PDA

Zobacz pełną wersję : Wykorzystanie ciepła rur



kenobiii
28-09-2016, 15:59
Sprawa jest dosyć specyficzna, ale widzę, że tutaj ludzie robili dużo różnych dziwnych rzeczy. :)
Chodzi o lokal przez którego całą długość pod sufitem idą rury z wodą do kaloryferów i gorącą do kranów, pod sufitem jest bardzo ciepło. Obecność tych rur sprawia, że w lokalu w zimie, niezależnie od mrozu na zewnątrz, temperatura utrzymuje się na poziomie 17 stopni, także wystarcza okazjonalne dogrzewanie piecykiem elektrycznym. Czy ktoś miałby jakiś pomysł na to jak dałoby się trochę "dodmuchać" tego powietrza w dół? Jakieś wiatraki (byleby były w miarę ciche), albo zna inny sposób?

wihajster
28-09-2016, 21:35
(...)albo zna inny sposób?
Sposób na kradzież....

kenobiii
28-09-2016, 21:49
Wyobraź sobie, że za to ciepło płacę, no chyba, że oczywiście wiesz lepiej.

wihajster
28-09-2016, 21:54
No to sprawa jest mega prosta. Skoro płacisz a masz za zimno to REKLAMACJĘ złóż za nie dotrzymanie warunków umowy.
Dlaczego kombinujesz na własną rękę? Mi by się nie chciało w takiej sytuacji....

kenobiii
28-09-2016, 22:02
Sytuacja nie jest prosta, a wojna ze spółdzielnią trwa od roku na linii dużo pilniejszych i ważniejszych spraw, nie da się wszystkiego załatwić naraz, bo próbując i patrząc jak to dotychczas wygląda, to w końcu nie załatwię niczego.

wihajster
28-09-2016, 22:22
Wersja cicha ale droższa: przypnij rury miedziane wzdłuż gorących istniejących rur z pastą termoprzewodzącą pomiędzy, podłącz je z pompą obiegową do grzejnika/grzejników.
Wersja tańsza ale mniej komfortowa: zdejmij izolacje z rur i wstaw wentylatory ..

PS. Jestem (prawie) przekonany, że nie powinieneś ingerować w te instalacje w jakikolwiek sposób. To że idą w zajmowanym przez Ciebie pomieszczeniu nie ma nic do rzeczy.

kenobiii
28-09-2016, 22:36
Dzięki. Chodziło mi właśnie o nieinwazyjne metody, majstrować przy tym jakkolwiek nie mam zamiaru. Izolacja nie wiem czy kiedyś była, pewnie tak, ale za moich czasów już nie. Wentylator, właśnie. Te rury są częściowo zabudowane, czy jakby w zabudowie od dołu zamontować na przykład taki wentylator jak są w łazienkach, tylko odwrotnie, żeby dmuchało do wewnątrz (w tym wypadku w dół), to ruszyłoby to ciepłe powietrze z góry?

wihajster
28-09-2016, 22:47
Jeśli wentylatory to promieniowe, zajmują mało miejsca i bywają dość szerokie. Do tego przeważnie ciche. Dla przykładu takie: