PDA

Zobacz pełną wersję : Kto zna szerokości stref ochronnych dla linii energetycznych



slawiaz
17-02-2005, 10:47
Witam

Proszę forumowiczów o podanie szerokości stref ochronnych dla napowietrznych linii energetycznych (mam okazję kupić działkę z taką "kolizją") .Wiem iz szerokości te są różne w zależności od mocy przesyłowej (kV) , ale nigdzie nie mogę znależć podstaw prawnych - przepisów w tej sprawie. Nie chcę wpakować się w działkę na której nic nie będę mógł pobudować z powodu zbyt szerokiej strefy ochronnej .
Błagam wręcz o pomoc !!
PS.
z tego co wiem z ZE moc "mojej" linii wynosi 15 kV (linia średniego napięcia)

inwestor
17-02-2005, 14:07
Witam

Proszę forumowiczów o podanie szerokości stref ochronnych dla napowietrznych linii energetycznych (mam okazję kupić działkę z taką "kolizją") .Wiem iz szerokości te są różne w zależności od mocy przesyłowej (kV) , ale nigdzie nie mogę znależć podstaw prawnych - przepisów w tej sprawie. Nie chcę wpakować się w działkę na której nic nie będę mógł pobudować z powodu zbyt szerokiej strefy ochronnej .
Błagam wręcz o pomoc !!
PS.
z tego co wiem z ZE moc "mojej" linii wynosi 15 kV (linia średniego napięcia)
Sprawy zbliżenia linii napowietrznych do budynków mieszkalnych reguluje norma PN-E-05100-1:1998 Elektroenergetyczne linie napowietrzne Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi.
Wg tej normy minimalne zbliżenie pionowe przewodów linii 15kV do budynku to ok. 5m
Zbliżenie w poziomie to ok. 3 m
W pewnych warunkach może być nieco bliżej.
Pozdrawiam

jacek_w
05-07-2005, 18:50
"Inwestor" napisał:
"Sprawy zbliżenia linii napowietrznych do budynków mieszkalnych reguluje norma PN-E-05100-1:1998 Elektroenergetyczne linie napowietrzne Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi.
Wg tej normy minimalne zbliżenie pionowe przewodów linii 15kV do budynku to ok. 5m
Zbliżenie w poziomie to ok. 3 m
W pewnych warunkach może być nieco bliżej."

Drogi Inwestorze wskazujesz normy dotyczące inwestorów energetycznych, którzy tych norm muszą się trzymać a z reguły ich nie stosują. Normy dla normalnego śmiertelnika, który chce się budować w pobliżu linii energetycznych są inne.
To Zakład Energetyczny decyduje o odległości możliwości budowy budynków w pobliżu linii energetycznych. ZE tylko wie jakie płynie natężenie prądu w linii, która jest jego własnością. To od napięcia i natężenia prądu jest uzależniona możliwość budowy budynków mieszkalnych.
"Inwestorze" pomijasz fakt jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa odległości i sposób realizacji budynków w pobliżu linii energetycznych.
Pomijasz ustawę o ochronie środowiska, która wskazuje o obowiązku przeprowadzania badań wskazujących wpływ pola elektromagnetycznego na środowisko w pobliżu linii NW powyżej 100kV. Takie badania powinny być przeprowadzane przed budową i powinny być wykonywane okresowo. O tym decyduje Wojewoda.
Nie podajesz o istnieniu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23.06.2003r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia DZ.U. Nr 120 poz. 1126 z 2003r. Rozporządzenie określa zakres i formę infrmacji dotyczącej bezpieczeństwa zdrowia, planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz szczególowy zakres rodzajów robót budowlanych, stwarzających zagrożenie i zdrowie ludzi.
W związku z powyższym wprowadzasz w błąd osoby zainteresowane budową w pobliżu linii energetycznych, co wskazuje na fakt twojej stronniczości jako energetyka, chroniącego swoje interesy.

greg5
06-07-2005, 09:39
Inwestor podał odległości bezpieczne pracy "sprzętu" w pobliżu linii 15 kV.Jeżeli w "normach"[nie czytałem ] są to odległości od budynków to serdecznie nie radzę się ich trzymać . W przypadku zerwania przewodu [a zabezpieczenia są zawodne ,istnieje również SPZ ] napięcie krokowe na działce nie pozwoli nawet poskakać na jednej nodze .
PS.Nie należy również do przyjemności oglądanie energetyków i ich maszyn przy pracy.