PDA

Zobacz pełną wersję : łącze internetowe w budynku



Grzesiek13
25-02-2005, 05:36
Mam stałe łacze internetowe drogą radiową. W zalezności od ilości uzytkowników w danym czasie wydajność łacza sią waha, a ostatnio jest tragiczna. Mam pytanie czy jest przepis określający ile minimalnie kB transmisji danych jest wymagane dla takiego łącza, oczywiście dla końcowego uzytkownika? Mam wrażenie że dostawca internetu rozszerza sieć bez zwiększania mocy łącza zakupionego od telekomunikacji.

busstop
25-02-2005, 05:58
Przepisu nie ma, ale może być zapis w umowie. Ja też korzystam z łącza radiowego i "w godzinach szczytu" także jest straszna kicha. Na początku szukałem przyczyny u siebie w kompie, ale nie znalazłem jej. Zresztą problemy pojawiają się w godzinach "nasilenia ruchu" w sieci. W końcu zrezygnowałem z usług tego dostawcy (jestem w trakcie wypowiedzenia umowy z nieszczęsnym, 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia). Potem zamierzam "przejść" na Neostradę - kilku znajomych z niej korzysta i są bardzo zadowoleni.

Ale to nie wątek do tego działu. Mam nadzieję, że Redakcja go przeniesie...

Grzesiek13
25-02-2005, 06:17
Jak nic nie da sie poradzić to pozostaje neostrada.

marcin976
25-02-2005, 07:05
Witam

Sprawa banalna, Twój dostawca ma wykupione u jakiegoś operatora pasmo np. 2 Mbit/s,. Jest bardzo prawdopodobne, że on te pasmo ma równiez ograniczone CIR'em (ale nie musi) np. 512 kbit/s.. Efekt jest taki, żeby zarobić musi mieć dużą liczbę użytkowników. Wy łączycie się z siecia Internet i często zdaża się, że naraz (pare osób niech zacznie ściagac filmy), Efekt jest taki, że pasmo się zapycha. Propozycja, sprawdź co masz napisane w umowie z dostawcą, czy gwarantuje Ci minimalny transfer. Możesz poprosić go o minimum, ale sądze, że to będzie dodatkowa opłata. Albo niech wszyscy użytkownicy zgłoszą problem i może zwiększy pasmo u operatora telekomunikacyjnego. :D

marcin976
25-02-2005, 07:16
Jeśli chcesz przetestować łącze to Ci moge udostępnic swojego FTP'a do przetestowania łącza. Jednak wtym przypadku prosze o kontakt na priv. :D

YEYO
25-02-2005, 07:34
Przyczyny mogą być różne, a mianowicie:

1. Nielegalni użytkownik sieci WLAN :D - jeżeli operator zostawił standardowe ustawienia AccessPointów
2. Wzrost liczby użytkowników - operator idzie po najniższej linii oporu
3. Znalazł się użytkownik, który używa programów typu GetRight który jest w stanie zapchać każde łącze :D

Dostawca podpisuje zawsze umowę w stylu "... zapewnia transfer do :D 128kB/s " czyli magiczne słowo "do". Jest to rozwiązanie proste, które bez nakładów inwestycyjnych (na urządzenia ograniczające transfer użytkownika) pozwalają spać spokojnie. Zreszą musi się zabezpieczyć bo jeżeli provider dzierżawi łącze od np. TE-psy i wykupi nawet tzw CIR to jak pokazuje moje doświadczenie (korzystam służbowo z POLPAK-u kilka lat) TP-sa ma ten CIR w "głębokim poważaniu"

Pzdr

RolandB
25-02-2005, 08:31
operator nie ma CIR'a w powazaniu ale trzeba zrozumiec ze CIR do internetu to jest jakies nieporozumienie ... CIR do lacza internetowego to po prostu minimalny transfer tylko do routera brzegowego - czyli do styku sieci wewnetrznej operatora z jego wyjsciem na swiat ...
Cir czyli gwarantowane pasmo jest za to mocno uzytkowany w sieciach i kanalach pryvatnych PVC ... i tylko w takim wypadku mozna tak naprawde przetestowac CIR ( czyli wewnatrz prywatnej, firmowej sieci )

A co do tematu posta - idz pogadaj po prostu z nimi - to tez sa ludzi i moze cos wymysla ... mojego kolege przestawili na inny AP i od tego momentu mial lepiej ...

pozdrawiam

MaBi
25-02-2005, 08:33
Jest tak jak pisze YEYO tzn standardowa umowa dla typowego uzytkownika zapewnia łącze do xx (x zależy od wykupionego pakietu) Tak samo jest przy neostradzie.
Obecnie minimalne gwarantowane transfery oraz transfery symetryczne są praktykowane ale to bardzo droga sprawa kompletnie nie opłacalna dla zwykłego (bez urazy :) ) uzytkownika. Z opcji takich korzystają wyłącznie niektóre instytucje.

Grzesiek13
25-02-2005, 12:41
W umowie napisano:"rodzaj usługi - 1Mb/35 osób. Co daje nam 28,5Kb na osobę matematycznie. Oczywiście tego niema, a dostawca jak zwykle ściemnia. Spróbuję postraszyć go sadem :lol:

1950
25-02-2005, 12:44
Grzesiek o co ty pytasz? czytam i dla mnie to czarna magia nie to co co
przejdź na Neostradę teraz już warto

Grzesiek13
25-02-2005, 12:49
Na poważnie zastanawiam się nad neostradą, ale że dostawca internetu jest nieuczciwy, ściemniacz itp to może go wkurzę tym sądem 8)
Bo rozmowa z nimi na poziomie jak sie nie podoba to spadówa.

MaBi
25-02-2005, 13:01
dostawca internetu jest nieuczciwy, ściemniacz itp to może go wkurzę tym sądem.
Nie sądzę aby to go ruszyło gdyż zapewne on nie łamie żadnego paragrafu umowy (chociaz jej nie widziałem) a tak jak napisałeś "rodzaj usługi ... " to zapewne nazwa pakietu. A jeżeli jego podejście jest typu masz usługę to płać i siedź cicho, to chyba pozostaje tylko zmiana operatora.