PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie w domu drewnianym



ee0090
09-10-2016, 13:54
Witam,

Buduję dom z drewna (bale 12cm + ocieplenie) i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania. Powierzchnia użytkowa 120 m2, parter + poddasze użytkowe.

Na całym parterze gres. Miejsce na kotłownię ok. 6 m2.

Cały czas myślałem o piecu na węgiel/drewno z podajnikiem ale ostatnio zastanawiam się czy nie zdecydować się na gaz. Gazociągu nie ma, więc pozostaje jedynie zbiornik zewnętrzny.

Co będzie tańsze w instalacji/użytkowaniu przy dzisiejszych cenach? Gaz czy węgiel?

Na parterze chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, co jest tańsze w instalacji/użytkowaniu? Podłogówka czy grzejniki? Spotkałem się z opinią użytkownika, że podłogówka zużywa 2 x więcej węgla i jest tak gorąco, że nie da się wytrzymać w domu, podejrzewam jakieś błędy w instalacji ale się nie znam, więc może tak to jest.

imrahil
09-10-2016, 16:59
nie pakuj węgla do nowego domu. generalnie wybór powinien zależeć od czynników ekonomicznych i w pewnych stopniu od upodobań. w lekkich domach często stosuje się powietrzna pompę ciepła (klima), bo poza okresem grzewczym może się przydać do chłodzenia.

ee0090
09-10-2016, 17:10
Niestety muszę się kierować głównie względami ekonomicznymi i zachować rozsądek w stosunku kosztów instalacji do kosztów eksploatacji. Wydaje się, że węgiel/drewno będzie miał ten stosunek najkorzystniejszy, ale może nie, dlatego pytam na forum.

imrahil
09-10-2016, 17:13
Niestety muszę się kierować głównie względami ekonomicznymi i zachować rozsądek w stosunku kosztów instalacji do kosztów eksploatacji. Wydaje się, że węgiel/drewno będzie miał ten stosunek najkorzystniejszy, ale może nie, dlatego pytam na forum.

nie będzie miał, jeśli uczciwie policzysz wszystkie koszty. napisz coś o izolacji domu.

ee0090
09-10-2016, 17:25
Bal zewnętrzny świerk 12 cm, wełna mineralna, nie wiem jeszcze ile, wykonawca twierdzi, że wystarczy 10, ja myślę, że trzeba więcej, na wełnę od środka deska 1". Wymiary zewnętrzne domu 9,6 x 9,6 m.

imrahil
09-10-2016, 19:20
wykonawcy nie słuchaj, bo głupoty gada. izolację powinien dobierać projektant. najlepiej powinieneś zrobić OZC, potem ewentualnie skorygować grubość izolacji. przy okazji dowiedziałbyś się jakie dobrać urządzenie (jego moc), żeby nie było tak jak poniżej:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?316373-Nowy-kocioł-źle-pracuje

dowiedziałbyś się także ile mniej więcej energii będzie potrzebował Twój dom, czyli ile będzie Cię kosztowało ogrzewanie różnymi nośnikami. poza gazem i paliwami stałymi masz jeszcze opcje takie jak:
- akumulacyjne ogrzewanie prądem w taniej taryfie (koszt niewiele wyższy niż przy gazie, koszt inwestycji śmiesznie niski)
- ogrzewanie pompą ciepła (najlepiej zrobić do tego celu system niskotemperaturowy, jak podłogówka (też możesz grzać akumulacyjnie w taniej taryfie, co sumarycznie da niższy koszt eksploatacji niż przy węglu, a koszt inwestycji podobny) czy klimakonwektory
- ogrzewanie nadmuchowe przez klimatyzator kanałowy - gorsze wykorzystanie taniej taryfy, ale szybka reakcja

dodatkowo można coś pomieszać, np. grzać elektrycznie i dogrzewać jakimś klimatyzatorem w salonie

czy planujesz w swoim domu kominek?

enedue
09-10-2016, 20:03
10 cm?
błagam, wykonawca urwał się z ubiegłego wieku.
Mam szkielet 160 m2 i 30 cm ocieplenia w ścianach, do 50 miejscami, 45 w dachu, 28 w podłodze.
Mam malutki kominek 7kw - dawał radę w poprzednim sezonie, oprócz tego konwektory elektryczne, nie używane.
Ja bym poleciła klimatyzatory z opcją grzania i kominek.

ee0090
09-10-2016, 20:33
To grubo mocno masz to ocieplenie. 30 do 50 w ścianach i 45 w dachu? Masz ściany o grubości prawie 60 cm miejscami? Takie są teraz standardy?

