PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja rozporowadzenia ciepła z kominka



mobby
22-02-2005, 07:26
Czy może ktoś opisać sposób montażu rur do instalacji DGP z dmuchawą? Jak rozprowadza się rury, czy mocuje się je w ajkiś sposób ponad jętkami, czy są jakieś zalecenia co do izolacji, czy dmuchawa powinna być w jakis sposób szczególnie mocowana?
Może ktoś ma jakieś zdjęcia do zobaczenia w Internecie.

Pozdrawiam

Mobby

MaBi
22-02-2005, 08:49
Obawiam się, że DGP to jakiś ciężki temat - jakis czas temu pytałem jak należy przejść przez strop (płyta k-g, folia i wełna) aby zamocować anemostaty w suficie i niestety nikt się nie wypowiedział.
Ja rozprowadzenie na strychu zrobiłem sztywnymi rurami łączonymi na kielich i w takim wypadku mocowałem je do podłogi strychu obejmami ale nie skrecałem ich mocno tak aby rury mogły pracować na długości. Nastepnie całośc owinąłem wełną. Podobno powinno się stosować wełnę wysokotemperaturową ale jak się przyjrzałem, pomacałem itp. :) tym gotowym wyrobom do DGP to odniosłem wrażenie że nie jest to żadna specjalna wełna (ale może się mylę :oops: ). Jednak moje DGP działa.
Znajomy natomiast miał DGP robione (przez ekipę) z izolowanych rur gietkich (przeznaczonych do DGP) i te leżały sobie na podłodze bez mocowania.
Co do dmuchawy nie wypowiem się bo mam grawitacyjne.
Trochę z innej beczki - ostatnio dowiedziałem się, że właśnie u niego na strychu jest bardzo gorąco - czyżby to wina turbinki i filtra, które jako nie izolowane oddają ciepło na zewnatrz (strych) :o ? Może zbyt pochopnie ale nasuwa mi się wniosek, że stosując turbinkę i filtr ucieka nam część ciepła.

mobby
22-02-2005, 10:04
A czy możesz mi powiedzieć, czy grawitacyjnie można podejść od pionowego wyjścia z kominka o długości 2 metry rurą w górę i potem w bok na ok 5 metrów, aby to dawało prawidłowe grzanie?

Mobby

MaBi
22-02-2005, 10:22
Ja mam tak: kominek jest na parterze, z parteru poprowadziłem przez pierwsze piętro na strych rurę 150 około 3m, na strychu przeszedłem kolanem 90 w poziom i po 1m mam trójnik
- 1 odejście po redukcji na 125 ma około 1m rury i wchodzi sufitem do pokoju
- 2 odejście dalej rura 150 1m kolano 45 znowu rura 1m i kolejny trójnik z redukcjami na 125 gdzie:
- 1 odjeście prowadzi do pokoju (przez sufit)
- 2 odejście rura 125 ponad 1m i wejście przez sufit do pokoju
Tak więc po uwzględnieniu długości kolan i trójników najdalszy punkt na pewno jest oddalony od pionu o 5m i jest OK.

hippo
22-02-2005, 10:31
Czy kratki nawiewowe masz usytuowane centralnie w pomieszczeniu? Jak ci działa ta grawitacja skoro schodzisz rurą doprowadzającą ciepłe powietrze w dół na suficie? W tym przypadku system grawitacji nie działa ci chyba najlepiej?

MaBi
22-02-2005, 10:57
Mam anemostaty umieszczone w okolicach drzwi, centralnie nie mogłem gdyż albo przeszkadzały skosy albo wydłużyłoby to jeszcze kanały a wychodziłem z założenia, że mają być mozliwie krótkie.
Teoretycznie może ta grawitacja nie działa najlepiej ale praktycznie jest inaczej tzn dobrze. Może wolniej nagrzewają sie pomieszczenia ale kominek nie stanowi u mnie podstawowego źródła ciepła więc nie zależy mi na szybkości.

