PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenia kute



20-02-2005, 17:21
Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?

Carrrlos
20-02-2005, 18:55
są tez gotowe elementy: tralki, łączniki, zwieńczenia, itp - widziałem kiedyś u importera jak z takich pojedyńczych wygientych prętów składają, dosłownie, całe przęsła.

zbigmor
27-07-2007, 08:40
Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?

Wiem, że to stary post, ale może ktoś coś wie na temat wykonywania ogrodzeń "kutych" (z wyginanych prętów, a nie w kuźni). Z czego najczęściej się to robi i jak.

małgosia2005
01-08-2009, 18:18
ja też się podpinam. Czytałam w innym wątku dyskusje nt ogrodzeń kutych min z castoramy. Mam dylemat czy kupować takie przęsła te po ok. 100 zł za 1mb?. One najprawdopodobniej nie są cynkowane. Rozmawiałam z dwoma fachowcami i mówili że ocynk musi być, tyle że te ocynkowane są po minmimum 200 zł za mb.

co o tym myślicie warto kupować te nieocynkowane?

pzdr Gosia

adrianek9999
01-08-2009, 20:26
Naprawdę nie warto. Lepiej dołożyć i kupić ocynkowane, choćby dlatego że dłużej Ci nie zardzewieje i nie będziesz musiała malować

odaro
01-08-2009, 22:39
ja też się podpinam. Czytałam w innym wątku dyskusje nt ogrodzeń kutych min z castoramy. Mam dylemat czy kupować takie przęsła te po ok. 100 zł za 1mb?. One najprawdopodobniej nie są cynkowane. Rozmawiałam z dwoma fachowcami i mówili że ocynk musi być, tyle że te ocynkowane są po minmimum 200 zł za mb.

co o tym myślicie warto kupować te nieocynkowane?

pzdr Gosia

A jak później maluje się te ocynkowane jakieś specjalne farby.

Wiórek kokosowy
02-08-2009, 07:34
Już Wa mówię co i jak:)
Więc - kupuje się w hurtowanich lub kuźniach elementy, które należy ze sobą zespawać, później całość zawozi się do ocynkowania (np. do Huty w Częstochowie) a następnie całosć maluje się proszkowo również w specjalnym zakładzie.

W razie potrzeby mogę podać namiary na mojego wykonawcę balustrady i schodów wewnętrznych. Pan obsługuje Śląsk. Jest solidny i terminowy. W przyszłym roku będziemy u niego zamawiać płot.

michalp
02-08-2009, 08:43
Ja też robiłem sam ogrodzenie, a było tak:
- kupno w hurtowniach prętów, płaskowników, na alllegro różnych grotów i co tam sobie kto wymyśli;
- dałem to gościowi pewnemu z mojej wsi i zaczęlo się "składanie", czyli delikatne czyszczenie prętów, przycinanie i spawanie poszczególnych elementów. Powstały w ten oto sposób przęsła.
- nie cynkowałem;
- ale pomalowałem dobrą (jak mi się wydaje) farbą z łódzkiego Polifarbu - nazywa się Lowigraf Pur (najpierw grunt od nich, a potem farba). Ta farba jest dwuskładnikowa, mocna jak nie wiem, co. Zderzeć z blachy bardzo trudno.
- potem mocowanie - kupiłem sobie taką nitownicę do gwintów. W słupku nawiercałem otwór, potem ta nitownica do gwintów i powstała nakrętka. no i potem śruba oczkowa i przęsła wiszą.

Zrobiłem tak 50 mb. Wyszło ze wszystkim dokładnie połowę taniej niż bym to samo zamówił w fabryce albo o 30 procent taniej niż u jakiegoś lokalnego speca od ogrodzeń kutych.

Nie pamiętam już cen za robociznę, ale za przęsło umówiliśmy się na 200 albo 250 zł (2.5 mb). Niecałe drugie tyle to materiały - pręty 14x14, płaskowniki 30x5 i groty. Dodam, że zakupiłem pręty pełne. W Castoramie masz mniejsze i do tego puste w środku.

Grunt to dobre wyliczenie, co by raz kupić dużo, bo cena niższa.

***

Brama i Furtka kupiona już w fabryce ze względu na to, że tu pręty są w łuku. Ogrodzenie dokładnie w tej samej konwencji tyle, że płaskie. Bramkę i furtkę kupiłem w ocynku (bo bez nie dało) i pomalowałem Lowigrafem Pur.

