PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze kotła gazowego. Duży dom podpiwniczony. Podłogówka + grzejniki.



maestrod
04-10-2016, 20:37
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Jego wielkości oraz firmy.

Co jest wartego rozważenia, tak żeby cena była rozsądna ?
Od razu mówię, że odpadają rozwiązania super drogie.

Kiedyś doradzano mi, aby był to kocioł jednofunkcyjny + przykładowo 160 litrów zbiornik na 4 osoby (na razie 3, ale rodzina jest rozwojowa :)

Szczegółowy opis budynku:

Budynek zajmuje na działce 197 metrów2
Powierzchnia całkowita to 487 metrów2
kubatura 1367 m3
powierzchnia użytkowa 333 m2

Dom z poddaszem.
Dom podpiwniczony z dwustanowiskowym garażem.

Garaż i piwnicę zamierzamy tylko ocieplać w okresie zimowym w stopniu, który pozwoli zachować dodatnią temperaturę - w tych miejscach są grzejniki (pralnia, suszarnia, kotłownia i dwa większe pomieszczenia piwniczne oraz dwa grzejniki w garażu).
Grzejniki aluminiowe (jeszcze nie zakupione).

Garaż - 34 m2 (dwa grzejniki aluminiowe - chyba po 10 żeber)
Część piwniczna to 98,5 metra 2 (7 grzejników docelowo)

Parter na którym jest w całości podłogówka - to 99 m2 (dodatkowo przewidziane 3 grzejniki, dwa w salonie i jeden w gabinecie).

Poddasze - 102 m2
Na poddaszu podłogówka jedynie w łazience i korytarzu. Reszta, czyli 3 sypialnie i garderoba zainstalowane są grzejniki. Łącznie 6 grzejników + 1 łazienkowy drabinkowy.

W salonie kominek (bez płaszcza) 24kw - do dogrzewania.

W zasadzie wychodzi na to, że powierzchnia do ogrzewania to ok 200 metrów 2.
Reszta powierzchni czyli garaż + piwnica to jedynie minimalna temperatura zabezpieczająca przed mrozem (chociaż w piwnicy nigdy mrozu nie było nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz - butelka pozostawiona z wodą na noc nie zamarzła).

Przewidziana grubość ocieplenia to 15 cm (0,039 styropian).
Materiał budynku do Max Kozłowice - grubość 29 cm za zaprawie cementowo wapiennej.
Poddasze ocieplenie - wełna 25 cm.
Okna 90mm - szyby U-0,7.
Wentylacja grawitacyjna.

Proszę o pomoc w wyborze. Czy jednostka rzędu 32KW będzie dobra ?
Wiele osób poleca Immergas, Junkers, ale kompletnie się na tym nie znam.

coulignon
04-10-2016, 20:50
w projekcie (o ile budowałeś zgodnie z nim) masz podane zapotrzebowanie na ciepło i moc kotła. zacznij od zerknięcia do projektu.

maestrod
04-10-2016, 21:45
No właśnie nie ma i tu jest problem.
Poza tym, że wskazana jest instalacja CO na paliwo stałe, to nikt się nie pofatygował, żeby wskazać jakiej wielkości ma być ma być kocioł.
W projekcie nie ma podłogówki w ogóle tylko grzejniki.
Są zmiany również w grubości ocieplenia. Dach miał być 20 a jest 25 wełny. Styropian 12 , a będzie 15.

מרכבה
04-10-2016, 21:48
Audyt energetyczny ? wyliczenie OZC .. bodaj na podstawie projektu.

maestrod
04-10-2016, 22:16
No to chyba w takim razie pozostaje zrobić audyt energetyczny, albo w ciemno kupić kocioł powiedzmy te 32kW.
Czy kotły Immergas są polecane czy są do nich jakieś zastrzeżenia ?

asolt
04-10-2016, 22:21
w projekcie (o ile budowałeś zgodnie z nim) masz podane zapotrzebowanie na ciepło i moc kotła. zacznij od zerknięcia do projektu.

