PDA

Zobacz pełną wersję : W jaki sposób dobudować taras do starego domu ?



-siwy
15-02-2005, 18:07
W jaki sposób dobudować taras do starego domu ? Taras będzie na wysokości około 1 metra. Chciałbym wykorzystać deski które posiadam. Myślałem aby zrobić słupki betonowe na tym konstrukcja z kątownika lub belek (które posiadam) a na to właśnie deski.
Podpowiedzcie czy to dobry pomysł ? Czy słupki betonowe przy domu musze połączyć z fundamentami

jacekska
16-02-2005, 12:24
Myślę że słupki jakie będą przy domu mógłbyś "dokleić" do starego fundamentu w taki sposób:
Kiedy wykopiesz dołki pod słupki i będziesz miał odkrytą ścianę fundamentową domu daj kotwy np trzy sztuki (takie po 20 cm każda) w fundament domu, następnie w rusztowaniu ustaw zbrojenie do słupka, pamiętając aby "dowiązać zbrojenie słupka do kotew.

invx
16-02-2005, 18:29
Czy słupki betonowe przy domu musze połączyć z fundamentami

Nie powinienes !!
1. Powstana mostki cieplne
2. Naruszysz izolacje przeciwwilgociowa fundamentow
3. W skutek osiadania, i tak sie "odkleja" albo uszkodza Ci fundamenty jeszcze

zrob wykop obok fundamentu domu, od domu daj styropian (jako dylatacja), wyloz wykop folia i zalej :wink:

jacekska
16-02-2005, 20:34
Invx

Nie powinienes !!
1. Powstana mostki cieplne
2. Naruszysz izolacje przeciwwilgociowa fundamentow
3. W skutek osiadania, i tak sie "odkleja" albo uszkodza Ci fundamenty jeszcze


Zgadzam się z Tobą pod warunkiem że przy tym starym domu istnieje izolacja pionowa fundamentu. Osobiście trochę starych domów (budowanych przed 1990r.) widziałem w czasie ich wznoszenia. Niestety 9 na 10 nie posiadało żadnej izolacji pionowej fundamentu, czasem smarowane były czymś między smołą a lepikiem.
Co do osiadania budynku to jest on narażony na nie raczej przez pierwsze lata po wybudowaniu - oczywiście zależy to głównie od struktury gruntu.

Choć faktycznie sposób jaki podałeś też jest dobry.
Pozdrawiam

-siwy
17-02-2005, 09:12
Dzięki bardzo za konstruktywne wypowiedzi

invx
17-02-2005, 09:48
Co do osiadania budynku to jest on narażony na nie raczej przez pierwsze lata po wybudowaniu - oczywiście zależy to głównie od struktury gruntu.


moze i dom juz nie bedzie osiadac, ale slupki od tarasu tak :wink:

-siwy
17-02-2005, 11:42
To zrobić w takiej sytuacji aby taras za bardzo mi nie "odjechał" od domu ? Aby wszystkie słupki osiadały równomiernie ?
(Myśle że z drewnianym tarasem jest i tak dużo lepiej niż z murowanym)

invx
17-02-2005, 12:38
jedyna rada, to dobry fundament, gleboki, tak z 80cm min. :wink:

-siwy
17-02-2005, 12:50
Co ile centymetrów wylewać słupki ? i jakiej średnicy ?
Taras będzie wielkości 8 na 4 metry

jacekska
17-02-2005, 12:53
Na pewno niezależnie czy słupki mają stać przy fundamencie czy też nie należy wykonać je dobrze czyli fundament pod nimi winien być dość głęboki (poniżej strefy przemarzania gruntu, więc w zależności od miejsca w Polsce od 0,8 d0 1,4m) tu link do mapki:
http://www.fotodom.xon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=45
Właściwa głębokość fundamentu zapobiega zamarznięciu pod nim gleby, a ta jak wiadomo gdy zamarza pod fundamentem potrafi go unieść do góry.
W dolnej części fundamentu dobrze byłoby podciąć szpadlem ścianki wykopu aby powstała tzw. "stopa". Powinno to wyglądać coś tak:
| |
| |
| |
/ \

