PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperatory



krzysk5
24-02-2005, 21:16
Czy potraficie polecić jakąś firmę wykonującą wentylację nawiewno - wywiewną z rekuperatorem? Czy ktoś nabył centralkę w firmie Systemair? Czy warto kupować w tej firmie?

trobe
27-02-2006, 15:35
Mam ofertę opartą o centralę Systemair VVX700EV (podobno dobre rekuperatory).
Nie wiem jeszcze, czy się na nią zdecyduję. Muszę porównac z innymi.

Witos
27-02-2006, 19:40
Jakiego rzędu to sa koszty, i co jest w cenie?

trobe
27-02-2006, 20:15
Centrala VVX 700 EV - 9484,80; anemostaty, oprawy, programator czasowy - około 1800,00; montaż (plus to, co do montażu potrzebne - rury spiro, kolana, trójniki, czerpnia, wyrzutnia itd) - uwaga! :cry: - 19553,22zł !!!???
Jednostaka wyceniona przez Systemair, natomiast reszta przez instalatora współpracujacego z nimi. :o

Witos
27-02-2006, 22:17
Chłopie nad czym się tu zastanawiać.... Zgłebiaj wiadomości kombinuj i kop GWC. Olej te rekuperatory. Dom to nie stacja kosmiczna ....sam zbudujesz.

trobe
28-02-2006, 18:10
Chłopie nad czym się tu zastanawiać.... Zgłebiaj wiadomości kombinuj i kop GWC. Olej te rekuperatory. Dom to nie stacja kosmiczna ....sam zbudujesz.

Chyba raczej babo. :wink:
A na poważnie, to ja po powrocie z pracki już nawet nie pamiętam, jak się nazywam, co dopiero budowac same-j (-mu). :roll:

marcinelli
28-02-2006, 18:31
juz tyle identycznych tematów na tym forum istnieje. Wystarczy poszukac

Witos
28-02-2006, 20:00
Czasy sie zmieniaja marcinelli , ceny też :)

Witos
28-02-2006, 20:02
Chłopie nad czym się tu zastanawiać.... Zgłebiaj wiadomości kombinuj i kop GWC. Olej te rekuperatory. Dom to nie stacja kosmiczna ....sam zbudujesz.

Chyba raczej babo. :wink:
A na poważnie, to ja po powrocie z pracki już nawet nie pamiętam, jak się nazywam, co dopiero budowac same-j (-mu). :roll:
A to przepraszam babo :wink: :D

zygmor
28-02-2006, 21:46
Widzę, że Ty już od jakiegoś xczasu na Forum, więc powinnaś się spotkać z różnymi opiniami o rekuperatorach, ja bym wybrał coś tańszego, jakiś Mistral czy coś podobnego, one powinny być o połowe tańsze. Ja u siebie chyba reku nie założe już zrezygnowałem, ale naspewno będzie GWC i tylko wiosenka się pojawi i zrobi się cieplej zamierzam zacząć kopać.
Moja budowa ruszy gdzieś po wakacjach, więc mam trochę czasu...

Grzesiek13
01-03-2006, 04:44
Popieram, od łopaty jeszcze nikt nie umarł :wink:

lazik
01-03-2006, 09:14
@mpoplaw: podziel się nazwami producentów/dystrybutorów.

lazik
01-03-2006, 10:09
@mpoplaw: za co tu świecić oczami? Za to że widziałeś centralę firmy X, Y, Z za 2 tys? W miejsca X, Y, Z wstaw nazwy firm odpowiednio do tych co spotkałeś.

Witos
01-03-2006, 16:37
Firma www.dospel.com w przydomku mają lider wentylacji, centrala z odzyskiem ciepła model Economic 120 nr pozycji 007-0949 kolor srebrny centrala krzyżowo- przeciwprądowa, cena stara 3524,56 netto teraz za 2524,56 netto. Centrala bez nagrzewnicy więc może pracować tylko razem z GWC. Centrala standartowo wyposażona w bajpas wiec w lecie po przesunięciu ramki zaczyna pracować jak klimatyzator. Jak dla mnie cena wciąż za wysoka ale przynajmniej widać światełko w tunelu, prawdopodobnie już za rok taka centrala będzie kosztować poniżej 2 tyś brutto.

Zapomniałes dodać "czego sobie i wam życzę". :)

adam_mk
01-03-2006, 17:09
Widziałem. Te 120 to 120m3/godz
Adam M.

Asia33
01-03-2006, 17:23
ja także (baba) przymierzam się do rekuperatora.
Dospel ma ciekawą ofertę ale z pewną luką - ma 2 rodzaje rekuperatorów ( w sumie 4 sztuki - bo jedne są z a jedne bez automatyki) - przeciwprądowych - czego nie maja inni. Ale... no właśnie ... rekuperatory dospela sa do małego domku i do dosyć dużego. Na moje 200 mkw nie ma rekuperatora z firmy dospel. Bo albo wentylacja będzie niedostateczna albo będzie huragan.
A może czegoś nie wiem??

lazik
01-03-2006, 17:41
No to mamy Dospela, a że mnie naprawdę zaczęło mocno intereswać rozwiązanie pytam się czy znacie jeszcze inne w tak "atrakcyjnych" (na dzień dzisiejszy) cenach?

