PDA

Zobacz pełną wersję : projekt instalacji elektrycznej



yemiołka
24-09-2002, 08:31
oczywiście jak zwykle jesteśmy już spóźnieni, bo elektryk włazi nam do chatki za momencik :grin:
musimy zaprojektować te wszystkie magiczne pstryczki-elektryczki i czarna rozpacz mnie ogarnia.
jak się do tego zabrać, o czym pamiętać???!
pomocyyyy! :razz:

paj^
24-09-2002, 08:51
poczytaj ostatniego muratora, tam jest duzo o instalacji elektrycznej

dobrzykowice
24-09-2002, 09:02
Oj Yemiołka,

jakie magiczne pstryczki ?! Ty razem z Jano powinniście przysiąść fałdów i zastanowić sie gdzie:
- chcecie mieć oswietlenie w poszczególnych pomieszczeniach (sufitowe, ścienne i ile sztuk)
- chcecie miec włączniki do poszczególnych punktów świetlnych to jest b. ważne bo chyba nie chcesz mieć włącznika za szafą albo za drzwiami :smile:
- chcecie miec gniazdka - zastanówcie się jakie odbiorniki bedą stały w danym pomieszczeniu i ile ich bedzie i dodajcie do nich co najmniej jedno gniazdko więcej. No i umieścicie te gniazdka nad podłogą a nie 1.5 m wyzej
- bedziecie potrzebowac 3 fazy np. kuchenka elektryczna
- wezcie pod uwage oswietlenie zewnętrzne (nie tylko przy domu ale też w przyszłości przy bramce), dobrze jest też miec gniazdko zewnętrzne
- zastanówcie się również nad tzw obwodami które będą osobno zabezpieczane bezpiecznikiem standard to 1. oświetlenie góra 2. oswietlenie dół 3. gniazdka góra 4. gniazdka dół 5. pralka 6. piec 7 oswietlenie zewnetrzne 8. ew kuchenka
- zastanówcie się również nad tzw wyłącznikami różnicowo - prądowymi warto bo nie ma później możliwości porażenia prądem, nawet po włożeniu gwożdzia do gniazdka :grin:
- przy instalacji elektrycznej pomyslcie koniecznie o położeniu od razu instalacji telefonicznej, komputerowej i antenowej albo przynajmniej samych peszli. Na tym etapie jest to względnie łatwe później już kłopotliwe, szczególnie po położeniu tynków
to tyle w baaaaardzo duzym skrócie, czekam na konkretne pytania i podaj ile bedzie to Ciebie kosztować też szukam kogoś do elektryki

dobrzykowice
24-09-2002, 09:04
zapomniałem dodać że po zastanowieniu się powinniście wszystkie punkty świtlne , kontakty itd nanieść na projekt, albo jeszcze lepiej kredą na scianach :grin: Kwestia połaczenia wszystkiego w działającą całość powinniście już zostawic DOBREMU elektrykowi

yemiołka
24-09-2002, 09:15
jejku, wiecie co, ja się tych kabli po prostu BOJĘ!!
mieszkanie mam jeszcze w główce niepourządzane i co teraz?!
Dobrzykowice, elektryka przetestujemy i jakby co poślę namiary - gościu z Milicza.
kabelki kupujemy aż w Krotoszynie, bo tam mamy tanią hurtownię - Jano jest właśnie z elektrykiem w sklepie i cuś tam wybierają - ciekawe jak obliczą ile nam tego trzeba, skoro nic nie wiemy. :razz:
tak sobie myślę, że my jesteśmy kompletnie walnięci, z tą robótką na hurra :lol:
no ale jakoś się kręci........

Ivonesca
24-09-2002, 09:28
dobrzykowice - chyba musze Twoje rady wydrukować i zostawić na potem (tzn. wtedy kiedy będe tego potrzebowała)....tak jak dla Yemiołki tak i dla mnie całe te kabelki to czarna magia.

