PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż okien drewnianych - na dyble czy na kotwy?



Michal P
22-02-2005, 21:34
Witam!
Ekipa montażowa znanej firmy zmontowała nam okna drewniane na dyble wiercąc przez ramy, a poza tym zastosowała styropian zalany pianką.
Tymczasem "niezależny" fachowiec stwierdził, że okna powinny być zamontowane na kotwy - bez wiercenia w ościeżnicy.
Który sposób jest prawidłowy? Bardzo proszę o radę, bo niedługo zabieramy się do wymiany reszty okien i nie wiemy, czy skorzystać z usług "firmowych" monterów...

skrol
22-02-2005, 22:21
Oczywiście że na kotwach....
Jeżeli to znana firma to można tak zamontowane okna reklamować
Jak się oszczędza na fachowcach to potem są takie efekty.
Pozdrawiam

Michal P
22-02-2005, 22:37
Hmmm....chętnie usłyszałbym opinię większej liczby osób....W którymś z wątków czytałem, że okna mogą być montowane na dyble LUB na kotwy. Który sposób jest lepszy? Dodam, że na fachowcach nie oszczędzałem, bo była to ekipa "firmowa".

jareko
22-02-2005, 22:37
Michal P
musze cie zmartwic. Dopuszcza sie i jeden i drugi sposob montazu jak zasugerowal skrol ze tylko na kotwy jest prawidlowy. Co innego powodem reklamacji moze byc a mianowicie ten styropian - wyglada na to iz dziury za duze (ponad 3cm) i by zaoszczedzic na pianie zrobili cos czego nie powinni
natomiast racje ma skrol piszac "... Jak się oszczędza na fachowcach to potem są takie efekty...." gdyz coraz czesciej na tych ostatnich producenci jak i Inwestorzy zaczynaja oszczedzac w sposob niemozliwy. Ostatnio takiej jednej firmie odmowilem montazu ponad 1500 okien gdyz stawka jaka zaproponowali byla o 15% wyzsza od kosztu materialow. I najbardziej w tym wszystkim dolujace jest to ze znalezli ekipe ktora te okna montowala. Widzialem ten montaz - wspolczuje ludziom ktorzy kupia tam mieszkania - klopoty z oknami beda mieli przez lata chyba ze skuja wszystkie glify i poprawia to co mozna jeszcze poprawic o ile bedzie mozliwa jeszcze poprawka.

jareko
22-02-2005, 22:46
montaz na dyble ma jedna wade - estetyke. Nie widzialem jeszcze drewnianego okna gdzie w trakcie wiercenia w nim otworu pod dybel ladnie to wyszlo
Drewno ja montuje na kotwy - co nie moze byc wyznacznikiem jedynego prawidlowego sposobu montazu :) :lol:
Hmmm.... jeszcze co do montazu na kotwy - trzeba pamietac by w polowie wysokosci oscieznicy dac kotwe z grubszej blachy lib dwie "normalne" kotwy obok siebie. Na poziomach jesli okno jest jednoskrzydlowe i duze podobnie

Michal P
22-02-2005, 23:05
Rozumiem. Ze strony estetycznej chyba nie jest tak źle, mnie raczej chodzi o to, czy montaż na dyble sprawi, że okno straci swoje zalety (przez wiercenie). Mam wrażenie, że osoba doradzająca nam montaż na kotwy (tzn. fachowiec, który przyszedł obmierzyć pozostałe okna - ma firmę montującą m.in. "nasze" okna, ale nie jest "firmowy") psioczyła na te dyble głównie na zasadzie "byle dogryźć konkurencji"...Może się jednak mylę?

jareko
23-02-2005, 00:07
Michal P - mozesz spac spokojnie - jest OK. Ja jakos nie moge zasnac :( (ale z innego niz okna powodu)

tomek1950
23-02-2005, 00:15
Wytłumaczcie mi czym się oba systemy montowania różnią?

Patos
23-02-2005, 05:09
Na dyble można montować okna w ścianie jedno jak i w dwu warstwowej w trzy warstwowej to nie możliwe, bo okno wypada w warstwie ocieplenia.

rafałek
23-02-2005, 07:39
A my nie mamy problemu, bo nie mamy wyboru - ściana 3W. Resztę napisał Patos.

Michal P
23-02-2005, 07:41
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi :-)!

stary
23-02-2005, 07:50
Okna drewniane, mające zdecydowanie lepszą statykę od okien z Pcw- nawet ze względów estetycznych -zalecałbym montować na kotwy. Montaż na dyble nie osłabi konstrukcji , chyba że wiercono co 10-15 cm :lol:

Wytłumaczcie mi czym się oba systemy montowania różnią?
Dyble - śruby wkręcane przez ramę, po otwarciu okna widać łeb śruby lub jakiś korek maskujący.
Kotwy- blachy systemowe z kilkoma otworami przykręcane najpierw do ramy z boku a potem do ściany.Po obtynkowaniu nic nie widać, nawet tego ile ich jest :wink:

Szaruś
23-02-2005, 07:55
Hmmm.... jeszcze co do montazu na kotwy - trzeba pamietac by w polowie wysokosci oscieznicy dac kotwe z grubszej blachy lib dwie "normalne" kotwy obok siebie. Na poziomach jesli okno jest jednoskrzydlowe i duze podobnie

A jakiej mniej więcej grubości są te "normalne" i jakiej te z grubszej blachy?

stary
23-02-2005, 08:26
A jakiej mniej więcej grubości są te "normalne" i jakiej te z grubszej blachy?
Zależy dla kogo ??:wink:
"Normalne"- grubość blachy około 1 mm
"Grubsze"- blacha 1,25-1,5- czasami 1,8 mm ,jeszcze grubsze rzadko spotykane