PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór zasobnika wody, kocioł Vitodens 200-w



domi-nikka
04-10-2016, 10:48
Dzień dobry,

mam położone w całym domu ogrzewanie podłogowe oraz pięć grzejników drabinkowych (trzy w łazienkach, w pralni i w kotłowni). Planowany jest kocioł Viessmann Vitodens 200-W 19kW. Zastanawiam się nad doborem zasobnika wody. Problemy są właściwie dwa. Pierwotnie planowaliśmy Vitocell B-100 CVB pojemność 300 l, mam jednak wątpliwość co do kosztów grzania wody - czy będą one dużo większe niż w przypadku zasobnika 200 l lub 250 l? Rodzina czteroosobowa, więc mniej niż 200 l na pewno nie biorę pod uwagę. Drugi problem jest z wysokością zbiornika. Zbiornik 300 l nie mieści się pod kotłem i zostaliśmy zmuszeni do znalezienia miejsca na kocioł gdzie indziej, niż było pierwotnie planowane, co skutkuje skomplikowaną instalacją do rury turbo będącej odprowadzeniem spalin z kotła. W pierwotnie planowanym miejscu odległość od poziomu podłogi do osi otworu w ścianie, którym ma przejść rura turbo, wynosi około 230 cm. Czyli pod kotłem (uwzględniając przyłącza i rurę do pieca) miałabym ostatecznie około 125 cm miejsca - jaki maksymalnie zbiornik da się tam wstawić?

Konsultant Viessmann
05-10-2016, 11:35
Witam, dziękuję za zapytanie.

Po pierwsze - różnica w kosztach ogrzewania wody. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaka będzie różnica nie znając Waszych preferencji - temperatura wymagana, zużycie - jest tutaj bardzo wiele czynników, które na to wpływaja.

Co do nowego miejsca na zasobnik - proponuję zaprosić na budowę naszego autoryzowanego serwisanta, który wszystko pomierzy i z pewnością znajdzie odpowiednie rozwiązanie. Trudno mi cokolwiek zaproponowac, nie widząc planu kotłowni - byłoby to bardzo nieprofesjonalne. A gamę produktów w tym zakresie mamy dość szeroką.

Listę firm, u których proszę szukać pomocy znajdzie Pani TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) Informuję, iż w zakresie usług jakie oferują nasi partnerzy jest bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji.

Pozdrawiam!

domi-nikka
05-10-2016, 18:36
Witam, dziękuję za zapytanie.

Po pierwsze - różnica w kosztach ogrzewania wody. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaka będzie różnica nie znając Waszych preferencji - temperatura wymagana, zużycie - jest tutaj bardzo wiele czynników, które na to wpływaja.

Co do nowego miejsca na zasobnik - proponuję zaprosić na budowę naszego autoryzowanego serwisanta, który wszystko pomierzy i z pewnością znajdzie odpowiednie rozwiązanie. Trudno mi cokolwiek zaproponowac, nie widząc planu kotłowni - byłoby to bardzo nieprofesjonalne. A gamę produktów w tym zakresie mamy dość szeroką.

Listę firm, u których proszę szukać pomocy znajdzie Pani TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl%2 Fpl%2Fuslugi%2Fnajblizszy-partner.html) Informuję, iż w zakresie usług jakie oferują nasi partnerzy jest bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedź.

Prowadzi nas jedna z firm przedstawicielskich.

Co do miejsca na zasobnik - ono się nie zmieniło. Zasobnik musi stać w tym miejscu, w którym miał stać od początku, ewentualnemu przesunięciu podlega tylko piec. Natomiast zastanawialiśmy się nad zmianą pojemności zasobnika. W miejscu, w którym ma stać, będziemy mieć około 125 cm miejsca (wysokości) - pytanie, czy w ofercie znajdziemy zasobnik przynajmniej 200 litrów, który się tam zmieści? Jeżeli nie, wtedy piec przewiesimy w inne miejsce.
Co do preferencji - temperatura kąpieli 38-40 stopni (jesteśmy ciepłolubni), każdy z nas bierze rano prysznic, wieczorem dwie osoby biorą prysznic, a dwie kąpią się w wannie (przewiduję standardową wielkość wanny, szer. 70 dł. 160 cm).

Konsultant Viessmann
06-10-2016, 11:18
Co do miejsca na zasobnik - ono się nie zmieniło. Zasobnik musi stać w tym miejscu, w którym miał stać od początku, ewentualnemu przesunięciu podlega tylko piec. Natomiast zastanawialiśmy się nad zmianą pojemności zasobnika. W miejscu, w którym ma stać, będziemy mieć około 125 cm miejsca (wysokości) - pytanie, czy w ofercie znajdziemy zasobnik przynajmniej 200 litrów, który się tam zmieści? Jeżeli nie, wtedy piec przewiesimy w inne miejsce.
.

Witam, mamy w ofercie również zasobniki poziome: Vitocell 100 H i Vitocell 300 H. Są one w pojemnościach:
Vitocell 100 H - informacje tutaj (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobnik-cieplej-wody-uzytkowej/vitocell-100-h.html)
Pojemność: 130, 160, 200l
Wysokość tego o poj. 200 l: 654mm
Vitocell 300H - informacje tutaj (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobnik-cieplej-wody-uzytkowej/vitocell-300-h.html)
Pojemność: 160, 200, 350, 500
Wysokość tego o poj. 200 l: 886mm

Proszę tylko sprawdzić czy zmieszczą się na szerokość. Nie wiem jak wygląda kotłownia.

misiupl
06-10-2016, 11:32
Również mam 4osobową rodzinę, wanna prysznic codziennie jeden po drugim i zasobnik 160L z kotłem 200-W 26kW w zupełności wystarcza. Jak będziesz miał mało zawsze możesz podnieść temp wymaganą zasobnika z np 55 na 65stC

domi-nikka
06-10-2016, 18:22
Dziękuję za podpowiedź, zerknę na te zasobniki.

