PDA

Zobacz pełną wersję : Uniwersalna metoda obliczania kosztów podgrzewania wody



Brzozowiak
06-10-2016, 16:11
Witam wszystkich serdecznie
Z góry chciałbym przeprosić, jeśli temat się powtarza, ale nie znalazłem podobnego, a stoję przed dylematem. Interesuje mnie pompa ciepła, ale jest ich tyle, że ciężko się połapać. Jest wiele czynników, które wpływają na jej wybór, ale mnie interesuje chyba jeden z najbardziej podstawowych czyli koszt podgrzania konkretnej ilości wody.
Chodzi mi o metodologię jak, bez względu na producenta i model, wyznaczyć koszt podgrzania CWU przez dowolnie wybraną pompę ciepła. Zakładając, że chodzi o 1000L wody, którą chcę podgrzać od 15C do 60C, przy czym ilość wody i zakres temperatur jest przykładowy, równie dobrze mógłbym napisać 100L dla temp. od 10C do 45C itp. Producenci zwykle podają przy swoich produktach COP, moc grzewczą oraz elektryczną i nie wiem, jak na podstawie tych parametrów otrzymać miesięczny koszt podgrzania wody. Rozumiem, że wydajność pompy zależy od warunków pogodowych (skupiam się na pompach typu powietrze-woda, ale jeśli dla innych rodzajów pomp obliczenia wyglądają podobnie to tylko lepiej).
Wiem, że w internecie jest wiele kalkulatorów, ale większość przeze mnie znalezionych należy do producentów poszczególnych marek, dlatego nie mam zaufania, poza tym pokazują oszczędności, a nie realne koszty.
Podsumowując, chciałbym wiedzieć, jak policzyć sobie zużycie prądu do podgrzania konkretnej ilości wody, w zadanym przedziale temperatur, ewentualnie wyznaczenie mocy pompy dla danych warunków (wiadomo, temperatury na zewnątrz zmieniają się, więc i wydajność jest inna).
Mam nadzieję, że moja prośba jest zrozumiała.
Pozdrawiam

Myjk
06-10-2016, 16:28
Podgrzanie 1L wody o 1 sC to 1,16Wh. 100L o 1sC to 116Wh, a 100L o deltę 45 sC (tj. od 15 do 60sC) to 5,23kWh. Następnie to dzielisz przez COP pompy i wychodzi zużyta ilość kWh prądu, którą mnożysz przez jego koszt.

Uniwersalnego wzoru nie ma, za dużo zmiennych. Średni COP roczny przyjmuje się 3 dla PC PW i 4 dla PC GW. Czyli przy prądzie za 0,45zł/kWh, ogrzanie 100L wody od 15 do 60sC przy pomocy PC PW grzejącą z COP 3 zapłacisz niecałą złotówkę.

Ale już przy COP4 (lato) i 0,27 zł/kWh (2T) to tylko 35 groszy.

Greengaz
06-10-2016, 16:35
Do podgrzanie 1 m3 wody o 1 st. C potrzeba ok. 1,16 kWh.
Reszta po proste działania rachunkowe.
Nikt Ci nie poda uniwersalnego wzoru dla zmieniającego się COP i cen prądu.

clarnet
06-10-2016, 17:33
@Brzozowiak
Po co chcesz wyważać otwarte drzwi??? i odkrywać amerykę.
Do każdej pompy masz etykietę i arkusz danych technicznych
Tam masz informację o ilości kwh w sezonie dla klimatu chłodnego(-22), umiarkowanego(-10) i ciepłego(+2) oraz podany jest profil zużycia.
Np. dla pc do cwu Daikin, klimatu chłodnego i profilu XL(pow.6 osób) masz ok. 1620 kwh, a dla L (rodzina 4-6) 928kwh
W rozporządzeniu masz szczegółowo rozpisane zużycia dla poszczególnych profili (litry, pobory, godziny poborów itd)
To wszystko już jest i powinieneś to dostać z każdą ofertą pompy.
Co chcesz więcej???
Edit
Przy czym przyznaję, że podana wyżej ilość osób w stosunku do profilu podawana przez literaturę jest dyskusyjna ;)

Kaizen
06-10-2016, 18:19
równie dobrze mógłbym napisać 100L dla temp. od 10C do 45C itp.

Nie, to dla PC inne obliczenia. Wielu producentów podaje dane dla konkretnych temperatur - generalnie im wyższa temperatura wody, tym niższe COP.
Dla przykładu Vitocal 161-A wg producenta przy ogrzewaniu A15/W45 ma COP 3,7 ale dla podgrzania wody z 10 do 55* przy temperaturze powietrza 15* COP to już 3,1.