KaiM
22-02-2005, 11:47
Ja mam tak: kominek jest na parterze, z parteru poprowadziłem przez pierwsze piętro na strych rurę 150 około 3m, na strychu przeszedłem kolanem 90 w poziom i po 1m mam trójnik
- 1 odejście po redukcji na 125 ma około 1m rury i wchodzi sufitem do pokoju
- 2 odejście dalej rura 150 1m kolano 45 znowu rura 1m i kolejny trójnik z redukcjami na 125 gdzie:
- 1 odjeście prowadzi do pokoju (przez sufit)
- 2 odejście rura 125 ponad 1m i wejście przez sufit do pokoju
Tak więc po uwzględnieniu długości kolan i trójników najdalszy punkt na pewno jest oddalony od pionu o 5m i jest OK.

a jakie dales rury? ocieplone,gietkie, sztywne? ile kosztowaly?

MaBi
22-02-2005, 11:57
a jakie dales rury? ocieplone,gietkie, sztywne? ile kosztowaly?
pisałem we wcześniejszym poście :lol: :


Ja rozprowadzenie na strychu zrobiłem sztywnymi rurami łączonymi na kielich i w takim wypadku mocowałem je do podłogi strychu obejmami ale nie skrecałem ich mocno tak aby rury mogły pracować na długości. Nastepnie całośc owinąłem wełną.
kosztów niestety nie pamietam gdyż kupowałem "po kawałku" - w miarę postepu prac.

Jerrys
22-02-2005, 19:49
Witam
DGP robiłem sam - grawitacyjnie, kominek jest na parterze w centralnej części domu, z dystrybutora wychodzą 4 rury chyba 125 mm, jedna przechodzi przez ścianę i wchodzi pod sufitem do sąsiedniego pokoju, a trzy idą przez strop. Jedna z nich wychodzi w pokoju nad kominkiem (kratka jakieś 20cm od podłogi) a pozostałe dwie idą wyżej na strych, tam spore odcinki poziome i wchodzą przez sufit do dwóch pokoi. Przy pierwszej próbie grzania już muślałem, że będę kuł i przerabiał, bo w tym pokoju za ścianą nie grzało, ale jak pozakładałem kratki problem się sam rozwiązał, wydajemi się że tu odgrywają rolę nawet minimalne różnice w oporach przepływu powietrza. Nie mam anemostatów tylko kratki z żaluzjami i oczywiście są niewielkie różnice w sile nadmuchu, ale testowałem to ogrzewanie w te 20 stopniowe mrozy i na górze miałem 23 a na dole 20 stopni, a w kominku paliłem sosnowymi stemplami, przy mocno przymkniętym szybrze. Aha te rury to takie spiro owinięte wełną i jakąś folią aluminiową z dziurkami - chyba francuskie.
Sorry, że się tak rozgadałem :)

zezo
22-02-2005, 20:43
ciekawy temat
piszcie dalej

araman
22-02-2005, 22:22
Mam DGP z turbiną ok 4 mb rury gietkiej na strych , turbina rozdzielacz na 4 pokoje ( obecnie 2 zaslepione) i rura ok 4mb kazda do dziury w suficie. Jest ciepło ale jest duży rozdział temperatur miedzy sufitem a podłogą . Na próbę rurą spiro sprowadziłem powietrze z sufiru do podłogi. Poprawił się znacznie komfort w pomieszczeniu,W związku z czym zamówiłem kanały metalowe (Darco)i bede sprowadzał ciepłe powietrze do podłogi. Myślę że jest to najrozsądniejszy sposób wykorzystania DGP z turbiną .( sprawdziłem to doswiadczalnie). Dodam że kominkiem ogrzewam ok 150-180 m2 domu wkład tarnawa 18 kw temperatura nie spada poniżej 20 stopni a piec załacza się tylko na wodę a za oknem -10 stopni, pale róznym drzewem buk brzoza na noc w dzień deski co zostały po budowie