Majka
24-09-2002, 09:31
Yemiołka, nie martw się dasz radę. Jedź na budowę, weź kredę. Wchodź do każego pokoju i myśl: jak będą sie otwierać drzwi, już wiesz - no to narysuj włacznik, osobna szafa garderobiana - włącznik, łóżko - kontakt na lampkę nocną, biurko - lampka, telefon, podłączenie komputera itp, itd. Potem jak juz obejdziesz dom 30 razy, nanieście to wszystko na plany. Jeżeli będziecie mieć dobrego elektryka, to on wiele rzeczy doradzi.
Powodzenia Majka

dobrzykowice
24-09-2002, 09:38
Święte słowa Majka :grin:
DZIEWCZYNY !!! nie musicie się znać na kabelkach od tego sa elektrycy ale musicie im pokazać gdzie będą lampki, gniazdka i właczniki to wszystko !

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: dobrzykowice dnia 2002-09-24 10:38 ]</font>

krzysztofh
24-09-2002, 09:53
Rady o robieniu znaków kredą według swoich upodobań, rozmieszczenia mebli, TV itp sa OK z resztą coś może elektryk podpowiedzieć, ale ważne jest aby zapisać kilka podstawowych wymagań dla elektryka czyli:
- oddzielny obwór dla kuchni elektrycznej (płyty grzenej), pralki, zmywarki, kotła, alarmu, oświetlenia zewnętrznego domu, gniazda 3fazowego np w garażu, hydroforu,
- wydzielone obwody gniazd łazienkowych, kuchennych i pokoi,
- wydzielone obwody dla oświetlenia w różnych pomieszczeniach,
- podziale tych obwodów przy zabezpieczaniu ich zabezpieczeniami różnicowo-prądowymi
- ewentualne zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej itp
Należy przewidzieć miejsce w rozdzielnicy na trafo do domofonu, poszczególne zabezpieczenia itp. W moim przypadku tak wypadło, że ledwie się mieszczę w czterorzędowej rozdzielnicy RWN po 13 póól w każdym rzędzie.
Projekt instalacji elektrycznej wcale nie jest taki banalny, jak się wydaje, a robienie instalacji na zasadzie "na żywioł" na ogół się nie sprawdza.

Ivonesca
24-09-2002, 09:54
czyli w wiekszosci kabelkami zajmie się elektryk ...ufff

Anula
24-09-2002, 10:02
Na naszym projekcie jeszcze istnieje cos takiego jak rytmy. To chyba oznacza który przycisk włącznika obsługuje wspólnie które zarówki (jesli sa dwa przyciski w jednym włączniku). Ale do końca nie jestem pewna bo to dla mnie czarna magia.

yemiołka
24-09-2002, 10:07
On 2002-09-24 10:53, krzysztofh wrote:
Projekt instalacji elektrycznej wcale nie jest taki banalny, jak się wydaje, a robienie instalacji na zasadzie "na żywioł" na ogół się nie sprawdza.

bardzo proszę nie deprymować mnie takimi stwierdzeniami, bo stracę resztki optymizmu :grin:
-----------------------------------------------
mamy jakieś 2 dni na projekcik, więc cosik chyba wymyślimy.
piszecie o komputerkach - o co trzeba zadbać, gdy się planuje modem?
a kabelki telefoniczne? na razie jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Telekom. - czy tylko oni mają prawo :roll:

dobrzykowice
24-09-2002, 10:40
w domu rozprawadza się we własnym zakresie; telekom tylko podpina sie do gniazdka to wszystko