Różne normy różnie definiują temperatury kontrolne i trudno sprowadzić je do wspólnego mianownika i porównać - wymaga to wyszukania danych do tych samych warunków. Jak w przykładzie powyżej.

Konsultant Viessmann
07-10-2016, 12:06
Podsumowując, chciałbym wiedzieć, jak policzyć sobie zużycie prądu do podgrzania konkretnej ilości wody, w zadanym przedziale temperatur, ewentualnie wyznaczenie mocy pompy dla danych warunków (wiadomo, temperatury na zewnątrz zmieniają się, więc i wydajność jest inna).
Mam nadzieję, że moja prośba jest zrozumiała.
Pozdrawiam
Witam, na twoje pytanie już w zasadzie odpowiedziano.

Gdybyś był zainteresowany taką pompą ciepła do cwu to ja polecam Vitocal 060-A (http://www.viessmann.pl/pl/vitocal-060-a.html)
Jeśli mowa o pompach do cwu - to to własnie urządzenie miesięcznie ciepłą wodę dla czterech osob przygotuje za ok. 42 zł. W porównaniu np do przepływowych podgrzewaczy wody, elektrycznymi to zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC).

Jeśli masz jakieś pytania - służę pomocą!

asolt
07-10-2016, 13:03
Witam, na twoje pytanie już w zasadzie odpowiedziano.

Gdybyś był zainteresowany taką pompą ciepła do cwu to ja polecam Vitocal 060-A (http://www.viessmann.pl/pl/vitocal-060-a.html)
Jeśli mowa o pompach do cwu - to to własnie urządzenie miesięcznie ciepłą wodę dla czterech osob przygotuje za ok. 42 zł. W porównaniu np do przepływowych podgrzewaczy wody, elektrycznymi to zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC).

Jeśli masz jakieś pytania - służę pomocą!

Przy zastosowaniu odpowiedniej pojemnosci zasobnika koszt roczny przygotowania cwu dla 4 osób przyjmując 1000 kWh/osoba rocznie w II taryfie G12w (tauron) to 1000 zł rocznie!!!. Skad 1430 zł w okresie od marca do pazdziernika???, manipulacja danymi godna najwiekszych mistrzów propagandy z mininego okresu

Kaizen
08-10-2016, 10:31
koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł!

Skąd taka różnica?
Przy COP=3,26 (A7/W10-53 dla tej pompy, jak znalazłem w dokumentacji) wychodzi koszt dl PC 1430 zł/3,26=438,65zł, a nie 320zł.

Brzozowiak
10-10-2016, 09:28
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Podsumowując:
Jeśli znam zużycie ciepłej wody i korzystam z zależności podanej przez kolegę Myjka, wiem, ile potrzebuję energii do podgrzania wody. Znając COP pompy, wiem ile ona zużyje energii, co przemnażam przez koszt prądu. Jeśli natomiast chciałbym szczegółowo wyliczyć dla całego okresu, musiałbym wyznaczyć COP z dokumentów dostarczonych przez producenta, ewentualnie z jakieś interpolacji, w zależności dla jakich warunków podany jest COP.

Konto usunięte_1*
10-10-2016, 10:02
Witam, na twoje pytanie już w zasadzie odpowiedziano.

Gdybyś był zainteresowany taką pompą ciepła do cwu to ja polecam Vitocal 060-A (http://www.viessmann.pl/pl/vitocal-060-a.html)
Jeśli mowa o pompach do cwu - to to własnie urządzenie miesięcznie ciepłą wodę dla czterech osob przygotuje za ok. 42 zł. W porównaniu np do przepływowych podgrzewaczy wody, elektrycznymi to zakładając okres od marca do października koszt przygotowania wody elektrycznie wynosi około 1430 zł, podczas gdy pompą ciepła około 320 zł (założenia: 4 osoby, 50 litrów/dobę/osobę, podgrzew od 10 do 50stC).

Jeśli masz jakieś pytania - służę pomocą!

bardzo ale to bardzo fajne urządzenie nie krytykuję ale koszt pewnie powyżej 4 tys nie sprawdzałem , więc to de fakto bardzo ale to bardzo drogie podgrzewanie wody, bo co mi z tego że za prąd wydam kilka złotych a za urządzenie tyle ile na zwykłą grzałkę za prą na 10 lat , liczył to ktoś czy to się kiedyś wraca do czasu zużycia takiego rodzaju urządzenia , czy to aby jest ekonomiczne ?

