PDA

Zobacz pełną wersję : zakladki przy zbrojeniu



10-02-2005, 08:46
witam
jestem na etapie liczenia potrzebnych pretow i tutaj mam pare pytan:

1. jaka zakladka przy laczeniu 2 pretow rownoleglych? ( 1 metr?, pol metra?)

2. zbrojenie stropu monolitycznego- czy prety maja sie klasc cale na scianie nosnej ( np sciana gruba na 18 cm to pret lezy na niej tez na dlugosci 18 cm?
3. kiedy strop opiera sie na scianie nosnej wewnetrznej to prety maja wychodzic dalej niz ta sciana? ( jakby przenikanie zbrojenia dwoch stropow, po obu stronach sciany nosnej wewnetrznej? j jesli tak to ile ma tego preta wystawac od sciany?

4. nadproza - jest jakas norma ile takie nadproze ma sie opierac na scianie nosnej? . moze w zaleznosci od rozpietosci otworu w swietle?

10-02-2005, 10:03
nikt nic nie podpowie?

10-02-2005, 10:20
podpowiedzcie cos
nie mam polskiej czcionki i trudno mi sie szuka czegos co sie pisze uzywajac tych czcionek

poszukalbym hasla "zakladka " itp ale nie moge.....

bajzi
10-02-2005, 10:22
pół metra to minimum. najlepiej jeszcze zagiąć końcówkę. strop opiera się na ścianie min. 12cm (tak w uproszczeniu). nadproże również w uproszczeniu - czym większy otwór tym większa strefa ścinania, tym dalej trzeba je opierać. spytaj kierownika budowy.

sb12
10-02-2005, 10:24
Leon,

proponuję - zatrudnij dobrego kierownika budowy, spisz na kartce wszystkie pytania, usiądź z nim na 2-3 godziny i pogadaj.
gwarantuje - efekt lepszy niż ciągłe pytanie wszystkich o wszystko w co drugim poście!
sb

10-02-2005, 13:06
prosze o wiecej porad ;)

gg
10-02-2005, 13:09
witam
jestem na etapie liczenia potrzebnych pretow i tutaj mam pare pytan:

1. jaka zakladka przy laczeniu 2 pretow rownoleglych? ( 1 metr?, pol metra?)

2. zbrojenie stropu monolitycznego- czy prety maja sie klasc cale na scianie nosnej ( np sciana gruba na 18 cm to pret lezy na niej tez na dlugosci 18 cm?
3. kiedy strop opiera sie na scianie nosnej wewnetrznej to prety maja wychodzic dalej niz ta sciana? ( jakby przenikanie zbrojenia dwoch stropow, po obu stronach sciany nosnej wewnetrznej? j jesli tak to ile ma tego preta wystawac od sciany?

4. nadproza - jest jakas norma ile takie nadproze ma sie opierac na scianie nosnej? . moze w zaleznosci od rozpietosci otworu w swietle?
Ad. 1 wg starej normy min 40średnic
Ad. 2 ??? o co chodzi???
Ad. 3 tak przechodzą, tutaj nie filozofuj tylko trzymaj się projektu, wylewany strop żelbetowy to nie żarty
Ad. 4 z tego co pamiętam to w normie murowej i zależy od materiału ściany i rodzaju nadproża

jajmar
10-02-2005, 19:58
Tak jak juz zostalo napisane zbrojenie laczy sie na zaklad na 40średnic łaczonych pretów. Co do liczenie długosci pretów do monolitu to w ten sposób tego nie piliczysz.
Pamietaj ze nie tylko prety sie na scianie nosnej srodkowej łaczą ale również konieczny jest pręt górą aby płyta nie pekała, w płycie na "koncach" czyli scianach zewnętrznych tez musisz miec prety odgięte , roznie to jest robione czase ze zbroenie glownego sie pogdina do gory czasem daje dodatkowe prety. Jezeli chcesz robic strop monolityczny powinienes miec (lub zlecic) wykonanie stsotnej dokumentacji bedziesz mial wówczas rozrysowane ksztalty poszczególnych pretów i zestawienie stali.

11-02-2005, 06:20
kurcze a ja myslalem, ze po prostu daje prety fi 12 co 10 cm i w poprzek prety fi 6 co 25 cm iles to wszystko odalone od dolnej plaszczyzny stropu i gotowe

to ile jeszcze trzeba tych pretow u gory? i jakich?
czy sa to jakies znaczace ilosci?
w stosunku do tego co wylicze sposobem jak wyzej?

arek_s
11-02-2005, 06:32
zajrzyj do projektu - tam powionno być wszystko.

11-02-2005, 06:34
dzieki za takie odpowiedzi
w projekcie mam strop terriva a ja zmieniam na monolit
oczywiscie kierownik budowy zrobi projekt tego zbrojenia ale to przyszlosc
a na razie chce policzyc ilosc stali

pkm
11-02-2005, 07:17
Leon myślę że twoja ,,oszczędność" czyli zaprojektowanie samemu stropu monolitycznego ,znacznie przedroży ten strop.
średnice prętów w znacznym stopniu zależą od:
-rozpiętości stropów
-grubości stropu
-układu konstrukcyjnego budynku
-klasy betonu
....i jeszcze paru szczegułów
Równie dobrze możę wystarczyć ci pręt fi 10 co 15cm, policz sobie różnice w ilości stali :wink:
Pozatym nie wszystkie pręt nośne trzeba doprowadzać do podpory(około połowy) :wink:
Oszczędności można zrobić w kilku punktach, jednak zrobić to może konstruktor, który za taki strop majątku nie weźmie :wink: ,a ty tych oszczedności nie uzyskasz, bo się poprostu na tym nie znasz.
Mam wrażenie że budowlańców, pojmujesz jako gościa z łopatą przy betoniarce :-?
No ale u nas na budownictwie i medycynie znaja się wszyscy...ale efekty bywaja opłakane :cry:

