PDA

Zobacz pełną wersję : POROTHERM



karola
06-01-2002, 17:37
Czy macie doświadczenia w stawianiu ścian w tej technologi?
Z tego co czytam ceny są porownywalne do innych a zachęca to, ponieważ buduje się szybko i łatwo.
Słyszałam jednak od jednej osoby, że taki dom potem jest zimny. Możliwie, że ta osoba źle ogrzewa dom?

Proszę o podpowiedzi zanim zdecyduję
:smile:

Pacul
07-01-2002, 08:49
Łatwiejsze wznoszenie ścian oraz wykonywanie prac instalacyjnych umożliwia beton komórkowy, którego łatwiej obrabiać. Surowa ściana zewnętrzna z porothermu ma aż 44cm(co nie jest zaletą), ale taka grubość jest wystarczająca aby dom nie był "zimny".

pirat
07-01-2002, 14:06
Jestem w trakcie budowy domku z Porothermu 44 cm (P+W) W tej chwili mam stan surowy zamkniety domek piętrowy ze spadzistym dachem. W projekcie sciany były z MAX-ów + docieplenie, zdecydowałem sie na porotherm 44 ( sciana jednowarstwowa bez docieplenia). Szybko się buduje to jest plus tylko zaprawa poziomo pionowa jest pióro - wpust. Zobaczymy jak to sie bedzie w praktyce sprawować nie ma to jak sie samemu przekonać. Rozmawialem z dwoma osobami ktorzy mają własnie tak wybudowane domki i sa zadowoleni Pustaki porothermu są dosc kruche klasa chyba 100. W dostawie uzbierało mi się 1,5 palety uszkodzonych pustaków. Po zgłoszeniu reklamacji, przyjechał przedstawiciel Wiennerbergera i pwymienił bez problemu. Sciany miałem murowane na zwykłej zaprawie, zaprawa termiczna wiennerbergera wydawała mi się za droga.
Pozdrawiam Pirat

karola
07-01-2002, 14:14
Pirat - dzięki, trochę mi poprawiłeś humor.
Parę razy słyszałam, że to zimne domy - dlatego pytam
Gdybu ktoś jeszcze napisał byłabym wdzęczna.

ketiso
07-01-2002, 20:20
Operowanie pojęciami ściany ciepłej czy zimnej jest dla mnie dziwne. Izolacyjność takiej i każdej innej ściany określona jest w laboratorium i wynosi U=0,31 [..]konkretnie dla Porothermu 44 P+W. Jak więc widać jest to wartość bardzo konkretna i nie da się powiedzieć czy taka ściana jest ciepła czy zimna . Można tylko powiedzieć ,że skoro ona taka jest to na pewno jest parametrem wysoce zadawalającym. Podobnym pytaniem jest pytanie czy 5 km to daleko czy blisko jest to poprostu 5 km.

Pacul
08-01-2002, 07:11
Należy jednak zachować pewien umiar i elastyczność, jeżeli celem jest udzielenie zrozumiałej odpowiedzi. Używanie pojęć ścisłych w sytuacji, gdy pytający operuje innymi określeniami jest sztuką dla sztuki.

08-01-2002, 09:00
Zwróćcie uwagę, że wartości wsp. przenikania U lub wsp. przewodzenia ciepła lambda są badane dla materiałów w stanie suchym lub o wilgotności kilku zaledwie procent.
W warunkach rzeczywistych (szczegolnie w świeżo wybudowanych domach) wilgotnosć względna materiału ściany może dochodzić nawet do kilkunastu procent, co radykalnie obniża jej izolacyjność.
Z uwagi na brak klasycznej izolacji (typu wełna, styropian) ściany jednowarstwowe są szczególnie podatne na to zmniejszenie izolacyjności (beton komórkowy schnie przez kilka sezonów zanim dojdzie do stanu tzw. wilgotności ustabilizowanej).
Dlatego subiektywne wrażenia, że nowo wybudowany dom jest zimny, specjalnie mnie nie dziwią i nie są miarodajne w kontekście eksploatacji domu w długim okresie czasu.
Pozdrawiam - Alek

