PDA

Zobacz pełną wersję : pompy ciepła-czy warto ryzykować?



meggy
10-02-2005, 21:42
planujemy budowę domu i rozważamy zamontowanie pompy ciepła. Producenci pomp zachwalają te urządzenia, producenci tradycyjnych kotłów zdecydowanie odradzają to rozwiązanie. Lubimy ciepło i nie mamy zbyt dużo czasu na dokładanie drewna do kominka, jednakże koszty też się liczą. Prosimy o radę, zwłaszcza osoby, które użytkują pompy. Mamy sporo pytań. Prosimy o kontakt.

dobrzykowice
10-02-2005, 21:50
Chyba juz wszystko zostało powiedziane o PC na tym forum, poszperaj trochę ....

caravaggio
10-02-2005, 21:57
swedza mnie palce troche po ostatniej lekturze muratora: wiec bez pierdół: jesli nie masz sieci gazowej tylko bedziesz modzic-rownie dobrze mozesz modzic z pompa, jesli masz siec-to zapomnij i kup normalny piec dobrej jakosci i bedziesz ze zdziwieniem czytac takie rewelacje-chociaz oczywiscie szacunek dla pionierow ekologii ktos musi przecierac szlaki :)

meggy
10-02-2005, 22:09
Nie mam dostępu do sieci gazowej, dlatego rozważam montaż pompy. W ostatnim muratorze pisamo pochlebnie o tym urządzeniu, jednak w przeciwieństwie do opisanych osób ja nie potrafię i nie zamierzam zakładać pompy samodzielnie. Czy instalacja pompy przez profesjonalną firmę będzie wciąż opłacalna i po jakim czasie się zwróci. Jeżli ma to być 20 lat lub więcej, to mogę tego nie doczekać. Muszę podjąć decyzję szybko, a zaczęłam się intersować tym zagadnieneim niedawno. Nie chcę być pionierem ekologii, lecz oczekuję trwałego, taniego w użytkowaniu i niezawodnego urządzenia. Czy pompa spełni moje oczekiwania?Prodecenci dają gwarancję 2 lata, zaś urządzenie z montażem kosztuje około 60 000 zł. Oceniam, że ryzyko jest spore, dlatego proszę o podpowiedzi. :)

Peterek
11-02-2005, 08:23
Nie wiem z kąd taka cena Ci wyszła. Poszukaj wśród polskich firm, a będziesz mieć blisko o połowę mniejszą ofertę. Bebechy w pc polskiej produkcji jak i "zachodniej" są te same. Jestem posiadaczem pc, ale za wcześnie na moje opinie na temat eksploatacji.

Grzesiek13
11-02-2005, 08:45
Bebechy to chyba inne a ta sama zasada działania

Peterek
11-02-2005, 08:53
Nie Grzesiek bebechy te same. Dla przykładu u mnie sprężarka jest Coppeland, elekrtozawór Honeywell, wymienniki płytowe też "zagramaniczne" :lol: itd. itp. Sterownik jest "ich", ale posiada wszelkie potrzebne nastawy, m.in. pogodówkę, obniżenia temp. itd.

JMaciek
11-02-2005, 09:52
Czy pompa spełni moje oczekiwania?Prodecenci dają gwarancję 2 lata, zaś urządzenie z montażem kosztuje około 60 000 zł. Oceniam, że ryzyko jest spore, dlatego proszę o podpowiedzi. :)

Czego dotyczy ta gwarancja???
Niezawodnosci technicznej urzadzenia czy tez spelnienia oczekiwan?
Co sie bedzie dzialo jesli Ty stwierdzisz ze jest zimno a producent powie, ze "ten typ tak ma" i to wszystko co moze zdzialac?

Maciek

Peterek
11-02-2005, 10:58
JMaciek tekst "ten typ tak ma" może dotyczyć każdego źródła ciepła. Jeśli jest dobrze wykonane dolne źródło ciepła i górne źródło ciepła (wg. projektu producenta pc) to tekst z "typem" nie powinien się pojawić.

pozdrawiam

JMaciek
11-02-2005, 12:34
JMaciek tekst "ten typ tak ma" może dotyczyć każdego źródła ciepła. Jeśli jest dobrze wykonane dolne źródło ciepła i górne źródło ciepła (wg. projektu producenta pc) to tekst z "typem" nie powinien się pojawić.

pozdrawiam

Peterek - moze - ale w tym przypadku jest szczegolnie wazny.
Jesli odczuwamy zimno to jesli ktos posiada np. ogrzewanie gazowe to zwieksza temperature na kotle, odkreca maksymalnie grzejniki i ma cieplo choc gazu idzie co niemiara. Co w takim przypadku mozna zrobic przy pompie ciepla? Jak ja podkrecic? Boje sie ze uslyszalbym tekst aby wstawic sobie dodatkowa farelke i nie zawracac glowy wykonawcy. Chcialbym sie mylic.

Pozdrawiam,
Maciek

Peterek
11-02-2005, 13:24
JMaciek, nie chcę byś mnie źle odebrał i nie piszę tego z przekory, ale np. możesz mieć piec gazowy kondensacyjny i podłogówkę w całym domu. I wtedy co możesz podkręcić? Max. 40 stC w podłogę. Generalnie wszystkie źródła ogrzewania są "obliczane" na skrajne parametry i pc też wydoli. U mnie np. temp. wody do podłogówki jest obliczana wg. temp. zewnętrznej i jeśli dobrze ustawię parametry krzywej grzania to nie będę marzł. Do "podkręcania" mam kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła na cały dom (w trakcie) i będzie ok.

Pozdrawiam

markus_gdynia
11-02-2005, 13:36
planujemy budowę domu i rozważamy zamontowanie pompy ciepła. Producenci pomp zachwalają te urządzenia, producenci tradycyjnych kotłów zdecydowanie odradzają to rozwiązanie. Lubimy ciepło i nie mamy zbyt dużo czasu na dokładanie drewna do kominka, jednakże koszty też się liczą. Prosimy o radę, zwłaszcza osoby, które użytkują pompy. Mamy sporo pytań. Prosimy o kontakt.

Temat przenicowany do podszewki, ale niech tam.
Byłem w identycznej sytuacji, brak gazu, niechęć do zbiornika i pozwolenie na budowe w garści z zatwierdzonym projektem a w nim kominek z DGP. Kilka wizyt u kominkowców i moja upierdliwość wykazały, że to co Panowie wczesniej twierdzili nijak ma się do prawdy i niestety część domu nie będzie ogrzewana. Stanęło na pompie ciepła.

W efekcie od początku listopada dom jest ogrzewany pompą ciepła taką samą jak opisana w ostatnim Muratorze, tyle że słabszej mocy 5/10 kW, bo i dom mniejszy. Inwestycja jest bolesna finansowo, ale gdy ja płaciłem euro kosztowało 4,70, dzisiaj to zupełnie inna bajka. Za jednym zamachem, ta sama firma instalowała pompę ciepła wraz z kolektorem gruntowym, podgrzewacz CWU i 140 m2 ogrzewania podłogowego, gdy usiadłem z kartką papieru i policzyłem wszystkie koszty w porównaniu do instalacji gazowej, to wyszło mi że faktycznie koszt inwestycji w ogrzewanie domu wzrósł o jakieś 20-25 tysięcy.
Przypuszczam, że okres amortyzacji wyniesie około 10 lat. Niech to będzie nawet 15. Ale patrząc w dłuższej perspektywie, to na emeryturze będzie mnie stać na utrzymanie domu, a nie ciągłe przeklinanie kosztów ogrzewania.
I rzecz nieprzeliczalna na żadne pieniądze czyli komfort obsługi, a raczej jej brak. Czysto, cicho, niczego nie trzeba dorzucac do paleniska.

jawrob
11-02-2005, 13:51
A jaka masz temperature w domku?Np przy ostatnich mrozach?
Jakie koszty pradu?Pytam z ciekawosci bo tez nie wiem co zalozyc w domku do ogrzewania..tylko ze u mnie do ogrzania bedzie troszke bo 240 m2 i piwnica 100m2 wiec nie wiem sam ....

Grzesiek13
11-02-2005, 13:58
Peterek ale np. vieśman ma swoje sprężarki, i tylko on. Jest to serce PC. Wymienniki czy inne zawory to pierdoły podobnych czy tych samych firm.
Może w polsce to składaki, bo brak nam myśli technicznej, ale nie genarlizowałbym tego.

zygmor
11-02-2005, 21:35
Po bardzo długich debatach w gronie znajomych i czytając forum wreszcie się zdecydowałem na pompę ciepła.
Zasada
1. Jeżeli grzać pompą ciepła czyli prądem to budynek musi być bardzo dobrze ocieplony - to pierwsza i naczelna zasada! To jest najdroższe medium i dom musi mieć jak najcieplejsze ściany coś jak pasywny.
2. Powinien zasilać ogrzewanie podłogowe wodne, ułożone na bardzo dobrze izoloawanym podłożu ok. 20 cm styropianu na gruncie, samo ogrzewanie to w conamniej 8cm warstwie betonu, na tym najlepiej płytki ceramiczne.
Ja wybrałem pompę Europa Mini to pompa powietrze woda, żeby wykorzystać jej możliwości będę budował gruntowy wymiennik ciepła. Tak będzie wyglądało ogrzewanie parteru.
Domek z użytkowym poddaszem ok. 120m2 Ogrzewanie poddasza to rekupresor z odzyskiem ciepła i dodatkową grzałką na dogrzewanie w przypadku chłodniejszych dni.
Do tego na parterze kominek podłączony do ogrzewania powietrznego wykorzystywany sporadycznie, szczególnie gdyby zabrakło prądu co czasem się zdaża.
Niedawno czytałem w jakimś poście, że mieszkając w domu z bloczków Fortis po wyłączeniu CO na dobę przy -10 na zewnątrz temperatura w domu spadła tylko o 1oC, nie wiem czy to prawda, ale ja też zamierzam budować z keramzytu.

Dziś odebrałem warunki zabudowy, i pełen werwy i ochoty prę dalej do przodu, założenie zamieszkać jeszcze w tym roku, zobaczymy co z tego wyjdzie, jeszcze trochę załatwiania przedemną, a później budowanie...

zygmor
11-02-2005, 21:40
Ta pompa Europa Mini to wydatek ok. 1100 euro, a gruntowy wymiennik ciepła to jakieś 4tys. zł. Można go latem zastosować do schładzania domu szcególnie podczas upałów, ale domy z keramzytu podobno tak bardzo się nie nagrzewają panuje tam miły mikroklimat.

meggy
11-02-2005, 22:22
Co to jest "dom pasywny"? Miesiąc temu postanowiliśmy wybudować dom ok 250m2 i dopiero zaczynamy się orientować w temacie budownictwa. Dziś rozmwialiśmy z architektem-zdecydowanie odradzał nam pompę ciepła, twierdził, że jest droga i zwróci się po 25-30 latach. Polecał ogrzewanie tradycyjne ewentulanie baterie słoneczne do podgrzania cwu. Twierdził, że najlepszy jest mur trójwartowowy: cegła pełna, 20 cm wełny mineralnej i warstwa zewnętrzna. Taki mur ma mieć współczynnik U=0,2. Nie wiem czy to jest realane. Jak to się ma do domu pasywnego. Taki mur wypuszcza na zewnątrz wilgoć i akumuluje ciepło. Architekt odradzał nam Ytong ze względu na złą akustykę, słabą akumulację ciepła. Zamierzamy zastosować też rekuperator, choć i na ten temat słyszę sprzeczne opinie. Ostatnio jeden instalator twierdził, że koszt tego urz adzenia około 20 000 zł jest niewspółmiernie wysoki do korzyści jakie ono daje. Sprawność rekuperatora to najwyżej około 50-60 %. Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości. Czy takie rekuperator możeobniżyć znacząco koszty ogrzewania?

zygmor
11-02-2005, 23:33
Zarówno o domu pasywnym jak i o rekupresorze, lub tzw DGP znajdziesz info nie tylko na forum, ale i w internecie. wystarczy wpisać w Googlach poszukiwane hasło i wyskoczy Ci tyle reordów ze HEYAH

WITEK P.
12-02-2005, 13:31
[ akumulację ciepła. Zamierzamy zastosować też rekuperator, choć i na ten temat słyszę sprzeczne opinie. Ostatnio jeden instalator twierdził, że koszt tego urz adzenia około 20 000 zł jest niewspółmiernie wysoki do korzyści jakie ono daje. Sprawność rekuperatora to najwyżej około 50-60 %. Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości. Czy takie rekuperator możeobniżyć znacząco koszty ogrzewania?[/quote]

Taka cena za instalację wentylacji mechanicznej w Twoim domu to przesada. Są dostępne polskie urządzenia w dużo niższych cenach a tak samo dobre a nawet moim zdaniem lepsze. Możesz wybrać rekuperator przeciwprądowy gdzie sprawność wynosi 80-90 %.
Producenci twierdzą że rekuperator zwróci się po 5,6 latach.
W nowoczesnym budynku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wręcz konieczna i znacząco poprawia komfort mieszkania. Oczywiście moim zdaniem nieodzowne staje się (tam gdzie to możliwe) zastosowanie GWC (rurowego lub żwirowego).
Reasumując instalacja rekuperatora ma oszczędzać energię a nie zwiększać jej zużycie.
To tak w kilku zdaniach...
WP

Peterek
14-02-2005, 15:13
Witajcie,
Grzesiek nic nie wiem na temat pomp vieśmana :lol: , ale wątpliwe jest to iż firma, zajmująca się przede wszystkim kotłami gazowymi "pakowała" się w sprężarki chłodnicze (konstrukcja, budowa, produkcja itp.). To jest jak z klimatyzacją typu split, firm jest dużo, ale producentów sprężarek to można policzyć na palcach. Myślę, że vieśman kupuje sprężarki i za zgodą producenta "nalepia" swoje logo. Podobnie jest w branżach pochodnych np. siłowniki przepustnic central wentylacyjnych, kupujesz drogą f-my Honeywell, a tak naprawdę jest to Belimo z logo Honeywell.
Może się mylę, dobrze by było, aby fachowiec wypowiedział się.

Pozdrawiam

Grzesiek13
14-02-2005, 15:49
Peterek oficjalnie to nikt nic nie wie.Oczywiście może to być prawdą i sprężarka nazywajet sie compliant scroll. Z tym że pomarańczowy ma też PC o temp. zasilania 65 st.C do grzejniczków z radiatorkiem.

Peterek
14-02-2005, 16:11
Scrolla ja też mam (f-my Coppeland). Parametr 65st wcale nie jest jakimś atutem, bo gdy rośnie nam temp. zasilania to COP pompy spada. Z tą sprawnością to już na forum było.
Co do firm jedno jest pewne, że im bardziej znana, tym cena za produkt większa.

Grzesiek13
14-02-2005, 16:37
Tutaj pomarańczowy ma stosuje magiczne podwójne sprężanie i wartośc 65 jest podawana na takich samych parametrach jak dla wartości 55 st. C. Ewidentnie tu jest troszke wyzsze zasilanie. A samo scroll to oznacza hermetyczna sprezarke.

Peterek
14-02-2005, 16:43
Scroll jest hermetyczny, ale tłokowe i śrubowe też bywają hermetyczne. Zaraz zajżę do tych pomarańczowych i pooglądam (jak coś mają na tapecie :lol: ).
Czemu zależy Ci na grzejnikach? Podłogówka nie może być?

Pozdrawiam

Grzesiek13
14-02-2005, 16:45
Peterek cały problem w sensownym sterowaniu cackiem i okładami grzewczymi, to niestety tez kosztuje. Trudno zreszta porównywać pomarańczowego do zwykłej polskiej PC. To tak jak z polonezem i mercem.

KP
14-02-2005, 17:41
Po bardzo długich debatach w gronie znajomych i czytając forum wreszcie się zdecydowałem na pompę ciepła.
Zasada
1. Jeżeli grzać pompą ciepła czyli prądem to budynek musi być bardzo dobrze ocieplony - to pierwsza i naczelna zasada! To jest najdroższe medium i dom musi mieć jak najcieplejsze ściany coś jak pasywny.
Koszt wytworzenia energii przy pompie ciepła jest niski a nawet bardzo niski. Po pierwsze wydajność PC, w moim wypadku 3,5 czyli z 1kWh energii elektrycznej otrzymuje 3,5kWh ciepła. Po drugie ogrzewanie podłogowe, wskazane przy PC, jest ogrzewaniem akumulacyjnym, tym samym można korzystać z tańszej, drugiej taryfy. Koszt wytworzenia 1kWh energii cieplnej wynosi u mnie 6gr. Obecnie przy domu 215m2 zużycie roczne wyniesie ok. 25MWh tj. koszt 1,5tys zł. Nie widzę kalkulacji w oszczędnościach związanych z dodatkowym, bardzo dobrym ociepleniem.

emango
14-02-2005, 17:49
Markus,
a ile Cie wyniosło to ogrzewanie do teraz? (czyli ponad 3 miesiące?)
Ja mam (mam mieć :) ) dom o pow. 140 m2. Wysłałam kilka zapytań ofertowych (chodzi mi o cenę pompy do mojego domu z instalacją).

A jak było u Ciebie z kosztami zakupu, instalacji pompy, a potem: docieplenia podłogi, ogrzewania podłogowego. Czy to są dużo wyższe koszty od innych grzejników?
No i w końcu, co masz na podłogach: płytki czy parkiet (panele), czy też inne?

Proszę o odpowiedzi i przepraszam za chaos :(


emango

KP
14-02-2005, 18:03
Peterek cały problem w sensownym sterowaniu cackiem i okładami grzewczymi, to niestety tez kosztuje. Trudno zreszta porównywać pomarańczowego do zwykłej polskiej PC. To tak jak z polonezem i mercem.
Trochę szukasz dziury w całym. Jak stać Cię na Viessmann'a to weź go, będziesz miał zdecydowanie lepsze samopoczucie. Dla mnie ich oferta była za droga, aczkolwiek może i warta swej ceny. Natomiast nie zgadzam się z Twoim porównaniem do poloneza i mercedesa. Jeździłem i jednym i drugim gdzie różnice były faktycznie istotne. Przy PC nie dostrzegam tej analogii. Jest to zupełnie bezobsługowe źródło ciepła. W programie panelu sterowania mam sześć stref czasowych na temperaturę ogrzewanie, cztery na temp. cwu. Ustawienie tego to było moje całe zaangażowanie w pracę systemu.

Peterek
15-02-2005, 09:12
Grzesiek, nie zgadzam się z tobą, przejrzałem strony pomarańczowego i powiem Ci, że sterowanie mojej pompy ciepła nie jest uboższe od ww. Co do sprawności ich pomp to zadzwoń i zapytaj, czy to sprawność "netto" czy razem z pompami obiegowymi, bo parę Wacików nimi nazbierasz, szczególnie gdy będzie to pompa woda-woda.

Grzesiek13
15-02-2005, 12:39
KP ty nic nie wiesz o sterowaniu, jego rozbudowie, możliwości współpracy z innymi urządzeniami. Strefy czsowe to pierdoła na którą nie zwraca się uwagi. Strefy czsowe maja najprostrze sterowniki, i nie jest to szczyt techniki.
Peterek żadna firma nie ma tak rozbudowanej automatyki jak viessmann i nie da się z nią porównać innej firmy. Tu nie chodzi o możliwość sterowania obiegami, ale o możliwośc współpracy hybrydowej z innymi urządzeniami.

