PDA

Zobacz pełną wersję : Ciąg kominowy. Pytanie do kominiarza.



Fanu
16-02-2005, 10:31
Drogi kominiarzu :)
W jaki sposób jest badany ciąg danego komina. W którym miejscu podłączasz ciągomierz.
Kiedy to wykonujesz? Na zimnym piecu(kominie), czy na rozgrzanym?
Ciąg jak mi wiadomo uzależniony jest od temperatury spalin i różnicy teperatur pomiędzy otaczajacym powietrzem, a spalinami.
Pomijam tu wysokość komina jako wielkość stałą.
Podawanie w opinii suchej formułki -ciąg prawidłowy, np.28Pa jest jakieś mało wiarygodne. Przecież na zimnym kominie będzie to np.+5Pa(cofka), a na rozgrzanym -35Pa przy temperaturze spalin np. 300stopni.
Przy wietrze zachodnim może to być -35 Pa, a przy wschodnim cofka, bo komin poniżej kalenicy.
Mógłbyś to rozwinąć?
Pozdrawiam

Fanu
16-02-2005, 13:06
Ciągnę temat do góry, bo o 15 kończę pracę, a chciałbym uzyskać odpowiedź.

Karol N.
16-02-2005, 17:58
Ciągnę temat do góry, bo o 15 kończę pracę, a chciałbym uzyskać odpowiedź.
Kominiarz do pracy nie potrzebuje przeciez PC i internetu. Poczekaj az wroci do domu czyli po 15. :D

kominiarz
16-02-2005, 19:34
Drogi kominiarzu :)
W jaki sposób jest badany ciąg danego komina. W którym miejscu podłączasz ciągomierz.
Kiedy to wykonujesz? Na zimnym piecu(kominie), czy na rozgrzanym?
Ciąg jak mi wiadomo uzależniony jest od temperatury spalin i różnicy teperatur pomiędzy otaczajacym powietrzem, a spalinami.
Pomijam tu wysokość komina jako wielkość stałą.
Podawanie w opinii suchej formułki -ciąg prawidłowy, np.28Pa jest jakieś mało wiarygodne. Przecież na zimnym kominie będzie to np.+5Pa(cofka), a na rozgrzanym -35Pa przy temperaturze spalin np. 300stopni.
Przy wietrze zachodnim może to być -35 Pa, a przy wschodnim cofka, bo komin poniżej kalenicy.
Mógłbyś to rozwinąć?
Pozdrawiam

Ciąg min. powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz budynku i chłodniejszego w otaczającej go przestrzeni.
Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne może on ulec zmianie. Zdarza się to często latem, kiedy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku są do siebie zbliżone - odwrócony zostaje wtedy kierunek obiegu powietrza i powstaje tzw. nieprawidłowy ciąg wsteczny.
Na ciąg wpływa również kształt budynku, usytuowanie wylotów przewodów kominowych, sąsiedztwo wysokich budynków, drzew, ukształtowanie terenu.
Duże znaczenie odgrywa wiatr. Przy wiejących np. "fenach" (silne wiatry opadające), może nastąpić przyduszenie komina, co prowadzi do zaniku ciągu.
Masz więc całkowitą rację że nie da się w każdych warunkach sprawdzić czy ciąg jest prawidłowy, są na to inne sposoby:
http://www.kominiarz.org.pl/3-2004/14.htm

Pozdrawiam kominiarz

kominiarz
16-02-2005, 19:50
Ciągnę temat do góry, bo o 15 kończę pracę, a chciałbym uzyskać odpowiedź.
Kominiarz do pracy nie potrzebuje przeciez PC i internetu. Poczekaj az wroci do domu czyli po 15. :D

I tu się mylisz mój drogi, w dzisiejszych czasach komputer i internet są nieodzownm narzędziem pracy braci kominiarskiej.

Pozdrawiam, i zazdroszczę tym co są po 15-tej po pracy w domku :lol:


Kominiarz

Karol N.
16-02-2005, 20:18
Ciągnę temat do góry, bo o 15 kończę pracę, a chciałbym uzyskać odpowiedź.
Kominiarz do pracy nie potrzebuje przeciez PC i internetu. Poczekaj az wroci do domu czyli po 15. :D

I tu się mylisz mój drogi, w dzisiejszych czasach komputer i internet są nieodzownm narzędziem pracy braci kominiarskiej.

Pozdrawiam, i zazdroszczę tym co są po 15-tej po pracy w domku :lol:


Kominiarz
A to przepraszam. A tak na marginesie to do czego PC? Czyzby leptop byl czyms w rodzaju oscyloskopu przy pomiarze np. ciagu

Fanu
17-02-2005, 08:52
Hmm.
Kominiarzu. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie ani w poście, ani w artykule który wskazałeś, nie znalazłem odpowiedzi na postawiony problem. Zostawmy to jak ciąg kominowy powstaje. Mój problem na który chciałbym uzyskać odpowiedź to:
w którym miejscu podłączasz ciągomierz, kiedy to wykonujesz, na zimnym czy rozgrzanym kominie, czy korygujesz jakoś pomiary w zależności od warunków pogodowych?.
Urządzenia grzewcze muszą mieć zapewniony minimalny ciąg. Przykładowo 30Pa. Jedno urządzenie ma np.100st temeraturę spalin, drugie 300st. Jak sprawdzić czy oba urządzenia nadają sie do danego komina? Oczywiscie kupione będzie jedno, ale które wybrać, żeby nie było potem draki? Te z temperatura 300st. będzie chodzić na pewno, no bo większy ciąg jak temperatura spalin większa. Ale jest dwa razy droższe od tego z temperaturą spalin 100st.
Pomińmy wkładki i inne wynalazki.
Odpowiedz jak możesz chociaż na tę część mojego postu wytłuszczoną.
Dzieki
Pozdrawiam

mobby
17-02-2005, 09:01
Pytanie do kominiarza

Czy komin może mieć dla kanałów wentylacyjnych wylot tylko z jednej strony komina? Czy można zakończyć kratką wentylacyjną, aby np ptaki nie zrobiły sonie tam gniazd?

Pozdrawiam brać budowlaną i kominiarską :D

Mobby

kominiarz
17-02-2005, 21:23
Hmm.
Kominiarzu. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie ani w poście, ani w artykule który wskazałeś, nie znalazłem odpowiedzi na postawiony problem. Zostawmy to jak ciąg kominowy powstaje. Mój problem na który chciałbym uzyskać odpowiedź to:
w którym miejscu podłączasz ciągomierz, kiedy to wykonujesz, na zimnym czy rozgrzanym kominie, czy korygujesz jakoś pomiary w zależności od warunków pogodowych?.Urządzenia grzewcze muszą mieć zapewniony minimalny ciąg. Przykładowo 30Pa. Jedno urządzenie ma np.100st temeraturę spalin, drugie 300st. Jak sprawdzić czy oba urządzenia nadają sie do danego komina? Oczywiscie kupione będzie jedno, ale które wybrać, żeby nie było potem draki? Te z temperatura 300st. będzie chodzić na pewno, no bo większy ciąg jak temperatura spalin większa. Ale jest dwa razy droższe od tego z temperaturą spalin 100st.
Pomińmy wkładki i inne wynalazki.
Odpowiedz jak możesz chociaż na tę część mojego postu wytłuszczoną.
Dzieki
Pozdrawiam

Witaj , powiem szczerze że nie stosuje takich praktyk z ciągomierzem,
w przypadku konieczności doboru średnicy komina dla konkretnego kotła
używam do tych celów odpowiednich programów gdzie można podstawić wiele założeń projektu takich jak:

-wysokość geodezyjna
-ciśnienie atmosferyczne
-stała gazowa powietrza
-gęstość powietrza atmosferycznego
-wspolczynnik korekcyjny przy nieustalonej temp. spalin
-wspolczynnik bezpieczenstwa
-strata ciśnienia na doplywie powietrza do pomieszczenia
-minimalny spadek czopucha
-minimalny odstep: wklad kominowy - ściana kominowa
-maksymalne odchylenie kanału od pionu
-zakładana strata ciśnieniana na kotle z palnikiem nadmuchowym
-moc kotła
-temp. spalin
-długość czynna odcinka prostego - wkładu kom.
-długość czopucha
-ilość i rodzaj kolan
-i inne


Z tą temperaturą nie do końca tak jest, przy 300st. ciąg jest wspaniały,
ale tylko przy odpowiedniej średnicy wkładu kominowego, spaliny są lżejsze ale mają znacznie większą objętość niż te 100st i np. kocioł o temp. spalin 100 będzie się wspaniale sprawował na kominie fi 130 a ten z temp. 300 już nie i na odwrót gdy wezmiemy kociołek z otwartą komorą spal. dla którego optymalna średnica komina to fi 130 i podłączymy go do komina np. fi 200 kocioł będzie pracował ale z tzw. stratą kominową powstałą na skutek zbyt dużej prędkości przepływu powietrza, również przez komorę spalania w kotle.


