PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł wszystkopalny



asimov
04-10-2016, 09:26
Jakiej firmy polecicie mi kocioł uniwersalny? Głównie będę palił węglem i drewnem, ale w gospodarstwie wiadomo, że zdarzaja się inne rzeczy do spalenia - słoma, odpadki organiczne, jakieś opakowania po środkach ochrony roślin itp. Jeśli chodzi o moc to 25KW myślę, że będzie ok. Zależy mi tylko na łatwym czyszczeniu i dużym otworze wrzutowym.

מרכבה
04-10-2016, 09:42
jakieś opakowania po środkach ochrony roślin itp. :mad::mad::mad:
Defro, elektromet - modele pod drewno (kdr 3 z defro) elektromet niepamiętam ..

Myjk
04-10-2016, 09:57
jakieś opakowania po środkach ochrony roślin itp.
...stare kapcie, kalosze, opony od żuka...


Jeśli chodzi o moc to 25KW myślę, że będzie ok. Zależy mi tylko na łatwym czyszczeniu i dużym otworze wrzutowym.
Nie żałuj sobie, weź 50kW.

Liwko
04-10-2016, 10:30
odpadki organiczne, jakieś opakowania po środkach ochrony roślin itp.

Podaj adres, spróbuję pomóc :mad:

boluslolusj23
04-10-2016, 13:37
Jakiej firmy polecicie mi kocioł uniwersalny? Głównie będę palił węglem i drewnem, ale w gospodarstwie wiadomo, że zdarzaja się inne rzeczy do spalenia - słoma, odpadki organiczne, jakieś opakowania po środkach ochrony roślin itp. Jeśli chodzi o moc to 25KW myślę, że będzie ok. Zależy mi tylko na łatwym czyszczeniu i dużym otworze wrzutowym.

Bardzo dobrze palą się zużyte pampersy w kotłach porządnych - z tzw. rusztem awaryjnym. Tylko musisz palić na full. Na full to znaczy tak, abyś z zewnątrz widział, że się pali. Czyli dobrze widoczne iskry wyskakujace ze strugi dymowej. Dym ma być ciężki, bury i siadać najlepiej zaraz za twoim płotem. To taki prezent - niespodzianka dla sąsiada i jego rodziny. Najlepsze paliwo, to mieszanina przepracowanego oleju silnikowego albo przekładniowego bo zawiera dodatki tytanu, molibdenu wymieszanego ze starymi farbami antykorozyjnymi tzw. minią na bazie związków ołowiu. Fajnie miesza się to ze słomą, obornikiem itp. chłonnymi materiałami, to i łatwo nawet widłami wrzucić. tymi od gnoju,, czyli trizubem. Gdy już będzie porządny żar, to możesz dorzucać opony w kawałkach - krajowe, bo w końcu patriotyzm ma być górą. Później, gdybyś jeszcze potrzebował, to dobrze palą się na takim złożu stare książki, zwłaszcza techniczne, przekładane starymi szmatami, najlepiej typu ortalion, non airon, kremplina itp. A na sam czubek butelki PET. Zdeptane. więcej wchodzi. Gdybyś miał jeszcze trochę miejsca, to możesz dopchać wykładziną PCV. I jakieś kawałki starej podłogi ze sklejki albo meble z czasów PRL.

p.s. dużo zdrowia życzę i efektów z nowego nabytku.

asimov
04-10-2016, 13:51
Ojej, jaka się zrobiła afera bo napisałem, że do kotła wrzucam nie tylko węgiel.
Pewnie, że tak. wszyscy wrzucają butelki po napojach, torebki foliowe, tak czasem sie pali jakieś stare buty, ubrania. Normalna rzecz.
Takie zwyczajne odpadki gospodarcze. Nie palę opon, olejów silnikowych i innych syfów.

Grzecznie zapytałem o polecane modele kotłów przecież.
Na razie dostałem propozycję Defro KDR 3. Ładnie wygląda ten kociołek, może pracować w układzie zamkniętym. Ciekawe jak się to czyści.

Liwko
04-10-2016, 14:04
Odpuście temu dupkowi, to ewidentna prowokacja.

Kizior Syberyjski
04-10-2016, 14:11
Bardzo dobrze palą się zużyte...

Zapomniałeś o panelach podłogowych, jak nie mieszka blisko lasu, to może zapewnić sąsiadom piękny zapach lasu o sztucznej nucie zapachowej :)

asimov
04-10-2016, 14:11
Odpuście temu dupkowi, to ewidentna prowokacja.

Wypraszam sobie. Ja nikogo nie wyzywam i nie obrażam. Trochę godności i kultury człowieku.

boluslolusj23
04-10-2016, 14:16
Ojej, jaka się zrobiła afera bo napisałem, że do kotła wrzucam nie tylko węgiel.
Pewnie, że tak. wszyscy wrzucają butelki po napojach, torebki foliowe, tak czasem sie pali jakieś stare buty, ubrania. Normalna rzecz.
Takie zwyczajne odpadki gospodarcze. Nie palę opon, olejów silnikowych i innych syfów.

Grzecznie zapytałem o polecane modele kotłów przecież.
Na razie dostałem propozycję Defro KDR 3. Ładnie wygląda ten kociołek, może pracować w układzie zamkniętym. Ciekawe jak się to czyści.

Masz "rację". Tyle, że ze swoich zapasów szybko się wystrzelasz, a zima może być ciężka. Dlatego proponuję ci, zrób na swoim podwórku punkt zbiórki wszystkiego, co innym już w domu i zagrodzie niepotrzebne. Naznoszą ci "paliwa" i przy okazji zaoszczędzą na kosztach wywozu, bo ponoć te głupie gminy tez muszą zorganizować odbiór odpadów. a płacicie za pojemnika czy jak tam. Będziesz miał "paliwo" za frico, a nawet w kurna zamiec nikt nie zabłądzi, bo z daleka będzie widać i czuć.
Dużo zdrówka.
Gdy dasz tutaj znać, że masz już zapas na 3 sezony, to ci podamy co i gdzie mozesz kupić. tanie i "sprawne", a przede wszystkim spełniające twoje oczekiwania.

Myjk
04-10-2016, 14:17
Ojej, jaka się zrobiła afera bo napisałem, że do kotła wrzucam nie tylko węgiel.
Pewnie, że tak. wszyscy wrzucają butelki po napojach, torebki foliowe, tak czasem sie pali jakieś stare buty, ubrania. Normalna rzecz.
Takie zwyczajne odpadki gospodarcze. Nie palę opon, olejów silnikowych i innych syfów.
Strasznie dużo tych "zwyczajnych odpadków", na forum też.


Grzecznie zapytałem o polecane modele kotłów przecież.
Na razie dostałem propozycję Defro KDR 3. Ładnie wygląda ten kociołek, może pracować w układzie zamkniętym. Ciekawe jak się to czyści.
Z butelek i torebek wyjątkowo dobrze.

boluslolusj23
04-10-2016, 14:18
Wypraszam sobie. Ja nikogo nie wyzywam i nie obrażam. Trochę godności i kultury człowieku.

Przyłączam się do twojego apelu. Masz rację. Trochę godności i kultury. Dlatego olej to i zbieraj odpadki, zanim śnieg ich nie przysypie. I sruu do pieca. Przynajmniej KRUS odciążysz. A na nic tak dobrze się nie umiera, jak na raka układu oddechowego. I przynajmniej jest szansa że na OIOMje tlenem dwuatomowym o czystości, 99,99% pooddychasz. Pod kroplówką też fajnie.

Liwko
04-10-2016, 14:27
Opuśćcie, przecież mu właśnie o to chodzi.

lolson28
04-10-2016, 14:59
Asimov chodzi o to, że chłopaki walczą na forum o to aby ludzie nie palili śmieci w kotłach. Ty zaś swoją informacją dolewasz oliwy do ognia. Dlatego nie dziw się że nie chcą pomóc.
Napisz tak.

