PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza ,,mało" użytkowego nieogrzewanego



kacper hauser
05-10-2016, 12:40
Witam serdecznie,

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów oraz załogę Muratora, Od dłuższego czasu zamierzam ocieplić poddasze, ale czytając różne porady, mam dylemat.
Strych jak w temacie, nieogrzewany w średnim stopniu użytkowany ( graciarnia),w okresie2 lat mam zamiar założyć ogrzewanie.
Pokrycie dachu- blacho dachówka, papa, pełne deskowanie, krokwie 10 - 12 cm szerokości. Moje pytanie odnośnie ocieplenia: jaką szerokość wełny zastosować jako 1 warstwę, oraz drugą? Z racji tego,że poddasze chcę w niedalekiej przyszłości doprowadzić do 100 procentowej używalności, wełnę kłaść między krokwie czy raczej ocieplić strop (żelbetowy)?.

Konto usunięte_1*
05-10-2016, 20:07
jak byś położył coś na strop żelbetowy to na dole od razu poprawa o 200% wiem coś o tym bo też mam żelbet , na twoim miejscu walnąłbym między krokwie 10-kę i w poprzek 15-kę niekoniecznie drogiej , ja w lerua kupiłem 15cm po 6 zł/m2 dałem tylko pierwszą warstwę między krokwie i powiem szczeże jestem totalnie zaskoczony na plus , reszta rolek leży narazie i czeka na drugą warstwę w poprzek , grzybki i profile już mam przykręcone wszystko jest ale chęci odeszły po rocznym maratonie generalnego remontu:rolleyes:

Tomek W
07-10-2016, 15:33
Witam serdecznie,

Strych jak w temacie, nieogrzewany w średnim stopniu użytkowany ( graciarnia),w okresie 2 lat mam zamiar założyć ogrzewanie.
Pokrycie dachu- blacho dachówka, papa, pełne deskowanie, krokwie 10 - 12 cm szerokości. Moje pytanie odnośnie ocieplenia: jaką szerokość wełny zastosować jako 1 warstwę, oraz drugą? Z racji tego,że poddasze chcę w niedalekiej przyszłości doprowadzić do 100 procentowej używalności, wełnę kłaść między krokwie czy raczej ocieplić strop (żelbetowy)?.
Prostsze i efektywniejsze będzie ocieplenie stropu nad pomieszczeniem ogrzewanym czyli podłogi tego strychu. W przyszłości (za 2 lata ?) będzie można ją przełożyć ze stropu pomiędzy krokwie. Dlatego warto już teraz dobrać grubość i taki typ aby później pasowała do wysokości krokwi. Przy tak niskich krokwiach polecam wełnę maksymalnie grubości 8 cm np. SUPERROCK (http://www.rockwool.pl/produkty/superrock/). Oczywiście można do krokwi dobić deski aby można było zastosować większą grubość - polecam film https://youtu.be/0hl2LoV2PwA

kacper hauser
09-10-2016, 19:44
Prostsze i efektywniejsze będzie ocieplenie stropu nad pomieszczeniem ogrzewanym czyli podłogi tego strychu. W przyszłości (za 2 lata ?) będzie można ją przełożyć ze stropu pomiędzy krokwie. Dlatego warto już teraz dobrać grubość i taki typ aby później pasowała do wysokości krokwi. Przy tak niskich krokwiach polecam wełnę maksymalnie grubości 8 cm np. SUPERROCK (http://www.rockwool.pl/produkty/superrock/). Oczywiście można do krokwi dobić deski aby można było zastosować większą grubość - polecam film https://youtu.be/0hl2LoV2PwA

Czyli jednak strop, to samo radził mi znajomy monter. A jaką grubość wełny poleciłbyś na strop? Czy ma to być 8cm ( która później posłuży jako 1 w-wa na poddasze), czy też grubsza, np. piętnastka chciałem dac taką na druga warstwę ocieplenia poddasza w przyszłości.

Konto usunięte_1*
10-10-2016, 10:45
Czyli jednak strop, to samo radził mi znajomy monter. A jaką grubość wełny poleciłbyś na strop? Czy ma to być 8cm ( która później posłuży jako 1 w-wa na poddasze), czy też grubsza, np. piętnastka chciałem dac taką na druga warstwę ocieplenia poddasza w przyszłości.

ja na stropie miałem położoną 15-kę i zimą jak rękę włożysz pod tą wełnę to tam jest bardzo ciepło więc wnioski same się nasuwają , im więcej tym lepiej , najlepiej od razu zrobić kratownicę z kantówek i walnąć tam wełnę i nie zabierać jej wcale ale zostawić na zawsze , na to osb np 22mm i masz gotową podłogę , wełna nie musi być jakaś droga w lerua jest 15-ka po 6zł/m2 i ona dobrze spełni swoją rolę wierz mi

kacper hauser
14-11-2017, 21:36
Witam, a czy na strop pod wełnę kładłeś fiolie paroprzepuszczalną?