Do dołu wkładasz wcześniej folię oraz przygotowane zbrojenie - coś w rodzaju zbrojenia belki stropowej tyle tylko że stojącej pionowo. Ja wylałbym fundament do poziomu ziemi i dopiero wtedy wokół wystającego zbrojenia wykonał szalunek, choć można od razu to zrobić.
Na koniec możesz "dowiązać" do zbrojenia jakieś śruby lub kotwy - po wyschnięciu słupka będziesz miał gotowe śruby do zamocowania konstrukcji tarasu drewnianej czy jak pisałeś metalowej. Ale można też później wiercić w betonie - co kto lubi :wink: .
Osobiście nie sądzę aby te słupki dużo osiadły - ale zastrzegam że jest to moje zdanie - na osiadanie fundamentów ma poza rodzajem podłoża wpływ ciężar całej budowli. Twoje słupki nie będą raczej czięższe niż np. słupki utrzymujące wiele bram wjazdowych. Nie zauważyłem aby taki słupki osiadały u mnie czy u sąsiadów, myślę że byłoby to widać po skrzydłach bramy, nie zamykałyby się równo.
Jeśli masz faktycznie fundament domu zaizolowany to rady invx są jak najbardziej zasadne, jeśli nie to zastanawiałbym się nad rozwiązaniem "doklejenia" słupków do fundamentu.
Na koniec uwaga - dokładnie sprawdź poziom i wysokość słupków. Taras powinien mieć bardzo delikatny spadek od domu aby woda nie zaciekała po tarasie w stronę ściany.
Uff no to tyle.
Pozdrawiam i powodzenia

-siwy
17-02-2005, 13:02
No, dzięki bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź !!!
Jeszcze tylko, -jaka średnica słupków
- jak je rozmieścić, co ile centymetrów
- w co zalewać beton (czytałem że są gotowe formy ze styropianu)

invx
17-02-2005, 13:28
srednica mysle ze kolo 20=25cm, rozmieszczenie zalezy od wielkosci tarasu, i z czego ma byc zrobiony (jakie przekroje belek).

beton zalewasz w wykop wylozony folia budowlana, zeb (grunt nie odciagal mleczke cementowego), Jak radzil kolega wyzej, szalunek robisz tylko, nad ziemia. Formy takie sa, jednak nie wiem czy jes sens w nie inwestowac, zapewne slupki nie beda wysokie, i bez problemy zbijesz cos z desek, lub nawet mozesz zrobic ze zwyklych plyt styropianowych (ale jesli naprawde niskie majabyc slupki, bo inaczej beton je rozepcha) :wink:

-siwy
17-02-2005, 13:36
Taras będzie wielkości 8 na 4 metry.
A czy mogę zalać beton do dołków wyłożonych folią jak pisałeś, ale nie równo z ziemią ale na żądaną wysokość, co u mnie będzie wynosiło ok 1 metra ?

invx
17-02-2005, 14:03
mozesz, tylko pytanie jak to zrobisz ?, przeciez folia i betonu nie utrzyma w powietrzy ??, musialbys ja obsypac ziemia, ale czy nie bedzie sie opsypywac ? :D :wink:

i co do slupkow to mysle za na dluzszym boku: 5-7 (zalezy jakie belki chcesz na to polozyc) :wink: i jak kolega wyzej radzil, zalej sobie chocby zwyklego preta gwintowanego, zebys potem z wierceniem sie nie mordowal :). I potem przy dawaniu beleke, nie zapomnij o izolacji przeciwwilgociowej, z dwuch warstw kawalka papy, lub nawet zwykly kawalek starej wykladziny PCV :)

P.S.
i nie zaluj cementu na te slupki :wink:

-siwy
17-02-2005, 14:15
Nad ziemią do wylania słupka z betonu, są podobno gotowe formy styropianowe w które wylewa się beton a po wyschnięciu rozcina formę

invx
17-02-2005, 14:44
no sa, ale co maja te formy do folii ? :wink:

-siwy
17-02-2005, 14:52
Takie to proste a nie mogę pojąć.
Z tego co zrozumiałem to folie daje się w ziemi a nie nad ziemią

invx
17-02-2005, 15:00
tak, sorry ja hyba namieszalem bo Cie dobrze nie zrozumialem :)


A czy mogę zalać beton do dołków wyłożonych folią jak pisałeś, ale nie równo z ziemią ale na żądaną wysokość, co u mnie będzie wynosiło ok 1 metra ?