Mam zamiar kupić kocioł stałopalny i spalać w nim dozwolone prawnie paliwa z jak największą sprawnością.

מרכבה
04-10-2016, 15:16
Zdajesz sobie sprawę jaki syf się wydziela przy spalaniu plastiku? wiesz że Twoja płuca przetwarzają ~18kg powietrza na dobę ?

Na drewno - jeszcze nie wiem jak się sprawdzi ale defro kdr 3 25 kW + bufor ..
czemu ten kocioł ? kto tnie metrówki - ten wie iż zamiast 4 cięć jest jedno.
Może więcej łupania, ale proces cięcia i wygody jest tu na plus.
56cm długości komory... jakoś tak. Wada - jest mega ciężki.
Czyszczenie ? paląc czyste paliwo jak drewno piec wymaga minimum czyszczenia.
Wyobraź sobie że komin przez 26 lat nie był czyszczony - bo nie wymaga tego.
Zobaczymy teraz.
Paliwo jakim jest drewno wymaga "palić żywym ogniem" Palenie śmieci to nie jest żadna oszczędność! tylko same kłopoty!

asimov
04-10-2016, 15:41
Dzięki, chyba zdecyduję się w takim razie na tego Defro.
Jeśli chodzi o palenie śmieciami, to ja to rozumiem. Ale uwierzcie panowie, nie chodzi mi o notoryczne palenie oponami i olejem silnikowym.
Czasami zdarza się mi po prostu zgromadzić jakieś dokumenty (papiery) na których mam różne swoje dane osobowe (np. rachunki, wyciągi z banku) i nie chcę tego wyrzucać na do kosza żeby się po jakimś wysypisku walało. Wrzucam to więc do torebki i jak mi się nazbiera cała torebka (czyli średnio 1-2 razy w roku) wrzucam do pieca. Czy to takie straszne? Wiem, że pali się przy okazji 1 szt. tzw. jednorazówki foliowej ale no bez przesady. Czasami zimą jak mi się nie chce lecieć na kompostownik to wrzucę obierki z ziemniaków do spalenia. Czy to też taka zbrodnia? Jakieś toksyny z tego się robią?

Plastików już palił nie będę, obiecuję :)

Dziesiatka
04-10-2016, 15:48
Bardzo dobrze palą się zużyte pampersy w kotłach porządnych - z tzw. rusztem awaryjnym. Tylko musisz palić na full. Na full to znaczy tak, abyś z zewnątrz widział, że się pali. Czyli dobrze widoczne iskry wyskakujace ze strugi dymowej. Dym ma być ciężki, bury i siadać najlepiej zaraz za twoim płotem. To taki prezent - niespodzianka dla sąsiada i jego rodziny. Najlepsze paliwo, to mieszanina przepracowanego oleju silnikowego albo przekładniowego bo zawiera dodatki tytanu, molibdenu wymieszanego ze starymi farbami antykorozyjnymi tzw. minią na bazie związków ołowiu. Fajnie miesza się to ze słomą, obornikiem itp. chłonnymi materiałami, to i łatwo nawet widłami wrzucić. tymi od gnoju,, czyli trizubem. Gdy już będzie porządny żar, to możesz dorzucać opony w kawałkach - krajowe, bo w końcu patriotyzm ma być górą. Później, gdybyś jeszcze potrzebował, to dobrze palą się na takim złożu stare książki, zwłaszcza techniczne, przekładane starymi szmatami, najlepiej typu ortalion, non airon, kremplina itp. A na sam czubek butelki PET. Zdeptane. więcej wchodzi. Gdybyś miał jeszcze trochę miejsca, to możesz dopchać wykładziną PCV. I jakieś kawałki starej podłogi ze sklejki albo meble z czasów PRL.

p.s. dużo zdrowia życzę i efektów z nowego nabytku.
@boluslolusj23,jak ja Cię lubię chopie :)
Twój post powinien być podpięty :yes:

מרכבה
04-10-2016, 15:52
Nie, no nie wpadajmy w skraność, papiery się pali też - a czym się rozpala :).
Wg mnie warto tak palić, aby kocioł był czysty. Czyszczenie wymiennika ciepła to kupa czasu.
Polecam Ci zakręcić się koło bufora. Teraz ten piec będzie miał sporo mocy w zapasie = duszenie opału.
Lub spalenie małej ilości, rozpalanie- spalanie i tak impulsowo ... właśnie sztuka utrzymania kotła w czystości to palenie
w dużej ilości tlenu - szczególnie drewno lubi "żywy" ogień.
Jak jest na palecie - to radzę przygotować dojazd do kotłowni - bo w 4 ciężko będzie go nieść - 364 kg? o ile pamiętam.
Łupki z ziemniaków podobno zdrowe -dla pieca .. (piszę serio) że dobrze czyszczą piec z nagaru.

https://www.youtube.com/watch?v=RKEsntPhcE4
Lepiej też jak przyśpieszysz proces cięcia drewna.


A plastików nie pal ! bo 1kg plastiku kosztuje ~1zł w skupie i warto raz na parę lat zarobić.
https://www.youtube.com/watch?v=ii-6ouk7nC8 sąsiadów zebrać .. i pokazać figę .. haraczowi za śmieci.

מרכבה
04-10-2016, 15:53
https://www.youtube.com/watch?v=QzcVXNHgH7w

boluslolusj23
04-10-2016, 16:41
@boluslolusj23,jak ja Cię lubię chopie :)
Twój post powinien być podpięty :yes:

Chociaż jeden, co mnie lubi. To ja cię też kocham. Tyle, że mam "himorady", to goowno z tego bedzie.
Pozdro.:p:hug::hug::hug:

marcus312
05-10-2016, 23:50
Co wy tu znowu piszecie ze nie mozna palic olejem przepracowanym jak tego typu palniki i kapaczki itd sa ogolnie dostepne na rynku a chłopaki na innym forum chwala sie ze maja tzw biała sadze po paleniu olejem :yes::) http://allegro.pl/palnik-olej-zuzyty-przepracowany-ctb65-17-65-kw-i6540102064.html

muchenz
06-10-2016, 01:38
Widzę, że sami eksperci się odezwali :).

Obiektywnie rzecz biorąc to spalanie PE i PET nie jest bardziej szkodliwe niż spalanie węgla czy drewna. PET jest gorszy od PE, ale wcale nie jest od drewna.

Szkodliwe jest PCV. Ponieważ zawiera chlor, który może tworzyć dioksyny - podobnie jak bielony papier.

PET oraz PE składają się wyłącznie z cząsteczek wodoru i węgla (w PET dochodzi jeszcze tlen), a ich struktury są zdecydowanie prostsze niż te obecne w węglu kamiennym czy drewnie, a co zatem idzie, to czyste spalanie jest łatwiejsze do wykonania.

Oczywiście śmieciami nie palimy, ale trzeba wiedzieć co jest szkodliwe, a co nie, a nie od razu robić hurr durr - gównoburzę - i strzelać focha jak panienka.

boluslolusj23
06-10-2016, 08:34
Co wy tu znowu piszecie ze nie mozna palic olejem przepracowanym jak tego typu palniki i kapaczki itd sa ogolnie dostepne na rynku a chłopaki na innym forum chwala sie ze maja tzw biała sadze po paleniu olejem :yes::) http://allegro.pl/palnik-olej-zuzyty-przepracowany-ctb65-17-65-kw-i6540102064.html

Skoro dałeś linka, to wejdź tam i w dolnej części jest coś takiego: pobierz deklarację.
Pokukaj co w niej jest i jeśli masz włosy na głowie, to Ci pewnie dęba staną. Szkoda, że inspekcje handlowe oraz ochrony środowiska albo nie chcą, albo nie mają pojęcia jak się za to wziąć.
Na dodatek zero informacji o jakichkolwiek badaniach emisyjnych. A niestety w zużytych olejach silnikowych, przekładniowych oraz technicznych znajdują się substancje szkodliwe, które po spaleniu wcale nie ulegną rozkładowi na nieszkodliwe, a wręcz przeciwnie.

boluslolusj23
06-10-2016, 08:36
Widzę, że sami eksperci się odezwali :).

