PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie powietrzem



rafo
21-02-2005, 14:55
szukam wszelkich informacji na ten temat, ale najlepiej z ust urzytkowników lub projektantów. Zalety i wady takiego ogrzewania :lol: :D

adam_mk
21-02-2005, 18:33
Posłuż się opcją "szukaj". Powietrze też trzeba czymś grzać. Co ma być? Klimatyzacja? DGP? coś innego? Grzejesz dom czy halę produkcyjną?Podałeś za mało danych.
Adam M.

jarekp
22-02-2005, 08:01
Jest bardzo obszerny wątek na ten temat. Niestety jak w wielu wątkach boksują się zwolennicy i przeciwnicy. Najlepiej dotrzeć do bezpośredniego użytkownika. Ja się zdecydowałem i niebawem rozpoczynam montaż kanałów. Widziałem i czułem jak to działa u mojego szwagra. Moim zedaniem efekt bardzo dobry, ale osobiście przekonam się pewnie następnej zimy

Padre
22-02-2005, 09:01
A ja uzytkuje juz :) Od polowy grudnia. Temperatury ustawione w domu na 19-20 stopni i odczuwalne cieplo jest wieksze niz u sasiada, ktory przy zwyklym ogrzewaniu maja ustawione temperatury tak samo (sami potwierdzili ostatniu jak byli u nas).
Ale poszukaj napierw na forum, bylo sporo informacji na ten temat. Ja chetnie sluze informacjami - jestem z grupy "zwolennikow" tego typu ogrzewania :lol:

Joszko
22-02-2005, 11:09
Mam ogrzewamnie nadmuchowe od początku tego sezonu. Wcześniej mieszkałem w domu z ogrzewaniem tradycyjnym i teraz po 3 miesiącach zimy nie chcę znać kaloryferów. Mam piec firmy Rheem i połączony jest on z kominkiem. Jak zapalę w kominku i włączę nadmuch, który rozprowadza ciepłe powietrze z kominka (Tarnava 14kW - dom 170 m. kw.) to tak spokojnie mam w domu 23 st. Jak w kominku się wypali to piec zaczyna pracować gdy temp. spadnie poniżej ustawionej. Cały czas mam uchyloną przepustnicę, tak z 20-30% i biorę świeże powietrze z zewnątrz. W ten sposób mam cały czas wentylację. Teraz zastanawiam się nad klimą i różnymi bayerami typu jonizator powietrza, itp. Wszystkim gorąco polecam.

rafał ...
22-02-2005, 13:31
ja oczywiście też polecam, system znam od wielu lat a sam użytkuję od połowy 2003.

rafo
28-02-2005, 15:27
Dzęki za odpowiedzi. Ja dopiero startuję w tym temacie :lol:

MonteChristo
30-01-2006, 23:40
A ja uzytkuje juz :) Od polowy grudnia. Temperatury ustawione w domu na 19-20 stopni i odczuwalne cieplo jest wieksze niz u sasiada, ktory przy zwyklym ogrzewaniu maja ustawione temperatury tak samo (sami potwierdzili ostatniu jak byli u nas).
Ale poszukaj napierw na forum, bylo sporo informacji na ten temat. Ja chetnie sluze informacjami - jestem z grupy "zwolennikow" tego typu ogrzewania :lol:

Do Forumowiczow:

Rafaf, Blacha, Ozzie, Robert i Padre
Prosze podajcie jakies swieze uwagi dotyczace ogrzewania nadmuchowego.
Jak teraz w okresie wielkich mrozow sie to sprawuje/sprawdza i jak z rachunkami.
Bardzo prosze o opinie.
Dziekuje i pozdrawiam

Piotrek

blachu
31-01-2006, 13:00
Ano kilka danych z użytkowania ogrzewania nadmuchowego, ale na prąd:

- za styczeń wyszło 650zł za cały prąd w domu (ciepła woda, ogrzewanie, lodówki, kuchenka itp) a miałem nawet -28 C a domek ma 300m2
- niestety w nocy szumi i to słychać (na wiosnę może to poprawię)
- temperatura utrzymywana w domu to w dzień 20 a w nocy 19
- muszę dodać, że wspomagam się kominkiem przy ogrzewaniu, ale czasami nie ma kto dołożyć do pieca :)

Ogólnie jestem zadowolony ale tak na 4 z małym plusem (ten szum)
Raz miałem awarię pieca, ale firma na telefon uzgodniła co siadło, przysłali część zapasową i sam wymieniłem.

