PDA

Zobacz pełną wersję : Jeden grzejnik przestał nagle grzac - co jest?



tomek_2
07-02-2005, 20:15
instalacja CO na rozdzielaczu, kocioł gazowy. Jeden z grzejnikow od kilku ladnych godzin zimny i nie wiem, co moze byc przyczyna? Nagle mogl sie zapowietrzyc? CZy tez rura mogla sie czyms zapchac? Rury miedzy tym gzrejnikiem a rozdzielaczem sa zimne zarowno na odcinku przy rozdzielaczu jak i przy grzejniku. HELP Co sprawdzac po kolei?

inwestor
07-02-2005, 20:44
instalacja CO na rozdzielaczu, kocioł gazowy. Jeden z grzejnikow od kilku ladnych godzin zimny i nie wiem, co moze byc przyczyna? Nagle mogl sie zapowietrzyc? CZy tez rura mogla sie czyms zapchac? Rury miedzy tym gzrejnikiem a rozdzielaczem sa zimne zarowno na odcinku przy rozdzielaczu jak i przy grzejniku. HELP Co sprawdzac po kolei?
Jeśli jest głowica termostatyczna to ja zdejmij mogła się zawiesić. Jeśli nie ma głowicy tylko zawór z nastawą wstępną to poruszaj kryza mogła sie zapchac może w instalacji został jakiś paproch i się przytkało. Czy instalacja była solidnie płukana przed napełnianiem ??? Jeśli to nie pomoże to chyba tylko płukanie grzejnika i czyszczenie armatury.
Pozdrawiam

tomek_2
07-02-2005, 20:58
Dzieki inwestor. Odpowietrzylem na razie - tyle, ile sie dalo - grzejnik odpowietrznikiem nagrzejnikowym wylewajac z grzejnika ok. 1.5 litra wody i dopelniajac taka sama iloscia instalacje CO i grzejnik zaczal troche grzac, ale tylko gora. Dol nadal zimny. Rura zasilajaca w miare ciepla, ale powrotowa zimna. Moze ma to zwiazek z tym, ze dol grzejnikow zimny? Czy teraz mozna cos wiecej powiedziec, co i gdzie sie zapchalo i jak to dalej naprawiac? Dodam, ze to najdluzszy odcinek miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem, ok. 12 m. Srednica rury pex 2.0. Grzejnik dolny 200cm x 60cm. Brak glowic termostatycznych. Podobne jeszcze objawy wykazuje inny grzejnik o tym rozmiarze oddalony mocno od rozdzielacza. Mniejsze grzejniki grzeja cala powierzchnia. Czy powodem takiego zachowywania sie jest niewlasciwa regulacja grzejnikow i fakt, ze trzeba je kryzowac tak, by wieksze grzaly lepiej?

invx
07-02-2005, 20:58
sprubuj odpowietrzyc, a jak nie pomoze, wylacz piec, i odkrec korek na dole grzejnika, i spusc, przez niego troche wody. Mi tez kiedys niegrzal, tak zrobilem i grzeje :wink:

inwestor
07-02-2005, 21:09
Dzieki inwestor. Odpowietrzylem na razie - tyle, ile sie dalo - grzejnik odpowietrznikiem nagrzejnikowym wylewajac z grzejnika ok. 1.5 litra wody i dopelniajac taka sama iloscia instalacje CO i grzejnik zaczal troche grzac, ale tylko gora. Dol nadal zimny. Rura zasilajaca w miare ciepla, ale powrotowa zimna. Moze ma to zwiazek z tym, ze dol grzejnikow zimny? Czy teraz mozna cos wiecej powiedziec, co i gdzie sie zapchalo i jak to dalej naprawiac? Dodam, ze to najdluzszy odcinek miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem, ok. 12 m. Srednica rury pex 2.0. Grzejnik dolny 200cm x 60cm. Brak glowic termostatycznych. Podobne jeszcze objawy wykazuje inny grzejnik o tym rozmiarze oddalony mocno od rozdzielacza. Mniejsze grzejniki grzeja cala powierzchnia. Czy powodem takiego zachowywania sie jest niewlasciwa regulacja grzejnikow i fakt, ze trzeba je kryzowac tak, by wieksze grzaly lepiej?
Jeśli stało się to nagle to wyglada na zapchanie się. Może w rozdzielaczu przytkał sie któryś zawór. Może trzeba nim poruszać.
Pozdrawiam

neuron
08-02-2005, 00:35
No a może filtr w instalacji się zapchał. *stosunkowo najprostsze do wyczyszczenia.
W nowych instalacjach po uruchomieniu to częsta sprawa. A i potem trzeba o tym pamiętać. Za taką przyczyną przemawia fakt że usterka dotyczy dwóch grzejników o największych oporach.

VPS
08-02-2005, 07:42
Częstym przypadkiem nie dogrzewania grzejników podczas pierwszego uruchomienia instalacji jest nie płukanie instalacji po jej wykonaniu.
Wczoraj byłem na pierwszym uruchomieniu. Mieszkanie 130m2 i 16 grzejników kocioł wiszący dwufunkcyjny 24kW. Wszystkie grzejniki do połowy ciepłe doł chłodny. Dziwne zachowanie kotła. Po pomiarach wyszło że różnica między zasilaniem i powrotem do kotła wynosi aż 50 st.
Pierwsza diagnoza zatkany filtr, ale jest problem brak zaworu odcinającego aby wyszyścić filtr. Przyjechał instalator który wykonywał instalację. Spuścił wodę z instalacji i rzeczywiście filtr był całkowicie zapiep.... syfem coś ala miał węglowy. Próbujemy dalej. Jest dobrze ale tylko przez ok 15 min potem sytuacja się powtarza. Pojeciłem aby dobrze wypłukali instalację.
Po rozmowie z inwestorem domyśliłem się że instalacja może być przytkana również pianką izolacyjną zakładaną na miedź podczas montażu instalacji. Inwestor słyszał kilka razy soczyste ku.... znowu wleciało w rurę. Mogło by to tłumaczyć tak wysoką różnicę temperatury między zasilaniem a powrotem.

neuron
08-02-2005, 08:57
Jakbym widział swój domek :D
W pierwszym roku czyszczenie 3 razy, w drugim już tylko raz.
Teraz sam robię. Zaworki wokół filtra to zbawienie, mam swoją teorię wg niej ich brak jest wyrazem chęci podtrzymania więzi z klientem :lol:

robsar
27-09-2015, 19:48
Jeśli jest głowica termostatyczna to ja zdejmij mogła się zawiesić. Jeśli nie ma głowicy tylko zawór z nastawą wstępną to poruszaj kryza mogła sie zapchac może w instalacji został jakiś paproch i się przytkało. Czy instalacja była solidnie płukana przed napełnianiem ??? Jeśli to nie pomoże to chyba tylko płukanie grzejnika i czyszczenie armatury.
Pozdrawiam

no i okazało się że pakuły zapchały cienką rurkę dopływu i bez sprężarki z 8 atmosferami się nie obeszło :( na szczęście udało się odetkać i działa .
pozdrawiam może komuś przyda się ta wiedza :)

forgetit
28-09-2015, 08:41
gratuluję sukcesu, już po 10latach naprawiony grzejnik. Robi wrażenie

darsyp
19-01-2021, 14:28
Witam. Mam instalację z piecem gazowym i od paru tygodni mam problem z 1 grzejnikiem - podczas gdy inne grzeją normalnie, ten jeden przestaje grzać po paru minutach. Gdyby był zapowietrzony, to chyba nie grzałby w ogóle? MOże to kwestia ciśnienia w rurach?

Z góry dziękuję za jakieś rady.