PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy nalezy przyciąc drzewa ?



NOTO
19-02-2005, 18:50
Mam takie 2 drzewka tz, szczepione wierzby (takie kulki) ....
kiedy nalezy to przyciać ... podobno bardzo mocno zostawiając 10 cm kikuty.
Czy trzeba czymś posmarować obciete gałazki ?

Daniel Starzec
19-02-2005, 19:13
Wierzby zwykle przycina sie po przekwitnięciu bazi dośc mocno.
Rany możesz posmarować np lack balsamem

NOTO
19-02-2005, 19:34
Wierzby zwykle przycina sie po przekwitnięciu bazi dośc mocno.
Rany możesz posmarować np lack balsamem
Dobrze że zapytałem ... bo kupiłem sobie fajny sekator i chciałem to zrobić jak tylko odejdzie zima :)

Czyli powinno sie tak gdzies końcówce kwietnia ?

bobiczek
21-02-2005, 10:30
Ja już ciąłem dwa razy.
Zawsze jak opadną żółte bazie.
I nie żałuj im.
Ja ciąłem (z bólem serca) zostawiając po 3, 4cm.
Dziś już mam pięknie zagęszczone, a i tak je na wiosnę chlasnę jeszcze raz krótko, bo dopiero potem jest z tego piękny wodospad.
Tylko zanim takie będą ten czas.........

b2k
22-02-2005, 09:11
A owocowe (jabłoń, wiśnia) i żywotniki kiedy należy przyciąc?

Pozdrawiam,
B2K

soldier
25-02-2005, 15:37
kiedy roznie ,jest wiele ciec odmladzajace przeswietlajace czyszczace itd,rozne drzewa i rosliny przecina sie w roznych porach,co do wiesrby nie boj sie ta taka cholerna roslina zawsze bedzie rosnac nie zapominaj o zostawieniu pakow z ktorych wyrosna mlode pedy, bedziesz mial pytania daj znac jestem ogodnikiem postaram sie pomoc,
a co do pory ciecia najlepsza jest zima wtedy jeszcze nie ma lisci i rosliny sa w zimowym snie ,

zygmor
26-02-2005, 23:00
Teraz należy przyciąć wszystkie drzewka z wyjątkiem wiśni, moreli i brzoskwiń, te drugie tniemy po owocowaniu. Ale jeżeli tworzą prawidłową koronę to nie corocznie, najczęściej wycinamy tylko te gałążki które nadmiernie zagęszczają koronę. Jabłonie i grusze możemy ciąć już od stycznia, wybieramy a to dzień z temperaturą dodatnią, najlepiej słoneczny, bez deszczu. Po przycięciu należy ranki posmarować farbą emulsyjną z dodatkiem funabenu.

KKinga
15-03-2005, 10:20
kiedy roznie ,jest wiele ciec odmladzajace przeswietlajace czyszczace itd,rozne drzewa i rosliny przecina sie w roznych porach,co do wiesrby nie boj sie ta taka cholerna roslina zawsze bedzie rosnac nie zapominaj o zostawieniu pakow z ktorych wyrosna mlode pedy, bedziesz mial pytania daj znac jestem ogodnikiem postaram sie pomoc,
a co do pory ciecia najlepsza jest zima wtedy jeszcze nie ma lisci i rosliny sa w zimowym snie ,

Bardzo proszę o radę. Jestem początkującym ogrodnikiem-amatorem i
nie wszystkie informacje dotyczące cięcia drzew owocowych są dla mnie
dość jasne.
We wszystkich poradnikach czytam: młode drzewka owocowe posadzone na jesieni, tniemy na wiosnę (ew.jeszcze zimą) - myślę więc, że wszystkie drzewka posadzone na jesieni muszę przyciąć teraz, ale dalej czytam:
wiśnie i czereśnie, jako drzewa szczególnie podatne na choroby kory i drewna, przycinamy wyłącznie w lecie, po owocowaniu.

Moje pytanie: czy drzewka posadzone na jesieni (jabłonie,śliwy, grusze, wiśnie, czereśnie), wszystkie przycinam teraz, czy nie?
Czy muszę po cięciu stosować maść, czy przy młodziutkich drzewkach nie jest to konieczne?

A jeżeli chodzi o drzewa ozdobne? Mam młodziutką brzozę brodawkowatą
zwisającą, ale jej niektóre pędy zbyt mocno wyrosły. Chciałabym je przyciąć aby pobudzić drzewko do wzrostu raczej w górę a nie w długość i gęstośc pędów zginających sie do ziemi. Czy mogę przyciąć je teraz czy
powinnam czekać do końca lata?

Z góry dziękuję za odpowiedź.