PDA

Zobacz pełną wersję : Zabezpieczenie kotła przed zalogowaniem wody



romano78
04-10-2016, 10:57
Witam jakie zabezpieczenie zastosować na wypadek zagotowania wody opcji jest chyba kilka najtańsza to zawór termostatyczne wpiety gdzieś na powrocie u dołu przy kotle druga opcja to kupić piec z wezownica schladzajaca zamontowana w płaszczu pieca tylko ciężko znaleźć taki piec ma mieć ok 18 kw zwykły smieciuch bez dmuchawyi sterownika
Cała instalacja jest na rurach zgrzewanych plastikowych.

Jarecki79
04-10-2016, 11:05
Jak to ma być kocioł zasypowy bez dmuchawy i sterownika odpuść sobie wszystkie zawory DBv-1 czy wężownice schładzające.
Tutaj ryzyko zagotowania wody wysokie.

Jak masz instalacje zamkniętą, to należy dla śmieciucha zrobić tak, aby sam kocioł zrobić w kotłowni zabezpieczony w układzie otwartym, wymiennik ciepła i na dom układ zamknięty.

To nie podajnik, robiąc zamknięty dla kopciucha stawiasz sobie w domu bombkę i to nie choinkową. Zabezpieczaj chociaż sam kocioł w otwartym

romano78
04-10-2016, 11:53
Jak to ma być kocioł zasypowy bez dmuchawy i sterownika odpuść sobie wszystkie zawory DBv-1 czy wężownice schładzające.
Tutaj ryzyko zagotowania wody wysokie.

Jak masz instalacje zamkniętą, to należy dla śmieciucha zrobić tak, aby sam kocioł zrobić w kotłowni zabezpieczony w układzie otwartym, wymiennik ciepła i na dom układ zamknięty.

To nie podajnik, robiąc zamknięty dla kopciucha stawiasz sobie w domu bombkę i to nie choinkową. Zabezpieczaj chociaż sam kocioł w otwartym
A całość w ukladzie otwartym nie może być?montuja wymiennik jest chyba jeszcze większe ryzyko zagotowania wody bo wymiennik chyba nie ma 100 procent sprawności.

מרכבה
04-10-2016, 12:21
Bufor at primo
sekundo - moc wymiennika - nie ma nic do sprawności - dasz 50 kW wymiennik płytowy i za chiny wody nie ugotujesz - kotłem o mocy 20kW

Układ polecam otwarty, nie wiem jaki gieniusz wymyślił układ zamknięty i kocioł na paliwo stałe! Szkoda że producenci nie sprawdzają ile można na godzinę spalić w ich piecach opału - bo to był by wyznacznik prawdziwej mocy. Zakładają że 30kg w godzinę spalę w piecu który ma 25 kW .. to da energii ile ~99kWh oczywiście pewnie tyle w piecu nie przepalę.
Ale mając doświadczenie z piecem 17 kW który spokojnie grzał dom 220m2
nawet w najsilniejszy mróz.
Układ otwarty - kocioł jest przaśny to i układ też winien być przaśny, nic nie poradzę - że producenci np zbiorniczków 140 L podają gigantyczne moce wężownic - problem jest w tedy straszny - albo impulsowo spalić do 2kg drewna, albo kisić to drewno.

Jarecki79
04-10-2016, 14:00
A całość w ukladzie otwartym nie może być?montuja wymiennik jest chyba jeszcze większe ryzyko zagotowania wody bo wymiennik chyba nie ma 100 procent sprawności.

Dla zasypowego najlepiej jakby cały był otwarty i działał grawitacyjnie, to pewnie marzenie ściętej głowy.