Inne pytanie już bardziej techniczne: powierzcznia domku 165m2 i kubatura 870m3 (tak w projekcie) - jakie urządzenie dla takiego domku? I jakie GWC (bez tego chyba reku nie ma większego sensu)?

Jak wygląda sprawa z tymi przewodami wentylacyjnymi w domu? Mogą iść dla przykładu w pionie? Jakieś proponowane zasady?

Nawiewniki i wywiewniki w pomieszczeniach to kwestia sufitu czy może jednak wchodzi pod pewnymi warunkami w grę ściana, ściana kolankowa, podłoga?

Pytania biorą się z tego, iż oprócz realnych korzyści nie starcić na pewnej estetyce domu. Może jednak wymagane są jakieś podstawowe czynności do uwzględnienia na etapie projektowym domu?

A i jeszcze jedno: w przypadku stolarki okiennej z nawiewnikami koszt oszczędności przy zastosowaniu okna normalnego wynosi ....? Interesuje mnie ile różnica inwestycji zostanie pomniejszona ze względu na zastosowanie normalnych okien bez nawiewników.

Asia33
01-03-2006, 18:05
1- zauważyłam że, fachowcy od wentylacji nie liczą kubatury budynku a tylko kubaturę ogrzewanych pomieszczeń - czyli u Ciebie jakieś 165 x 2,60 = 430 m sześ
2 u mnie pójdą przewody pionowo w dół (z poddasza do pomieszczeń na parterze)
3 ja mam max 2,60 więc nie chcą żadnych podwieszanych sufitów (może z wyj. korytarza) więc wszystkie nawiewniki i wywiewniki na parterze będą w ścianach, na piętrze - poddaszu nie będę miała nawiewnika w ściance kolankowej tyko w sufitach - rekuperator będzie na poddaszu
4 rekuperator chyba nie wpływa na estetykę domu
5 na etapie projektu - robię projekt wentylacji grawitacyjnej na potrzeby pozwolenia na budowę - nie mam możliwości zrobienia projektu went. mechanicznej dla tych celów
6 na etapie projektu - chcę zostawić przejścia w ścianach i stropach żeby nie kuć ścian
7 dodatkowo ja wyrzutnie zużytego ciepłego powietrza robię do garażu - zakładając że powietrze będzie miało 10 st C będę miała ogrzewany darmowo garaż
8 ja nie mam GWC (czy jak tam temu jest) dla mnie ma to być sposób na wentylację i ODZYSK ciepła - w koncu taka jest idea rekuperatora
9 nie liczyłam różnicy kosztów
Pzdr Asia

lazik
01-03-2006, 18:27
@Asia33: GWC w tym przypadku powoduje z tego co zrozumiałem tylko to że Reku zamiast brać powietrze z zewnątrz (w lato cieple a w zimę zimne) weźmie ogrzane w zime i ochłodzone w lato z wykorzystaniem ziemii. Zyska na tym moim zdaniem cała wentylacja i sam komfort.

lazik
01-03-2006, 20:07
Chyba za bardzo się zainteresowałem tematem bo dostałem spam produktu z info tej strony: http://www.siwicki.pl/

Treść spamu jakby ktoś nie miał ;) :

Witam serdecznie.

Przystępując do naszego programu partnerskiego " POLECENIE " w efekcie można
mieć nasz rekuperator bezpłatnie. ( zwrot 500zł za każdy sprzedany rekuperator z Pańskiego polecenia )

Specyfikacja techniczna urządzenia dostępna na stronie www.siwicki.pl
Przeciwprądowe wymienniki rekuperacyjne, charakteryzują się stuprocentowo większą zdolnością odzysku ciepła w porównaniu z wymiennikami krzyżowymi.

Cena detaliczna wymiennika rekuperacyjnego ( 1 moduł 300m3/h ) wynosi obecnie 2000zł netto.
Przy zakupie baterii wymienników składającej się z dwóch modułów ( 600m3/h ) rabat 20%, przy większych bateriach ( pow. 600m3/h ) cenę ustalamy indywidualnie. Jesteśmy Firmą rodzinną, dzięki czemu możemy być bardzo elastyczni w tworzeniu polityki sprzedaży.
Jeśli przed zakupem naszego produktu chce Pan przekonać się jak w rzeczywistości działa nasz rekuperator, serdecznie zapraszamy do siedziby firmy gdzie udostępniamy naszym Klientom opomiarowane stanowisko kontrolno-badawcze.
Przewidujemy możliwość wypożyczenia rekuperatora Klientowi, celem sprawdzenia jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w miejscu przewidywanego przyszłego montażu.

