PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie temperatury wody w CO !!!



postgres
17-02-2005, 14:57
Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???

Peterek
17-02-2005, 15:33
Napewno niższa temperatura na wyjściu jest bardziej ekonomiczna. Pewnie twój piec moduluje płomień czyli zmniejsza go lub zwiększa.

rafslusarczyk
17-02-2005, 17:34
twój piec raczej na pewno nie moduluje skoro masz olejaka - palnik jednostopniowy.

co do temp to jeżeli masz pogodówkę to określa to krzywa grzewcza.

lub jeżeli nie masz to musisz sam w zależności od panujących warunków na zewnątz jak i wśrodku budynku. im zimniej na zewnątrz tym temp zasilania wyżej.

55-65 to odpowiednia temp

cisza1
17-02-2005, 21:46
my mamy max 40, ale w tym roku do 40 doszlo tylko raz jak bylo -25 na zewnatrz. Normalnie jest pomiedzy 28 a 38 oC.
pozdrawiam
marek

ronin
17-02-2005, 23:42
???? LOL to masz ściany, sufit i podłogi wyłożone rurami grzewczymi ?? :D :D Już abstrachując od tego kiedy w tym roku było -25 C na zewnątrz ??

MaBi
18-02-2005, 07:35
my mamy max 40, ale w tym roku do 40 doszlo tylko raz jak bylo -25 na zewnatrz. Normalnie jest pomiedzy 28 a 38 oC.

To do ciepłolubnych nie należych, coś tak jak eskimosi :lol:

Przekorek
18-02-2005, 11:08
Ma byc tyle na kotle, ile obliczono dla danej instalacji, bo do tego dobrano (mam nadzieje) wielkość (czyli moc) grzejników.
Nowoczesne instalacje z kotlem na olej lub gaz są przeważnie niskotemperaturowe, czyli z dużymi grzejnikami. Wrzątkiem grzało się dawniej, w stalowo-zeliwnych ukladach, także tych opalanych węglem.
Ja zupelnie ignoruje różnice w zuzyciu gazu przy różnych temperaturach na kotle (nawet nie wiem, czy są różnice w zuzyciu) - ma mi być komfortowo. A komfortowo mi jest, jak duży kaloryfer jest tylko lekko cieply, to nie ma być jakieś małe, wściekłe, rozgrzane i promieniujące żelastwo na ścianie. Tak jest i niezdrowo i nieprzyjemnie.

tom soyer
18-02-2005, 15:22
Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???

masz uklad pogodowy czy termostat w pomieszczeniu?

postgres
21-02-2005, 07:40
Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???

masz uklad pogodowy czy termostat w pomieszczeniu?

Mam w pomieszczeniu sterownik temperatury do pieca. Pogodówki nieposiadam.

cisza1
21-02-2005, 08:32
Ktos napisal ze musze by eskimos. Moze tak, ale u mnie w domu temperatury w pokojach dziennych wachaja sie pomiedzy 20-22 oC.
Jest tak przy -25 (najnizsza temperatura zanotowana w tym roku) jak i przy ok 10oC).
Kto nie wierzy - jego sprawa.
Co do instalacji - caly dol podlogowka, gora - grzejniki wymiarowane na 55oC - ale dodatkowo przewymiarowane - czyli DUZO grzejnikow - (pod kazdym oknem).
Co do pomiaru temperatur - dwa niezalezne czujniki temeperatury na zewnatrz + niezalezny czyjnik w kazdym pomieszczeniu.
Dane zbierane cala dobe co minute.

Dane loguje od kilku tygodni, wiec na wnioski troche za wczesnie, ale juz wiem ktore z pomieszczen beda wymagaly dopracowania.

bardzo ciekawe wnioski mozna wyciagnac z zaleznosci pomiedzy aktywnoscia domownikow a cwu. to jest duze pole do oszczednosci.

Niedowiarkow - nic nie przekona, nawet realne paramatry - cale szczescie ze nie oni tylko my mieszkamy w tym domu :)

Pozdrowienia