Pozdrawiam

11-02-2005, 07:40
pkm
nie bardzo wiem o co ci chodzi
przeciez napisalem, ze strop bedzie zaprojektowany przez kierownika budowy
a mi wcale nie zalezy jakos szczegolnie na oszczedzaniu na tym stropie
chce po prostu wyliczyc ilosc stali, zeby ja zamowic i zrobic sobie rozpiske ile pretow jakiej dlugosci potrzebuje (zeby pomyslec jak je wyciac zeby najmniej strat bylo)

wlasnie kierownik budowy powiedzial mi ze beda prety fi 12 co 10 cm

Tomek_J
11-02-2005, 07:47
przeciez napisalem, ze strop bedzie zaprojektowany przez kierownika budowy

Trolleonie, jak ci kierownik zaprojektuje strop, to powie ci też ile jakich prętów będzie ci potrzebnych. W hurtowni stali dotną ci na wymiar, jeśli sobie zażyczysz. Więc O CO CI CHODZI ?!...

11-02-2005, 07:51
bardzo ladnie ze dotna mi na wymiar- ale zeby to mogli zrobic to ja musze wiedziec ile pretow z jakim wymiarem
chyba faktycznie pogadam z kierownikiem budowy, bo cos forumowicze nei wiedziec czemu zamiast pomoc i odpowiedziec na PYTANIE prubuja zawsze podwazyc zasadnosc pytania...
na wszelkie mozliwe sposoby ;)

bajzi
11-02-2005, 10:23
wybacz, nie jestem jasnowidzem. nie wiem jakką masz rozpiętość stropu, jaką wielkość otworów. to co mam ci napisać?
"przyjęto fi10 dołem, co drugi pręt odgięty górą. na odcinku przypodporowym c0=40cm strzemiona fi6 co 10cm, w pozostałych partiach belki strzemiona co 20cm" zadowolony? tyle, że to się nie tyczy twojego projektu! :wink:

pkm
11-02-2005, 11:02
Leon czy Twój kierownik jest architektem?
Chciałbym ci coś poradzić, ale jak już pisałem potrzebne są dane, może zamieść swój rzut budynku, wtedy możemy porozmawiać, mając rozpietości po 400- 450m mogą wystarczyć ci nawet pręty fi 8, mam wrażenie że dla ciebie to wszystko jedno czy strop ma rozpietość 3m czy 6, a to zasadnicza różnica w zbrojeniu.
Człowieku nie irytuj się :wink:

11-02-2005, 11:09
u mnie najwieksza rozpietosc to 4,5 metra( i w poprzek 7 metrow, ale to sie chyba nie liczy, co?)
tzn opiera sie ten strop troche na jednym podciagu
co powoduje ze wlasnie najwieksza rozpietosc to 4,5

pkm
11-02-2005, 11:25
No to już jest jakaś wiadomość, jest jescze pytanie jaki jest układ konstrukcyjny ścian?
Ale jeżeli rozpietość jest do 4,5 m to zbrojenie główne nie przekroczy fi 10 i napewno nie tak gęsto, pozatym co drugi pręt nie musi dochodzić do potpory, co też da pewne oszczędności.
Nie zapomnij o górnym zbrojeniu, oraz o zazbrojeniu wieńca, jednak precyzyjnie można porozmawiać na konkretnych materiałach, oszczedności mogą być spore, policz sobie dla przykładu na 1m kwadratowym wersje :
fi 12 co 10 cm (1 m=0.617kg)
i fi 10 co 15cm (1m=0.888kg)
Myślę że da ci to do myślenia :wink:
Radzę poszukać ci konstruktora który policzy to ci prawie od ręki, napewno sie opłaci. Przy okazji zwróci ci uwage na rozwiazanie innych miejsc w budynku pod wzgedem konstrukcyjnym.

Geno
11-02-2005, 11:42
Najlepiej byłobu aby to przeliczył kierownik budowy - każdy inż. to policzy i większość techników - z tym nie ma żartów a nie wylicza się tego całkowicie tabelarycznie - zresztą z tego co podano jest za mało informacji aby cokolwiek w bezpieczny sposób wyliczyć.

Co do nadproży - nie podano jakie: monolityczne, np. L19 , czy stalowe ? Zwyczajowo opiera się według wzoru h/3+15 - gdzie h to wys. nadproża w cm

Tomek_J
11-02-2005, 12:46
Radzę poszukać ci konstruktora

Leon tego nie zrobi, bo musiałby zapłacić, a przeciez on szuka oszczędności. Mam wrażenie, że Leon po prostu czeka, żeby mu ktoś powiedział: "Nie musisz w ogóle dawać zbojenia".

P.S. Czasami zastanawiam się, czy Leon faktycznie ma w planach budowę, czy może zabiera głos i stwarza problemy ot, tak, "dla paddierżki razgawora"...

Geno
11-02-2005, 14:16
Dla inż. to godzina czasu max. dla paru pomieszczeń - więc koszt nie może być wielki ......