Padre
31-01-2006, 14:17
No to i ja dodam co nieco. Ostatni rachunek za gaz za okres od (zaczelismy wtedy grzanie) 15.10 do 12.12 - 860zl. Jak bedzie po duzych mrozach zobaczymy, lada dzien powiniem przyjsc rachunek.
Temperatura ustawiona tak jak w ubieglym roku 20 w dzien 19 w nocy. Cieplo odczuwalne - wydaje sie, ze jest cieplej niz u sasiada przy takich samych nastawach (sasiad ma kaloryfery).
Ale zeby nie bylo tak rozowiutko to dwa minusy. Jeden malutki to szum slyszalny. Nam nie przeszkadza, ale stwierdzam fakt. Jest i slychac zwlaszza w nocy. Drugi duzy. Zainstalowany nawilzacz nie wyrabia :( Powietrze mamy bardzo suche. Wilgotnosc ponizej 30% - wspomagamy sie kupionym w mediamarkt nawilzaczem ultradzwiekowym. Dziecko ma suchy kaszel - jak ma wlaczony nawilzacz nie kaszle - ewidentnie wina suchego powietrza. Oczywiscie ma to tez dobre strony ;) Wszystko schnie w mgnieniu oka ;) Zdaniem firmy montujacej wine ponosi zbyt kamienista woda. Rezcziwiscie, wszystko pokrywa sie kamieniem badzo szybko - ale to taka woda z wodociagow.


No wiec tak to przynajmniej u nas wyglada. Kszty sa OK. Knfort cieplny tez, natomiast brak wilgoci jest duzym minusem.

MonteChristo
31-01-2006, 23:41
A ja uzytkuje juz :) Od polowy grudnia. Temperatury ustawione w domu na 19-20 stopni i odczuwalne cieplo jest wieksze niz u sasiada, ktory przy zwyklym ogrzewaniu maja ustawione temperatury tak samo (sami potwierdzili ostatniu jak byli u nas).
Ale poszukaj napierw na forum, bylo sporo informacji na ten temat. Ja chetnie sluze informacjami - jestem z grupy "zwolennikow" tego typu ogrzewania :lol:

Do Forumowiczow:

Rafaf, Blacha, Ozzie, Robert i Padre
Prosze podajcie jakies swieze uwagi dotyczace ogrzewania nadmuchowego.
Jak teraz w okresie wielkich mrozow sie to sprawuje/sprawdza i jak z rachunkami.
Bardzo prosze o opinie.
Dziekuje i pozdrawiam

Piotrek

Dziekuje serdecznie wszystkim forumowiczom za szybkie i konkretne odpowiedzi. U nas w budynku montaz ogrzewania ma odbyc sie na przelomie Marca i Kwietnia b.r.
Wszystkim wielkie dzieki za pomoc.

Pozdrawiam

MonteChristo

rafał ...
06-02-2006, 09:06
Padre ... gdybyś miał grzejniki to miałbyś w domu 10 - 15 %. He he. A co do Twojego nawilżacza, to musisz wymieniać wkładkę w nawilżaczu normalnie się to robi raz w roku, ale jak masz bardzo twardą wodę to może trzeba częściej.

Z drugiej strony, na zdjęciu widzę, że masz nawilżacz obejściowy a Twój dom wygląda na duży, wydaje mi się, że założyli Ci urządzenie o zbyt małej wydajności w stosunku do kubaturty budynku ?

Jeżeli praca systemu jest słyszalna ( pewnie kanały z blachy ? ). To zaprogramuj inaczej ogrzewanie, np. dzień 21 C, noc 17 C. Takie ustawienie jest tańsze w eksploatacji, zdrowsze dla domowników, no i piec nie będzie pracował aż do rana.