Michał

małgosia2005
02-08-2009, 20:30
wiórku kokosowy

a ile kosztuje taka usługa w hucie - to ocynkowanie??
i czy to ocynkowanie to należy robić przezd malowaniem


Michale długo masz u Siebie te przęsła?. Piszesz że nie cynkowałeś tylko potraktowałeś je tą farbą. Nie ma z nimi problemu?. Czy nakładałeś jedną warstwe czy lepiej dać dwie.


pzdr gosia

michalp
03-08-2009, 08:06
Na razie mam je od roku,

Nakładałem 1 lub 2 razy farbę podkładową (dwuskładnikową) i 1 lub 2 właściwą (też dwuskładnikową). Jest to farba, którą wykorzystują zakłady malujące przęsła, ale jeśli nie cynkujesz - należy dać podkład.

Ja sobie nie wyobrażam mojego ogrodzenia dawać do cynkowni, bo 20 kilka przęseł ważacych swoje - nie dam rady niegdzie przewieźć.

Farba, której użyłem - jest faktycznie twarda, trudno ją zedrzeć nie mówiąc już o zarysowaniach. Na pewno mogę polecić.

Michał

jamles
03-08-2009, 08:52
cynkowanie 1,90zł netto za kg, tyle płaciłem w lipcu

małgosia2005
03-08-2009, 08:54
czyli tak :wink: :D

farba podkładowa( 2x malowanie) a na to ta właściwa(2x malowanie). Obie brałeś z Polifarbu.

dzieki za rade. Chyba właśnie tak zrobimy. Ocynk drogi a ogrodzenie segmentowe raczej nie bedzie pasowało do domu. Musi być coś bardziej stylowego.

Zaraz dzwonie do polifarbu i jeszcze pogadam o tych preparatach.

jezszce raz dziekuje i pozdrwaiam
gosia

andrzej100
03-08-2009, 11:31
Pracuje przy budowie statkow i jako takie pojecie mam o wplywie powietrza czy morskiej wody na stal ( o agresywnosci wody morskiej nie bede rozwodzil sie).
Moim zdaniem to przerost formy galwanizowac stalowe elementy konstrukcji ogrodzenia. Jedynym argumentem byloby uzycie materialu (kiepskiej jakosci) z nie pelnego preta, a dmuchanych elementow (profil zamkniety) o cienkiej sciance.
Podejrzewam jednak, ze o ile kogos stac na cynkowanie to tym bardziej stac go na uzycie nie imitacji a pelnego preta.Istotna jest prawidlowa konserwacja-malowanie, bardzo wazna czynnosc, bo moga powstawac rdzawe zacieki i dewastowac powierzchnie dolna ogrodzenia np klinkier.
Zreszta wystarczy spojrzec na stare niemieckie cmentarze, czesto groby sa ogrodzone pieknym rekodzielem, mimo ze maja 200 lat nadal stal jest w niezlym stanie- mimo braku konserwacji od wielu lat (pewnie od zakonczenia wojny).

jamles
03-08-2009, 11:52
..... bo moga powstawac rdzawe zacieki i dewastowac powierzchnie dolna ogrodzenia np klinkier......
dlatego wolałem ocynkować, malownie co dwa lata kutego ogrodzenia mi się nie widzi jakoś

wojtas122
03-08-2009, 20:03
Co dwa lata malujecie bo: kupiliście ogrodzenie w ,,promocyjnej" cenie gdzie była tylko jedna powłoka farby; albo ogrodzenie było wykonywane w warunkach ,,podwórkowych" (u tzw. garażowców :wink: ). Ogólnie pracując w metalu należy mieć pomieszczenia zadaszone,ogrzewane, gdzie nawet w fazie składowania materiału nie ma możliwości narażania jego na korozje ... nie wspomne o procesie malowania tam to już powinna być stała temperatura podczas nakładanie powłok. Już ładnych parenaście lat wykonujemy ogrodzenia i ogólnie nikt nie narzeka na malowanie

s_e_b_a_s_t_i_a_n
01-08-2013, 19:50
Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?

Widziałem filmiki dotyczące kowalstwa artystycznego na stronie pod tym adresem (http://www.pierrot.com.pl).

s_e_b_a_s_t_i_a_n
11-09-2013, 04:14
wejdź ma stronkę www.pierrot.com.pl (http://www.pierrot.com.pl) Masz tam filmiki




Wiem, że to stary post, ale może ktoś coś wie na temat wykonywania ogrodzeń "kutych" (z wyginanych prętów, a nie w kuźni). Z czego najczęściej się to robi i jak.