Obiektywnie rzecz biorąc to spalanie PE i PET nie jest bardziej szkodliwe niż spalanie węgla czy drewna. PET jest gorszy od PE, ale wcale nie jest od drewna.

Szkodliwe jest PCV. Ponieważ zawiera chlor, który może tworzyć dioksyny - podobnie jak bielony papier.

PET oraz PE składają się wyłącznie z cząsteczek wodoru i węgla (w PET dochodzi jeszcze tlen), a ich struktury są zdecydowanie prostsze niż te obecne w węglu kamiennym czy drewnie, a co zatem idzie, to czyste spalanie jest łatwiejsze do wykonania.

Oczywiście śmieciami nie palimy, ale trzeba wiedzieć co jest szkodliwe, a co nie, a nie od razu robić hurr durr - gównoburzę - i strzelać focha jak panienka.

WWA - mówi to panu coś???

מרכבה
06-10-2016, 08:37
Niestety tak to już jest ... co tam zdrowie .. liczy się tu i teraz.
Olej przepracowany, pełny różnych związków itp .. spalić ! a co tam niech się trują ludzie.
Dodajcie sobie nikotynę do tego ! tak dym z fajki a dym z np rury wydechowej to 99% ten sam skłąd..
brakuje nikotynki .. to po co przepłacać ..
tylko że później składki zdrowotne itp .. przez windujących je ludzi, bo nie szanują zdrowia.

Myjk
06-10-2016, 08:45
Widzę, że sami eksperci się odezwali :).

Obiektywnie rzecz biorąc to spalanie PE i PET nie jest bardziej szkodliwe niż spalanie węgla czy drewna. PET jest gorszy od PE, ale wcale nie jest od drewna.

Szkodliwe jest PCV. Ponieważ zawiera chlor, który może tworzyć dioksyny - podobnie jak bielony papier.

PET oraz PE składają się wyłącznie z cząsteczek wodoru i węgla (w PET dochodzi jeszcze tlen), a ich struktury są zdecydowanie prostsze niż te obecne w węglu kamiennym czy drewnie, a co zatem idzie, to czyste spalanie jest łatwiejsze do wykonania.

Oczywiście śmieciami nie palimy, ale trzeba wiedzieć co jest szkodliwe, a co nie, a nie od razu robić hurr durr - gównoburzę - i strzelać focha jak panienka.

Oczywiście, bo dla takiego typa otwarcie deklarującego palenie śmieciami to znaczna różnica czy wrzuci PE czy PCV. W bajki wierzysz?

muchenz
06-10-2016, 10:44
WWA - mówi to panu coś???

Powstają też przy spalaniu węgla i drewna.

Żeby nie być gołosłowny podeprę się wikipedią:


Benzopireny, C20H12 – dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi.

Występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytoniowym (dym z 1 papierosa zawiera 0,16 μg tej substancji), w smogu powstającym w wyniku niskiej emisji – przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe[1]


I co teraz? Zakaz palenia węglem, a nakaz butelkami plastikowymi? :D

מרכבה
06-10-2016, 10:57
Występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, no tak bo producenci kotłów robią to tak..
korek w rzopu ( zatykanie wylotu w komin) + korek w japu ( klapy na dolocie powietrza). A bym w śmieciuchach tego zakazał robić ..
nie się pali ! widział kto kiedyś ognisko ? potrzeba mu jakiś klapek ? potrzeba mu blokować płomień ?
Wszystko to dzieje się przez durnowate legendy - wieść niesie podobno, że jak się przytka wylot do komina to mniej się spali ...
lub jak się da mniej powietrza !...to właśnie bierze się ludowych mądrości! stąd właśnie takie a nie inne palenie..

boluslolusj23
06-10-2016, 12:41
Powstają też przy spalaniu węgla i drewna.

