PDA

Zobacz pełną wersję : Który domek tańszy :parterowy czy z użytkowym poddaszem



oleniek
08-02-2005, 19:27
Witajcie doświadczeni budujący
Z pewną taką nieśmiałością zamierzamy wybudować domek (domeczek :)) letniskowy - dla dziatwy, co by latem gdzieś chasała poza miastem. Z kasą przy dwóch maluchach tak sobie, więc zaczęliśmy ssię zastanawiać , jaki domek jest tańśzy w budowie. Mały parterowy (np. http://nowydom.onet.pl/3297,1,projekt.html ) czy z użytkowym poddaszem (domek numer 8 http://www.male-domy.com.pl/ )
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie

Drizzt
08-02-2005, 19:34
Zawsze tańszy jest parterowy ale koszt poddasza użytkowego nie podnosi kosztów aż tak bardzo by z niego zrezygnować

KAS01
08-02-2005, 19:42
Zawsze tanszy jest z poddaszem. :D (zaraz sie zacznie :D )

Z tych dwoch, co podalas, to tanszy bedzie ten z poddaszem. :D

pozdrawiam
Konrad

Patos
08-02-2005, 19:57
Nie patrz na to, który tańszy, a który droższy, różnica będzie niewielka i to nie wiadomo na czyją kożyść, raczej weś pod uwagę czego oczekujesz , który bardziej Ci się podoba i jak dużą masz działkę, jaki widok masz na okolię. "MURATOR" robił symulację kosztów jednego i drugiego, minimalnie tańszy okazał się z poddaszem użytkowym.
Ja wybrałem z poddaszem użytkowym :P

BK
08-02-2005, 20:02
takie pytanie jest - sorry - trochę bez sensu, bo tańszy od czego?
będzie tańszy jak wybudujesz z tańszych materiałów, a w ogóle to zależy od wielu rzeczy.
Buduj to co ci się podoba a potem staraj się zbijać koszty jak tylko można. Dom ma się podobać a nie być tani za wszelką cenę bo po co komu taki dom który się mieszkańcom nie podoba, a jest o 2 tys tańszy

duduś
08-02-2005, 21:06
Parterowy jest b. proporcjonalny w tym drugim wydaje mi się że dach jest za wysoki w stos. do długości domu ( ten mankament ujawnił się właśnie w moim domu - nie za dobrze takie proporcje wyglądają) Pomijając kwestie wielkości domu ( te niecałe 60 m kw) wydaje mi sie że parterowy wyjdzie taniej ( schody są b. drogie , no i kwestia " dtugiej" -górnej podłogi - wylewki itp. , odpowiedniego wykończenia dachu itp. - skosy - jest trochę pułapek). ALe......... np. niektórzy kochają urok skosów i właśnie to ,że można poczłapać na górę .Tak jak ktoś napisał musi Ci się choć trochę podobać i spełniać choć w minim. stopniu Twoje małe marzenia i " zachcianki ". Zwróć też uwagę czy wolisz mieć " na oku " dużo przestrzeni - wtedy parterowy czy mała przestrzeń Cię nie przytłoczy - wtedy z poddaszem ( mnie przeraża wizja blokowego układu ( teraz mam 65 m kw -i niestety ale się duszę)

oleniek
09-02-2005, 09:19
Dziękuję za rady. Nie będzie to nasz docelowy dom mieszkalny. Mamy nadzieję się kiedyś "naprawdę" wybudować :D . I wtedy wybiorę tylko to co nam się absolutnie podoba. Teraz chcemy zbudować niedrogi domek letniskowy, żeby dziatwę jak najszybciej tam na lato wysyłać (duża leśna działka poza Łodzią). Dlatego tak się uwzięliśmy na te koszty. A nie mam wyrobionego zdania na tytułowy temat.
A w ogóle jak tu trochę poczytałam, to doszłam do wniosku, że większość budujących, jak by to robiła drugi raz "to by tyle rzeczy zmieniła" i mówi się, że "pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie". Stąd budowa tego domeczku ma być pewną wprawką dla nas :D. Potem pewno całe letnisko sprzedamy, bo za daleko od Łodzi, żeby być siedliskiem całorocznym. Co o tym sądzicie?

pattaya
09-02-2005, 09:41
Albo coś takiego znalazłem

http://allegro.pl/show_item.php?item=41375137

pattaya
09-02-2005, 09:42
http://allegro.pl/show_item.php?item=41375137

pattaya
09-02-2005, 09:43
Coś chrzanię :oops:
http://allegro.pl/show_item.php?item=41375137