Agnicha1704
08-01-2002, 14:33
My z mężem też budowaliśmy z porothermu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Odpadów uzbierało się ze 4 pustaki - nawet nie było co reklamować. Co do ciepłoty ściany nie wiem bo jeszcze nie mieszkam, ale jestem z porothermu bardzo zadowolona - nie stwarzał problemów podczas budowy (budowaliśmy z 30 P+W w przyszłości ocieplimy to wełną lub steropianem
pozdrowienia
Agnicha

ketiso
08-01-2002, 21:04
dom zimny ,ciepły to oczywiście względność pojęć (sorka) problemem nie jest to ,że będzie zimno czy ciepło , bo ciepło będzie na pewno. Problem może pojawić się tylko ile to ciepło będzie kosztować. Przekładając wspólczynnik ciepła U na ekonomię ,a więc to co na prawdę interesuje każdego z nas można wyliczyć zgodnie ze standartami wyliczeń propagowanymi przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, że różnica 0,01 na wspólczynniku U to około 10 groszy z m2 ściany w skali roku. Standartowy dom ma około 120-150 m2 ścian po odliczeniu okien drzwi. Tak więc jeżeli mamy ściane 0,30 i ścianę 0,31 i np 150 m2 ścian to będzie kosztować to nas 15 zł rocznie. Różnica 0,21 i 0,31 analogicznie 150 zł rocznie (wyliczenia przy ogrzewaniu gazem dla strefy klimatycznej , w której leży Warszawa, dla pieca o sprawności 90% powszechnie dzisiaj montowany , ogrzewanie zwykłe grzejnikowe). Oczywiście poprzednik ma rację ,że są to wspólczynniki wyśrubowane w laboratorium (ściany suche itp),ale dotyczy to wszzystkich wsp. dla wszystkich materiałow, myślę ,że nie ma sensu wnikać ,aż tak glęboko w fizykę mat. bud. Reasumując można powiedzieć ,że w każdym domu nawet ze współczynnikiem U=2,0 może byććć ciepło .Tylko w stosunku do ściany np 0,31 zapłacimy za każdy metr ściany w skali roku około 17,0zł więcej (przy 150 m2 ścian to już dużo , bo aż 2550 zł)

Luna_tyk
13-02-2002, 21:45
Budowałem z Porothermu 44 P+W. Na razie mogę powiedzieć o stronie wykonawczej (jestem na etapie wykańczania). Jest świetny, ma jednak pewne wymogi:
1. aby uniknąć problemów z wiazaniem muru - weź od przedst. Wienerbergera broszurę, i od architekta zażądaj, by wymiary budynku dostosował do zalecanego kształtowania naroży. Inaczej - szerokość i długość budynku nie jest wielokrotnością pustaka, lecz musi być o 14 cm większa.
2. trudno jest utrzymać spoinę 12 mm (z zaprawy ciepłochronnej). Zaprawa siada, i w efekcie nieco zmniejszy się wysokość pomieszczeń. Murarz musi być tego świadomy.
Powodzenia

ketiso
13-02-2002, 21:55
nie przejmuj się modułem poziomym (pierwsza kwestia)przy długościach dłyższych niż metr czy dwa. wyobraź sobie ścianę długości np 10 m(standart) będzie to 40 pustaków 44P+W ,niech każdy jest tylko o milimetr dłuższy czy krótszy j€ż masz 4 cm
kwestia 2
gdy murarzom wejdziesz na ambicję to zrobią to OK, tylko że oni często mają pod górę.

Luna_tyk
13-02-2002, 22:44
Ketiso, dziękuję za odpowiedź. Ja po prostu byłem wściekły na siebie samego, że nie przewidziałem problemu z klarownym wiazaniem naroża.

krzysztofh
14-02-2002, 06:44
Witam zwolenników Porothermu.
Któtkie pytanka do tych co juz mają ściany.
Czy rzeczywiście można wyliczyć długość muru przy powiedzmy 10 mb uwzględniając moduł?
Co z dokładnością pustaków?
Czy zachwując technologię murowania należy uwzględniać szczelinę, jeżeli tak to ile?
Tak myślę, że pajprościej jest zmierzyć mur i podzielić przez liczbę pustaków.
Dzięki za uwagi

ketiso
14-02-2002, 17:36
moduł poziomu w przypadku ceramiki jest trudny do osiągnięcia ze względu na różny skurcz gliny w różnych regionach naszego cudownego kraju(pustaki formowane są przed wypałem))0. śytuacja że osiągniesz podział w module zdarza się bardzo rzadko. inaczej jak w przypadku betonu kom. który jest cięty strunami na bloki z dokładnością około 1mm. tak jak wspominałem w module warto mieć filarki międzyokienne ,kawałek ściany do 2 ,3 m itp. szczeliny między pustakami nie są konkretnie określone (zalecenie producenta zrobić to starannie z reguły zamyka się do 0,5 cm ,najczęściej 1,2,3 mm,mam tu na myśli puste spoiny pionowe

krzysztofh
15-02-2002, 06:45
Dzięki za odpowiedź. To juz rzuca jakieś światło na tą technologię. Tak przy okazji - gdzieś na Forum czytałem o różnicach w jakości wykonania postaków porotherm w zależności od producenta. Podobno z Częstochowy były dokładne i się nie kruszyły. Byłoby miło, gdyby ktoś podzielił się doświadczeniem tym zakresie.