Żeby nie być gołosłowny podeprę się wikipedią:


Benzopireny, C20H12 – dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi.

Występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytoniowym (dym z 1 papierosa zawiera 0,16 μg tej substancji), w smogu powstającym w wyniku niskiej emisji – przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe[1]


I co teraz? Zakaz palenia węglem, a nakaz butelkami plastikowymi? :D

Szanowny kolego, ciocia Wiki tym razem się nie popisała.
Bo WWA to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Zalicza się do nich ponad 200 związków. Wiele z nich podejrzewanych jest o szkodliwe działanie rakotwórcze. Ten słynny B(a)P to tylko jeden z wielu, mający potwierdzenie kancerogenne.
Każdy rodzaj paliwa wymaga określonych warunków do prawidłowego spalania i tym samym jak najmniejszej szkodliwej emisji.
Jeśli zbudujesz kocioł na pety czy inne tworzywa, zostanie on zbadany to ok. Ale spalanie tych substancji w kotłach węglowych lub kominkach, to barbarzyństwo.
Przy prawidłowej konstrukcji kotła węglowego - przy dopuszczalnym poziomie dla B(a)P 5 mikrogramów/m3 najczęściej występuje w granicach 1 - 2. Przy spaleniu petów w tym kotle dostaniesz co najmniej kilkadziesiąt razy wyższy poziom.

boluslolusj23
06-10-2016, 12:53
no tak bo producenci kotłów robią to tak..
korek w rzopu ( zatykanie wylotu w komin) + korek w japu ( klapy na dolocie powietrza). A bym w śmieciuchach tego zakazał robić ..
nie się pali ! widział kto kiedyś ognisko ? potrzeba mu jakiś klapek ? potrzeba mu blokować płomień ?
Wszystko to dzieje się przez durnowate legendy - wieść niesie podobno, że jak się przytka wylot do komina to mniej się spali ...
lub jak się da mniej powietrza !...to właśnie bierze się ludowych mądrości! stąd właśnie takie a nie inne palenie..

Szanowny Kolego,
nie pogniewaj się na mnie, za to co piszę, ale twierdzę, że pewnie nigdy nie obserwowałeś procesu spalania rejestrowanego przez aparaturę analizująca skład spalin.
Tak niedomiar jak i nadmierny poziom powietrza zaburza proces spalania, co skutkuje znacznym wzrostem poziomów emisji w spalinach.
W kotlach komorowych jest to zwłaszcza bardzo widoczne, gdyż zmienia się wielkość komory spalania, zapotrzebowanie na tlen. W automatach da się to sensownie ustawić, tak aby strumień powietrza odpowiadał strumieniowi paliwa.

מרכבה
06-10-2016, 13:13
Głównie chodzi o drewno w moim przypadku- nie no pod względem emisji nie rozpatrywałem tego tematu ..
ale w przypadku drewna - wnioskując po "objawach" czysty komin, zero sadzy chyba jest ok?
Ale jak najbardziej mógł bym z miłą chęcią łyknąć pewnych wskazówek ..
Jeśli masz takie doświadczenie z analizatorem spalin to przyswoję informację :)

muchenz
06-10-2016, 18:18
Szanowny Kolego,
nie pogniewaj się na mnie, za to co piszę, ale twierdzę, że pewnie nigdy nie obserwowałeś procesu spalania rejestrowanego przez aparaturę analizująca skład spalin.
Tak niedomiar jak i nadmierny poziom powietrza zaburza proces spalania, co skutkuje znacznym wzrostem poziomów emisji w spalinach.
W kotlach komorowych jest to zwłaszcza bardzo widoczne, gdyż zmienia się wielkość komory spalania, zapotrzebowanie na tlen. W automatach da się to sensownie ustawić, tak aby strumień powietrza odpowiadał strumieniowi paliwa.

Pitu pitu.