zeep
22-02-2005, 22:46
Ja mam mieszkanie jednopoziomowe 80m kw. i rozprowadzenie ciepła z dmuchawą. Całą instalację łącznie z kominkiem zrobiłem sam po długim okresie dowiadywania sie o każdy szczegół. Chciałem zrobić grawitacyjnie ale wszyscy mi odradzali że nie będzie działać i dlatego dmuchawa. Instalacja działa bez zarzutu ale czytając wasze posty zastanawia mnie jak działałoby to bez wentylatora i w jakim stopniu był on konieczny. nie bedę przerabiał ale jestem bardzo ciekawy gdyż ten temat bardzo mnie interesuje. A spostrzerzeniami się podzielę na forum.
Co do rur to użyłem spiro łączonych zapomocą metalowych kształtek i taśmy aluminiowej a zaizolowałem wełną mineralną uni mata 50mm.
Do najdalszego punktu jest około 10m a wszystkie rury nad sufitem podwieszanym.Ogrzewa mi to całe mieszkanie a temp. 22-25 stopni, jedynie rano włącza się na chwilę ogrzewanie gazowe z pieca dwufunkcyjnego. :)

zeep
22-02-2005, 22:55
Araman zgadzam się z tobą że najlepiej ogrzewa nie z sufitu a przy posadzce. ja mam też Tarnawe ale14kW jest OK.
Napisz prosze czy masz filtr i czy brudzi troche przy wylotach.

Carrrlos
23-02-2005, 15:57
Araman zgadzam się z tobą że najlepiej ogrzewa nie z sufitu a przy posadzce.

chodzi o efektywność ogrzewania, czy też komfort (w myśl zasady ciepłe stopy zimna głowa)?

AndrzejS
26-02-2005, 19:22
U mnie z nad wkładu wychodzi rura spiro 100 mm w górę do trójnika, który rozdziela się na pokój po drugiej stronie ściany kominka a drugi króciec do pokoju na pierwszym piętrze. Na piętrze coś tam wieje ciepłego powietrza, ale na parterze prawie nic. Może to dlatego, że rury są nieocieplane ? i idzie to w wentylacje którymi te rury są poprowadzone. Może jedna rura nad wkładem bez dystrybutora to za mało ? Kominek stawia fachowiec - gdzie popełnił błąd ?

FREDY
26-02-2005, 19:42
U mnie jest pięć rur z dystrybutora około 120mm wyprowadzonych pionowo do góry. Dochodzą do poddasza i tam poziomo rozchodzą sie do pokoi u góry. Do najdalszego mam w poziomie około 7mb. Jak się napali to :) nawet na końcu jest ciepło. I to wszystko grawitacyjnie.

GMpoujoulat
26-02-2005, 20:41
Czy może ktoś opisać sposób montażu rur do instalacji DGP z dmuchawą? Jak rozprowadza się rury, czy mocuje się je w ajkiś sposób ponad jętkami, czy są jakieś zalecenia co do izolacji, czy dmuchawa powinna być w jakis sposób szczególnie mocowana?
Może ktoś ma jakieś zdjęcia do zobaczenia w Internecie.

Pozdrawiam

Mobby

witam wszystkich

polecam dość dobrze opracownaną instrukcję montażu dgp, która dostępna jest do ściągnięcia na naszym serwerze:
ftp://ftp.poujoulat.com.pl/
log:poujoulat_gosc
pass:/cokolwiek/

Oczywiście jest to instrukcja do naszych turbin, ale zasady montażu są wspólne.

KaiM
26-02-2005, 22:31
Wielkie dzięki za pomoc jaką udzielasz Forumowiczom i to tak bezinteresownie

instrukcje juz pobralem - dla chetnych którzy się tam pofatygują dodam że jest to plik o nazwie EXTRA.PDF w folderze * INSTRUKCJE

GL35
27-02-2005, 09:04
Witam.
Nie mogę się zalogować. Dlaczego?

Carrrlos
27-02-2005, 10:01
nie mogę sie zalogować,

Carrrlos
27-02-2005, 10:04
U mnie jest pięć rur z dystrybutora około 120mm wyprowadzonych pionowo do góry. Dochodzą do poddasza i tam poziomo rozchodzą sie do pokoi u góry. Do najdalszego mam w poziomie około 7mb. Jak się napali to :) nawet na końcu jest ciepło. I to wszystko grawitacyjnie.

może te 5 rur z dystrybutora jest "kluczem do sukcesu" w grawitacyjnym z daleko odsuniętymi punktami w poziomie (7m).