Tomek W
15-11-2017, 21:48
Wełnę ROCKWOOL najlepiej ułóż bezpośrednio na betonowym stropie.
Już około 3,5 cm warstwa betonu wykazuje opór dyfuzyjny jak "standardowa" paroizolacja PE.

Niewidzialna Reka
06-02-2018, 01:15
a teraz z innej beczki. mam położoną już wełnę ale po 4 rech latach widzę że siadła, na skosach pozjeżdżała trochę i jak przyszła mi chęć uzupełnić braki pomyślałem że ją usztopuję tak jak to się robi na kolanach albo na kotle w trudno dostępnych miejscach czyli "na fest" jak pomyślałem tak zrobiłem dokupiłem wełny i usztopowałem - między folią a rygipsem, wszystkie zaś jętki tzn przestrzenie rygips - jętka potraktowałem pianką. potem przeczytałem na stronie że wełna ma mniejsze własności izolacyjne jak jest większa gęstość i tak nie bardzo to rozumiem czemu na rurociągi zakładam szale - czyli zajebiście zbitą wełnę, albo płyty na elektrofiltry czyli sprasowaną wełnę pewno jeszcze z jakimś lepiszczem, skoro taka zbita ma gorsze własności, albo czemu na kocioł na pierwszą wartswę idzie wełna o większej gęstości co nawet laik odczuje bo po prostu jest dużo cięższa, skoro ma mieć gorsze właściwości

ironsmith
06-02-2018, 12:56
niewidzialna ręka wełna nie izoluje tylko powietrze które jest w niej uwięzione, jak mocno poupychasz to właśnie wyciszniesz to powietrze

Tomek W
09-02-2018, 15:40
... że wełna ma mniejsze własności izolacyjne jak jest większa gęstość i tak nie bardzo to rozumiem czemu na rurociągi zakładam szale - czyli zajebiście zbitą wełnę, albo płyty na elektrofiltry czyli sprasowaną wełnę pewno jeszcze z jakimś lepiszczem, skoro taka zbita ma gorsze własności, albo czemu na kocioł na pierwszą wartswę idzie wełna o większej gęstości co nawet laik odczuje bo po prostu jest dużo cięższa, skoro ma mieć gorsze właściwości
Po pierwsze parametry cieplne (0,035 W/mK) mogą być identyczne przy wełnie o gęstości 40 kg/m3 (TOPROCK SUPER) i 140 kg/m3 (STEPROCK HD4F). Jedna to mata z wełny do ocieplania poddaszy, drugi produkt to twarda płyta pod wylewki do podłóg pływających.
Wpływ promieniowania do współczynnika przewodzenia ciepła produktu wzrasta znacząco wraz z temperaturą. Promieniowanie może być zmniejszone przez wzrost gęstości produktu, ale ten powiększy współczynnik przewodzenia przez włókna. Korzyści z zależności wynikającej z wpływu przewodzenia przeważają nad promieniowaniem. Promieniowanie znacząco wpływa na wartość λ przy gęstości poniżej 70 kg/m3. Z tego względu do izolacji powierzchni o większych temperaturach (powyżej 200°C, gdzie energia cieplna w postaci promieniowania ma znaczny udział w całkowitej wymianie ciepła) nie powinno się używać wyrobów o niskiej gęstości. Więcej na stronie www.rockwool-rti.pl

PaGo77
30-04-2018, 19:38
Witam. Ja również zamierzam ocieplić poddasze, tyle, że wełnę chcę położyć zarówno na dach między legary, jak i na strop. I tu prosiłbym o kilka porad przed wykonaniem jednego i drugiego. Poniżej kilka informacji:

- poddasze nieużytkowe z możliwością użytkowania,
- dach dwuspadowy,
- pokrycie blachodachówką i membraną,
- krokwie o wysokości od 15 cm przez 15,5 cm do 16 cm,
- strop Teriva z warstwą betonu,
- powierzchnia stropu 116 m2

Co chcę zrobić.