Konsultant Viessmann
10-10-2016, 10:45
bardzo ale to bardzo fajne urządzenie nie krytykuję ale koszt pewnie powyżej 4 tys nie sprawdzałem , więc to de fakto bardzo ale to bardzo drogie podgrzewanie wody, bo co mi z tego że za prąd wydam kilka złotych a za urządzenie tyle ile na zwykłą grzałkę za prą na 10 lat , liczył to ktoś czy to się kiedyś wraca do czasu zużycia takiego rodzaju urządzenia , czy to aby jest ekonomiczne ?

Koszt tego urządzenia według aktualnego cennika to od 8 423 PLN. Cena zależy od modelu i poszukiwanego rozwiązania. Koszt samej pompy to jedno, ale wygoda i bezpieczeństwo oraz czyste powietrze to drugie, niemniej ważne.

Gdyby były pytania odnośnie urządzenia - służę pomocą.

Greengaz
10-10-2016, 10:52
bardzo ale to bardzo fajne urządzenie nie krytykuję ale koszt pewnie powyżej 4 tys nie sprawdzałem , więc to de fakto bardzo ale to bardzo drogie podgrzewanie wody, bo co mi z tego że za prąd wydam kilka złotych a za urządzenie tyle ile na zwykłą grzałkę za prą na 10 lat , liczył to ktoś czy to się kiedyś wraca do czasu zużycia takiego rodzaju urządzenia , czy to aby jest ekonomiczne ?

Tu masz dyskusję na ten temat ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?296147-Pompa-ciep%C5%82a-do-C-W-U-z-2-w%C4%99%C5%BCownicami-co-proponujecie

Kaizen
10-10-2016, 18:25
liczył to ktoś czy to się kiedyś wraca do czasu zużycia takiego rodzaju urządzenia , czy to aby jest ekonomiczne ?

Tak. Wielu.
Ja tutaj
http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-Kolektor-poziomy-projekt-i-zapotrzebowanie
jest tam też link do kalkulatorka.

Trzeba też przemyśleć, co z czym porównujesz i ile to inne rozwiązanie kosztuje oraz jakie ma wady i zalety.
Można tez uwzględnić, że przy PC będziesz miał trochę darmowego odpadu, który latem jest pożądany - chłodu.

Varmego
10-10-2016, 18:27
Witam

W temacie C.W.U najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła na CO2.
Technologia jest w Polsce nowa, ale można już takie urządzenia dostać.

Pompa ciepła na CO2 w jednym przepływie przez wymiennik ciepła podgrzewa wodę z +10°C do +65°C ze sprawnością nie do osiągnięcia dla technologii freonowych (R407,R410,R...). (mogę wytłumaczyć dlaczego)

Dla przykładu produkt dostępny już we Francji --> Sanden AquaECo COP dla A7W65 ! min. 3.2 max 3.64
Dla popularnej przez producentów :-) normy A15/W45 COP wychodzi około 5,2 !

To jest proszę Państwa inna jakość.
Nie rozumiem trochę chwalenia się COP dla warunków A7/W35, co to jest za ciepła woda +35°C ?

Do sprawdzenia pod adresem. (liczy też ile wody podgrzejemy)
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pumps-selector-co2.aspx

Proponuję poczytać o ECOCUTE, technologia z powodzeniem stosowana w Japonii, Australii.

Kaizen
10-10-2016, 18:41
Do sprawdzenia pod adresem. (liczy też ile wody podgrzejemy)
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pumps-selector-co2.aspx

Proponuję poczytać o ECOCUTE, technologia z powodzeniem stosowana w Japonii, Australii.

Przywoływanie Australii przy naszym klimacie jest raczej antyreklamą.

A ile kosztuje? Tyle, co ogrzanie prądem wody wystarczającej czteroosobowej rodzinie na 30 lat? A gwarancja na 2 lata?
Jak dla mnie do CWU pompa z zasobnikiem za 8,5K już balansuje na progu opłacalności przy całkiem sporym zużyciu. Droższe do CWU nie mają sensu ekonomicznego do domu jednorodzinnego - do jakiegoś pensjonatu czy podobnego obiektu mogą mieć sens. A tu sądząc po minimalnej mocy są sporo za drogie do domu jednorodzinnego.

Varmego
10-10-2016, 19:03
Australia bywa bardzo ciepła, Japonia też ...

Sprawność urządzeń na CO2 jest do sprawdzenia pod podanym linkiem dla polskiej temperatury i australijskiej :-).
W każdych warunkach będzie lepsza.
Wynika to z fizyki.
Dla rządnych wiedzy link do prezentacji z sympozjum na ten temat.
http://www.nxthpg.eu/fileadmin/red/Events/20160316_NxtHPG_final_workshop/5__PRESENTAZIONE_MILANO_ENEX.pdf

asolt
10-10-2016, 19:08
... Koszt samej pompy to jedno, ale wygoda i bezpieczeństwo oraz czyste powietrze to drugie, niemniej ważne.