Co sądzicie o rozwiązaniach oferowanych przez tę firmę? Do samej akcji marketingowej się nie odnoszę.

Witos
02-03-2006, 15:58
Wymienniki przeciwprądowe są dużo skuteczniejsze ponieważ mają większa powierzchnię wymiany i dłuższy czas styku strug powietrza, po drugie ja zamierzam sam wykonać taki jak na stronce i nie zamierzam wydać na to więcej niż 500 zł, po trzecie ja mam dom parterowy więc wszystkie instalacje pójdą tuz pod warstwą 30cm ekofibra. Nie będę musiał kłaść ocieplonych rur. Po trzecie patrząc na obecne tendencje za rok rekuperatory będą tańsze.
Kiedy będziesz to robił mniej wiecej? Też mam taki zamiar mozemy połączyc siły odnośnie poszukiwania części. Jeżeli tylko terminy tych prac będą podobne. I jeżeli chcesz :)

Wolf PL
03-03-2006, 07:25
A ja mam zamiar wykonać samemu GWC i własnej roboty rekuperator a przed rekuperatorem zwykłą chłodnice samochodową z wiatrakiem który będzie miał możliwość regulacji obrotów, a ciepła woda do chłodnicy będzie pochodzić z własnej roboty kolektorów słonecznych. A w czasie zachmurzenia ciepła woda bedzie wspomagać kolektory wodą pochodzącą z ogrzewania podłogowego łazienki. Wpięte w powrót z podłogi i spowrotem do kolektora gdzie będą podpięte inne grzejniki. To wydaje mi się za bardzo dobre rozwiązanie. A gdy przyjdzie lato to kombinuję że podgrzaną wodą z kolektorów będę wspomagał zasobnik kotła gazowego.
Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie ale mi się podoba . :roll:

AWIk
23-03-2006, 07:52
Najwcześniej za rok, na razie mam tylko kupę papierków a domu jak nie widać tak nie widać, BTW ten mój reku to będzie na pewno przeciw prądowy, a zbuduję go z takich materiałów jakie akurat dostane najtaniej. Lutowanie zlecę jakiemuś warsztatowi, według moich rysunków. Rozprowadzenie kanałów tez zrobię sam. Do kupienia pozostanie tylko silnik z regulacją obrotów.

reku będzie mniej wiecej taki
http://www.siwicki.pl/w1.jpg

A mógłbyœ "pokazać" jak to będzie wyglšdało w œrodku?

adam_mk
23-03-2006, 08:10
Witam
Trzeba rozwiązać odprowadzenie skroplin z tego pudełka.
Pozdrawiam Adam M.

adrian
23-03-2006, 08:15
mpoplaw - ja również planuje zrobić coś podobnego. I również zastanawiałem się nad projektem podobnym do tego ze zdjęcia (też dostałem taką ofertę). Ale nie wymyśliłem jak rozdzielić w nim strumienie powietrza bez ścinania rogów membran.
W wersji wymiennika ze zdjęć adama_mk kupuję po prostu prostokątne kawałki blachy (czy też taśmy) metalowej. W tym projekcie muszę kupić prostokąty, a potem ściąć im narożniki. Sam tego nie zrobię dokładnie (na pewno bym pokrzywił krawędzie) a podejrzewam, że zamówienie takiego wykończenia też będzie co nieco kosztować. Plus - zapłacę za część materiału, który potem wyrzucę (te ucięte narożniki).

Dlatego u mnie wymiennik będzie raczej prostokątny z wlotami/wylotami prostopadle do jego długości.

adrian
23-03-2006, 08:29
adam_mk: jak umieści się to lekko skośnie i wlot z pomieszczeń będzie u dołu to pewnie skropliny mogłyby wypływać z wymiennika wlotem i gdzieś przed nim można by zamontować jakiś odpływ.

adam_mk
23-03-2006, 08:47
Tak, ale trzeba to zrobić, bo się to kolanko wodą wypełni - i koniec przyjemności.
Adam M.

Patos
11-09-2006, 08:06
Wymienniki przeciwprądowe są dużo skuteczniejsze ponieważ mają większa powierzchnię wymiany i dłuższy czas styku strug powietrza, po drugie ja zamierzam sam wykonać taki jak na stronce i nie zamierzam wydać na to więcej niż 500 zł, po trzecie ja mam dom parterowy więc wszystkie instalacje pójdą tuz pod warstwą 30cm ekofibra. Nie będę musiał kłaść ocieplonych rur. Po trzecie patrząc na obecne tendencje za rok rekuperatory będą tańsze.
Co powiesz o cenach rekuperatorów po 1,5 roku ?.

Patos
12-09-2006, 11:52
Chyba jeszcze spałem jak to pisałem :P :oops: