PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiej mocy grzejniki



Jacek Arafat
09-02-2005, 19:11
Dokladniej chodzi mi ile przyjac wat na metr kwadratowy czy też metr szescienny.Najlepiej pewnie byłoby zrobic bilans cieplny i wszystko bedzie jasne.Przyznam że nie mam pojęcia jak to zrobić i gdzie.W projekcie jest jakies wyliczenie, ale jak zobaczyli to magicy od c.o. to pokrecili tylko głowami że niby mocno zanizone.Co wy byście mi doradzili'Nie chodzi mi o 200-300w wte czy wtę.
Podam kilka danych:
pow użytkowa-225m2
pow podłóg -270m2
Posadzka fs-30 gr10cm
Sciana zew BK odmiana 600 gr 24+styr15cm
Poddasze wełna 20+5cm
Okna plasiki MS szyba normalna 1,1
pow okien ok.30m2
pow scian zew 150m2
Kocioł na gaz ziemny Termet Unico 29kw+120l zwu
Do wyboru mam grzejniki Purmo,Kermi,Stalred i Delonghi.Mam nadzieje że ktos to przeczyta i coś mi podpowie.Z góry dziękuję.

lakk
09-02-2005, 19:25
Na stronach internetowych jest wiele programów do obliczania mocy grzejników. Spróbój przez wyszukiwarkę.
Jeden z nich jest na stronie www.regulus.com.pl

Mały
10-02-2005, 07:34
Przeciętnie hydraulicy liczą od 80 do 140 W/m2 w zależności od typu pomieszczenia(sypialnia czy łazienka) przy jego wysokości do 2,5m.
I to się sprawdza. Potem musisz dobrac parametry grzejnika (temp zas/temp powr/temp pom).
To tak bez wielkiego liczenia ,ale jak chcesz dobrać b.dokładnie to tylko bilans lub jakiś projektant od układów grzewczych.

boguslaw
10-02-2005, 08:07
Jaser.
Czemu wyręczasz projektanta. Sam piszesz " w projekcie są jakieś wyliczenia". Projekt jest zatwierdzony?
Musisz przede wszystkim wybrać źródło ciepła (kocioł), ustalić parametry temperatury pracy swojej instalacji a wówczas dobrać grzejniki by suma ich mocy w przyjętych parametrach bilansowała wyliczone w projekcie straty.

Jacek Arafat
10-02-2005, 20:08
W projekcie mam obliczone zapotrzebowanie na moc cieplna 12940w
Wskaznik zapotrzebowania ciepła-na m2 pow ogrzewanej 43,27W/m2
na m3 kubatury ogrzewanej 15,26W/m3
Podpisał sie pod tym mgr.inż.Co wy na to.Dodam że wszystki izolacie cieplne w stosunku do załozeń z projektu zwiększyłem o 1/4.
Mam jeszcze taki dylemat miałem kupic grzejniki purmo boczne(16szt)za 5100zł.Dzisiaj w innym sklepie facet zaoferował mi idmary za 3600 .Faktycznie różnia się estetyką, ale czy tylko?To samo jest z kotłem byłem zdecydowany na termeta unico 29kw z zasobnikiem 120l za3650. dzisiaj facet proponuje pakiet vaillanta vu 24 plus i vih r120+połaczenie za 5000.Im wiecej za tym chodze tym jestem mniej zdecydowany co kupić.Co wy byście wybrali?

mark1oc
10-02-2005, 20:18
powiem ci tak jak chcesz miec klopoty to kup idmary kiedys je montowalem [na zyczenie klienta ]straszna tandeta a parametry grzejnikow z sufitu wziete
co do kotlow poco ci 29kw lub 24kw ztego co czytam zapotrzebowanie na c.o wyliczone masz na poziomie 13kw lepiej szukaj kotla o mniejszej mocy
masz wiadomosc na priv