Nawet jakby te dane były w projekcie to jaka jest pewnosc ze są one prawidłowe, z mojej praktyki wynika ze prawidłowe obliczenia cieplne budynku zgodne z docelową lokalizacją i usytuowaniem oraz zgodne z rzeczywistym ociepleniem, oknami i rodzajem wentylacji praktycznie nie istnieją, oczywiscie są bardzo rzadkie wyjątki w postaci projektów indywidualnych z dedykowanymi ozc, ale zgodnie z powiedzeniem wyjątek potwierdza regułę. Skoro obliczenia cieplne zwarte w projekcie są niewiarygodne to po co tracic czas na ich szukanie i zastanawianie sie aby są wiarygodne?. Lepiej z góry załozyc ze nie są i obliczyc lub zlecic je we własnym zakresie.

asolt
04-10-2016, 22:26
No to chyba w takim razie pozostaje zrobić audyt energetyczny, albo w ciemno kupić kocioł powiedzmy te 32kW.
Czy kotły Immergas są polecane czy są do nich jakieś zastrzeżenia ?

Te 32 kW to dobrałes tak z kapelusza czy cokolwiek liczyłes (w zasadzie na jedno wyszło). 32 kW duzo za duzo, nie znam twojej lokalizacji ale projektowe obciązenie tego budynku nie przekroczy 12 kW, a dokładniej to nie przekroczy 10 kW. Z ociepleniem szalu nie ma, ale jezeli komus nie zalezy na małych rachunkach to mi nic do tego. Wracajac do mocy kotła to tylko dokłądne ozc prawde powie.

מרכבה
04-10-2016, 23:03
Z gazem i kondensatem - trzeba tak zrobić ? dobrać układ, aby jak najdłużej pracował w stanie kondensacji przy wymienniku.
Taka jego rola i na tym też bym się skupił. Inaczej zrobi się zwykły kocioł gazowy i nici z zysków.
Szczególnie zbadanie mocy grzejników - czy nie trza dołożyć, aby przy temp maksymalnej 55st na zasilaniu.. przekazać odpowiednią moc.
Ale na to pytanie można odpowiedzieć po OZC. Resztę polecam dogadać się z Kolegą asolt'em. Chwilowo nie mam ku temu chęć ;).

maestrod
04-10-2016, 23:26
Szczerze mówiąc to nie znam się na tym temacie niemal kompletnie.

Jedni mówią żeby brać ze sporym zapasem mocy kocioł, w jednej firmie kiedyś powiedziano mi, że 32kW to minimum w przypadku tego domu...
Fakt, z ociepleniem szału nie ma, ale już w przypadku dachu to już po ptakach, a ocieplenie ścian to jeszcze przed nami, ale w sumie jedynie dałoby radę szary grafitowy styropian zastosować, ale na niego też podobno narzekają (pękanie).
10kW to bardzo mało - jestem zdziwiony wręcz, ale tak jak pisałem, nie mam pojęcia jaki taki budynek potrzebuje kocioł.
Dom stoi na osiedlu ze wszystkich stron otaczają go budynki. Woj. śląskie.
Budowa trwa już sporo czasu - zaczynam wątpić w niskie rachunki za gaz... już na tym etapie niewiele da się zmienić.

Czyli rozumiem, że aby utrzymać wysoki stopień kondensacji, to grzejniki powinny być przewymiarowane ? Czyli lepiej byłoby gdyby w zasadzie w całym domu była podłogówka ?
Szkoda, że nikt mi wcześniej tego powiedział. W zasadzie przy budowie czy prowadzeniu instalacji cieplnej nikt nawet nie potrafił powiedzieć, czy stosować ogrzewanie podłogowe czy nie. Budynek budowany był już kilka lat temu.
Dziękuję za odpowiedzi. Czyli poszukam w rejonie jakiejś firmy wykonującej OZC.

מרכבה
04-10-2016, 23:36
Jak się nie da ? przecież dasz 20cm grafitowego styropianu, dobre okna już są ? Okna 90mm - szyby U-0,7.?
No to przecież asolt robi OZC i jest jak widać blisko? Jego pytaj.
Naprawdę trzeba to dobrze zrobić, bo przaśne dobranie kotła 100 wat m2 .. to nie te czasy...

Czyli lepiej byłoby gdyby w zasadzie w całym domu była podłogówka ? możliwie, ale nie ma co się martwić.
Sprawdzić grzejniki- ewentualnie wymienić na większe, aby przy temp zasilania 55 dały wystarczająco mocy przy -20 i tym trzeba się kierować.
W tedy cały zakres temperatur i pracy kotła gazowego będzie przebiegał w stanie kondensacji, inaczej - kiedy kocioł będzie np grzał do 90st..
to stanie się zwykłym kotłem gazowy = zamiast tej 108-110% sprawności będzie ~85-86% jak przeciętny nie kondensat.
Znowu zwykły kocioł, za mocny = praca na skroplinach = szybki koniec pieca.

maestrod
05-10-2016, 00:22
Dziękuję za cenne rady.

Co do grubości styropianu to chyba przy 20 cm stosunkowo niewielkie okna chyba znikną :)
Może te 15cm grafitowego byłoby ok ?
Już mnie ostatnio nastraszono, żeby grafitowego jednak nie kupować, bo potrzeba jakiej specjalne kleje, że niby pęka po jakimś czasie - ale być może to takie gadanie niczym nie poparte.
Jest jeszcze dylemat o którym nie wspominałem, a mianowicie fundamenty są ocieplone jedynie 5 cm styropianiu (typu aqua coś tam).
Pytanie na jaką głębokość docieplić budynek w fundamentach ? Podobno wystarczy 1 metr (strefa przemarzania) - tak tylko słyszałem, w zasadzie to niczym nie jest poparte.
Asolt miałby ok. 200 km do zrobienia tego OZC. Kawałek drogi jest. W ogóle droga taka usługa jest ?

VPS
05-10-2016, 04:39
W 2014 wykonałem instalację dla klienta w domu 550m/2.
Ogrzewana jest cała powierzchnia przyziemie, garaż,parter, piętro, poddasze.
Dom z lat 90 modernizowany, docieplony zapotrzebowanie wyszło 22kW.
Zastosowano kocioł kondensacyjny 24kW i ustawiona moc na 18kW. Dodatkowo jest bufor ciepła 800 litrów do którego podłączone są solary (wspomaganie C.O), kocioł gazowy, kominek z płaszczem. Instalacja grzejnikowa parametry 75/60 oraz podłogówka parametry 45/38.
Instalacja jest na czterech kondygnacjach i każda kondygnacja jest niezależna z własnym sterowaniem.
Całość działa dobrze.
Podstawą jest wyliczenie OZC oraz dobrze zrobiony projekt całego systemu.
Przemyśl sprawę wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Naprawdę warto zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej i zastosować rekuperację.

Z Twojego opisu wychodzi 19 grzejników, 99m/2 podłogówki.
Do takiego układu zastosowałbym:
1. stojący kocioł kondensacyjny 18kW z modulacją od 5kW. Kocioł można na C.O ustawić moc max np. na 10kW.
2. zasobnik cwu 160 litrów z cyrkulacją.
3. Układ pompowy na grzejniki ze zdalnym sterowaniem
4. Układ pompowy z zaworem mieszającym na podłogówkę ze zdalnym sterowaniem.

מרכבה
05-10-2016, 07:27
Wyobraź sobie - że projekt u rodziców moich - zakłada 30-50cm izolacji .. rozłożonej na etapy.
Tyle tylko że okna są jeszcze stare i przy wymianie zostaną wsadzone w elewację -
zależy czy już masz szpalety w około okien czy jeszcze nie... przemontować ..?

asolt
05-10-2016, 07:40
..
1. stojący kocioł kondensacyjny 18kW z modulacją od 5kW. Kocioł można na C.O ustawić moc max np. na 10kW.
..

5 kW moc minimalna??? a po co tak duża,

VPS
05-10-2016, 13:48
5 kW moc minimalna??? a po co tak duża,

Bo teraz ten typ tak ma
Może za rok będzie to 2-2,5kW