Majka
24-09-2002, 10:48
Kabelki wszelkie mozecie kłaśc nawet sami. Ale lepiej jak to robi doświadczona ręka elektryka. My zapomnieliśmy o domofonie /samo wyjście jest, ale trzeba kuć dziurę na jakąś skrzyneczkę/. Nasza skrzynka el. jest b. duża, mamy osobne obwody na tysiąc rzeczy, mamy również zabezpieczenia /przepięciowe/. ja miałam ułatwione zadanie, bo mój szanowny małżonek jest z wykształcenia elektrykiem / ale nie specjalnie praktykiem :razz: / Instalację robił nam znajomy praktyk, który miał nieoceniony dar rozumienia "kobiecej mowy" :razz:

aziel
24-09-2002, 11:31
To co trzeba napisał już Krzysztof, a w innych wątkach też napisano już naprawdę dużo.
Dopiszę jedynie uwagi dotyczące nieporozumień na linii inwestor - elektryk.
1. Jeżeli nie zaznaczycie wyraźnie, gdzie ma zwisać lampa, elektryk zrobi ją na pewno na środku pokoju.
2. Określcie wyraźnie, czy chcecie osprzęt "ramkowy" (ma możliwość grupowania wyłączników, gniazd we wspólnej ramce) czy pojedynczy - ramkowy zwykle wychodzi drożej, ale ładniej wygląda
3. Ustalcie jednoznacznie wysokość przycisków i gniazd, oraz odległość od ościeżnicy drzwi - wierzcie mi, gusta są przeróżne.
4. Jeśli nie podobają się wam puszki łączeniowe na ścianie, powiedzcie to wyraźnie przy ustalaniu ceny - bez puszek łączeniowych jest wychodzi więcej kabla i roboty

pzdr

krzysztofh
24-09-2002, 11:36
Ja też będę stosował zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, ale uwaga nie jest to takie proste jak z zabezpieczeniami nadprądowymi czy różnicówkami. Tutaj obowiązują nieco inne zasady.
Jeżeli chodzi o telefon to mogę sprzedać swój pomysł, który zamierzam wprowadzić w życie tzn.:
od każdego gniazda telefonicznego układam przewód dwóparowy (4 żyły) i sprowadzam te kable do jednego miejsca zakończonego skrzynką - może być podobna jak mała rozdzielnica. Dodatkowo prowadzę jeden kabel na poddasze powyżej ocieplenia oraz drugi przez fundamenty na zewnątrz domu. To jest alternatywa późniejszego przyłączenia do sieci. W mojej okolicy widzę że przynajmniej część domów korzysta z połączenia radiowego, dlatego potrzebny jest kabel na poddasze. Jak podłączą kablem w ziemi wykorzysta się ten drugi. We wspomnianej skrzynce można w dowolny sposób łączyć liniie wchodzące i wychodzące. Np modemy komputerowe mają linię wejściową i wyjściową. Podobnie jest z dialerem do alarmu. Mając w jednym miejscu wszystkie końcówki można dokonać dowolnego połączenia.

krzysztofj
24-09-2002, 12:35
jak juz ustalicie z elektrykiem gdzie i co ma być, naniescie to na plan, bo potem sterczą przewody ze ściany i sufitu i kto tam pamięta który wyłacznik do której żarówki. Majster zrobił wedle życzenia, a jak inwestor nie wiedział czego chce, to za niego zdecydował i sobie poszedł. I teraz co do czego - szukaj wiatru w polu.

dobrzykowice
24-09-2002, 12:37
dobrze jest też na wszelki wypadek zrobić zdjęcia instalacji przed polożeniem tynku :grin:

Marek13
24-09-2002, 16:02
Było już prawie wszystko, ale dodam:
kable do głośników, potem cały czas leżą na podłodze,
jeżeli rekuperator to zasilanie na strychu i kilkużyłowy kabel do sterowania (decyzja skąd sterować rekuperatorem),
jeżeli chcesz mieć klimatyzację to zasilenia do niej,
sterowanie piecem co plus wyjście do pogodówki,
jeżeli wideobramofon to kabel koncentryczny plus jeden ośmiożyłowy,
zasialnie bramy (jeżeli będą siłowniki)
Ogólnie lepiej więcej niż mniej. Trzeba się zastanowić co oprócz oświetlenia i gniazd.
Acha oświetlenie ogrodu, drugi dojazdowej, instalacja alarmowa ...............................