.

Przy bojlerze z grzałką II taryfie i wygoda i bezpieczenstwo i czyste powietrze zapewnione, a dodatkowo koszt ewentualnych napraw oczywiscie poza samym zbiornikiem smiesznie niski, w pompie w okresie pogwarancyjnym koszty napraw duzo wieksze.

asolt
10-10-2016, 19:13
Witam

W temacie C.W.U najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła na CO2.
Technologia jest w Polsce nowa, ale można już takie urządzenia dostać.

Pompa ciepła na CO2 w jednym przepływie przez wymiennik ciepła podgrzewa wodę z +10°C do +65°C ze sprawnością nie do osiągnięcia dla technologii freonowych (R407,R410,R...). (mogę wytłumaczyć dlaczego)

Dla przykładu produkt dostępny już we Francji --> Sanden AquaECo COP dla A7W65 ! min. 3.2 max 3.64
Dla popularnej przez producentów :-) normy A15/W45 COP wychodzi około 5,2 !

To jest proszę Państwa inna jakość.
Nie rozumiem trochę chwalenia się COP dla warunków A7/W35, co to jest za ciepła woda +35°C ?

Do sprawdzenia pod adresem. (liczy też ile wody podgrzejemy)
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pumps-selector-co2.aspx

Proponuję poczytać o ECOCUTE, technologia z powodzeniem stosowana w Japonii, Australii.

Moze prosze podac listę dostepnych w Polsce modeli, orientacyjną cenę, warunki gwarancji i dostepnosc serwisu, policzymy opłacalnosc.
Jak reklama i to w wielu wątkach jednoczesnie, to niech bedzie ona kompletna.

Kaizen
10-10-2016, 19:21
Wynika to z fizyki.


Z fizyki wynika, że reaktor termojądrowy będzie lepszy.
Ale ile to kosztuje? No i po co mi w domu PC do CWU o mocy 17kW?

imrahil
10-10-2016, 19:39
Dla instalacji domowych sprawa jest prosta, jest jeden model urządzenia.
AquaECO2 o mocy w trybie ECO 3,5 kW , w trybie Comfort 4,5 kW.
Jak potrzeba więcej mocy to bierzemy 2 szt.

Dla instalacji dużych dobór jest indywidualny wg. zapotrzebowania na C.W.U i wymaganą temperaturę.
Nawet +90°C !

Serwis jest dostępny w całej Polsce.

jaka jest cena urządzenia i czy przeciętny instalator PC jest w stanie mi to zainstalować w ramach przeciętnego kosztu robocizny i materiałów? weźmy taką PC Panasonic 7 kW, gdzie kompletna kotłownia to 20-22 tys. zł (z robocizną i zasobnikiem CWU). ile będzie kosztować to magiczne urządzenie na CO2 razem z robocizną?

asolt
10-10-2016, 20:16
jaka jest cena urządzenia i czy przeciętny instalator PC jest w stanie mi to zainstalować w ramach przeciętnego kosztu robocizny i materiałów? weźmy taką PC Panasonic 7 kW, gdzie kompletna kotłownia to 20-22 tys. zł (z robocizną i zasobnikiem CWU). ile będzie kosztować to magiczne urządzenie na CO2 razem z robocizną?

Problem z podaniem ceny???

asolt
10-10-2016, 21:01
SPAM



Tajne przez poufne, nie rokuję dobrej sprzedazy, dobrze ze inwestor (nie) musi podpisywac klauzuli poufnosci o kosztach instalacji.

Konto usunięte_1*
10-10-2016, 21:43
Koszt tego urządzenia według aktualnego cennika to od 8 423 PLN. Cena zależy od modelu i poszukiwanego rozwiązania. Koszt samej pompy to jedno, ale wygoda i bezpieczeństwo oraz czyste powietrze to drugie, niemniej ważne.

Gdyby były pytania odnośnie urządzenia - służę pomocą.

jednym słowem kompletnie nie opłacalne , grzałka zwykła na 1 fazę czy w moim przypadku na 3 fazy podgrzeje mi wodę też bezpiecznie czysto i komfortowo tylko że ta grzałka kosztuje powiedzmy 300 zł , też mogę w taniej taryfie podgrzewać i mimo większego zurzycia prądu jest to tak czy siak bardziej opłacalne i nic tego nie zmieni skoro te urządzenie podgrzewa tylko CWU ,

Kaizen
10-10-2016, 22:12
Cena jest ustalana indywidualnie.


