reszta to pryszcz.
Ale obazek masz zaj....ty.

:lol: :lol: :lol:

Kominiarz

czlowiek
10-02-2005, 22:56
Wydaje mi sie ze ten o srednicy wewnetrznej 25 bedzie O.K. Nie spowoduje zmiejszenia przekroju. Po prostu czesc srednicy bedzie nad ceglami. Planuje zamontowac o podstawie kwadratowej i to uszczelnic. Dobrze mysle?

kominiarz
11-02-2005, 09:27
Wydaje mi sie ze ten o srednicy wewnetrznej 25 bedzie O.K. Nie spowoduje zmiejszenia przekroju. Po prostu czesc srednicy bedzie nad ceglami. Planuje zamontowac o podstawie kwadratowej i to uszczelnic. Dobrze mysle?

Dobrze, dobrze. :wink: W przypadku gdy zamontujemy nasadę o zbyt małym przekroju staje się ona wyśmienitym "producentem" sadzy co nie przekłada się w praktyce na nic dobrego.

Kominiarz

czlowiek
13-02-2005, 20:02
O to mi chodzilo.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Co kominiarz myśli o takiej sytuacji:
Miejsce: poddasze,
Opis: duzy salon polaczony z otwarta kuchinia. Dodatkowo: w salonie kominek; wyciąg w kuchni podlaczony do osobnego przewodu wentylacyjnego,
Kratka wentylacyjna w kuchni + kratka wentylacyjna kolo kominka.
Pytanie: Nie za dużo tych kratek? Z chęcią bym zrezygnował z tej kolo kominka bo obawiam się że wiekszość ciepłego powietrza ucieknie :)

Pozdrawiam.

kominiarz
13-02-2005, 20:27
O to mi chodzilo.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Co kominiarz myśli o takiej sytuacji:
Miejsce: poddasze,
Opis: duzy salon polaczony z otwarta kuchinia. Dodatkowo: w salonie kominek; wyciąg w kuchni podlaczony do osobnego przewodu wentylacyjnego,
Kratka wentylacyjna w kuchni + kratka wentylacyjna kolo kominka.
Pytanie: Nie za dużo tych kratek? Z chęcią bym zrezygnował z tej kolo kominka bo obawiam się że wiekszość ciepłego powietrza ucieknie :)

Pozdrawiam.

Kratek wcale nie jest za dużo, za dużo jest tylko o ten okap, przy urządzeniach grzewczych takich jak kominek nie można stosować wentylacji mechanicznej-wyciągowej !

czlowiek
13-02-2005, 20:53
dziekuje za szybka odpowiedz. slyszalem ze na poddaszu kratka powinna byc w kazdym pomieszczeniu i myslalem ze skoro jest kuchnia otwarta na salon to bedzie marnotrwstwo cieplego powietrza. Ale z drugiej strony moze ciag sie jakos u mnie na poddaszu ustabilizuje bo wieje mi przez kratke w lazience wprost do prysznica :(
do kominka zamierzam podlaczyc powietrze bezposrednio z zewnatrz (na razie powietrze jest doprowadzone pod kominek, czeka na "portki").
czyli kuje otwor przy kominku.

WITEK P.
21-02-2005, 22:34
Witam pana kominiarza :D a gdzie znajdę nasadki na komin zapobiegajace wwiewom do środka :-?

Panie Darku, zapytaj ziomala to ci powie. U Panka kupisz w Michałowicach. Wiecej namiarów na priv.
Pa

Krakowiak
21-02-2005, 23:13
[quote="Griszka"]Mam problem. Przez rok użytkowania kominka nie było problemów, przed tym sezonem zaczęły sięschody....

Zaczął dymić, każde otwarcie kominka do dorzucenia drewna to dym idzie na pokój. Kratki wylotowe - smuga czarna, nad kominkiem takie czarne jakbym węglem palił. Szyba po godzinie palenia już czarna.

Zdarzają mi się przypadki że po dorzuceniu drewna, ogień przygasa. Robi się ciemno w kominku, potem taki wybuch że się raz przeraziłem (jakby gaz) i pali się już normalnie.

Opisany przez Ciebie wybuch to zassanie powietrza do spalania przez komin

Co jest grane? Może drewno za mokre?

Opisany przez Ciebie wybuch wyglada na zassanie powietrza do spalania przez komin a to w wyniku podciśnienia które wytworzyło się w domu na skutek braku dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Pewnie nie masz doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka (tzw. czerpnia świeżego powietrza). Sprawdź czy przy otwartym oknie dymienie ustaje. Sprawdź/pomyśl czy nie masz przypadkiem zbyt szczelnego domu, czy nie pozmykałeś otworów wentylacyjnych. Może wstawiłeś dzrwi do salonu itp.

Tomek_J
26-01-2010, 08:59
Odgrzewam temat:

Mam zwykły, prosty kominek, w sezonie jesienno-zimowym chodzący non-stop. Czasami (sporadycznie) zdarza się, że zaczyna nieco słabiej się palić, a po dołożeniu drewna i otwarciu go "na full" w celu rozpalenia nowej porcji drewna następuje nagłe wyrzucenie gorącego powietrza do salonu otworami nawiewnymi. Zaraz potem kominej zaczyna ciągnąć silnie powietrze, a drewno rozpala się szybko i mocno. Wygląda na to, jakby coś (np. płat sadzy ?) przytykało komin od środka, a po oderwaniu się opadło, wypychając powietrze i przy okazji udrażniając komin. Jednakże komin podczas każdego czyszczenia jest dość czysty, sadzy w nim mało - czy zatem faktycznie taka jest przyczyna ? Czy coś innego może spowodować takie zjawisko ?

rafałek
26-01-2010, 09:05
Jak wysoki masz komin? Może to za słaby ciąg kominowy i po dołożeniu drewna następuje szybkie odgazowanie, gazy się zapalają wywołując opisany efekt a potem się stabilizuje? Czy komin masz ocieplony? ale to i tak wracamy do problemu ciągu...