Sprawdzałeś gdzie powstaje więcej WWA? Czy nie? Konkret proszę.

Zobacz sobie np. cząsteczkę ligliny, której w drewnie jest kilkadziesiąt procent:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lignina#/media/File:Lignin_structure.svg

I porównaj np. polietylenu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polietylen#/media/File:Polyethylene_repeat_unit.svg


Jak myślisz spalając tworzywo sztuczne w postaci polietylenu powstanie więcej WWA, czy może jednak drewna?

Jak masz wyniki przeprowadzonych badań emisji WWA np. węgiel vs drewno vs PET vs PE to podlinkuj.

Przeciwko twoim tezom stoi budowa cząsteczkowa PET i PE, która jest o wiele prostsza niż drewna czy węglowodorów zawartych w węglu.

Ten wpis na wiki nie pojawił się tam bezpodstawnie, jak masz dowody, że jest fałszywy to je przedstaw, a nie wal ogólnikami.

boluslolusj23
08-10-2016, 09:44
Pitu pitu.

Sprawdzałeś gdzie powstaje więcej WWA? Czy nie? Konkret proszę.

Zobacz sobie np. cząsteczkę ligliny, której w drewnie jest kilkadziesiąt procent:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lignina#/media/File:Lignin_structure.svg

I porównaj np. polietylenu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polietylen#/media/File:Polyethylene_repeat_unit.svg


Jak myślisz spalając tworzywo sztuczne w postaci polietylenu powstanie więcej WWA, czy może jednak drewna?

Jak masz wyniki przeprowadzonych badań emisji WWA np. węgiel vs drewno vs PET vs PE to podlinkuj.

Przeciwko twoim tezom stoi budowa cząsteczkowa PET i PE, która jest o wiele prostsza niż drewna czy węglowodorów zawartych w węglu.

Ten wpis na wiki nie pojawił się tam bezpodstawnie, jak masz dowody, że jest fałszywy to je przedstaw, a nie wal ogólnikami.

Szanowny Kolego,
wcześniej wyraźnie napisałem, że jeżeli skonstruujesz piec (kocioł) przystosowany do spalania tworzyw sztucznych, to OK. Ale próby ich spalania w kotłach węglowych NIESTETY powodują powstawanie dużych ilości nie tylko WWA ale i sadzy.
Zrób prosty eksperyment. Na świeżym powietrzu (tlenu w nim ok. 21%) podpal butelkę plastikową. Dlaczego kopci? Obserwuj, jak się zachowuje. Skęca się, pokrywa kożuchem podobnym do lawy, pyka czarnymi kłębami. Dobra. Powiesz, nadmiar powietrza. To zrób to samo wkładając zapalonego peta do puszki i ogranicz dopływ powietrza. I co?
A wiesz dlaczego? Ano właśnie dlatego, że przewodnictwo cieplne wredne, że wartość opalowa potężna.
Powtórz eksperyment z pociętym na drobno petem ułożonym choćby na siatce. Efekt dalej będzie podobny, bo topiąc się (niska temp. topnienia) zamyka dopływ powietrza, a to co w środku ulega zmianie fazowej i poprzez wzrost ciśnienia w bąblu wystrzeliwuje frakcją gazową, ktora ulega szybkiemu schlodzieniu (vide: rozprężanie gazów) i po kompocie.
Dlatego powtarzam po raz kolejny: jedynie specjalny reaktor umożliwia utylizację termiczną tego typu tworzyw. Nie jest nim ani piec kaflowy, czy trzon kuchenny, ani kocioł węglowy, czy drzewny.
Pozdr.

kotlopal43
10-10-2016, 00:34
No i co marcus 312? uwazaj na wlosy a dla bezpieczenstwa zaloz chelm :)hehe

marcus312
10-10-2016, 22:58
No i co marcus 312? uwazaj na wlosy a dla bezpieczenstwa zaloz chelm :)hehe

Tak a co bedzie pożar u ciebie w kominie i poleci ciezka sadza ;);):)