yemiołka
25-09-2002, 13:03
dzięki za wszystkie uwagi!
nas dopadł już taki dół finansowy, że chyba jednak Jano będzie kabelki montował sam :roll:.
oczywiście nie jest aż takim idiotą kabelkowym jak ja, która tu zbieram wieści z linii frontu... :grin:
gdyby przypomniało się Wam jeszcze coś ważnego, to dopisujcie, pliss!!

Luna_tyk
25-09-2002, 13:15
Na malowanie na ścianie - gdzie co ma być, co skąd ma zwisać - zeszła nam cała zima. To instalacja elektryczna spowodowała, że i obecnie żona nie mówi "musimy pomówić o schodach", lecz stwierdza wprost : Musimy się jeszcze pokłócić o schody....
Przemyślenie umeblowania, funkcji, i odpowiednie do tego rozmieszczenie wszystkich dziur w ścianie - tego elektryk za Ciebie nie zrobi. On Ci podpowie co do tych obwodów, zabezpieczeń, etc - ale nic ponad to.
I jeszcze jedno: gdy już kabelki ozdobią ściany i sufity - kupcie 2 rolki filmu a' 36 klatek, i obfotografujcie ściany i sufity starannie. Ja mieszkam już od tygodnia we własnym domu, segregator "inwentaryzacja" to moja podstawowa lektura domowa przy wieszaniu ozdób, ozdóbek, mebli..
Dużo zdrowia życzę..

Alanta
25-09-2002, 13:26
Ja najpierw zrobiłam na rzucie dokładne "umeblowanie" pomieszczeń i na podstawie tego elektryk rozmieszczał przewody i punkty.
Najlepszą metodą na ustalenie wysokości właczników jest klepnięcie w ścianę - a potem ustalenie wszędzie tego samego poziomu.
A w ogóle, to najlepiej poświęcić dzień i pojechać z elektrykiem na budowę, bo dużo decyzji trzeba podejmowac na bieżąco...

am
25-09-2002, 13:35
Zamiast dwóch rolek filmu proponuję jeden aparat cyfrowy i kilka godzin pstrykania. Ja mam ponad 500 zdjęć - i jestem bardzo zadowolony. Przy rozdzielczości 3megapix mozna sobie pozniej jakis fragment powiekszyc i dobrze obejrzec. calosc instalacji masz na plycie cd.
Co do rad:
zastanowcie sie dobrze nad kuchnią, gdzie chcecie szafki wiszące, na jakiej wysokości - istotne do wysokości gniazdek. Generalnie w kuchni gniazdek elektrycznych nigdy za dużo. domofony, telefony i komputery zalatwilem okablowaniem strukturalnym. Dałem podwójną skrętkę 5kat. do prawie każdego pomieszczenia. Jak będę chciał przełożyć domofon z kuchni do sypialni (albo dołożyć drugi aparat) to tylko spinam ze sobą odpowiednie gniazdka w szfaie krosowniczej :smile:. Obowiązkowo kable audio do głośników - ja rozprowadziłem nie tylko w salonie, ale dodatkowo dałem przewody do kuchni (mam oddzielną kuchnię a wzmacniacz ma możliwość sterowania dwoma parami głośników). Dodatkowo wyprowadziłem przewody na taras (czasami może się przydać postawienie małych głośniczków)
Okablowanie antenowe również do każdego pokoju typu sypialnia, salon - zbierzcieto razem w jednym miejscu (u mnie poddasze przy kominie) z tego miejsca daję trzy kabelki na dach (możliwość podłącvzenia anteny TV, radio i SAT) wszysko razem połączycie później wzmacniaczem lub tylko rozdzielaczem sygnału.
Dodatkowo warto pociągnąc koncentryk na ewentulane przyszłe kamery na zewnątrz (koszt niewielki - kto wie moze wykorzystasz)
ja pociągnąłem przewód telefoniczny (2x40 par:smile: od szafki krosowniczej do planowanej furtki. Późniejsze połączenie domofonu lub telefonu nie będzie problemem.
Wyjście na oświetlenie ogrodowe koniecznie - zostawiasz kabel w ziemi - kiedys sie przyda.
POtwierdzam poprzedników - planowanie to nielatwy proces - mozna się pokłocć z żoną(mężem) co do koncepcji przyszlego mieszkania. Jednak jak jesteś na etapie instalacji elektrycznej to tak samo za chwilę będziesz musiał(ła) podejmować decyzje o miejscu umieszczenia umywalki, wanny itp.
U mnie elektryk rozprowadził instalacje alarmową (niektórzy nie polecaja - ponoc lepiej jak robi to instalator alarmu lub agencja ochrony) Ja zdecydowałem inaczej - dzieki temu mam nprzwdę tanio kable - dla czujek do każdego pokoju + nad każdym oknem (a moze kiedys bede chciał zrobic kurtynę).
polecam rozprowadzenie przewodów do ewentualnych termostatow pokojowych do c.o. (o ile planujesz).
Uff - to tyle na gorąco - powodzenia wiem co to znaczy - niedawno przechodzilem :eek:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: am dnia 2002-09-25 14:38 ]</font>