Ocieplenie dachu:
1. ułożyć warstwę wełny pomiędzy krokwiami,
2. ułożyć drugą warstwę przykrywającą pierwszą warstwę i krokwie,
3. położyć folię paroizolacyjną,
4. w przyszłości płyty g/k,

Ocieplenie stropu i wykonanie podłogi po której będzie można chodzić:
1. na stropie ułożyć drewniane legary (10x10 cm) w odstępach co 55 cm,
2. pomiędzy legary ułożyć wełnę
3. przykręcić do legarów płytę OSB

Pytania:
1. Czym pomalować krokwie, aby zabezpieczyć je przed szkodnikami, grzybem i wilgocią?
2. Jaki rodzaj wełny i o jakich parametrach zakupić do położenia na dach na pierwszą i drugą warstwę, biorąc pod uwagę wysokość krokwi?
3. Jaką zakupić folię paroizolacyjną?
5. Jak wykończyć przerwy pomiędzy murłatą, a membraną?
6. Czy legary 10x10 cm będą odpowiednie?
7. Jaki rodzaj wełny i o jakich parametrach zakupić do położenia na stropie?
8. Jakiej grubości płytę OSB zastosować, aby móc po niej chodzić i ustawiać na niej różne rzeczy?
9. Czym zabezpieczyć płytę OSB przed wilgocią i szkodnikami?

Dziękuje za udzielenie odpowiedzi. Poniżej kilka zdjęć poddasza.

412204

Ocieplenie między murłatą a membraną: https://www.fotosik.pl/zdjecie/26748837f2281ffc

Wysokość krokwi i odstęp pomiędzy nimi: https://images84.fotosik.pl/1057/91d964f485f5cfd7gen.jpg

Pozdrawiam
PaGo77

Tomek W
04-05-2018, 13:59
Ad.1. Na zdjęciach widać, że drewno jest już czymś zabezpieczone. Jeżeli chcesz jeszcze dodatkowo je pomalować to sprawdź czy producent danego preparatu zabezpieczającego to rekomenduje.

Ad.2. Przy wysoko paroprzepuszczalnej membranie proponuję TOPROCK SUPER (http://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super/) 150 mm pomiędzy krokwie oraz od dołu krokwi płyty SUPERROCK (http://www.rockwool.pl/produkty/superrock/) 100 – 150 mm. Jeżeli to ma być pomieszczenie ogrzewane warto zastosować ocieplenie o grubości 30 cm.

Ad.3. ROCKWOOL oferuje aktywną paroizolację ROCKTECT INTELLO Climate plus (http://www.rockwool.pl/produkty/system-rocktect/).

Ad.5. Docinając wełnę tak aby łączyła się z termoizolacją ściany. Zdjęcia dla poglądu.

Ad.6. Legary lepiej zagęścić do rozstawu 40 cm i można je zrobić 5/10cm

Ad.7. Proponuję płyty ROCKMIN PLUS (http://www.rockwool.pl/produkty/rockmin-plus/) do ułożenia pomiędzy legary.

Ad.8. Grubość OSB 18 mm gdy rozstaw legarów co 40 cm.

Ad.9. Zabezpieczanie płyt OSB ?! - odsyłam do producenta, co i jak poleca ...

PaGo77
13-05-2018, 17:09
Ad.1 A co może się stać, jeśli pomaluję dowolnie zakupionym środkiem do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego, bez konsultacji?

Ad.5 Tomek W, oglądałeś zdjęcia które załączyłem? Jak przyciąć zamontowany styropian, aby docinając we wskazany przez Ciebie sposób wełna we właściwy sposób przylegała do wszystkich krawędzi i w ten sposób zniwelować mostki termiczne?

Ad.7 Przy założeniu, że legar będzie miał 10cm wysokości, jakiej grubości zastosować polecone przez Ciebie płyty ROCKMIN PLUS?

Czy przed ułożeniem legarów i płyt na stropie, położyć jakąś folie, czy całość montować bezpośrednio na stropie bez folii?

PaGo77

Tomek W
17-05-2018, 13:50
Ad.1. Zawsze warto czytać instrukcje producenta, a w przypadku wątpliwości skontaktować się z daną firmą. Często środki ochrony drewna to związki chemiczne, które mogą ze sobą różnie reagować.

Ad.5. Krawędź ocieplenia ściany powinna być docięta na równo, w poziomie. Czasami łatwiej dojść od wewnątrz poddasza, a czasami lepiej od zewnątrz.

Ad.7. Najbezpieczniej jest zastosować szczelinę powietrzną nad wełną od strony nieogrzewanego pomieszczenia, Czyli 8 cm wełny ROCKMIN PLUS pomiędzy legary 10 cm. Pod legary warto zastosować pasek filcu, gumy itp., wełna może leżeć bezpośrednio na betonie.