PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł do ogrzania 100letiego domu 100mkw.



pabblo
02-10-2016, 13:36
Witam, kilka dni temu zauważyłem, że mój stary - 15 letni kocioł przecieka przez czopuch. Fachowiec zerknął i stwierdził, że trzeba nowy kocioł, bo blacha przegniła w środku i nic z tym się nie da zrobić. Zamierzam zatem kupić nowy.

Istniejące warunki to: dom na wsi, dwukondygnacyjny o powierzchni około 100metrów, z lat 20stych ubiegłego wieku. Ściany z cegły, nieocieplone, na dachu dachówka, docieplona wełną. Instalacja CO całkowicie miedziana. Spalany ma być głównie węgiel i drewno.
Stary kocioł sprawdzał się dobrze. Był to SEKO 1,2 14kW.

Chciałbym zakupić coś podobnego. Mam kilka pytań:
1. Na co zwracać uwagę? (Grubość blachy, sposób spawania itd)
2. Może ktoś ma jakieś uwagi co do mocy? Szukać dokładnie takiej samej, czy obecnie produkowane kotły mają większą sprawność i mogę kupić mniejszy (np. 12kW) a różnicy nie odczuje?
3. Jakie firmy polecacie?

Myjk
02-10-2016, 14:18
Ja bym zaczął od termomodernizacji, chociaż podstawowej, żeby nie puszczać ciepła do atmosfery. Trzeba sprawdzić, czy dotacji nie serwują na tę okazję. Potem do ocieplonego domu dobrać kocioł.

O kotłach możesz poczytać tutaj: http://ranking.czysteogrzewanie.pl/ Wiele osób poleca kotły dolnego spalania, są dużo fajniejsze w obsłudze niż klasyczne zasypowce, a jeszcze lepiej oczywiście podajnikowe. Tu też polecam sprawdzić, czy jakichś dotacji nie dają.

Jeśli chodzi o sprawność, to nie ma się co spodziewać cudów po nowych kotłach -- więcej zależy od samego palacza. Poczytaj więc o spalaniu od góry, o ile jeszcze nie znasz tej metody -> http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ i jeśli zdecydujesz się na górniaka (co odradzam na rzecz dolniaka) to kup taki aby umożliwiał sprawne spalanie od góry.

מרכבה
02-10-2016, 15:25
Przy takim metrażu - powietrzna pompa ciepła by starczyła -(klimatyzator split) warunek
trzeba dobrze ocieplić- od tego bym zaczął. Ale teraz idzie zima i nic wiele nie zrobisz ( chyba że przecierpisz sezon na klimatyzatorze + nagrzewnicy)
Sprawdzone w praktyce - ogrzewałem takim zestawem wynajmowany budynek.
A później starczył by sam kilimatyzator - warto by poszukać kogoś kto sprowadza modele na Skandynawię do -25 pono pracują. (ja miałem w dzierżawie do -7).
Lub wybrać kocio i dać bufor - nawet dobrany aptekarsko kocioł - przez gro czasu będzie pracował nie paląc, tylko kisząc opał.
Opał musi się dobrze palić...
A przy buforze winno to działać jak fabryka przykazała.

lolson28
03-10-2016, 21:04
Przy takim metrażu - powietrzna pompa ciepła by starczyła -(klimatyzator split) warunek
trzeba dobrze ocieplić- od tego bym zaczął. Ale teraz idzie zima i nic wiele nie zrobisz ( chyba że przecierpisz sezon na klimatyzatorze + nagrzewnicy)
Sprawdzone w praktyce - ogrzewałem takim zestawem wynajmowany budynek.
A później starczył by sam kilimatyzator - warto by poszukać kogoś kto sprowadza modele na Skandynawię do -25 pono pracują. (ja miałem w dzierżawie do -7).
Lub wybrać kocio i dać bufor - nawet dobrany aptekarsko kocioł - przez gro czasu będzie pracował nie paląc, tylko kisząc opał.
Opał musi się dobrze palić...
A przy buforze winno to działać jak fabryka przykazała.

Koleś chce wymienić kocioł za kilka tysięcy , a Ty mu wciskasz termomodernizacje za kilkanaście tysięcy i pompę za tyle samo ? Napisz mu też żeby wywalił grzejniki i zrobił podłogówke po całości za nastepne kilkanaście tysięcy i będzie super .
Doradca się znalazł.