-> misiupl - My obecnie mamy 150 l i jest stanowczo za mało :) Mieliśmy wcześniej 180 l i też nie starczało. Temperaturę ciepłej wody mamy ustawioną na 60 stopni, wyżej nie chcę ze względu na dzieci.

Konsultant Viessmann
10-10-2016, 11:04
Dziękuję za podpowiedź, zerknę na te zasobniki.


Gdyby były jeszcze jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości, proszę pytać - postaram się pomóc.
Pozdrawiam!

domi-nikka
08-11-2016, 11:12
Dzień dobry,

decyzja pozostała przy 300L pionowym, poziome niestety nie wejdą.

Mam natomiast inne pytanie.

Mamy kocioł Vitodens 200W 19kW. 24-go października rozpoczęliśmy wygrzewanie wylewek programem fabrycznym dostępnym w ustawieniach kotła. Na chwilę obecną temp. powietrza w domu ma 26 stopni, a podłoga na powierzchni 29 stopni. Nie jest jeszcze ocieplony dach, więc wilgoć ma możliwość swobodnego odparowywania, aczkolwiek pewnie przekłada się to na zużycie gazu.

Zastanawiają mnie dwie kwestie.

Pierwsza sprawa to fakt, że wykres wydaje mi się być przekłamany (kreska pionowa zatrzymała się na 5-tym dniu i tak tkwi nadal, nie wiem dlaczego, może to ma związek z niewystarczającą temperaturą?).
372462

Druga kwestia jest następująca: zastanawiam się, czy warto ten program przeprowadzić do końca, czy też można go wcześniej przerwać bez szkody dla wylewki i ustawić grzanie tak, by utrzymać w domu temperaturę ok. 8-10 stopni? Wylewki zrobione w ostatnich dniach kwietnia 2016, generalnie 6 cm i w garażu 10 cm. Ogrzewanie podłogowe w całym domu włącznie z garażem - w garażu przewody rzadziej i nie na całości pomieszczenia. Chodzi mi oczywiście o oszczędność gazu, do tej pory kocioł "zeżarł" 400 m3 i nie zanosi się na to, by zwolnił tempo. Mam wrażenie, że grzeje non stop. Czy tak powinno być?

Konsultant Viessmann
08-11-2016, 12:12
Dzień dobry,

Dziękuję za zapytanie. Przekazałem zapytanie do działu technicznego. Gdy tylko dostanę odpowiedź, poinformuję.

Pozdrawiam!

domi-nikka
15-11-2016, 18:48
Dzień dobry,

Dziękuję za zapytanie. Przekazałem zapytanie do działu technicznego. Gdy tylko dostanę odpowiedź, poinformuję.

Pozdrawiam!
Dzień dobry,
czy udało się coś ustalić?
Pozdrawiam,
D.

Konsultant Viessmann
16-11-2016, 13:11
Dzień dobry,

decyzja pozostała przy 300L pionowym, poziome niestety nie wejdą.

Mam natomiast inne pytanie.

Mamy kocioł Vitodens 200W 19kW. 24-go października rozpoczęliśmy wygrzewanie wylewek programem fabrycznym dostępnym w ustawieniach kotła. Na chwilę obecną temp. powietrza w domu ma 26 stopni, a podłoga na powierzchni 29 stopni. Nie jest jeszcze ocieplony dach, więc wilgoć ma możliwość swobodnego odparowywania, aczkolwiek pewnie przekłada się to na zużycie gazu.

Zastanawiają mnie dwie kwestie.

Pierwsza sprawa to fakt, że wykres wydaje mi się być przekłamany (kreska pionowa zatrzymała się na 5-tym dniu i tak tkwi nadal, nie wiem dlaczego, może to ma związek z niewystarczającą temperaturą?).
372462

Druga kwestia jest następująca: zastanawiam się, czy warto ten program przeprowadzić do końca, czy też można go wcześniej przerwać bez szkody dla wylewki i ustawić grzanie tak, by utrzymać w domu temperaturę ok. 8-10 stopni? Wylewki zrobione w ostatnich dniach kwietnia 2016, generalnie 6 cm i w garażu 10 cm. Ogrzewanie podłogowe w całym domu włącznie z garażem - w garażu przewody rzadziej i nie na całości pomieszczenia. Chodzi mi oczywiście o oszczędność gazu, do tej pory kocioł "zeżarł" 400 m3 i nie zanosi się na to, by zwolnił tempo. Mam wrażenie, że grzeje non stop. Czy tak powinno być?

Witam ponownie i z góry przepraszam za zwłokę,

Z informacji jakie otrzymałem wynika, abyście nie wstrzymywali programu ponieważ zgodnie z harmonogramem wygrzewania temperatura sama spadnie. Ponad to dom jest już wygrzany, więc koszty grzania również będą stopniowo maleć. Niestety pierwszy sezon grzewczy jest zawsze bardziej uciążliwy i droższy, a wszystko przez dużą ilość wilgoci, której trzeba się pozbyć.

Czy wykres ruszył, czy dalej tkwi w miejscu ?

Pozdrawiam !