Napisałeś, że rurki plastikowe, więc na 99,9% malutkie przekroje, brak zachowania spadów, więc nijak się to będzie miało dla grawitacyjnej instalacji i w razie zagotowania wody taka plastikowa może marnie skończyć.... zapytaj wykonawcy czy ma szansę zadziałać naczynie przelewowe i czy jest do niego osobne odprowadzenie odpowiedniej średnicy bez zaworów odcinających i przewężeń.

romano78
04-10-2016, 14:13
Bufor at primo
sekundo - moc wymiennika - nie ma nic do sprawności - dasz 50 kW wymiennik płytowy i za chiny wody nie ugotujesz - kotłem o mocy 20kW

Układ polecam otwarty, nie wiem jaki gieniusz wymyślił układ zamknięty i kocioł na paliwo stałe! Szkoda że producenci nie sprawdzają ile można na godzinę spalić w ich piecach opału - bo to był by wyznacznik prawdziwej mocy. Zakładają że 30kg w godzinę spalę w piecu który ma 25 kW .. to da energii ile ~99kWh oczywiście pewnie tyle w piecu nie przepalę.
Ale mając doświadczenie z piecem 17 kW który spokojnie grzał dom 220m2
nawet w najsilniejszy mróz.
Układ otwarty - kocioł jest przaśny to i układ też winien być przaśny, nic nie poradzę - że producenci np zbiorniczków 140 L podają gigantyczne moce wężownic - problem jest w tedy straszny - albo impulsowo spalić do 2kg drewna, albo kisić to drewno.

A kto powiedział że układ ma być zamknięty zrobione jest pod otwarty rury na strych są wypuszczony alupex fi 20 i spustowa fi 16mm ale w mojej okolicy wszyscy instalatorzy montuja smieciuchy w zamkniętym i tylko jedno zabezpieczenie zawor bezpieczenstwa przy naczyniu przeponowym dlatego ja sie zastanawiam nad zamknietym zawsze mozna dolozyc drugi zawor bezpieczenstwa lub kupić piec z wezownica schladzajaca dla zabezpieczenia całej instalacji z plastiku

Jarecki79
04-10-2016, 14:29
jak masz przygotowane pod otwarty- rób otwarty, to najbezpieczniejsze dla śmieciucha bez sterowania

3dni temu w znajomej firmie był telefon, pani zagotowała wodę, zawór nie zadziałał, na kotle 120st.C, "tylko" rozlutowało instalacje i musiała przyjechać straż.
Na szczęście nie rozsadziło kotła i nikt nie zginął. Instalatorzy muszą spartoloną robotę poprawiać.

מרכבה
04-10-2016, 15:25
Oczywiście że otwarty, nie wiem czemu tu wykazywać kozactwo i robić coś wbrew naturze.
Zwłaszcza że kocioł nie stanie w miejscu od tak, palące się paliwo czym zatrzymasz ? masz suchy piasek ?
do zasypania? 26 lat pracował kocioł u rodziców i nigdy wody nie wygotował .. bo moc była na styk ..
już nie wiem trzeba by było palić samymi szczypami i dmuchać dmuchawą .. max jaki się udało wydusić 95 prawie.
Teraz nowy, też będzie na otwartym układzie, nawet nie chce słyszeć, że można to zrobić na przeponach.
Ma to być tak, aby bez pompki i na grawitacji, wężownica przekazała moc do bufora - przy pełnym biegu pieca.
Pompka ma tylko pomóc. Ale jak braknie prądu .. to trzeba mieć to na uwadze.

romano78
04-10-2016, 16:45
Oczywiście że otwarty,
Ma to być tak, aby bez pompki i na grawitacji, wężownica przekazała moc do bufora - przy pełnym biegu pieca.
Pompka ma tylko pomóc. Ale jak braknie prądu .. to trzeba mieć to na uwadze.

Ze niby piec podłączony do wężownicy w buforze ma hulać na grawitacji w razie braku prądu czegoś takiego jeszcze nie słyszłem .

מרכבה
04-10-2016, 16:56
Wszystko kwestią przekroju rury i mocy nagrzewnicy. Problem "grawitacji" jest dość ciekawy.
Bo nijak się to ma do "mocy podawanych". też problem oporów przepływu- tu jest sprawą wywołanie ruchu wody ... ale nie przesądzam sprawy.
wężownica DN 40 .

Jacek6
04-10-2016, 18:01
Dobry antywirus i woda się na kotle nie zaloguje ... ;-)

מרכבה
04-10-2016, 21:01
Nie no - kiedy ktoś podaję że 4,5 mb rurki fi 5/4" ma moc 12 kW to sam się prosi o kłopoty.
Kwestia odbioru ciepła :)

adam_mk
04-10-2016, 21:15
"Ze niby piec podłączony do wężownicy w buforze ma hulać na grawitacji w razie braku prądu czegoś takiego jeszcze nie słyszłem . "

A bufor w układzie zamkniętym?
A ta wężownica to nie wymiennik?

Czuję tu problemy...
Testament spisz a potem rób jak uważasz ale uważaj jak robisz!

Adam M.

מרכבה
04-10-2016, 21:25
Piec na paliwo stałe nigdy nie powinien być w układzie zamkniętym.
(podałem przykład - zasobniczków o pojemności ~140L) to plaga egispka
przy piecach które są 3-5 razy za wielkie do takich puszek po piwie.

romano78
04-10-2016, 22:25
Piec na paliwo stałe nigdy nie powinien być w układzie zamkniętym.
(podałem przykład - zasobniczków o pojemności ~140L) to plaga egispka
przy piecach które są 3-5 razy za wielkie do takich puszek po piwie.

Ja wiem ze są zwolennicy układów otwartych bo dawniej tylko tak się robiło ale obecnie nawet sa przepisy które pozwalają na montaż w układzie zamkniętym jak pisałem wcześniej w mojej okolicy wszyscy instalatorzy od kilku lat montują w zamkniętym tylko z jednym zabezpieczeniem zaworem bezpieczeństwa przy naczyniu przeponowym i jeszcze nikomu kotłowni nie rozsadziło zreszta u siebie tez mam w zamknietym tylko mam założone dwa zawory bezpieczeństwa i pare razy sie zdażyło że prawie woda sie gotowała w piecu i zawór troche upuscił wody z pieca i tyle nic sie nie stało przeciez taki zawór nie ma prawa sie zaciąć sprężyna z kulką gumową jeśli już są jakieś problemy z tymi zaworami to przeważnie puszczają wodę.

מרכבה
04-10-2016, 22:57
Nowoczesność - to nie tylko "skomplikowane" układy - ale też czasem wypad stwierdzić-
że paszaśne rozwiązania są dobre - niczemu nie ujmują.
Zdaje sobie sprawę, że można tak zrobić, ale niczemu to nie służy.
Wolę skupić się na doborze odbioru ciepła, przeanalizować, czemu i jak.
Wnioski są takie - "moce" np wężownic są mocno zawyżone - pozornie daje to "optymizm" że nie wygotuje wody.
Przecież z podwórka teściów wiem - ogniwo biecz 17 kW + baniak 140 L.. nijak się ma moc wężownicy - do deklaracji
jej producenta- chwila nieuwagi i kocioł wodę gotuje. Układ szczęście w nieszczęściu - otwarty.

Najlepszy układ - to taki kiedy, żebyś na rzęsach stawał - kocioł wody nie ugotuje.

Oczywiście najlepsze zabezpieczenie - to cześwy użytkownik - który wie na co może sobie pozwolić.
Nie mniej- jeszcze się przejmować .. z doświadczenia- jest to wygodne -

ipek33
14-10-2016, 20:32
Ja wiem ze są zwolennicy układów otwartych bo dawniej tylko tak się robiło ale obecnie nawet sa przepisy które pozwalają na montaż w układzie zamkniętym jak pisałem wcześniej w mojej okolicy wszyscy instalatorzy od kilku lat montują w zamkniętym tylko z jednym zabezpieczeniem zaworem bezpieczeństwa przy naczyniu przeponowym i jeszcze nikomu kotłowni nie rozsadziło zreszta u siebie tez mam w zamknietym tylko mam założone dwa zawory bezpieczeństwa i pare razy sie zdażyło że prawie woda sie gotowała w piecu i zawór troche upuscił wody z pieca i tyle nic sie nie stało przeciez taki zawór nie ma prawa sie zaciąć sprężyna z kulką gumową jeśli już są jakieś problemy z tymi zaworami to przeważnie puszczają wodę.