Peterek
15-02-2005, 14:35
Grzesiek, moja pc może pracować z kominkiem z płaszczem wodnym, ogrzewać wodę w basenie, sterować chłodzeniem z klimakonwektora, obniżanie parametrów dowolnego dnia o dowolnej godzinie.
Jeśli chodzi o możliwość "współpracy z innymi urządzeniami" no to sorry, ale nie po to kupiłem "pc" by jeszcze piec gazowy czy węglowy montować :evil: . Opłacalność solarów jest wątpliwa, gdy mam już "pc", a i to jest możliwe.
Co rozumiesz przez "rozbudowaną automatykę", że czujnik temp. próbkuje co 0,5 sek. a mój co 1 sek? Mam u siebie uśrednianie temp. zewnętrznej jest to pomocne przy wytyczeniu temp. zasilania (z krzywej grzewczej, swobodnie programowalnej).
Co takiego nie mam co ma pomarańczowy? Daj przykład.

Pozdrawiam

ps. Możliwość podłączenia PC ta przez RS (na soft czekam).

greg98
15-02-2005, 15:13
Nie wiem z kąd taka cena Ci wyszła. Poszukaj wśród polskich firm, a będziesz mieć blisko o połowę mniejszą ofertę. Bebechy w pc polskiej produkcji jak i "zachodniej" są te same. Jestem posiadaczem pc, ale za wcześnie na moje opinie na temat eksploatacji.

Mam trzy oferty na pompę ciepła (14kW) wszystkie oscylują w granicach 60 tys. A do tego doszedłby koszt instalacji wewn.
W to wchodzi pompa plus kolektor pionowy.
Oferta polskiej firmy okazała się najdroższa.
Chrzanicie tu o kosztach, że czytać nie warto...
No, ale się nie dziwię, w końcu nikt nie chce ujawniać prawdziwych kosztów.
A i jeszcze co mnie intryguje na zdjęcjach na większości znajduje się kocioł elektryczny (taki cylinder czerwonego koloru), który ma za zadanie uzupełniać "braki ciepła". Firma która przysłała mi jedną z ofert pisze nawet o tym otwarcie, że jest to takie wspomaganie.
No, ale o tym przecież nie warto wspominać...

greg98
15-02-2005, 15:18
Aaa... I jeszcze jeśli można prosić, to powiedzcie drodzy użytkownicy jak uzyskujecie ciepłą wodę. Pompa ciepła?
Widziałem fajną ofertę na pompę ciepła powetrze woda z własnym 270 litrowym zbiornikem-podobno wystarczy, że będzie pobierała powietrze w granicach 15stC i już po 8 godzinach będziemy mieli cwu o temp. 55st.
Jej cena to ok.10tys brutto. Sam się zastanawiam. Wspominają o nie jw ostatnim zdaje się muratorze.

Ma-2005
15-02-2005, 15:28
jak na razie to zdążyłem zebrać kilka ofert PC. Obecnie czytam wasze uwagi i zastanawia mnie jedna sprawa- czy ktoś kto ma taki "patent" w domu i może powiedzieć - Polecam, jest warto", albo "darujcie sobie. to się nie sprawdza albo nie opłaca". Wiem że za wygodę trzeba zapłacić , ale jeżeli to się sprawdza to czemu nie???? na razie jeszcze mam czas do podjęcia decyzji, ale dylemat nie lada :wink:

KP
15-02-2005, 16:25
KP ty nic nie wiesz o sterowaniu, jego rozbudowie, możliwości współpracy z innymi urządzeniami. Strefy czsowe to pierdoła na którą nie zwraca się uwagi. Strefy czsowe maja najprostrze sterowniki, i nie jest to szczyt techniki.

Powyższej wypowedzi już zupełnie nie rozumiem. Znaczy że gdy jestem użytkownikiem PC to powinienem być jakimś fachowcem od sterowania ?
PC ma za zadanie dostarczyć ciepło do domu, utrzymać teperaturę wewnętrzną na zadanym poziomie oraz zapewniać cwu. Robi to zupełnie bezobsługowo i nic więcej od niej nie oczekuję. Nie interesuje mnie teoretyzowanie o możliwościach rozbudowy systemu sterowania i ewentualnej współpracy z innymi urządzeniami gdyż w praktyce nie mam takich potrzeb.
Temat stref czasowych przytoczyłem nie po to żebyś miał możliwość nazwania tego pierdołą ale żeby wykazać całkowitą nietrafność Twoich porównań

Peterek
15-02-2005, 16:36
Greg Ok. moja pc. w skład wchodzi:
- oczywiście pc 9 kW
- zasobnik cwu 500 litrów
- bufor co 200 litrów
- pompy obiegowe w sumie 5 szt.
- grupy bezpieczeństwa ze zbiornikami w sumie 3 komplety.

To mnie kosztowało 25600 PLN BRUTTO

Do tego dochodzi dolne źródło ciepła u mnie studnie 3 x 50m, glikol, rozdzielacz i oczywiście montaż.

To mnie kosztowało 8500 PLN NETTO

Cwu jak widać też mam z pc, dodatkowo mam dużo chłodu "na zbyciu", który wykorzystam. Pc pierwsze ładowanie 500 l. cwu podgrzała w ok. godz. do temp. 45st.
W całym domu mam podłogówkę.


Dodam jeszcze, że gaz mam w ulicy asfaltowej, a ulicę tak z 300m :lol: i żadnego chętnego, by się dorzucił.

kwitu
15-02-2005, 18:02
Nie mam dostępu do sieci gazowej, dlatego rozważam montaż pompy. W ostatnim muratorze pisamo pochlebnie o tym urządzeniu, jednak w przeciwieństwie do opisanych osób ja nie potrafię i nie zamierzam zakładać pompy samodzielnie. Czy instalacja pompy przez profesjonalną firmę będzie wciąż opłacalna i po jakim czasie się zwróci. Jeżli ma to być 20 lat lub więcej, to mogę tego nie doczekać. Muszę podjąć decyzję szybko, a zaczęłam się intersować tym zagadnieneim niedawno. Nie chcę być pionierem ekologii, lecz oczekuję trwałego, taniego w użytkowaniu i niezawodnego urządzenia. Czy pompa spełni moje oczekiwania?Prodecenci dają gwarancję 2 lata, zaś urządzenie z montażem kosztuje około 60 000 zł. Oceniam, że ryzyko jest spore, dlatego proszę o podpowiedzi. :)

Pompę ciepła z węzłem cieplnym, dolnym źródłem, uruchomieniem można już nabyć za 30000 PLN. A instalację wewnętrzną i tak musisz zrobić.

kwitu
15-02-2005, 18:12
Peterek ale np. vieśman ma swoje sprężarki, i tylko on. Jest to serce PC. Wymienniki czy inne zawory to pierdoły podobnych czy tych samych firm.
Może w polsce to składaki, bo brak nam myśli technicznej, ale nie genarlizowałbym tego.

Vieśman nie ma nawet swoich pomp ciepła. Zobacz:

http://www.satagthermotechnik.ch/deutsch/wpnatura.htm
http://www.viessmann.de/web/germany/de_publish.nsf/Content/Waermepumpen

Boziu dzięki za Internet zwiększający świadomość. Jak by dłużej poszukał to nie wykluczone że podobne urządzenia znalazł by u chińskich lub koreańskich producentów. Viessmann stosuje sprężarki Copeland typu ZR lun ZH (to też można znaleźć w "necie").

kwitu
15-02-2005, 18:15
Co to jest "dom pasywny"? Miesiąc temu postanowiliśmy wybudować dom ok 250m2 i dopiero zaczynamy się orientować w temacie budownictwa. Dziś rozmwialiśmy z architektem-zdecydowanie odradzał nam pompę ciepła, twierdził, że jest droga i zwróci się po 25-30 latach. Polecał ogrzewanie tradycyjne ewentulanie baterie słoneczne do podgrzania cwu. Twierdził, że najlepszy jest mur trójwartowowy: cegła pełna, 20 cm wełny mineralnej i warstwa zewnętrzna. Taki mur ma mieć współczynnik U=0,2. Nie wiem czy to jest realane. Jak to się ma do domu pasywnego. Taki mur wypuszcza na zewnątrz wilgoć i akumuluje ciepło. Architekt odradzał nam Ytong ze względu na złą akustykę, słabą akumulację ciepła. Zamierzamy zastosować też rekuperator, choć i na ten temat słyszę sprzeczne opinie. Ostatnio jeden instalator twierdził, że koszt tego urz adzenia około 20 000 zł jest niewspółmiernie wysoki do korzyści jakie ono daje. Sprawność rekuperatora to najwyżej około 50-60 %. Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości. Czy takie rekuperator możeobniżyć znacząco koszty ogrzewania?

Na rynku dostępne są bardzo dobre polskie rekuperatory (o opatentowanym i zastrzeżonym sposobie wykonania) i znacznie bardziej tanie.

kwitu
15-02-2005, 18:23
Peterek oficjalnie to nikt nic nie wie.Oczywiście może to być prawdą i sprężarka nazywajet sie compliant scroll. Z tym że pomarańczowy ma też PC o temp. zasilania 65 st.C do grzejniczków z radiatorkiem.

Compliant scroll to była do niedawna nazwa handlowa niektórych sprężąrek hermetycznych scroll Copelanda. W niektórych materiałach można spotkać jeszcze takie nazewnictwo. Teraz Copeland jest wchłonięty przez Emerson Climate Techn. Ale marka (bo znana i szanowana) została. Kiedyś spr. miały biało-błękitne naklejki z nazwą Copeland Compliant Scroll, teraz mają biało-granatowo-pomarańczowe naklejki czasem z samą nazwą Copeland - pewnie zależy z której fabryki.

Grzesiek13
15-02-2005, 18:31
Peterek sam sobie odpowiadasz, że po ci sterowanie w PC współpracujące z innym źródłem. Problem w tym że PC może w najzimniejszych okresach niewydolić z ogrzaniem i po to wprowadza się układ hybrydowy, który to wspomaga lub jest wiodący. Nadto w przypadku braku prądu czy awarii PC masz problem z pracą urządzenia, sensem jest więc posiadać dwa źródła ciepła jak np. kociołek na opał stały. Nadto dochodzi obecnie komfort sterowania urządzenia poprzez np. komóreczkę. Kompatybilna i rozbudowana automatyka pomarańczowego pozwala na w pełni sterowalna pracę w kilku układach hybrydowych. Oczywiście nie chodzi tu o kwestie wysterowania czujnika. Po drugie mając PC musisz inwestować w grzałkę elektryczną czy podgrzewacz przepływowy i przy zasobniku 500 l wątpliwe abyś go zdezynfekował poprzez wygrzanie do temperatury 80 st. C taką grzałką. Pozostawienie PC jako wyłącznego źródła ogrzewania c.w.u. jest mało praktyczne bo trudno tu walczyć z legionellozą, zwłaszcza przy takiej pojemności. Doszedł nam tu teraz koszt dodatkowy prądzika który pobiera grzałeczka, a to oczywiście stosownie podnosi wydatki.
MOże podasz mi jakiego producenta masz PC to coś o nim poczytam.
KP bez urazy, ale każde sterowanie ma strefy czasowe, i w całym sterowaniu to naprawdę pierdoła. Ty nie musisz znać się na PC nikt tego od ciebie nie wymaga. Ja tylko podkreślam fakt iż posiadając PC która ma gorszą możliwość rozbudowy nie możemy jej wykorzystać w pełni w układach hybrydowych.
Trudno sie oprzeć temu że posiadacz PC, wydając na nią kupę kasy nie inwestuje w dodatkowe alternatywne źródło ciepła. Pozdrawiam

kwitu
15-02-2005, 18:40
Peterek oficjalnie to nikt nic nie wie.Oczywiście może to być prawdą i sprężarka nazywajet sie compliant scroll. Z tym że pomarańczowy ma też PC o temp. zasilania 65 st.C do grzejniczków z radiatorkiem.

65st.C mają tylko specjalne modele - jeszcze droższe.

Zwiększenie maksymalnej temp. wody wyjściowej z p.c. można osiągnąć na dwa sposoby.
1. Zastosować czynnik R134. Pracuje on przy niższych ciśnieniach skraplania dlatego można pomęczyć układ chłodniczy wyżej. To jest jakieś rozwiązanie, ale: czynnik r134 na gorsze właściwości termodynamiczne (większa p.c., mniejszy COP). Niektóre polskie p.c. mają takie warianty.
2. Zastosować tzw. dochładzacz. Jest to dodatkowy wymiennik w układzie chłodniczym na stronie tłocznej, który odbiera ciepło przegrzania par na tłoczeniu, które posiadają wysoką temp. (od 70 do ponad 100st.C w zależności o warunków pracy, czynnika chłodniczego i konfiguracji układu). Otrzymuje się wtedy wysokotemperaturowe źródło ciepła o mocy od 15% do 25% mocy grzewczej pompy ciepła. Jest to więc rozwiązanie na podniesienie temp. tylko i wyłącznie temp. c.w.u. Jednak odbywa się to kosztem mocy i COP na ogrzewaniu. Także niektóre polskie p.c. mają takie wersje. Lepiej jest zastosować jednak specjalny zasobnik c.w.u., który dzieki specjalnej konstrukcji ogranicza do minimum (2K) spiętrzenie przy podgrzewie c.w.u. Odpadają tu pomysły z podgrzewem za pomocą wężownic lub wymienników płytowych, gdzie szczególnie z upływem czasu pojawiają się problemy z otrzymaniem odpowiedniej temp. c.w.u. ("zarastanie" wymienników po stronie często kiepskiej jakości wody użytkowej i ograniczenie ich mocy)

kwitu
15-02-2005, 18:48
Tutaj pomarańczowy ma stosuje magiczne podwójne sprężanie i wartośc 65 jest podawana na takich samych parametrach jak dla wartości 55 st. C. Ewidentnie tu jest troszke wyzsze zasilanie. A samo scroll to oznacza hermetyczna sprezarke.

Takie numery są opisane w każdym podręczniku chłodnictwa - nie ma tutaj nic magicznego. Scroll oznacza technologię sprężania. Sprężarka hermetyczna to zupełnie inne pojęcie. Jeszcze nie spotkałem się aby ktoś robił komercyjne pompy ciepła do ogrzewania domów na spr. półhermetycznych. Półhermetyki są znacznie droższe i o większych mocach. Zresztą teraz wszyscy robią p.c. na hermetycznych scrollach (copeland, bristol lub czasem maneurop). Reszta to margines.

kwitu
15-02-2005, 18:54
Peterek cały problem w sensownym sterowaniu cackiem i okładami grzewczymi, to niestety tez kosztuje. Trudno zreszta porównywać pomarańczowego do zwykłej polskiej PC. To tak jak z polonezem i mercem.

Chyba najlepszym porównaniem będzie to, że różnica pomiędzy viesiem a polską p.c. jest taka, jak pomiędzy komputerem asus'a a składakiem opartym o płytę główną i kartę graficzną asus'a, czyli tylko cenowa.

kwitu
15-02-2005, 19:03
Aaa... I jeszcze jeśli można prosić, to powiedzcie drodzy użytkownicy jak uzyskujecie ciepłą wodę. Pompa ciepła?
Widziałem fajną ofertę na pompę ciepła powetrze woda z własnym 270 litrowym zbiornikem-podobno wystarczy, że będzie pobierała powietrze w granicach 15stC i już po 8 godzinach będziemy mieli cwu o temp. 55st.
Jej cena to ok.10tys brutto. Sam się zastanawiam. Wspominają o nie jw ostatnim zdaje się muratorze.

Po co druga p.c. jak ta do ogrzewania zrobi to w godzinę (lub mniej w zależności od mocy). Zresztą skąd te 15st.C. Albo zaciągamy powietrze z zewnątrz a wtedy w zimę klops. Albo powietrze wewnętrzne np. z pomieszczenia kotłowni. Ale tu pobieramy ciepło z otoczenia, które przecież dostarczamy przez źródło ogrzewania (co to za oszczędność). Niektórzy na takie zarzuty twierdzą, że można odzyskiwać ciepło wentylacyjne, no ale wtedy trzeba wykonać kanały a to już kosztuje. Jak już robi się kanały to lepiej zastosowac rekuperator i wentylację mechaniczną, wtedy odzyskuje się ciepło cały czas a nie tylko w czasie pracy tej małej wodnej p.c.

kwitu
15-02-2005, 19:49
Peterek sam sobie odpowiadasz, że po ci sterowanie w PC współpracujące z innym źródłem. Problem w tym że PC może w najzimniejszych okresach niewydolić z ogrzaniem i po to wprowadza się układ hybrydowy, który to wspomaga lub jest wiodący. Nadto w przypadku braku prądu czy awarii PC masz problem z pracą urządzenia, sensem jest więc posiadać dwa źródła ciepła jak np. kociołek na opał stały. Nadto dochodzi obecnie komfort sterowania urządzenia poprzez np. komóreczkę. Kompatybilna i rozbudowana automatyka pomarańczowego pozwala na w pełni sterowalna pracę w kilku układach hybrydowych. Oczywiście nie chodzi tu o kwestie wysterowania czujnika. Po drugie mając PC musisz inwestować w grzałkę elektryczną czy podgrzewacz przepływowy i przy zasobniku 500 l wątpliwe abyś go zdezynfekował poprzez wygrzanie do temperatury 80 st. C taką grzałką. Pozostawienie PC jako wyłącznego źródła ogrzewania c.w.u. jest mało praktyczne bo trudno tu walczyć z legionellozą, zwłaszcza przy takiej pojemności. Doszedł nam tu teraz koszt dodatkowy prądzika który pobiera grzałeczka, a to oczywiście stosownie podnosi wydatki.
MOże podasz mi jakiego producenta masz PC to coś o nim poczytam.
KP bez urazy, ale każde sterowanie ma strefy czasowe, i w całym sterowaniu to naprawdę pierdoła. Ty nie musisz znać się na PC nikt tego od ciebie nie wymaga. Ja tylko podkreślam fakt iż posiadając PC która ma gorszą możliwość rozbudowy nie możemy jej wykorzystać w pełni w układach hybrydowych.
Trudno sie oprzeć temu że posiadacz PC, wydając na nią kupę kasy nie inwestuje w dodatkowe alternatywne źródło ciepła. Pozdrawiam

1. P.c. ma być dobrana tak aby wydolić i koniec.
2. Większość p.c. na rynku (w tym polskich) umożliwia pracę biwalentną w różnych wariantach.
3. Jak nie ma prądu to masz problem też z dodatkowym źródłem ciepła (sterownik, pompy obiegowe). Chyba że zastosujesz UPS-a, ale to już chyba lekka przesada.
4. Większość sterowników ma wyprowadzone na zewnątrz złącze komunikacyjne w ogólno znanym i dostępnym standardzie (modbus, lon, i2c, itd.). Możesz więc podłączyć wszystko, kompa, terminal sms-owy, itd.
Np. jeden ze sterowników ma złącze modbus rtu z warstwą fizyczną RS 232C, możesz więc za pomocą 3 żyłowego kabla skrosowanego podłączyć p.c. do kompa i "jazda". W necie są opisy protokołów, lub sterowniki do różnych systemów operacyjnych. Możesz też realizowac swoje najkrytsze mażenia odnośnie sterowania, bo w sprzedaży są np. programowalne terminale z ekranami dotykowymi 800x600 i różnymi wodotryskami, ze złączami kompatybilnymi do różnych rodzajów sterowników.
5. A czy viesio zabezpieczy cię przed legionellą - nie. A czy słyszałeś o takich zbiornikach że nie ma potrzeby wygrzewania. Każdy tutaj myśli o zasobnikach z wężownicą na obwodzie pierwotnym, ale są inne lepsze rozwiązania.
6. A po co alternatywne źródło ciepła, czyżby to brak zaufania do marki viesia?

Grzesiek13
16-02-2005, 05:31
Kwitu nie brak zaufania a klasyczny brak prądu przez dwa dni, co sie zdarza w niektórych rejonach. A legionelloza dotyczy też pomarańczowego jak i wszystkich, i problem tylko z mozliwością osiągnięcia wysokiej temperatury, bo PC nie wydoli i dobrze mieć inne źródło które to potrafi.

Grzesiek13
16-02-2005, 05:45
A dało sie poczuć producenta, witamy na forum firmę Pamar. Pozdrawiam

KP
16-02-2005, 07:10
A legionelloza dotyczy też pomarańczowego jak i wszystkich, i problem tylko z mozliwością osiągnięcia wysokiej temperatury, bo PC nie wydoli i dobrze mieć inne źródło które to potrafi.
Powyżej Kwitu opisał jakimi sposobami zwiększa się temperaturę wody wyjściowej z PC.
W praktycznym użytkowaniu nie mam żadnych kłopotów z przegrzewaniem cwu przez samą pompę ciepła. Oczywiście żadnych dodatkowych grzałek elektrycznych.


Kwitu nie brak zaufania a klasyczny brak prądu przez dwa dni, co sie zdarza w niektórych rejonach.
Ewentualny problem dotyczy obecnie niemal każdego źródła ogrzewania, gdyż praca większości układów grzewczych zalażna jest od prądu. Jednym z lepszych zabezpieczeń jest kominek, oczywiście bez dodatkowego skorelowania ze sterowaniem pompy ciepła.

Ma-2005
16-02-2005, 07:22
czy jest ktoś u kogo pompa pracuje już kilka sezonów????? mam jedno pytanie- czy decydując się ponownie na wybór ogrzewania wybralibyście pc czy nie???? w końcu ktoś musi być albo zadowolony albo nie :)

Grzesiek13
16-02-2005, 10:43
Niedaleko mnie podłączono do PC kilka domów jednorodzinnych poprzez wymienniki, i wyszedł oczywiście problem z temperaturą na zasilaniu, bo za niska na grzejniki które mieli w domach inwestorzy. Co niektórzy podokładali żeberka jak mieli aluminiaki, reszta na panelach troszke się dogrzewa.
KP Co do legionellozy to inne metrody zwalaczania legionelli są dużo droższe od tradycyjnej temperaturowej, tak że w sumie mało kto ma np. ozonowanie czy inne metody.

alex
16-02-2005, 11:07
Marcin, tez jestem spod Opola i mam sasiada, ktory ma pompe juz 8lat, ma tez firme, ktora zaklada pompy i jak dotad, o ile wiem jest bardzo zadowolony. Jesli ci zalezy, to przyjedz i pogadaj z nim, bo jest najbardziej oblatany w temacie, taki fanatyk pomp, ale sprawnie dzialajacych pomp, bo w tym pies pogrzebany

markus_gdynia
16-02-2005, 11:19
Markus,
a ile Cie wyniosło to ogrzewanie do teraz? (czyli ponad 3 miesiące?)
Ja mam (mam mieć :) ) dom o pow. 140 m2. Wysłałam kilka zapytań ofertowych (chodzi mi o cenę pompy do mojego domu z instalacją).

A jak było u Ciebie z kosztami zakupu, instalacji pompy, a potem: docieplenia podłogi, ogrzewania podłogowego. Czy to są dużo wyższe koszty od innych grzejników?
No i w końcu, co masz na podłogach: płytki czy parkiet (panele), czy też inne?

Proszę o odpowiedzi i przepraszam za chaos :(


emango


Dom jest na etapie prac wykończeniowych i jeszcze nie zamieszkały, utrzymywana temperatura w domu to 19 C. Całkowite zużycie prądu od czasu uruchomienia pompy ciepła (bez odliczania oswietlenia, pracujących narzędzi, itd) po trzech i pół miesiącach ciągłej pracy wynosi na dzień dzisiejszy 1360 kW.

Podłoga na gruncie 2 x 5 cm styropianu FS-20, na poddaszu 5 cm FS-30.

W całym domu ogrzewanie podłogowe. Grzejniki nie maja przy tym rozwiązaniu sensu, bo trzeba je znacznie przewymiarować i będziesz miał szafya nie grzejniki.
Podłogi na dole to terakota, góra panele podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe jest zawsze droższe od grzejników,szczególnie przy takim rozwiązaniu jakie jest u mnie czyli co najmniej 11 mb przewodu grzejnego na m2 podłogi.

Powtarzam jeszcze raz. Inwestycja jest kosztowna na wejściu i należy samemu dokładnie rozważyć za i przeciw. Jednak potem jest tylko odcinanie kuponów.

kwitu
16-02-2005, 17:56
Kwitu nie brak zaufania a klasyczny brak prądu przez dwa dni, co sie zdarza w niektórych rejonach. A legionelloza dotyczy też pomarańczowego jak i wszystkich, i problem tylko z mozliwością osiągnięcia wysokiej temperatury, bo PC nie wydoli i dobrze mieć inne źródło które to potrafi.

Jak nie ma prądu to i nie działa awaryjne źródło ciepła, bo jeśli jest ono wysterowywane elektrycznie to i działa na prąd. Nie ma też obiegu w instalacji. Jedyną możliwością ratowania się jest wtedy kominek.
Jeśli chodzi o Legionellę, to nie, bo są np. zasobniki c.w.u. z odwróconą logiką wężownicy. Np. zasobnik 200l (pozostające w zładzie c.o.) i wężownica o poj. od 1 do kilku litrów w zależności od mocy. Woda podgrzewa się w niej on-line przy odkręceniu kranu z ciepłą wodą.

kwitu
16-02-2005, 17:59
A dało sie poczuć producenta, witamy na forum firmę Pamar. Pozdrawiam

Nie uczestniczę w forum dla podniesienia sprzedaży, bo jestem automatykiem i nie zajmuje się marketingem. Pragnę "zapodać" tylko kilka obiektywnych informacji.

Grzesiek13
16-02-2005, 19:06
Nie stresuj sie tak, ale na forum są takie osoby i ogólnie nie jest to mile widziane. Generalnie dobrze dobrze podyskutować, bo po to jest forum. Podaj mi szczerze średni koszt ogrzewania przykładowego domu np. 200 m2 przez PC, tak dla porównania z gazem.Pozdrawiam Grzesiek.

Tommy123
24-03-2005, 10:00
Wszedłem dzis na wasze forum, bo ostatnio znajoimy namawia mnie na instalacje pompy ciepla głębinowej firmy Eko-Tech ze Strzegomia. Czy jest ktoś kto mam icj PC? Ponieważ nie mam gazu, oprócz kominka myślałem o instalacji pieca na pellety. Ponieważ dopiero zaczne budowe w maju, wiec chcialbym teraz określić sobie ostatecznire wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam i czekam na opinie.

yacekiewicz
19-05-2005, 23:06
Wszedłem dzis na wasze forum, bo ostatnio znajoimy namawia mnie na instalacje pompy ciepla głębinowej firmy Eko-Tech ze Strzegomia. Czy jest ktoś kto mam icj PC? Ponieważ nie mam gazu, oprócz kominka myślałem o instalacji pieca na pellety. Ponieważ dopiero zaczne budowe w maju, wiec chcialbym teraz określić sobie ostatecznire wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam i czekam na opinie.

Tommy, w naszej grupie wroclawskiej dobrzykowice ma pompe Ekontech ale z kolektorem poziomym, rozmawialem z nim, bo sam sie przymierzam do pompy ciepla (ale chyba z bezposrednim parowaniem), dobrzykowice jast z jego pompy zadowolony, no i nie tylko on, ale tez jego kieszen :).

SNCF
20-06-2006, 23:23
...

kwitu
08-07-2006, 16:59
apropo Pana powiązanego z Pamar,

słyszałem iż Panstwo montują zbiornik bez wężownic, bo zarastają tylko z jakąś mamką
prosiłbym wszystkich o wytłumaczenie czy to rozwiązanie jest lepsze?

jak równiez bedzie wygladac zabezpieczenie przed legionellą ?

Zbiornik z mamką jest to zbiornik w zbiorniku (ale nie jest to zbiornik dwupłaszczowy). Całość ma 500l. Zbiornik zewnętrzny ma objętość 500l, ale pojemność ca. 340l, bo w środku jest podwieszony zbiornik cwu o poj. 160l (dostępne także inne objętości). Woda cwu w ziorniku wewnętrznym jest podgrzewana od wody zbiornika zewnętrznego. Zalety takiego rozwiązania to:
1. Małe spiętrzenie temperatury w osi pionowej zbiornika spowodowane tzw. swobodnym wlewem (małe spiętrzenie czyli wyższa średnia temp. wody w zbiorniku, a więc więcej ciepłej wody). Podczas przygotowania cwu, woda krąży w obiegu:skraplacz-pompa obiegowa-zbiornik zewnętrzny-skraplacz. Po drodze brak jest wymiennika ciepła (wymiennika płytowego, wężownicy). Przy małej mocy pompy obiegowej można osiągnąć duży przepływ w takim układzie z uwagi na bardzo niskie opory. W tradycyjnych rozwiązaniach albo:uzyskuje się małe spiętrzenie (wysoką średnią temp.) poprzez zastosowanie pompy obiegowej o dużej mocy, albo otrzymuje się bardzo duże spiętrzenie (ciepła woda jest tylko na górze zbiornika).
2. Uniezależnienie momentu przekazywania ciepła do zbiornika cwu od momentu pracy pompy ciepła. W typowych układach wymiennikowych ciepło przekazywane przez pompę ciepła do obwodu pierwotnego musi być od razu (on-line) przekazywane przez wymiennik do obwodu wtórnego (cwu). Niestety każdy układ wymiennikowy ma skończoną moc. W takim przypadku woda w obwodzie pierwotnym jest podgrzewana szybciej niż woda w obwodzie wtórnym (obwód pierwotny ma w zasadzie bardzo małą pojemność - kilka litrów). Pompa ciepła musi się wyłączyć gdyż osiągneła temp. max., a cwu jeszcze nie jest wystarczająco podgrzana. Typowym objawem jest to, że cwu jest przygotowywana "na raty" - poprzez kilka załączeń pompy ciepła. Paradoksalnie im większa moc pompy ciepła tym uzyskiwana temp. wody cwu jest nieższa, gdyż ten problem uwidacznia się jeszcze bardziej. Robi się wtedu różne rzeczy (dodatkowy bufor zwiększający pojemność obiegu pierwotnego - dodatkowe koszty, straty ciepła i miejsce w kotłowni; zrzut ciepła do obiegu dolnego źródła poprzez dodatkowy wymiennik - dodatkowe koszty i zresztą bez sensu). Moc każdego wymiennika spada podczas użytkowania co spowodowane jest tzw. zarastaniem wymiennika (dynamika tego procesu zależy głównie od jakości wody). Czyli im dłużej się używa układu tym uzyskiwana temp. maks. cwu spada. Rośnie także spiętrzenie, a więc spada średnia temp. wody cwu w zbiorniku, czyli faktycznie jest mniej ciepłej wody w zbiorniku. W rozwiązaniu z mamką proces wymieny ciepła zład/cwu jest uniezależniony od pracy pompy ciepła (tzw. off-line). Pompa ciepła (gdy jest potrzeban cwu) podgrzewa te 340 litrów wody w zbiorniku bez żadnych ograniczeń wymiennikowych. Ciepło jest wtedy niezależnie przekazywane z tych 340l wody do zbiornika cwu o poj. 160l. Temp. wody w obu zbiornika sie wyrónują. Wymiennikiem jest w tym przypadku powierzchnia zbiornika wewnętrznego (tego cwu). Nawet jak zbiornik taki zacznie zarastać to najwyżej wydłuży się czas podgrzewu, ale nie spadnie temp. maksymalna uzyskiwana w zbiorniku cwu.
3. Każde pobranie nawet najmniejszej ilości ciepłej wody powoduje napływ zimnej wody z zbiornika cwu. Powstaje różnica temp. pomiędzy wodą w zbiorniku cwu i wodą w zbiorniku zewnętrznym, a więc rozpoczyna się proces przekazywania ciepła. Wszystko to zachodzi bez niepokojenia pompy ciepła. Dopiero duży pobór cwu powoduje że temp. także w zbiorniku zewnętrznym spada znacząco i pompa ciepła przełącza układ hudrauliczny, aby dogrzać cwu. Wynika z tego, że ciepło do zbiornika cwu jest dostarczane w sposób ciągły,w przeciwięństwie do układów typowych, gdzie ciepło dostarczane jest tylko w przypadku gdy pracuje pompa ciepła. W ten sposób uzyskuje się bardziej stabilną temp. wody cwu.

Z legionellą jest tak, że większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest w zbiorniku o większej pojemności. W tym roziwązaniu jest to tylko 160l. Co innego w rozwiązaniach z typowymi wymiennikami, gdzie w celu zrekompensowania wszystkich niedogodności stosuje się duże zasobniki cwu, 300-400-lub500l. Ale nie ma problemu, gdyż w każdym zasobniku można zamontować grzałkę i przegrzewać cwu co jakiś czas. Sterownik ma możliwość automatycznego załączania grzałki raz na jakiś czas tylko w taryfie nocnej.

P.S. Przepraszam za ew. literówki i inne błędy, ale klepię trochę w pośpiechu.