Coś konkurencyjnego do wspominanego Vitocal 060a czy Biawar OW-PC 300.1R da sie z tego zrobić? Czyli żeby grzanie tym 200l wody dziennie zwróciło się (licząc koszty pompy, osprzętu, zasobnika, montażu, prądu, serwisu), w porównaniu do grzania prądem 1:1 w 6-8 lat.

asolt
10-10-2016, 22:14
Cena jest ustalana indywidualnie.
I nie chodzi tu o poufność tylko o rzetelność.

Każdy klient ma inne potrzeby, życzenia.
Koszt samego urządzenia jest często mylący i nieprecyzyjny co do całkowitych kosztów.

Koszt pompy ciepła AquaECO2 MAX to 4700,0 EUR netto

Jeżeli jest Pan zainteresowany zapraszamy na
http://www.archiday.pl/archiday-jesien2016#rejestracja

Będzie można zobaczyć urządzenie i porozmawiać osobiście o wadach :-) i zaletach tego rozwiązania.

I to jest jakas informacja, osobiscie nie jestem zainteresowany ale byc moze moi klienci, chociaz przy tej cenie to bardzo ale bardzo wątpliwe czy bedzie jakiekolwiek zainteresowanie. Dla przypomnienia podam ze na terenie działania Tauronu koszt roczny przygotowania cwu dla 4 osób w II taryfie G12w to ok 1000 zł. Tu jest mowa o koszcie samego urządzenia ok 4700 EUR netto, nawet uzwgledniajac fakt ze jest to cena katalogowa to koszt z montazem nie powinien byc niewiele mniejszy. Ta pompa nie ma prawa sie zwrocic nawet i za 50 lat w porównaniu do zwykłego chociaz nieco wiekszego bojlera (300 i wiecej litrów). Pomijam zupelnie fakt ze jest to pompa dedykowana do cwu. Na marginesie zle trafiłes z tą reklamą, to zupelnie nie ten target, wiekszosc uzytkowników tego forum uczesniczy w nieustajacym konkursie pt. "kto zrobi taniej" czasem kosztem funkcjonalnosci i jakosci.

asolt
10-10-2016, 22:16
Coś konkurencyjnego do wspominanego Vitocal 060a czy Biawar OW-PC 300.1R da sie z tego zrobić? Czyli żeby grzanie tym 200l wody dziennie zwróciło się (licząc koszty pompy, osprzętu, zasobnika, montażu, prądu, serwisu), w porównaniu do grzania prądem 1:1 w 6-8 lat.

Przy cenie 4700 EUR netto???, 6-8 lat zwrotu, to wcale nie jest smieszne.

Varmego
10-10-2016, 23:21
Grzałka elektryczna też jest dla ludzi i pewnie w wielu miejscach ma to sens.

Celem jest pokazanie nowej generacji pomp ciepła na CO2 , jako alternatywy dla pomp ciepła "freonowych".
Niski koszt energii elektrycznej będzie tym bardziej argumentem do stosowania pomp ciepła zamiast paliw tradycyjnych.

Pompa ciepła na CO2 będzie:
- produkowała ciepłą wodę od razu o temperaturze +65°C
Zasobnik C.W.U może być mniejszy lub mamy więcej wody do dyspozycji.

- bardzo wysoka sprawność
Niskie koszt eksploatacji
Proszę uważnie porównać COP dla rożnych warunków. Każda pompa na CO2 będzie znacznie lepsza od freonowych.
Śmieszne jest podawanie wysokiego COP dla C.W.U +35°C.

- z zasobnikiem i wężownicą praca w trybie C.W.U i C.O. (wężownica do C.O.)
Odpowiedni dobór pompy ciepła, zasobnika, wężownicy, sterowania, zapewni pełny komfort użytkowania.

- brak problemu legionelli (temp. +65°C)
Brak konieczności okresowego wygrzewania zasobnika
- brak konieczności rejestrowania urządzenia w UDT (ustawa F-gazy i inne głupoty)
- bardzo cicha praca, tylko 40 dB(A) z 1 m

Myjk
11-10-2016, 07:17
Grzałka elektryczna też jest dla ludzi i pewnie w wielu miejscach ma to sens.
Jeśli alternatywa do czystego prądu inwestycyjnie kosztuje więcej niż 9-10 tys. zł BRUTTO (a obecnie ten produkt kosztuje DWA RAZY TYLE), i uwzględniamy budownictwo mieszkalne z zużyciem CWU 3-6MWh/rok na dom, to zawsze będzie mieć sens grzałka, względnie "klasyczna" PC.