Ja powiem Ci jak jest u mnie:
- kocioł - czeski Dakon z wężownicą schładzającą, przepływ wody otwierany zaworem temperaturowym,
- zawór bezpieczeństwa ciśnieniowy - 3x (przy kotle stałopalnym, przy naczyniu wzbiorczym i wbudowany w kocioł gazowy w tej samej instalacji).

Kocioł stałopalny dobrany niby "na styk" ale nie mam OZC tylko próbowałem na różne sposoby wyszacować zapotrzebowanie, także dzięki stronie Juzefa.
Kocioł stałopalny pędzony pompką.

Zaczynam drugi sezon grzania tak samo jak pierwszy - od zagrzania wody na kotle gałązkami i patykami do 100*C, żeby sprawdzić czy wężownica działa.

W tym roku kupuję UPS i aku dla podtrzymania pompy, jakby prądu brakło. Kocioł ma tylko 13 kW i niezbyt dużą komorę załadowczą, do tego palę zgodnie z DTR węglem mało kalorycznym. Myślę, że 5 godzin pracy pompy wystarczy, żeby odebrać energię.

Czasami marzy mi się bufor albo chociaż duże sprzęgło :)

romano78
14-10-2016, 22:19
Jednak będę dawał bufor poniewaz znajomy ma zamiar palić głównie drzewem ma trochę lasu pieC jeszcze nie wybrany myslalem o sasie bez dmuchawy i sterownika sterowanie pompka ladujaca bufor ma być na podstawie temperatury wody w piecu i temp.spalin bo na podctawie tylko temperatury wody to lipa przy buforze.druga sprawa to jeszcze nie wiem jak rozwiązać problem ucieczki ciepla z bufora w piec gdy juz w piecu wygasnie bez zamykania zaworami

fachman19
15-10-2016, 19:55
Ja wiem ze są zwolennicy układów otwartych bo dawniej tylko tak się robiło ale obecnie nawet sa przepisy które pozwalają na montaż w układzie zamkniętym jak pisałem wcześniej w mojej okolicy wszyscy instalatorzy od kilku lat montują w zamkniętym tylko z jednym zabezpieczeniem zaworem bezpieczeństwa przy naczyniu przeponowym i jeszcze nikomu kotłowni nie rozsadziło zreszta u siebie tez mam w zamknietym tylko mam założone dwa zawory bezpieczeństwa i pare razy sie zdażyło że prawie woda sie gotowała w piecu i zawór troche upuscił wody z pieca i tyle nic sie nie stało przeciez taki zawór nie ma prawa sie zaciąć sprężyna z kulką gumową jeśli już są jakieś problemy z tymi zaworami to przeważnie puszczają wodę.

Ciekawe czy prokurator może zając się taką wypowiedzią publiczną.

מרכבה
16-10-2016, 14:54
Popieram ! czysta bandyterka instalatorska... no ale ! ubzdurało się układów zamkniętych.
http://gazetacodzienna.pl/sites/default/files/imagecache/514x188/gc1/3609_g.jpg to dla tych partaczy którzy jeszcze imienia nie mają.. a chcą być instalatorami.

qwa
16-10-2016, 22:20
Ostatnio oglądałem instalację do spalania drzewa.
Piec gazujący i bufor 1000l , układ zamknięty.
Bufor ma w górnej części wężownicę dla cwu.
Z bufora możliwe dwa pobory ciepła powyżej i poniżej wężownicy.
Zawór mieszający na dolocie do kotła ma wymienne wkładki.
Do spalania drzewa iglastego potrzebna wyższa temperatura wody.
Koszt tego systemu i podłączenie do istniejącej instalacji to 18 tys.
Ceny z wiosny tego roku. Piec 18 KW czeski.

מרכבה
16-10-2016, 22:32
Cały czas będę powtarzał, układ zamknięty to fanaberia przy kotle na paliwo stałe - za wyjątkiem peletu.
Podobny układ na drewno ( 3200zł kocioł + 3750 bufor i jeszcze nie wiem ile szpargały).
Oczywiście pewnie nie osiągnie sprawności spalania czeskiego atmosa, ale zobaczymy.