paj^
25-09-2002, 16:57
am, a moglbys powiedziec w przyblizeniu ile Cie to kosztowalo (?), robocizna i materialy i ile punktow:smile:?
wielkie dzieki
sam za 2 miesiace bede robil elektryke i juz sie do niej przymierzam a Twoj post sporo mi naswietlil:smile:

am
25-09-2002, 17:24
Okolice Warszawy, 31pln za punkt (z materiałem w cenie - również puszki), za komputerowy/antenowy/głosnikowy 25pln/punkt.
Generalnie wyszło ok 300 punktów (nie żałowałem - najwyżej nie wykorzystam :smile:). Do tego instalacja alarmowa (poszło ponad 600m kabla - rozłożysty budynek :eek: ). W sumie wyszło sporo - ok 9000pln - ale naprawde mam tak, jak chciałem - elektryk troche sie za glowe chwytał ale zrobil dobrze - koszt obejmuje instalacje elektryczna, okablowanie strukturalne komputerowe, antenowe, głośnikowe i kilka kabli "specjalnych" (np. s-video, komputerowe do monitora, audio itp)

Aha - w cenie mam zalatwienie wszystkich formalnosci w rejonie energetycznym i odbior instalacji.
Warto chwilę poszukać. Moje początkowe oferty oscylowały wokół 30/punkt + materiały (efektywnie wychodziło ok 60 /punkt!). Warto tez zatrudnić "miejscowego" z dobrymi układami w zakładzie energetycznym - znacznie przyspiesza i ułatwia sprawę.

paj^
25-09-2002, 20:08
wielkie dzieki za info:smile:

himlaje
07-07-2009, 18:45
Podciągam temat. Jest tu wiele cennych informacji, sygestii dla myslących o instalacji elektrycznej. Może komuś się jeszcze coś przypomni, cos dopisze a innym sie to przyda. Osobiście nie zalezy mi na informacjach typu: jak kłaść kable, jaka różnicówka, itp. a raczej na takich patentach typu włącznik krzyzowy w sypialni przy wejściu i przy łóżku, co by to móc wyłączyc światlo nie ruszając sie z wyra :)

cieszynianka
07-07-2009, 20:45
Tu znajdziesz mnóstwo informacji:

http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421.htm?highlight=instalacje%20elek tryczne

http://forum.muratordom.pl/instalacja-elektryczna,t23059.htm?highlight=instalacje%20elek tryczne

:wink: