PDA

Zobacz pełną wersję : Czy skuwać istniejący tynk zewnętrzny



madej72
14-02-2005, 10:06
Rozbudowuję dom tj. adoptuję poddasze i dobudowuję werandę z drugim wejściem na piętro. Przy okazji chciałbym ocieplić cały dom. Problem w tym, że stara część domu otynkowana jest "barankiem" i nie wiem czy ocieplenie można kłaść na tym tynku, czy należy skuć stary tynk. Spotkałem się już z różnymi zdaniami niby fachowców. :-?

pitbull
14-02-2005, 10:33
To zalezy od stanu technicznego tynku. Jesli odpada to lepiej skuc i mocowac ocieplenie mechanicznie. Przewaznie takie tynki byly raczej dobrej jakosci. JEsli trzyma sie mocno to wystarczy zedrzec odpadajaca farbe (jesli jest) i zamocowac ocieplenie na kleju i mechanicznie.

Sp5es
11-04-2005, 07:56
Zależy od jego nośności. jak się sypie to można go zwalić Kaercherem - agregatem wodnym
Kucie jest najgorszą opcją, daje wstrząsy na cały budynek, potencjalnie dalsze szkody od kucia (np. posypie się tynk od srodka)
Zasada - co mocne zostawić, co słabe zwalić.
Jak jedno i drugie, zwalić cosię sypie, resztę zostawić, Ocieplenie i tak wyrówna.

Lekki brak nośności - zagruntować preparatami gruntującymi wzmacniającymi, tzw tiefengrunty, akrylowe, rozpuszczalnikowe.

tomek1950
13-04-2005, 00:48
U mnie skuto całość. Nie było z tym najmniejszych problemów. Właściwie to sam odpadał. :)

Mały
14-05-2005, 14:00
Prosta metoda-pochodź wokół domu i popukaj deseczką (żeby nie porobić dziur) w ścianę w różnych miejscach. Jesli gdzieś usłyszysz głuchy odgłos to znaczy że tam tynk niedługo odpadnie - jeśli będziesz miał takie miejsca to lepiej skuć niż potem żałować jak popęka.