PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja pod przyszły kolektor słoneczny - jak to zrobić ?



arek_s
22-02-2005, 12:13
Czy pod przyszłą instalację na dachu kolektora solarnego do przygotowania ciepłej wody CWU warto już teraz rozprowadzić część instalacji np jakieś rurki w podłodze od miejsca gdzie będzie zainstalowany kolektor do kotłowni gdzie będzie zbiornik ?

Teraz nie mam jeszcze wylewek ani tynków więc było by to dosyc proste.
Ktos ma jakieś doświadczenia jak i co powinno być zrobione?
dzięki.

Peterek
22-02-2005, 12:25
Skontaktuj się z jakąś firmą, która montuje solary to Ci wszystko podpowiedzą, zrobią nawet szacunkowe obliczenia oszczędności jakie uzyskasz. Mi tak ładnie wyliczyli uwzględniając pochylenie dachu położenie domu, ale ostatecznie wycofałem się (koszt instalacji).

rafałek
22-02-2005, 12:26
Ja kiedyś zgłębiałem temat. Wychodziło dość drogo (przy obecnie innych pilnych wydatkach). Na poddasze miałbym wyprowadzić sterowanie, rurki do wody i prąd - to jest mały problem. W kotłowni trzeba by zamiast wzykłego wymiennika z zasobnikiem CWU założyć duży (przynajmniej 300l) wymiennik z 2 wężownicami, a takie już trochę kosztują. To już powinno wystarczyć. Jak założysz panele to do wyprowadzeń podłączasz resztę dołożonej instalacji, zalewasz i regulujesz i to wszystko.

Dokładnie podpowiedzą Ci firmy tym się parające np:
http://www.pitern.pl/

Pozdrawiam

Grzesiek13
23-02-2005, 05:30
Jeżeli planujesz kolektor to musisz wczesniej położyć rury zasilające z kolektora do kotłowni. Srednicę rur trzeba dobrać do kolektora danego producenta (przepływ).

stiff
15-06-2005, 10:30
Nie wiem jak u Was ale w moim miejscu zamieszkania urząd miasta dofinansowuje taką inwestycje .

rafałek
15-06-2005, 10:33
Nie wiem jak u Was ale w moim miejscu zamieszkania urząd miasta dofinansowuje taką inwestycje .

Szczęściarz...

bladyy78
15-06-2005, 10:42
A jakie to miasto? Moze w innych tez dofinansowuja tylko my o tym nie wiemy?

rafałek
15-06-2005, 10:54
Ja się kiedyś informowałem - najpierw pielgrzymka po pokojach a na końcu usłyszałem, że może, ale 100-200 zł. :lol: :lol: :evil:

nurni
15-06-2005, 12:52
Ja mam poprowadzone rurki miedziane z kotłowni do przyszłego miejsca w dachu gdzie mógłby być zainstalowany kolektor. I tyle.

Pozdrawiam

thalex
15-06-2005, 13:09
Ja mam zrobiony taki szacht w którym idzą wszystkie rury od strychu do piwnicy.
W sytuacji gdzie nie jest to realne możnaby np w zdłuż pionu kanalizacyjnego zabudować dodatkową rurę (również fi 100) na przyszłe instalacje.