AndrzejS
27-02-2005, 10:21
To u mnie coś jest spierniczone, bo jedna rura z DGP jest wysunięta ze ściany ok. 5 cm i daleko jej do wkładu (bez dystrybutora) . Poza tym czupuch trochę za mocno mi się nagrzewa.

przemas
27-02-2005, 10:22
Czy może ktoś opisać sposób montażu rur do instalacji DGP z dmuchawą? Jak rozprowadza się rury, czy mocuje się je w ajkiś sposób ponad jętkami, czy są jakieś zalecenia co do izolacji, czy dmuchawa powinna być w jakis sposób szczególnie mocowana?
Może ktoś ma jakieś zdjęcia do zobaczenia w Internecie.

Pozdrawiam

Mobby

witam wszystkich

polecam dość dobrze opracownaną instrukcję montażu dgp, która dostępna jest do ściągnięcia na naszym serwerze:
ftp://ftp.poujoulat.com.pl/
log:poujoulat_gosc
pass:/cokolwiek/

Oczywiście jest to instrukcja do naszych turbin, ale zasady montażu są wspólne.

Niestety również nie mogę się zalogować :(

GMpoujoulat
27-02-2005, 16:15
nie mogę sie zalogować,

Witam ponownie

Przy logowaniu się na ftp za pomocą IE mogą wystąpić problemy /chociaż u mnie działa wszystko OK/. Najepiej pobrać bezpłatny program z sieci i za jego pomocą zalogować się.

Jeżeli mimo wszystko nie uda się, to proszę przesłać info na skrzynkę [email protected] a prześlę ten materiał mailem.

PS
Jeżeli ktoś jednak zaloguje się, to polecam również ulotkę gdzie jest informacja jak należy dobierać moc turbin do kubatury pomieszczeń.

monidare
27-02-2005, 20:09
serdeczne dziekuje GMpoujoulat :D za udostepniona pomoc
pozdrawiam bo bede se to studiowal

pirat
28-02-2005, 07:47
:cry: buuuuuuuuuu ja tez nie mogę dostać się na FTP e IE nie idzie a dowolnego klienta FTP jako anonymous nie wpuszcza :cry:

KaiM
28-02-2005, 07:53
moze dlatego ze nie Anonymous tylko musisz podać:

log:poujoulat_gosc
pass:<<COKOLWIEK>>

sprobuj w ten sposób

pirat
28-02-2005, 08:45
dzięki KaiM qrde tak to jest jak sie niedoczyta do końca eeeech a było jak byk czarno na białym ...chyba jeszcze spie - nielubie poniedziałków

IrasP
28-02-2005, 12:48
MaBi
jesteś wielki 8)
Natchnęło mnie to doskonałym pomysłem. Powiedz tylko, czy masz kłopoty z kurzem? Otóż wszyscy straszą mnie brakiem filtra, a grawitacyjnie nie "poleci" z jakąkolwiek filtracją :wink:

28-02-2005, 13:43
Panowie
robiliście jakieś projekty tych instalacji wcześniej?
Z tego co czytam rozumiem, że wystarczy w przypadku grawitacyjnego przewidzieć tylko otwór na rurę odprowadzającą powietrze z kominka na piętro.
A dalej rozprowadza się kanały pod podłogą.
Czy przeciętny Wykonawca jest w stanie takie coś zrobic bez planów i nie spieprzyć?
GMpoujoulat - dzięki za zasoby na ftpie.
pozdrawiam

MaBi
28-02-2005, 15:04
MaBi
jesteś wielki 8)
Natchnęło mnie to doskonałym pomysłem. Powiedz tylko, czy masz kłopoty z kurzem? Otóż wszyscy straszą mnie brakiem filtra, a grawitacyjnie nie "poleci" z jakąkolwiek filtracją :wink:
Nie zauwazyłem efektów ubocznych - może za wczesnie na ocenę gdyż całkowicie zakończone DGP działa dopiero od miesiąca a może kluczem jest fakt, że wloty powietrza do ogrzewania przy wkładzie nie mam bezposrednio na podłodze tylko trochę wyżej i liczę, że dzięki temu nie będzie zaciągać kurzu z podłogi.