MarcinU
09-02-2005, 11:12
Zależy jak leży. Nie da się tego dokładnie powiedzieć. Trzeba porównać konkretne projekty i rozwiązania ponieważ domy takie nie są odpowiednikami. To co musisz wziąć pod uwagę to:

1. w parterowym nie musisz robic stropu
2. parterowy jest niższy i ma mniej ścian do ocieplania, ma też (choć to zależy) niższe kominy
3. na poddasze musisz zbudować schody
4. parterowy (przy tym samym metrażu) ma większe fundamenty
5. parterowy ma większą powierzchnię dachu
6. parterowy zajmuje więcej powierzchni działki

Jerzysio
09-02-2005, 12:36
Domy o takiej samej powierzchni do 150 m2, w tej samej technologii i wykończeniu będą praktycznie w tej samej cenie z niewielką ok. 2-3% korzyścią na rzecz domu z poddaszem użytkowym.
W liczbach oczywiście to ładnych parę złotych :wink:
Pozdro
J

_bogus_
09-02-2005, 13:11
Jeśli chodzi Ci o dom letniskowy - to raczej nie ładuj dużej kasy. Opierając się na doświadczeniach swoich znajomych (własnych w tym względzie nie mam) zprzedaż letniska jest zwykle nieopłacalna - dostajesz podobną kwotę jak za pustą działkę.

Pytanie czy parterowy czy z użytkowym poddaszem zostawił bym na później. Też zgadzam się że koszty będą podobne przy podobnej powierzchni. Więsza różnica w cenie jest pomiędzy różnymi materiałami, w standardzie wykonania itp. Może rzeczywiście najlepiej byłoby po prostu postawić, skoro to letnisko, drewniany domek? Lepiej do letniska pasuje, może być tańszy a dodatkowo - być może da się go w ostateczności przenieść. Może najtańszym rozwiązaniem byłoby po prostu zakupienie jakiegoś wiejskiego domu drewnianego i przeniesienie? W końcu chyba od letniska nie oczekujesz olbrzymiej powierzchni, ociepleń itd.

Pozdrawiam

D`arek
09-02-2005, 14:01
No własnie - może zastanowicie sie nad domkiem drewnianym. Na tegorocznej Budmie był taki wystawiony, naprawdę fajny. Drewniany dom na letnisko pasuje idealnie, w środku można stworzyć taki wiejsko-rustykalny nastrój. Ze sprzedażą w przyszłośći nie powinno być problemu.

Jerzysio
10-02-2005, 09:36
...a domek ze sprasowanej słomy i gliny będzie naprawdę tani
... i taki ....... swojski
Pozdro
J

oleniek
10-02-2005, 12:18
nie wykluczamy domku drewnianego. Po prostu nie wiemy jeszcze co jest tańsze, a jak poszukałam w internecie domy z bali i "wyskoczył" mi jakiś "Biernacki" za 1200zł m2 to zaczęłam się zastanawiać czy murowany nie tańszy :P
Swoj a drogą jak by był murowany to też bym zrezygnowała z ocieplenia.

oleniek
10-02-2005, 12:19
nie wykluczamy domku drewnianego. Po prostu nie wiemy jeszcze co jest tańsze, a jak poszukałam w internecie domy z bali i "wyskoczył" mi jakiś "Biernacki" za 1200zł m2 to zaczęłam się zastanawiać czy murowany nie tańszy :P
Swoj a drogą jak by był murowany to też bym zrezygnowała z ocieplenia.

oleniek
10-02-2005, 12:20
nie wykluczamy domku drewnianego. Po prostu nie wiemy jeszcze co jest tańsze, a jak poszukałam w internecie domy z bali i "wyskoczył" mi jakiś "Biernacki" za 1200zł m2 to zaczęłam się zastanawiać czy murowany nie tańszy :P
Swoj a drogą jak by był murowany to też bym zrezygnowała z ocieplenia.

oleniek
10-02-2005, 12:22
nie wykluczamy domku drewnianego. Po prostu nie wiemy jeszcze co jest tańsze, a jak poszukałam w internecie domy z bali i "wyskoczył" mi jakiś "Biernacki" za 1200zł m2 to zaczęłam się zastanawiać czy murowany nie tańszy :P
Swoj a drogą jak by był murowany to też bym zrezygnowała z ocieplenia.