RomanP
10-02-2005, 22:19
Gdy mój magik od ogrzewania powiedział mi to samo, to zaprowadziłem go do kolegi, który buduje "oszczędnie". 1 i 1/2 pustaka, w środku 5 cm styropianu, ocieplenie podłogi "po co", ocieplenie fundamentów "po co", strop 6 cm styropianu, okna najtańsze plastiki 3 komorowe. Na pytanie jakie grzejniki, poradził mu takie same jak mi na podobne powierzchnie pokoi. Po co ocieplać, jeżeli patałach i tak prubuje naciąć cię na przewymiarowane grzejniki. On jest kryty. Na pewno ogrzeje. A twoje wydatki. Ten sam doradził szwagrowi kocioł 80 KW na domek 120 m, bo długo się będzie palił. Efekt stoi i pilnuje, bo mało co chce mu się zagotować. Rada. Zmień fachowca, albo go nie słuchaj. Niech robi tak jak jest w projekcie.

VPS
11-02-2005, 05:55
Jacek Arafat
Skoro masz wyliczone zapotrzebowanie na C.O. 13 kW to nie potrzebny Ci kocioł o mocy 29kW czy 24kW w zupełności wystarczy 20kW + zasobnik.
Grzejniki proponuję dobrać na paremetry 70/55/20
temp zasilania / temp powrotu / temp pomieszczenia.
Własnie teraz montuję instalację w domu o pow 420m2 i kocioł o mocy 24kW który w zupełności wystarczy.

rafalge
11-02-2005, 07:42
Jeśli masz lazienke z oknem to przyjmij 200w na 1 m/k2
bez okna wystarczy 150W
Widzialem u znajomego w łazience 2 grzejniki??!!
Odpowiedział mi że na jednym drabinkowym suszy reczniki i jest prawie caly czas przykryty więc ma zamontowany drugi zwykly grzejnik do ogrzewania :o
Nie wiem czy jest to dobre...
Pozdrawiam
Rafał

Grzesiek13
11-02-2005, 08:47
taki się robi.

Jacek Arafat
13-02-2005, 11:44
Mam kolejne pytanie
Który grzejnik będzie efektywniejszy(purmo)11-60/100
22-60/60
Moc grzewcza taka sama cena nie 48zł na korzyść 11.
Mam do założenia 17szt teoretycznie mogę zaoszczędzić pare zetów.I co?

niezły
13-02-2005, 12:28
Dwa grzejniki o takiej samej mocy, który będzie grzał lepiej TAK SAMO bo maja taka samą moc Jeśli zależy Ci na kasie to bierz tańsze ale w grzejnikach płytowych po to jest cała gama wymiarów by dopasować je do miejsca gdzie mają wisieć

KrzysiekMarusza
13-02-2005, 12:41
Arafat - grzejnik typu 11 przy tej samej mocy bedzie większy od typu 22 (jeśli idzie o wymiary wysokosc x długość), ale o jakies 30% cieńszy. Ja u siebie, gdzie tylko mogłem, dawałem typu 11 - bo nie odstają tak od ściany, a tylko w dużych pomieszczeniach dawałem 22.

pozdr - Krzysiek

niezły
13-02-2005, 13:06
Jak chcesz kombinować to dodam jeszcze że jeśli zamontujesz grzejniki pojedyncze czyli dwukrotnie dłuższe to jeśli podłączysz je krzyżowo to uzyskasz jeszcze około 10% mocy ( przy długich grzejnikach)

inwestor
13-02-2005, 18:11
Arafat - grzejnik typu 11 przy tej samej mocy bedzie większy od typu 22 (jeśli idzie o wymiary wysokosc x długość), ale o jakies 30% cieńszy. Ja u siebie, gdzie tylko mogłem, dawałem typu 11 - bo nie odstają tak od ściany, a tylko w dużych pomieszczeniach dawałem 22.

pozdr - Krzysiek

Ja tak samo gdzie się dało stosowałem 11 i 21s a w ostateczności dopiero 22.
Pozdrawiam

