PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza niemieszkalnego ?



joed
06-01-2002, 20:01
Proszę o radę !! Nad poddaszem mieszkalnym jest ocieplony wełną strop. Nad nim jest strych o pow. ok 40 m2, ok 165 cm w kalenicy. Dach dwuspadowy, symetryczny, dł. kalenicy ok 11.5 m. Pokrycie to blachodachówka. Nad tym kawałkiem strychu jest tylko blacha, warstwa powietrza 5 cm i folia. Wykonawca zrobił nacięcia w folii pod kalenicą wcelu wietrzenia. Powietrze nawiewa jakoś z dołu. Mam wrażenie, że zimne powietrze ze strychu dostaje sie i wychładza część stropu nad poddaszem mieszkalnym (pomiar przez dotyk płyt g-k - w paru miejscach czuje się wyrazne chłód).
Chcę uszczelnić wełną złączenie stropu i dachu na strychu i byc może ocieplenie wełną reszty dachu.
Czy to ma sens ?
jest to pierwszy sezon grzania tego domu ale zużycie jest 3 x za duże jak na 3-warstwową ścianę i 160 m2 powierzchni, bo jakieś 600-700 m3 /m-c !
Będę wdzięczny za sugestie.
Pozdrawiam uczestników forum i gratuluję tematów.

Wojciech Nitka
07-01-2002, 04:40
Po pierwsze - jakiego rodzaju strop jest nad częścią mieszkalną?
Po drugie - jak ocieplony jest ten strop, ile wełny?
Po trzecie - jaki są kolejne warstwy stropu?
Zamykając napływ powietrza na poddasze nieużytkowe, pozbawisz poddasze wentylacji, a więc popełniłbyś wielki błąd.

joed
10-01-2002, 17:51
On 2002-01-07 05:40, Wojciech Nitka wrote:
Po pierwsze - jakiego rodzaju strop jest nad częścią mieszkalną?
Po drugie - jak ocieplony jest ten strop, ile wełny?
Po trzecie - jaki są kolejne warstwy stropu?
Zamykając napływ powietrza na poddasze nieużytkowe, pozbawisz poddasze wentylacji, a więc popełniłbyś wielki błąd.

Dzieki - nie wchodziłem na forum kilka dni i odpowiadam:
strop ma wełnę 20 cm, pod nia folia i płyta g-k. Na wełnę od góry dałem deski. Sam strop wyglada na ciepły ("na macanego"). Rozumiem sprawe wentylacji, ale boję się, że powietrze z obszaru wentylacji przenika pod wełne stropodachu.

Wojciech Nitka
13-01-2002, 19:29
Układ warstw stropu wygląda na prawidłowy i nie powinien być powodem tak dużego zużycia energii.
A czy nie ma innej przyczyny?
Rozumiem że ten strop jest poziomy. A co z częścią skośną stropu? A co ze ścianami? Może to tam nalezy szukać powodu?

zygmor
05-02-2010, 22:51
U mnie mam problem na poddaszu nieużytkowym ponad poddaszem bytowym ocieplonym 25cm wełny mineralnej. Układ ocieplenia stropu paroizolacja i wełna mineralna w dwóch warstwach. Od części mieszkalnej karton gips. Stropodach wiatroizolacja wełna 20cm w dwóch warstwach, paroizolacja i karton gips.
Ponad tym wszystkim jest ok 1m poddasza nieużytkowego.
Dach dwuspadowy kryty płytą osb i gontem papowym.
Pod kalenicą na szczycie dachu jest wentylacja tego poddasza, dodatkowo mniej więcej w środku dachu w pobliżu kalenicy kominek wentylacyjny i na obu końcach szczytów murowanych ścian otwory wentylacyjne fi 200mm.
I okazuje się, że zimą to wszystko za mało, bo wilgoć z części bytowej zamiast uchodzić na zewnątrz teraz zimą wykrapla się i zamarza na płycie osb tuż nad wełną mineralną stropu. Zaznaczam, że przy dodatnich temperaturach wszystko było prawidłowo.
Wygląda na to, że tę płytę osb w części nieużytkowej trzeba będzie ocieplć, aby wilgoć nie skraplała się na wewnętrznej połaci dachu.
Co by należało użyć do ocieplenia tego dachu, może dobrym pomysłem było by dać tam styropian taki ekran zagrzejnikowy z folią aluminiową od wewnątrz.

kaltam
06-02-2010, 07:40
Też mam zimne nieużywane poddasze. Od poddasza zamieszkanego jest zaizolowane wełną o sumarycznej grubości 35 cm (20 + 15) + płyta osb (od góry - jaka podłoga dla wejścia do kontroli) + folia i płyta k-g (od dołu). Plusy to to że ta szczytowa część poddasza jest wietrzona i nie ma żadnych zagrożeń dla więźby (grzyby, pleśń itp), nie ma żadnej wilgoci i lodu. Przy prawidłowo wykonanym dachu nie nawiewa śniegu. Mieszkam w takim ukłądzie od 6 lat i nie zamierzam zmieniać, chociaż niektórzy mówili mi bym ocieplił ale uważam że tak jest lepiej.