PDA

Zobacz pełną wersję : Stan surowy zamknięty - pytań kilka



Mader1
04-10-2016, 19:08
Hej,

Przymierzam się do poszukiwań ekipy budowlanej na realizację stanu surowego zamkniętego.
W związku z tym pytania:
- czy lepiej podpisać umowę na samą robociznę, czy od razu na robociznę i materiały? Co się bardziej opłaca?
- czy czekać z rozpoczęciem np. do kwietnia, czy są jakieś argumenty, żeby np. zacząć w styczniu (najwcześniejsza opcja)?
- czy opłaca się brać ekipę do stanu deweloperskiego, czy jednak brać ekipę do poszczególnych etapów (np. ściany, potem dach, następnie wylewki, tynki, instalacje), lub do surowego zamkniętego, a potem inne ekipy do reszty?

Będę bardzo wdzięczny za podzielenie się komentarzami.

pozdrawiam
Jacek

Adam626
04-10-2016, 22:23
wszsytko masz napisane na forum wiec lepiej poszukać niż mnożyć odpowidzi. Jak zaczniesz w styczniu jeśli grunt bedzie zamarznięty a ana podwórku -10C?

Materiały kup sobie sam przynajmniej bedziesz wiedzial co kupisz

nuxe
28-10-2016, 19:51
My mamy umowę na robociznę + materiały + sprzęt.
Za robociznę i sprzęt mamy Wynagrodzenie ryczałtowe, a za materiały - wynagrodzenie wynika z cen na fakturach dostawców (vat 8%).
Do umowy załączyliśmy bardzo szczegółową specyfikację wszystkich materiałów, które miały być zastosowane, a gdyby się okazało, że o czymś zapomnieliśmy, to wykonawca miał obowiązek konsultować z nami rodzaj materiału.
Dodatkowy warunek dotyczył weryfikacji ceny materiałów. U nas działało to tak, że zanim wykonawca zamówił towar, podsyłał do nas fakturę proforma.
Jeśli my znaleźliśmy tańszy sklep wtedy kupował w naszym, jeśli nie, to zostawaliśmy przy tej hurtowni, którą on zaproponował.
Ostatecznie to tylko stal znaleźliśmy tańszą. Wszystko pozostałe braliśmy z hurtowni wyszukanych przez wykonawcę.

O tym czy opłaca się kupować materiały na wykonawcę czy na siebie, to już było trochę omawiane np. tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?298958-Czy-da-si%C4%99-zrobi%C4%87-co%C5%9B-z-tym-23-VAT&p=7260361#post7260361

sancho80
05-12-2016, 22:00
my mielismy ekipe i skład z ktorego braliśmy materialy.
towar wybierałem ja w oparciu o swoja wlasna wiedze i sugestie znajomego od którego bralem.
jak bierzesz usluge z materialem to jedziesz na 8% - a to bardzo duzy + przy budowie.
tylko znowu firma która jest vatowcem przewazie się ceni i kolo się zamyka...

inaczej, kazda firma jest po to żeby zarabiać $$$, albo będziesz pilnowal generalnego wykonawcy czy buduja z tego co chcesz a nie z tego co najtańsze albo będziesz pilnowal tego żeby budowali porzadnie bo ty będziesz zamawial towar. ja wybrałem drugie rozwiązanie.
inna sprawa ze cen nie upilnujesz, podczas budowy wchodzi tyle roznych rzeczy naraz ze nie da się ogarnąć, co z tego ze za bloczki zapłacisz mniej jak klej będzie droższy a musisz kupic w komplecie bo za transport z dwóch miejsc się nie oplaca żeby 50 zaoszczedzic...

peppawutz
14-12-2016, 13:24
jak bierzesz usluge z materialem to jedziesz na 8% - a to bardzo duzy + przy budowie.


To chyba niestety tylko do końca tego roku? :( Ja też z tego skorzystałem, wzięliśmy Porotherm na umowę o dzieło, pustaki dodatkowo znegocjowane w składzie budowlanym :) To najlepsza możliwa opcja.

paweł 40
14-12-2016, 16:09
To chyba niestety tylko do końca tego roku? :( Ja też z tego skorzystałem, wzięliśmy Porotherm na umowę o dzieło, pustaki dodatkowo znegocjowane w składzie budowlanym :) To najlepsza możliwa opcja.

a czemu tylko do końca roku?

agao_83
15-12-2016, 07:01
a czemu tylko do końca roku?

bo zmienia się ustawa o VAT i miesza głównie w zakresie budowlanki - nie znam niestety szczegółów, wiem tylko tyle ile powiedział księgowy znajomy :) będzie miał szkolenie w tym temacie, to może coś więcej powie :)

q-bis
15-12-2016, 07:47
Czy zaczynać w styczniu? - jak pisze Adam 626 - wszystko już było np tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?127057-Czy-rozpoczynac-budow%C4%99-w-styczniu&highlight=styczniu

q-bis
15-12-2016, 07:50
A tu o zaletach i wadach zakupu materiału:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?250674-Zakup-materia%C5%82%C3%B3w-do-budowy-samemu-czy-przez-firm%C4%99&highlight=wykonawca+materia%C5%82em

paweł 40
15-12-2016, 09:15
bo zmienia się ustawa o VAT i miesza głównie w zakresie budowlanki - nie znam niestety szczegółów, wiem tylko tyle ile powiedział księgowy znajomy :) będzie miał szkolenie w tym temacie, to może coś więcej powie :)

owszem zmienia się, ale dla firm podwykonawczych, dla zwykłych kowalskich stawka VAT pozostanie nadal na 8%

westen
18-12-2016, 16:42
Osobiście nie zostawiłbym wykonawcy tak ważnego tematu jak materiały, chyba że budowałbym dom pod sprzedaż.