מרכבה
03-10-2016, 21:56
Popieram Twoją skromność → doradca się znalazł.
"pompa ciepła" kosztuje 3-5 tyś zależy jaki model .. i nie potrzebuje nawet rurki .. bo grzeje powietrzem ...
Izolacja - a kto powiedział że musi zrobić na raz cały dom .. to wymaga czasu -
zastosuje jak by miał kocioł + bufor i spokojnie wtedy może ścianę po ścianie gacić.

lolson28
03-10-2016, 22:13
Jak chcesz nabijać posty to idz do Artura na nowe domy i tam doradzaj.Na tych się na pewno znasz. O starych nie masz pojęcia.

מרכבה
03-10-2016, 22:27
A myślisz że w jakich domach się wychowałem?
Myślisz że jak wstawisz kocioł to rozwiąże sprawę ? ile teraz mocy mu potrzeba ? co będzie po 2 kg drewna wkładał, spalał i tak w koło ?
Przecież "modulacja" mocy to kit, proces spalania musi przebiegać z dostateczną ilością powietrza i np 30kg węgla musi się palić i dać tyle a tyle energii.
To że ukisze 2kg drewna -tylko ze względu na nie przegrzanie pomieszczeń, to oszczędne i czyste nie jest.
2 kg drewna spalone wystarczają aby zagrzać zbiornik 140 litrów + wodę w kotle pod 80st.. na zasadzie zapal i zapomnij.
A włożenie całego pieca drewnem i truchlenie, że wygotuje wody, chluby nie przynosi.
Mam to na codzień.. nie moje, ale widzę jakie smoły wychodzą z pieca .. szkoda sobie tyko język strzępić .. nie mój cyrk nie moje małpy.

I nie ma się co denerwować, jeśli pompa ciepła (klimtyzator) grzała spokojnie budynek niewiele mniejszy i ze sporą ilością okien, to nowszy model spokojnie sobie poradzi - w cenie latania za węglem i kopceniem w przy dużym piecu.

Myjk
04-10-2016, 07:45
Koleś chce wymienić kocioł za kilka tysięcy , a Ty mu wciskasz termomodernizacje za kilkanaście tysięcy i pompę za tyle samo ? Napisz mu też żeby wywalił grzejniki i zrobił podłogówke po całości za nastepne kilkanaście tysięcy i będzie super .
Doradca się znalazł.
Może użytkownik nie wie, że można to zrobić lepiej, inaczej -- warto możliwości przedstawić, to akurat nic nie kosztuje. Gdybym ja miał w planach jakieś zmiany, a byłby to dom docelowy do mieszkania na min. kolejne 10 lat, to bym zaczął właśnie od termomodernizacji. Ponieważ termomodernizacja ma szansę się zwrócić, w przeciwieństwie do jałowego ogrzewania atmosfery gdzie większość użytkowników węgla 40-60% przepuszcza pieniądze.

Konto usunięte_1*
04-10-2016, 09:01
Do jego domu spokojnie wystarczyłby kocioł dolnego spalania tak ze 12 kw koszt ok 3,5 tys MPM może ciut mniej ale faktycznie taki klimatyzator multisplit też by załatwił sprawę bez problemu bo za 5,4 tys spokojnie idzie dostać z jedną jednostką zewnętrzną i trzema wewnętrznymi czy to sufitowe czy inne jest tego sporo

pabblo
04-10-2016, 09:36
Witam, dziękuję za opinie i przedstawione propozycje. Jest to dom w okresie zimowym użytkowy od piątku do niedzieli (inne miejsce pracy). Z tego względu, jak i również ze względu na wiek budynku, nie chciałbym w niego inwestować ogromnych pieniędzy. Owszem ocieplenie budynku jest w planach, jednak dopiero w ciągu kilku najbliższych sezonów.

Poczytałem troszkę i zdecydowałem się na dolne spalenie. Po głowie chodzi mi MPM DS 12-14kW, jeśli nie znajdę nic innego to zdecyduje się na ten model.

Myjk
04-10-2016, 09:55
Jeśli w planach jest termomodernizacja, to musisz myśleć na przyszłość jeśli chodzi o moc. Nie wiem ile planujesz ocieplenia (proponuję na wstępie odwiedzić http://cieplowlasciwie.pl i wklepać swój dom w obecnym stanie oraz dodając różne wartości ocieplenia sprawdzając co wyjdzie), ale po termomodernizacji zapotrzebowanie na moc może się zmniejszyć nawet o połowę (szczególnie, że piece węglowe mają zapas mocy). Jak ocieplisz, to zostaniesz znowu z przewymiarowanym kotłem, który będzie utylizować paliwo, przegrzewać dom albo sprawiać problemy przy paleniu.

מרכבה
04-10-2016, 12:40
Też powstał u rodziców taki problem - dom jeszcze nie gacony, powoli ściana po ścianie + wymiana okien itp.
Piec wymagał naprawy, stary elektromet jasło 17 kW drewnem ciągną dom o powierzchni ~220m2 - i nigdy mu mocy nie brakło -
ani też nigdy nie doświadczyło się gotowania wody w kotle - drewnem można było palić na "chama" aż dudniło.
( zaraz ktoś zapyta - straty kominowe) - tyle że komin ogrzewa - 4 pomieszczenie przyległe i ma spory zapas zachomikowanej energii).
Trzeba było to naprawiać itp .. powstał pomysł zakupu pieca - a że tylko drewno, to padło na produkt jednej firmy na D.
25 kW ma to mocy ( docelowe zapotrzebowanie dom ~5kW max maxów). Przyzwyczajony do tego - że komin nie widział kominiarza 26 lat .. bo czysty jak łza;)
Padło na wykonanie buforu ciepła i piec już będzie odcięty od grzejników i tylko w bufor wpięty to raz, dwa układ będzie otwarty - nikt nie będzie liczył na to że można drewno kisić! niechby 30 kg drewna x 3,3 kWh z kg to daje 99 kWh energii i to ma się spalić czysto i "spokojnie"

Do czego zmierzam, nie można być niewolnikiem mocy kotła - czemu wybitnie jeszcze nie sprzyjają instalacje z miedzi - ciekawe jaki gnieniusz wymyślił połączenie stali + miedzi ..to jest układ elektrolitycznie skrajnie niekorzystny(przyśpiesza korozję stali).

lolson28
04-10-2016, 14:10
Znowu się kupy nie trzyma to co piszesz. Zapotrzebowanie 5kW a kocioł 25kW ? Chodzi o wielkość komory załadowczej ? Ile litrów ten zbiornik ?

מרכבה
04-10-2016, 15:22
Duży - a czytaj waść ze zrozumieniem - docelowe zapotrzebowanie.
Teraz jest potrzeba około 22 -24 kW mocy ! tak że nie jest "źle" dobrany.
Ale nikt nie będzie teraz dusił kotła, aby moc odciąć, lub rozpalać co godzinę.
Oczywiście że komora ma znaczenie, bo czasem się frykasy trafiają - parę pniaków z dęba do zagospodarowania itp.
Oszczędność cięcia piłą np. Bez bufora to 15 kW ? plus nagrzewnica elektryczna jak by miało braknąć.
Uwierz, że nie ma lepszej rzeczy jak spokój np z kominem.

Konto usunięte_1*
04-10-2016, 18:59
Jeśli w planach jest termomodernizacja, to musisz myśleć na przyszłość jeśli chodzi o moc. Nie wiem ile planujesz ocieplenia (proponuję na wstępie odwiedzić http://cieplowlasciwie.pl i wklepać swój dom w obecnym stanie oraz dodając różne wartości ocieplenia sprawdzając co wyjdzie), ale po termomodernizacji zapotrzebowanie na moc może się zmniejszyć nawet o połowę (szczególnie, że piece węglowe mają zapas mocy). Jak ocieplisz, to zostaniesz znowu z przewymiarowanym kotłem, który będzie utylizować paliwo, przegrzewać dom albo sprawiać problemy przy paleniu.

ale tu za bardzo nie ma czego obliczać bo kotły 12kw są już raczej z najmniejszych chociaż w zupełności wystarczające na niedocieplone 100m2 , po dociepleniu kocioł po prostu mniej będzie spalał ale nic się nie stanie bo narazie 6kw kotłów nie ma więc te 12kw będzie idealne , mnie spece baranki doradzili 25kw wg obliczeń miało być 23kw a ja wziołem 20kw i musiałem dać 6 cegieł szamotowych aby zmniejszyć moc nie wiem o ile ale pewnie do 12kw zszedł a i tak wydaje się za duży ale palę od góry nie kopcę no a to że kocioł duży to bardzo długo trzyma , sezon 2,5 tony więc jest dobrze

מרכבה
04-10-2016, 21:06
są już 6 kW kotły - ale zawsze można zrobić układ z buforem -
Mania dobierała kotły na -30 .. które jest raz na 10 lat. A teraz ile potrzeba przy +10 ? Mania nie wie...
3kW? 4 kW ? to jest spalanie ~1,2 kg drewna na godzinę .. nie patrząc na jakiś dziwny wynalazek - typu
miarkownik ..itp. tylko kto będzie co godzinę chodził i podkładał ?