Kominiarz

kominiarz
17-02-2005, 21:26
Pytanie do kominiarza

Czy komin może mieć dla kanałów wentylacyjnych wylot tylko z jednej strony komina? Czy można zakończyć kratką wentylacyjną, aby np ptaki nie zrobiły sonie tam gniazd?

Pozdrawiam brać budowlaną i kominiarską :D

Mobby

Przewody wentylacyjne powinny mieć wyloty obustronne.

Pozdr.

mobby
18-02-2005, 07:48
Dziękuję zaodpowiedź.
I jeszcze jedno pyanie, czy jeśli jest zrobiony z jednej strony otwór wentylacyjny to czy w związku ztym będę maił jakieś problemy natury technicznej lub przy odbiorze?
(Kominy mają ponad 8m wysokości)

Pozdrawiam

Mobby

marpanek
19-02-2005, 06:50
Na parterze jest z zasadzie jedno pomieszczenie / 2 kratki/ i łazienka.
Brak kominka, otóż jedna kratka wyciąga powietrze, a dwie nadmuchują,także ta w łazience. Jak się otworzy okna ,to ciąg się odwraca.
Czy można coś zrobić,żeby te kratki wszystkie 3 wyciągały powietrze / zwłaszcza w łazience/. Co jest żle? Komin wysoki ponad kalenicę, wyloty wentylacyjne na przestrzał. Dzięki za odpowiedż. I jeszcze jedno, czy otwór wyczystki od przewodu spalinowego od pieca gazowego ma być zatkany, jest to okrągła dziura chyba w elemencie ceramicznym, gdzie to kupić?

KaiM
19-02-2005, 10:56
Hej Kominiarzu,

wlasnie mysle jak dobrac komin do kotła na paliwo stałe. Rozważam trzy kotły, nie podaję które bo to nie ten wątek:

DTR pierwszego podaje przekrój komina min. 400cm2 więc wychodzi mi okrągły o średnicy 25cm - tylko Schiedel robi taki Rondo Plus
przy drugim mam podane ciśnienie robocze przy gorącym kominie 15-20Pa i sprzedawca mówi że zwykły Rondo 20cm wystarczy
trzeci z kolei kociołek ma podane ciśnienie ciągu kominowego w mbar 0,1-0,2 a sprzedawca mówi że mam zbudować komin taki jakie mam wyjście spalin z kotła czyli ok. 15cm

komin będzie miał wysokość około 7m i będzie lekko wystawał nad kalenicę o wysokości 6,83. Spaliny z kotłów dość zimne bo max 220 stopni więc chyba będę musiał mieć komin ocieplony na całej długości.

no i jaki komin mam zbudować?

będę wdzięczny za rady
KaiM

Karsyk
23-02-2007, 18:37
Własnie mam mały zgryz z kominem, sprawa wyglada tak ze komin który mam w projekcie jest dla pieca gazowego a ja bede miał atmosa zagazowującego o mocy 20kW. komin ma wysokość w projekcie 5,5m mogłbym go podnieść do 6m i nie psuł by jeszcze wyglądu domu ale wyzej to juz bedzie kiepsko wiec pytanie mam takie jakies srednicy przewód kominowy do tego pieca jesli komin ma wysokosc 6m a producent zaleca komin o ciagu 23 czegos tam (MPa chyba) dzieki za odpowiedz

Karsyk
24-02-2007, 21:46
no gdybym w projekcie miał czarno na białym jak moze byc to by było ok, problem w tym ze gosc adaptacje dokonał na zasadzie ze co zamiast pieca gazowego bedzie piec atmos zagazowujacy drewno z pompa dunfoss i na ty,m sie skonczyła jego polemika w adaptacji co, a komin o przekroju 14x14 i wys. 5.5m to dla atmos 20kw troche malo na pewno wiec jestem ciekawy czy np. 20x20 o wys. 6m bedzie dobry bo wyzej niz 6m to nie chce budowac.