15-02-2002, 07:51
Potwierdzam. Ja tez slyszalam, ze te z Czestochowy są lepsze od innych. I dlatego je kupilam. Faktycznie odpadów było mało.
Słyszałąm, że na zachodzie standardem jest do każdej palety załączyć gratis 4 (chyba) narożniki.
Niestety dowiedziałam się tego już po zakupie, ale może trzeba spróbować to też u nas egzekwować?

Agnicha1704
15-02-2002, 08:31
Pisałam o tym w kilku wątkach na forum.
Porotherm z Częstochowy jest rewelacyjny - a ten ze środy śląskiej okropny
pozdrowienia
Agnicha

ketiso
15-02-2002, 17:21
nic nie ma za darmo (takie złudzenie może dawać tylko sposób sprzedaży.innymi słowy 15 bloczków możesz sprzedać za 150 zł czyli po 10 zł każdy . wariant drugi bloczki są po złotych 15 płacisz za 10 i 5 masz za darmo.
POZDRAWIAM

ketiso
15-02-2002, 17:28
jakość jest standartem . czasami spotykam te bloczki i myślę,że jakość ich jest porównywalna (ale w tych zasłyszanych pogłoskach jest jakaś niteczka prawdy).Wyroby z Częstochowy czy tam z Gnaszyna są chyba zbyt dobre

wyjeżdżam na urlopik PA! do 25.02

Luna_tyk
16-02-2002, 08:10
Agnicha
Wienerberger nie ma w Środzie Śląskiej fabryki. To, o czym piszesz, to chyba wyrób fabryki Roebena. Z drugie strony - na ścianie zachodniej nasze pięknego kraju sprzedają Porothermy z zakładów niemieckich - krótszy transport.

Agnicha1704
18-02-2002, 07:43
Może i nie mają w Środzie śląskiej fabryki - na pewno jednak chodzi mi o POROTHERM a nie o POROTON - znam roznice, bo sciany wewnetrzne mam z Robena. Nalezaloby poszukac w watkach o porothermie - gdzies o tym pisalam - byc moze pokrescilam nazwe miasta, ale na pewno jest to miasto na "s".
Jesli wprowadzilam kogos mocno w blad to przepraszam. Wiem natomiast na 100%, ze fabryka w Czestochowie istnieje i ma bardzo dobre produkty
pozdrowienia]
Agnicha

Agnicha1704
18-02-2002, 07:48
Już wiem - odszukałam i sprawdziłam - chodzi o fabrykę w Świdnicy a nie w Środzie Śląskiej - jeśli ktoś chce poczytać o tym to odsyłam do starego wątku pt: "poroterm" - pisane be "h" w srodku. Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie
Agnicha

bobiczek
21-02-2002, 17:30
Faktycznie Poromur ma fabrykę w Środzie Śląskiej.
A ja się spytam , ma ktoś technologię Poromuru?
Byłem zdecydowany na Porotherm 44 pióro wpust, a dziś oglądałem Poromur Jopka też pióro wpust i zastanawiam się nad różnicami. Wiecie jakie są?

krzysztofh
22-02-2002, 06:39
Czy porotherm z Częstochowy jest do kupienia w Częstochwie?
jak wygląda dystrybucja tego towaru, bo hurtownie w wielu miejscach oferują towar pod nazwą porotherm?

krzychol
23-02-2002, 19:45
Do Karoli,
może być tak że jakiś materiał budowlany z punktu widzenia izolacyjności jest "ciepły" natomiast z punktu widzenia akumulacji ciepła jest "zimny". To może dotyczyć materiałów porowatych z dużą zawartością pustek powietrznych jak np. Porotherm. Powietrze jest dobrym izolatorem ale nie jest akumulatorem. Stąd być może takie odczucia Twoich znajomych. Dlatego należy uściślić zapytanie.
Pozdrawiam Krzychol

ketiso
24-02-2002, 12:57
Witam wzystkich. porotherm jest dostepny w każdym punkcie kraju. sprawdź na stronie wienerberger. O akumulacji już było pisane jakznajdę to powiem gdzie.

ketiso
24-02-2002, 13:52
o akumulacji ciepła jest krótko w temacie Porotherm nadanym przez Kloss .wyrzyciłem go do góry dzisiaj