Jacek Arafat
13-02-2005, 18:46
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi , ale to jeszcze nie koniec moich pytań.Chyba się zgodzicie że grzejniki takie jak purmo,kermi,stelrad,brugman są berdzo zblizone jakością, estetyką wkonania i ceną.Ostatnio natknołem się na grzejniki diamond .Obejrzałem je bardzo dokładnie i widze że nie różnia się od tamtych .Są tak samo ładne,ale za to dużo tańsze .Zetknął się ktoś z nimi.Tak sobie kombinuje bo przy tańszych grzejnikach mógłbym sobie pozwolić na lepszy kocioł np vaillant.A może znacie jeszcze inne warte zastanowienia?(tylko nie idmar widziałem to naprawdę kicha). Dzięki z góry i pozdrawiam.

KrzysiekMarusza
13-02-2005, 19:09
Ja mam Kermi, o diamondach nie słyszałem
Krzysiek

13-02-2005, 19:15
Dokladniej chodzi mi ile przyjac wat na metr kwadratowy czy też metr szescienny.Najlepiej pewnie byłoby zrobic bilans cieplny i wszystko bedzie jasne.Przyznam że nie mam pojęcia jak to zrobić i gdzie.W projekcie jest jakies wyliczenie, ale jak zobaczyli to magicy od c.o. to pokrecili tylko głowami że niby mocno zanizone.....


A ci "magicy" to przypadkiem nie kupują na Twój koszt materiałów?

W zależności od bardzo wielu czynników (izolacja przegród, strefa klimatyczna, powierzchnia przegród zimnych etc...) , wymagane zapotrzebowanie na ciepło moze się wachać średnio od 15 do 25 W/m3 kubatury. Od tych wartości mogą być ekstremalne wyjątki.
Zawsze proponuję zlecić wykonanie projektu instalacji c.o. projektantowi. W przypadku domku jednorodzinnego to koszt rzędu 300-500 zł, a przy okazji będziesz miał fachową poradę.
Twoje domysły i przybliżone obliczenia, albo porady "magików" skończą się tym, że będziesz miał napewno bardzo dobrze grzejącą, ale jednocześnie przewymiarowaną instalację i dużo większe koszty inwestycyjne niż gdybyś zlecił wykonanie projektu. Szczególnie w dzisiejszych czasach gdy każdy oszczędza. Projektant w obliczeniach przyjmuje zawsze najbardziej esktremalne warunki pracy instalacji.
Instalację wod.kan. można zlecić do wykonania hydraulikowi bez projektu, bo koszty materiałów są tutaj dużo niższe i łatwiej jest dobrać średnice "z głowy", ale w przypadku przewymiarowanych grzejników, rur, izolacji, kotła, etc... koszty wyrzucone w błoto są napradę duże.
Zgłoś się do najbliższej poważnej firmy produkującej systemy (Purmo, Kan, TeCe, Wirsbo, etc..) a oni wykonają ci projekt i polecą dobrego instalatora.

Mały
13-02-2005, 21:15
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi , ale to jeszcze nie koniec moich pytań.Chyba się zgodzicie że grzejniki takie jak purmo,kermi,stelrad,brugman są berdzo zblizone jakością, estetyką wkonania i ceną.Ostatnio natknołem się na grzejniki diamond .Obejrzałem je bardzo dokładnie i widze że nie różnia się od tamtych .Są tak samo ładne,ale za to dużo tańsze .Zetknął się ktoś z nimi.Tak sobie kombinuje bo przy tańszych grzejnikach mógłbym sobie pozwolić na lepszy kocioł np vaillant.A może znacie jeszcze inne warte zastanowienia?(tylko nie idmar widziałem to naprawdę kicha). Dzięki z góry i pozdrawiam.
Ja się na nie naciąłem-po 2 (dwóch) tygodniach od zawieszenia zardzewiały uchwyty oraz dolne części grzejników.
Wcześniej sądziłem że są ok. ale po reklamacji (bardzo ciężka sprawa ztą firmą) nie chciałem mieć z nimi nic wspólnego...