AndrzejS
28-02-2005, 18:22
kraftz:
Na fachowców to raczej nie licz. Lepiej samemu wszystko rozplanować. Mam grawitacyjne rozprowadzone przez fachowca , które nie działa.

IrasP
28-02-2005, 19:28
Dzięki !!!
Piszę się na jakieś podsumowanie po sezonie, pewnie koło maja :)
Podobnie zamierzam zrobić - niech działa samo i korzysta z drewienka palonego za szybką ...

Jarzeb
28-02-2005, 21:03
witam
pytanko odn rozprowadzenia bez turbiny (kombinuje jak by tu ciac koszta :lol: )
JAKA MUSI BYC ROZNICA POZIOMOW ABY TO DZIALALO???
tzn czy to dziala jak np. przy spuszczaniu wody z akwarium (tylko ze na odwrot)??

Mam domek z poziomami co 1/2 kandygnacji
jak wyjde z rurami pod sufit w salonie z kominliem to w sypialni wypada ze DGP wyjdzie mi powyzej polowy wysokosci
Czy bez turbiny moge zejsc z rura do podlogi? :-?
CO SADZICIE?

mobby
01-03-2005, 15:26
A co sądzicie o moich informacjach.

Dwie firmy proponują rozwiązanie mi tylko z dmuchawą , a dwie inne grawitacyjne. Po prostu zgłupiałem.
Sytuacja u mnie wygląda tak: kominek w salonie.
Obok salonu przez ścianę kominkową mały pokoik 11m.
Na górze nad salonem sypialnia, nad małym pokojem pokój 14 m.
Do tych 4 pomieszczeń można podejść grawitacyjnie wychodząc ze ściany.
Jest jeszcze jeden pokój, który biorę pod uwagę, ale możłiwość podejścia nad jętkami jakieś 4,5 m prosto i potem w dół z sufitu podwieszanego.
Załączam rzuty; może ktoś mi powie czy grawitacyjnie da radę ogrzać dom, ale przy założeniu, że grawitacyjnie nie będzie szło po podłodze tylko z góry do tego wątpliwego pokoju.
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/rz_parter/78_b.jpg
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/rz_poddasze/78_b.jpg

Pozdrawiam
Mobby

02-03-2005, 08:37
AndrzejS:
Na fachowców to raczej nie licz. Lepiej samemu wszystko rozplanować. Mam grawitacyjne rozprowadzone przez fachowca , które nie działa.

Robiłeś to za pomocą jakiegoś architekta czy 'swojemi ręcami'?
Szczerze rzekłszy już wątpię w swoje pytanie - nie bardzo wyobrażam sobie siedzenia prze compie i dłubania w CADzie bez podstawowej wiedzy o projektowaniu. Co radzisz?

AndrzejS
02-03-2005, 18:48
kraftz:
Z budową kominka dojrzewałem dwa lata, więc miałem dużo czasu żeby co nieco poczytać i popatrzeć u znajomych. Trudno cokolwiek radzić, ale dobrze jest znać podstawowe zasady jak to ma wyglądać (technicznie), bo estetyka to rzecz gustu, którego wielu wykonawcom nie można zazdrościć..

Agnieszek
08-03-2005, 10:33
A ja mam pytanie dot. DGP, ale z trochę innej beczki: czy widzieliście gdzieś jakieś materiały informacyjne na temat "krzyżowania" rur DGP i do grzejników? Będę miała DGP w wylewkach, ale niestety w niektórych miejscach może się krzyżować z rurami co. Pytanie teraz jak to zrobić fachowo?

08-03-2005, 10:38
a ja mam jeszcze inne pytanie
czy tymi rurami nie rozchodzi sie przypadkiem halas?
mam na mysli jakies rozmowy, jekania itp....

Honorata
08-03-2005, 11:25
A co sądzicie o moich informacjach.

Dwie firmy proponują rozwiązanie mi tylko z dmuchawą , a dwie inne grawitacyjne. Po prostu zgłupiałem.
Sytuacja u mnie wygląda tak: kominek w salonie.
Obok salonu przez ścianę kominkową mały pokoik 11m.
Na górze nad salonem sypialnia, nad małym pokojem pokój 14 m.
Do tych 4 pomieszczeń można podejść grawitacyjnie wychodząc ze ściany.
Jest jeszcze jeden pokój, który biorę pod uwagę, ale możłiwość podejścia nad jętkami jakieś 4,5 m prosto i potem w dół z sufitu podwieszanego.
Załączam rzuty; może ktoś mi powie czy grawitacyjnie da radę ogrzać dom, ale przy założeniu, że grawitacyjnie nie będzie szło po podłodze tylko z góry do tego wątpliwego pokoju.
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/rz_parter/78_b.jpg
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/rz_poddasze/78_b.jpg

Pozdrawiam
Mobby

na moje oko grawitacja u ciebei bedzie ok, ja mam podobny rozklad i jak na razie wiekszosc fachowcow radzi grawitacje. Wyslij swoj projket na maila do Darka B. z Żabiej Woli, napewno ci doradzi (namiary znajdziesz w necie lub na forum)

MaciekW
08-03-2005, 14:54
Honorata, polecasz kontakt z Darkiem B. A czy znasz tę dyskusję?
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=565739&highlight=komin%2A+darek#565739

Co o niej sądzisz? Rozmawiałem a tą firmą telefonicznie, choć nie z szefem, w piątek i wyważone wypowiedzi Jeje i Kinste obniżyły mój entuzjazm do tego wykonawcy. Choć z drugiej strony ani Bonifacy Kot, ani Jolka mnie nie przekonali.

Jakie są Twoje doświadczenia?
Maciek

Honorata
09-03-2005, 08:51
Maciek-odpowiedz na priv.

mobby
22-04-2005, 13:10
Honorata
Byłem już u kilku "speców" i potwierdzili, tak jak Ty, że na pewno będzie dobrze min. w Łodzi ul.Pomorska 100 i na Zbąszyńskiej. Natmiast Pan z firmy "Color" z Gdańskiej powiedział, że lepiej z dmuchawą Ten temat nadal przede mną, ale skłniam się ku grawitacyjnym ogrzewaniu

Pozdrawiam

Mobby

Carrrlos
23-04-2005, 19:28
U mnie z nad wkładu wychodzi rura spiro 100 mm w górę do trójnika, który rozdziela się na pokój po drugiej stronie ściany kominka a drugi króciec do pokoju na pierwszym piętrze. Na piętrze coś tam wieje ciepłego powietrza, ale na parterze prawie nic. Może to dlatego, że rury są nieocieplane ? i idzie to w wentylacje którymi te rury są poprowadzone. Może jedna rura nad wkładem bez dystrybutora to za mało ? Kominek stawia fachowiec - gdzie popełnił błąd ?

jeszcze teoretyzuję, ale za 2 miesiące kominek z DGP będę robił sam, wiedze już jakąś posiadam, choć nie wykluczam błędów.

U Ciebie widzę zasadniczy błąd - jedna rura fi 100 z dystrybutora -to nie ma prawa dobrze działać !!!!
Przy grawitacyjnym powinieneś mieć możliwie max średnicę rur spiro, no i nie jedną tylko conajmniej tyle ile u ciebie jest potrzebne (dwie póki co, tak?
I jeżeli kominek stawiał fachowiec, to rzeczywiście jest to "fachowiec".
Informacje jakie tu przytoczyłem uzyskałem po kilkunastu rozmowach w różnych firmach kominkowych, więc nie są to tylko wywowdy teoretyka.

mario_pa
23-04-2005, 22:20
Witam,

W jakiej fazie budowy (ewentualnie projektu domu) należy przewidzieć projekt i montaż instalacji kompletnej instalacji DGP?
W projekcie mam kominek ulokowany w miarę centralnie? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w fazie budowy?