Celem jest pokazanie nowej generacji pomp ciepła na CO2 , jako alternatywy dla pomp ciepła "freonowych".
Celem to jest widzę nachalna reklama i nic więcej. Może dlatego sobie czytam dalej tego posta, niczym broszurkę reklamową dla idiotów.


Niski koszt energii elektrycznej będzie tym bardziej argumentem do stosowania pomp ciepła zamiast paliw tradycyjnych.
Jeśli pompa będzie kosztować ponad 10 tys. zł, to nie będzie. I nie niski koszt energii, tylko kWh ciepła.


Pompa ciepła na CO2 będzie:
- produkowała ciepłą wodę od razu o temperaturze +65°C
Zasobnik C.W.U może być mniejszy lub mamy więcej wody do dyspozycji.
Jeśli pompa będzie kosztować ponad 10 tys. zł (a obecnie kosztuje DWA RAZY TYLE), to ŻADEN to argument, bo taniej jest użyć do tego pompy do CO albo nawet tańszej do CWU i nawet "stracić" na tym COPie -- bo różnice nie są aż tak dewastujące.


- bardzo wysoka sprawność
Niskie koszt eksploatacji
Proszę uważnie porównać COP dla rożnych warunków. Każda pompa na CO2 będzie znacznie lepsza od freonowych.
Śmieszne jest podawanie wysokiego COP dla C.W.U +35°C.
Jeśli pompa będzie kosztować ponad 10 tys. zł (a kosztuje DWA RAZY TYLE), to ŻADEN to argument, bo żeby sprawność miała znaczenie, to musi się spinać z ceną zakupu. Ergo, śmieszne jest podawanie "wysokiej" sprawności, gdy cena inwestycji miażdży cycki przy samym wypowiadaniu kwoty.


- z zasobnikiem i wężownicą praca w trybie C.W.U i C.O. (wężownica do C.O.)
Odpowiedni dobór pompy ciepła, zasobnika, wężownicy, sterowania, zapewni pełny komfort użytkowania.
Jeśli pompa będzie kosztować ponad 10 tys. zł (a obecnie kosztuje DWA RAZY TYLE), to ŻADEN to argument. Taki sam komfort jest przy tańszej pompie freonowej i przy grzałce.


- brak problemu legionelli (temp. +65°C)
Brak konieczności okresowego wygrzewania zasobnika
- brak konieczności rejestrowania urządzenia w UDT (ustawa F-gazy i inne głupoty)
- bardzo cicha praca, tylko 40 dB(A) z 1 m
Jeśli pompa będzie kosztować ponad 10 tys. zł (a obecnie kosztuje DWA RAZY TYLE), to ŻADNE to argumenty, bo wszystko to można zrobić z automatu i nadal będzie się do przodu. Ponadto grzałka jest ZNACZNIE cichsza, a w zasadzie, to w ogóle nie hałasuje. Rejestracja NIE DOTYCZY użytkownika, więc po co w ogóle o tym wspominać (pomijam, że PC GW czy tym bardziej CWU w ogóle się pod ustawę o gazach nie łapie, bo za mało czynnika chyba mają).


Sugeruję wrócić z reklamą jak cena pompy spadnie poniżej 8-9 tys. zł, póki co jest to tak samo korzystne, jak lot orbitalny. Czyli nie jest.




Przy cenie 4700 EUR netto???, 6-8 lat zwrotu, to wcale nie jest smieszne.
To nie było stwierdzenie, tylko wyjaśnienie wcześniejszego pytania. Przy obecnej cenie tego CO2uda zwracać się to będzie blisko 20 lat.

Kaizen
11-10-2016, 21:12
- produkowała ciepłą wodę od razu o temperaturze +65°C

Znaczy co - za dotknięciem magicznej różdżki cały zasobnik w ułamku sekundy nagrzeje się do 65*?




Proszę uważnie porównać COP dla rożnych warunków. Każda pompa na CO2 będzie znacznie lepsza od freonowych.


Za to wyższa temperatura w zasobniku to większe straty do otoczenia. I co z tego, że COP wysoki, jak ciepło ogrzewa nawet w upały pomieszczenie techniczne?


- brak konieczności rejestrowania urządzenia w UDT (ustawa F-gazy i inne głupoty)


A jaka pompa ciepła do współczesnego domku jednorodzinnego wymaga rejestracji?

oberwatorPC
12-10-2016, 18:04
W UDT trzeba rejestrować pompy, które mają powyżej 3kg czynnika. A kolega Varmego wyskoczył z reklamą i zniknął.

clarnet
12-10-2016, 21:44
Nie w udt tylko w cro
Poniżej informacja
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowe-przepisy-f-gazowe-rejestracja-urzadzen/

Myjk
14-10-2016, 09:55
Pod tym linkiem znajdzie Pan wytłumaczenie
http://www.nxthpg.eu/fileadmin/red/Events/20160316_NxtHPG_final_workshop/5__PRESENTAZIONE_MILANO_ENEX.pdf
Ja tu nie widzę żadnego wyjaśnienia. Grzać, grzeje. Ale kosmicznym kosztem inwestycyjnym i niewiele lepszymi parametrami użytkowymi. NIGDY SIĘ TEN ZAKUP NIE ZWRÓCI przy obecnych cenach.


Będę osobiście, postaram się Panu wytłumaczyć.
Tu nie ma co tłumaczyć, cenę urządzenia trzeba ZNACZNIE obniżyć.


ad.2 Tak, im wyższa temperatura wody tym większe straty przez zbiornik i rury.
Dlatego zbiornik(i) i rurociągi powinny posiadać odpowiednią izolację.
Czy to oznacza jeszcze wyższe koszty instalacji?

Myjk
14-10-2016, 10:46
Pana również zapraszam
(ciach spam)
Dziękuję, ale szkoda czasu na poznawanie urządzenia które jest inwestycyjnie KOMPLETNIE nieopłacalne. Jako ciekawostkę można poznać via net. Sposób reklamy i próba robienia ludziom wody z mózgu tym bardziej zniechęca do odwiedzin.

Zapraszam do zapraszania jak cena spadnie dwukrotnie.

Varmego
14-10-2016, 12:43
Wracając do tematu

Poniżej link gdzie można policzyć koszt energetyczny podgrzewania wody.
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pumps-selector-co2.aspx

Kalkulator dobiera duże pompy ciepła, ale z proporcji można sobie policzyć ile to kosztuje.
I tak np. dla powietrza o temp. +15°C i wody na wejściu +10 i wyjściu z pompy +50 mamy COP 5,17
co przeliczając na wodę daje odpowiednio koszt:
1 kWh = 110,9 kg/h wody w temperaturze +50°C ogrzanej z temperatury +10°C.

dla powietrza o temp. +7°C i wody na wejściu +10 i wyjściu z pompy +50 mamy COP 4,47
co przeliczając na wodę daje odpowiednio koszt:
1 kWh = 95,3 kg/h wody w temperaturze +50°C ogrzanej z temperatury +10°C.

Koszt kWh niech każdy sobie wstawi jaki ma..

Pozdrawiam

Myjk
14-10-2016, 13:03
Wracając do tematu
Czyli do próby robienia ludziom wody z mózgu, ze to jest opłacalne urządzenie?


Koszt kWh niech każdy sobie wstawi jaki ma..
Nie ma sensu nic podstawiać, bo lepszy COP nie zwróci kosztów instalacji w sensownym czasie.

asolt
14-10-2016, 13:15
Czyli do próby robienia ludziom wody z mózgu, ze to jest opłacalne urządzenie?



Varmego ma płacone od posta, dlatego wszelka dyskusja z nim skazana jest z góry na porażkę.

Kaizen
14-10-2016, 20:02
ad1.
Witam
Pod tym linkiem znajdzie Pan wytłumaczenie
http://www.nxthpg.eu/fileadmin/red/Events/20160316_NxtHPG_final_workshop/5__PRESENTAZIONE_MILANO_ENEX.pdf

Poproszę o przetłumaczenie. Nie wiem, co to znaczy "immediately to 65 ° C"
Wracam z wakacji, robię "pstryk" w pompie, i nalewam do wanny 120l gorącej wody?



Jeżeli potrzebuje Pan więcej informacji zapraszam na tragi w przyszłym tygodniu 21-23.10 , PTAK Warsaw EXPO,
al. Katowicka 62, Nadarzyn (dawne Centrum Maximus)
http://www.archiday.pl/archiday-jesien2016#rejestracja

Nie jestem architektem. A nawet gdybym był, to nie podałbym swoich danych ze zgodą na spamowanie.

Varmego
14-10-2016, 22:09
Witam

1. Wprowadzenie.
Sprężarkowa pompa ciepła wykorzystuje do pracy przemiany fazowe czynnika chłodniczego.
W parowniku przy niskim ciśnieniu wrze nam ciecz zwana różnie np. R410 (freon). Czynnik w postaci gazowej jest sprężany do ciśnienia skraplania przez sprężarkę. Koszt energii wykorzystanej do sprężania zależy od ciśnienia (temperatury) parowania i ciśnienia (temperatury) skraplania. Im stosunek tych wartości jest wyższy tym więcej pracy mamy do wykonania.
Czyli jeżeli chcemy mieć duże COP, skraplanie musi być niskie. Jak chcemy wysoką temperaturę wody, COP nam spada.
Jak nasze źródło ciepła ma niską temperaturę, stosunek ciśnień rośnie i COP też spada.

Nasze ciepło użyteczne odbieramy w wymienniku ciepła zwanym skraplaczem.
Jest to urządzenie przepływowe w którym w jednym kanale płynie woda, a w drugim czynnik chłodniczy (freon).

2. Odpowiedz.

Na prezentacji na 3 slajdzie jest pokazany sposób dochodzenia do temperatury zadanej w zasobniku "freonowej" pompy ciepła.
Ze względu na stałą temperaturę skraplania (przyroda) nie można wody zagrzać do temperatury skraplania. Musi być różnica temperatur.
W takiej pompie woda przepływa przez wymiennik i w wyniku wymiany ciepła ogrzewa się o około dt = 8 °C (stopni).
Nasza woda musi więc przejść przez wymiennik kilka razy, aby osiągnąć wymaganą temperaturę.
(są różne sztuczki, ale nie są one robione przez fabryki ze względu na koszty)

W sytuacji gdy jako czynnik wykorzystujemy CO2 nie ma skraplania. Slajd nr 5. Czyli nie mamy stałej temperatury gazu od którego pobieramy ciepło do wody.
Pompy ciepła na CO2 pracują na tzw. parametrach nadkrytycznych.
Mamy więc sytuację w której gaz na wejściu ma temperaturę np. +90°C, a na wyjściu +20°C.
W przeciw prądzie płynie woda o temperaturze na wejściu +10°C , a na wyjściu mamy naszą oczekiwaną temperaturę +65° (+80°C).

Na podanej przeze mnie stronce jest podana ilość wody produkowanej na minutę i na godzinę.
"immediately to 65 ° C" - oznacza ,że jak włączymy pompę zacznie ona nam od razu produkować wodę o nastawionej temperaturze +65°C
Slajd 6 pokazuje schemat przemysłowy gdzie magazynujemy wodę ogrzaną do +65°C, a na wymiennik przychodzi zawsze świeża woda +10°C.

W warunkach domowych robimy to na jednym zbiorniku pionowym. Uzyskamy dzięki temu efekt stratyfikacji termalnej wody (slajd "8").
Czyli na górze naszego zasobnika "immediately" mamy temp. +65°C.

W praktyce oznacza to, że do uzyskania takiego samego komfortu użytkowania potrzebujemy mniejszą pompę ciepła i mniejszy zbiornik. (slajd 9).

Co z COP ?
I tu też jest bardzo ciekawie.
Im niższa temp. wody na wejściu tym lepsze mamy COP, czyli najlepiej zasilać pompę ciepła CO2 wodą bezpośrednio z ujęcia.

3. Opis pozostałych

Slajd nr:
- 10 ;pokazuje opłacalność takiego źródła ciepła dla hotelu. (120 osób)
- 11 ; opcje
- 12 ; kalkulator
- 13 ; web serwer pompy ciepła
- 14,15 ; sposób odtajania , w tym przypadku brak grzałki - odtajanie gorącym gazem - bardzo szybkie i tanie
-16,17 - przykłady instalacji


4. Podsumowanie

Oczywiście najważniejszą sprawą jest czy to się opłaca ?
I tutaj powinna być rola dla inżyniera który to policzy i sprawdzi kiedy i dlaczego to ma sens lub nie.

Generalnie.
Jeżeli prowadzimy biznes typu restauracja, hotel, biura, siłownie, rolnictwo wszędzie tam gdzie używamy dużo ciepłej wody na pewno tak.
I jest to rozwiązanie idealne do tych celów.

Jeżeli chcemy grzać tylko C.W.U. w domu 4 osobowym to czas zwrotu będzie baaardzo długi.
Chyba , że mamy nastoletnie dziewczyny to wtedy ....trzeba policzyć.

Do domu pompa ciepła powinna służyć do C.W.U i C.O. , wtedy czas zwrotu będzie akceptowalny.

Technologia jest łatwa w projektowaniu, montażu, łatwa w obsłudze, bezpieczna.

Na samym końcu wspomnę o ekologii.
CO2 jest gazem naturalnym, niepalnym , nietoksycznym.
Wychodzę z założenia ,że ekologia ma się opłacać. I tutaj tak jest.

Pozdrawiam