i ja to zrozumialem ze chcesz dolki wylozyc folia w ziemi i metr ponad :)

ale zebys nie zginol w tym jak ciotka w czechach :wink: to napisze jeszce raz co i jak ;)

wykop wykladasz folia, brzegi jej wywijasz na zewnatrz, na ziemi ustawiasz szalunek (jak chcesz ten ze styropianu, albo sa takie papierowe szalunki na okragle slupy, dzieki temy bedziesz mial ladne i rowniotkie :wink: ), poziomujesz, podpierasz, i blokujesz, aby to nie runelo jak zalejesz, wkladasz w to zbrojenie z pretow fi 12-12 (kilka pionowych i o ladnie polaczone strzemionami z drutu fi6) ma powstac taka forma przestrzenna :), ustawiasz, aby prety nigdzie nie dotykaly scianki szalunku. I jak mowilem wsadz sbie pret gwntowany, zeby sie lepiej trzymal mozesz koncowe zagiac, po luku, i przywiaz do zbrojenia konstrukcuyjnego eby Ci przy zalewaniu na dno gdzies nie poszedl :). Zalewajac pamietaj o dobrym zageszczaniu, odpowietrzaniu mieszanki, bo to po zbrojeniu druga najwazniejsza rzecz dla jego wytrzymalosci. :D

jeszce raz sorry za nieporozumienie :wink:

-siwy
17-02-2005, 15:10
Dzięki za cierpliwość.
Zbrojenie daje na całą wysokość słupka ? Tą w ziemi i tą nad ziemią ?
A ja chciałem wykopać dołki na głębokość 50 cm i zalać słupki bez zbrojenia, ale bym sobie szkody narobił

jacekska
17-02-2005, 15:20
Myślę że ten link pomoże "załapać" o co chodzi
http://www.tarnopak.com.pl/etapy.htm
:D
Lepiej 10 razy zapytać niz raz pokopać

To jeszcze jeden link dla zorientowania się ile betonu będzie potrzebne :
http://www.mako.lublin.pl/nasza_oferta2_12.htm

-siwy
17-02-2005, 15:24
Noooooo teraz to już wiem, dzięki bardzo jacekska.
Jednak jestem wzrokowcem, pare rysunków i wszystko jasne.
Dzięki !!!

Wos
22-02-2005, 07:28
Witam,
czy te fundamenty muszą być zazbrojone ?
Czy robiąc taras drewniany o wymiarach 4m na 3m z lekkim daszkiem i sześciu stopach potrzebuję je zbroić ?
pozdrawiam

invx
22-02-2005, 07:57
potrzebujesz :wink: wsadzic pare pretow fi 10 i kilka strzemion wcale nie bedzie takim wielkim kosztem :)

roman2
04-10-2005, 22:17
witam.
tak sobie czytam o tarasie i wszystko jest jasne. Jednak nigdzie nie znalazłem wymiarów stopy pod belkę (filarek) tarasu drewnianego. Czy może to być wymiar 50x50 cm, przy głębokości 0,8 m?
Stopa równo z gruntem.

invx
05-10-2005, 11:39
stopa musi byc poznizej glebokosci przemarzania. Jej powierchcnia zalezy tez od tego co z czego ma byc slupek i jakiej sednicy.

roman2
05-10-2005, 21:06
na stopie (stopa o głęb. 100cm) belka drewniana wym.: 2000x100x100mm

subzer0
15-10-2005, 22:53
Hej,
1 metr mamy obcykany, a jak zrobić taras na wysokości pierwszego piętra w poniemieckim domu z cegły???

invx
16-10-2005, 15:56
najlepiej na slupach oddylatowanych od domu. Konkrety fundament i np sluby zelbetowe zalewane w szalunku

roman2
18-10-2005, 17:57
gdyby dać słupy drewniane, to jakie wymiary? a jak drewniany pomost, to jak zbudować konstrukcję nośną podłogi. (nie chodzi o taras betonowy a drewniany np. o wymiarach dl 4,0 m x szer 1,8 m. Taki taras chcę "przyczepić" do ściany altany (piętro)
Może znasz stronkę, gdzie można się zapoznać z takimi przykładami?

invx
18-10-2005, 18:44
jak chcesz doczepic do sciany altany, to moze wogule bez slopow ? Altana drewniana ? mozna by dokrecic jakies belki do belek stropowych ? Bo przy czterech slupach to bedzie problem aby kostrukcje usztywnic, co by sie nie zlozyla. konieczne beda jakies zastrzaly. Slupy 14x14 by wystarczyly.

roman2
19-10-2005, 12:00
w uzupełnieniu dodaję, że altanka jest murowana, zewnętrznie ocieplona styropianem. Narożnik altanki (dół) to dobudowana ze siporeksu sień z tarasem (Teriva) a dalszy ciąg tarasu (lewa i prawa) ma być właśnie drewniana (całość)