Pozdrawiam

AndrzejS
24-04-2005, 09:39
Błąd z tą jedną rurą został naprawiony, ale i tak niezbyt dobrze to mi działa. Myślę, że nad wkładem powinien być DGP, a nie zwisające luźno dwie rury 100 mm do rozprowadzenia ciepłego powietrza. Prawdopodobnie za mało "chwytają" tego ciepłego powietrza. Niestety już zapłaciłem mimo, że mój kominek tak do końca nie jest jeszcze ukończony i chyba niezbyt sprawny.

w40
24-04-2005, 10:15
Dołączam się do pytania mario_pa.

RomanP
24-04-2005, 10:30
Czy nad wkładem robiliście tzw. "babę." skrzynkę z blachy chwytającą ciepłe powietrze i dopiero z niej ciągnące je na górę. Czy też rury bezpośrednio z obudowy kominka.
Czy do najdalszych pomieszczeń i tych obok kominka rury rozprowadzające są tej samej średnicy, a różnicę wydajności (oporów pneumatycznych) korygowaliści dopiero na samych anemostatach?
Kurzenie na kratkach i anemostatach wyeliminowano u brata poprzez osilikonowanie boków kratki i anemostatów. Radykalna poprawa. Poprzednio było widać smugi kurzu.

AndrzejS
24-04-2005, 12:09
Właśnie nie mam tej "skrzynki - baby" i same rury nie "chwytają" tego ogrzanego powietrza. Zdecydowana większość wychodzi kratkami w których stoi kominek.

Carrrlos
24-04-2005, 20:24
Błąd z tą jedną rurą został naprawiony, ale i tak niezbyt dobrze to mi działa. Myślę, że nad wkładem powinien być DGP, a nie zwisające luźno dwie rury 100 mm do rozprowadzenia ciepłego powietrza. Prawdopodobnie za mało "chwytają" tego ciepłego powietrza. Niestety już zapłaciłem mimo, że mój kominek tak do końca nie jest jeszcze ukończony i chyba niezbyt sprawny.
no to tu jest "pies pogrzebany", myślałem że masz na wkładzie blaszany dystrybutorek. W firmie Komo, tam chybę będę kupował wklad, oferują mi kasetę dystrybutora za 200 zł

Carrrlos
24-04-2005, 20:37
Czy nad wkładem robiliście tzw. "babę." skrzynkę z blachy chwytającą ciepłe powietrze i dopiero z niej ciągnące je na górę. Czy też rury bezpośrednio z obudowy kominka.
może być i "baba" :D warto a nawet trzeba dac dystrybutor, aby "zgarnąć " całe gorące powietrze znad wkładu,
Andrzejs, nie dał i widzisz jaki ma problem


Czy do najdalszych pomieszczeń i tych obok kominka rury rozprowadzające są tej samej średnicy, a różnicę wydajności (oporów pneumatycznych) korygowaliści dopiero na samych anemostatach? zwykle daje się tej samej średnicy, niektórzy przy grawitacyjnym stosują zasadę, ze do pomieszczeń dalej oddalonych od pionu dają większą średnicę. Moim zdaniem jest to bez sensu, bo przez zwiększenie fi rury nie uzyskamy na dalekich odległościach tej samej temperatury i pędu powietrza na amenostacie


Kurzenie na kratkach i anemostatach wyeliminowano u brata poprzez osilikonowanie boków kratki i anemostatów. Radykalna poprawa. Poprzednio było widać smugi kurzu

cenna rada, szczególnie, że przetestowana, a mógłbyś to dokładniej opisać, gdzie ten silikon?

GMpoujoulat
24-04-2005, 21:24
A ja słyszałem od różnych instalatorów, że "baba" - czy jak to się nazywa - może być stosowana tylko przy ogrzewaniu grawitacyjnym bez wymuszonego obiegu. Wg mnie jest to logiczne - nigdzie nie odnalazłem wlotów powietrza, które równoważyłyby różnicę ciśnień (możę się mylę - ale warto to sprawdzić)

MaBi
25-04-2005, 09:48
Ta "baba" wcale nie jest potrzebna. Ja mam górę obudowy wyizolowaną wełną kominkową i tam wchodzi jedna rura 150, która leci na strych. I wszystko działa.

RomanP
27-04-2005, 23:10
Znam jeden przykład z turbiną, że kratka najbliżej grzeje bardzo mocno, a najdalej prawie wcale. Na anemostatach dając większą lub mniejszą szczelinę zmieniamy opór powietrza. Opór pneumatyczny jest nieistotny, gdy rury mniej więcej tej samej długości. Przy dużej różnicy na anemostacie już tego nie sprostujemy. Można to skorygować, gdy już próba układu, gdy gdzieś wieje za mocno, to zwiększyć opór poprzez zrbobienie C z rury. Zwiększa to opór i jednocześnie jest najprostszym tłumikiem dźwięku.

Sławek_Kraków
28-04-2005, 06:53
Mam pytanko co do ogrzewania nadmuchowego z kominka będe miał 104 m2 pow. użytkowej i kubature 449m3. Czy ktoś może mi powiedzieć orientacyjny koszt montażu takiej instalacji grzewczej?

RYDZU
11-05-2005, 13:58
Ktoś ostatnio robił zakupy w firmie Darco? www.darco.com.pl
Chciałem kupić trochę gratów do DGP i wentylacji (wcale nie mało - na jakies 4 tys pln) i gdy poruszyłem temat upustów to mnie spławili.
"Upustów osobom fizycznym nie dajemy i już :( :o - tylko naszym przedstawicielom handlowym."

Udało się wam coś u nich "wyrwać"?

Pozdrawiam

GMpoujoulat
04-11-2005, 15:23
odświeżam temat

Mamy późną jesień, czy ktoś już samodzielnie zmontował instalację ? Jestem ciekawy przemyśleń i spostrzeżeń - były takie deklaracje.

pozdrawiam

Jarzeb
04-11-2005, 19:37
odświeżam temat


super
akurat przyszedl ten czas w mojej chatce aby zaczac DGP
tylko mam problem z rurami
Gdzie (poznan lub net) kupiliscie niezbedniki -rury itp
Ile welny w cm dawac na rury- 5cm?
pzdr

pawelurb
07-12-2005, 19:54
powiedzcie jak mają być wyprowadzone wylory przy DGP z dmuchawą , przy podłodze czy w suficie danego pomieszczenia ? niedługo jadę na zakupy i sprawa jest dość pilna !

mały.majster
07-12-2005, 20:56
podciągam temat - prosze abyscie przy okazji napisali cos o cenach wkładów i całej infrastruktury do tego , a nawet ile za m3 drzewa chodzi u was w okolicach , mi wstepnie powiedzieli że DGP z turbinką plus filtr (bez bypasa) i rozprowadzenie na 5 pomieszczen izolowaną 150 to 3,3kpln, teraz nie wiem ile tak na prawde warto wydac na wkład, dom ma 160m2 użytkowych i to ma byc jego głowne ogrzewanie reszta elekt.
tu w wawie to jakis wkład niemiecki, francuski , norweski to ok. 4,5-6kpln trzeba dac czy warto ????

a jeszcze obudowa :(

mały.majster
07-12-2005, 20:59
powiedzcie jak mają być wyprowadzone wylory przy DGP z dmuchawą , przy podłodze czy w suficie danego pomieszczenia ? niedługo jadę na zakupy i sprawa jest dość pilna !

polecają ze przy podłodze !!
mi tez zainstalowani z sufitu ale chyba zaexperymentuje i dam w jednym pomieszczeniu przy podłodze i sprawdze na własnej skórze

pawelurb
08-12-2005, 10:12
tylko że jak przy podłodze to troche to komplikuje sprawe rozprowadzenia, turbina na poddaszu , więc do pomieszczeń na dole kanały przez strop, a do pomieszczeń na górze kanały od strony strychu , jakby miały być w podłodze to trzeba by na parter "zjechać" wszystkimi kanałami , a to już robią się spore odległości

Marek30022
08-12-2005, 13:04
Mam kominek i rozprowadzenie grawitacyjne do dwóch pomieszczeń. Czy zwiększenie ilości tych pomieszczeń (wykorzystując poddasze) wymaga dużej "dewastacji" kominka i ścian.

29-10-2006, 20:11
fajny wątek choc juz rok nie odwiedzany