Czy jest sens używania obliczeń ze strony http://cieplowlasciwie.pl/?

מרכבה
09-10-2016, 20:40
Taki się robi standard ! masz ? kotłownię 6m2 ? zapomnij o piecu ! tam się nie da niczego zmieścić- jeszcze jak z interpretacją przepisów ..
to się nadaje najwyżej pod gaz.
http://informatorbudownictwa.pl/porady/10557-jakie-wymagania-musi-spelniac-kotlownia-radzi-metal-fach

ee0090
09-10-2016, 21:21
To jakie powinienem dać ocieplenie przy ścianie zewnętrznej 12 cm? Rozumiem, że powinienem zrobić OZC, ale interesuje mnie w jakich przedziałach powinno się zawierać, bo jak to ma być 30 cm wełny to trochę zaczyna mnie to przerażać.

מרכבה
09-10-2016, 21:41
Nie powinno Ciebie to przerażać, czemu ma Ciebie przerażać coś co pozwala na masę alternatywnych systemów grzewczych, komfort,
krótki sezon grzewczy itp. Źle Ci jest bez pieca ? w połowie maja ?, czy początkiem września ? przecież taki stan rzeczy da się rozciągnąć na sporą część sezonu.

ee0090
09-10-2016, 21:55
Znalazłem taką kalkulację:
By spełnić wymagania normowe w zakresie izolacyjności cieplnej dla warstwowych ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych (U > 0,25 W/m2K) przy okładzinie zewnętrznej z drewna grub. 60, 80, 180, czy 260mm, należy zachować następujący układ warstw ściany:

– okładzina z drewna grub. 60 mm,
– folia wiatroizolacyjna,
– izolacja cieplna grub. 130 mm
– opóźniacz pary wodnej,
– boazeria 20 mm
Taki układ warstw zapewnia współczynnik przenikania ciepła U = 0,234 W/m2K

– okładzina z drewna grub. 60 mm,
– folia wiatroizolacyjna,
– izolacja cieplna grub. 150 mm
– opóźniacz pary wodnej,
– boazeria 20 mm
Taki układ warstw zapewnia współczynnik przenikania ciepła U = 0,196 W/m2K

Więc skąd i po co 30 do 50 cm wełny? Czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

מרכבה
09-10-2016, 22:14
Jest - oczywiście że jest, bo izolacja jest najtrwalszym czynnikiem.
A nie tylko samo U ścian się liczy, ale też wykonanie i szczelność domu.
dom który ma stratę przez ścianę = 0,7W/m2K na 100m2 traci 70 W/K
wiesz ile to jest ? to tyle co cały dom koło pasywny ! z wentylacją, z oknami itp!
To determinuje źródło ciepła, oraz koszty instalacji.

ee0090
09-10-2016, 22:37
No tak, ale wykonania i szczelności domu nie da się określić na podstawie teoretycznych wyliczeń. Jaka waszym zdaniem powinna być izolacja w domu o takiej konstrukcji jak mój? Od wewnątrz będzie deska 2 cm.

מרכבה
09-10-2016, 22:45
To nie są żadne teoretyczne wyliczenia, dane do tych wyliczeń pochodzą z praktyki.
Jeśli będzie tyle, a tyle, to wyjdzie taki a nie inny wynik. Szczelność domu - przynajmniej można założyć, a później do niej dążyć.
To są zł - puszczone w powietrze, kiedy się podchodzi noszalancko do tematu, nie przejmuj się tym..
ludzie tak mają .. drażni ich kapiący kran, włączona 40Watowa żarówka .. ale że 3/2 węgla przepuszczają w komin już nie..
tak samo z izolacją, jedyny strach to dla producentów śmieciuchów, jeśli Twój dom będzie potrzebował przy 100m2 ~20wat mocy na m2
przy -20 .. to komu będzie się źle robić ? na pewno nie Tobie .. tylko tym panom od różnego typu systemów grzewczych.
Oczywiście masz swój las, kolega też ma swój las.. i w srogie mrozy nad ranem .. ma +3 st .. ocieplać mu się nie opłaca .. dom drewniany, szalowany ..
da się ? jak widać da.. pójdzie hlaśnie 2 buki na rok i ma za tle co porąbać i paliwo do piły.. ale komfortu ? totalnie brak.

ee0090
09-10-2016, 22:56
Ważniejszy dla mnie jest komfort użytkowania niż koszt ogrzewania, ale w granicach rozsądku. Jeśli miałbym zapłacić w zimie 400 zł za węgiel lub 500 zł. za prąd do PC to zawsze wybiorę rozwiązanie droższe ale bardziej komfortowe, dlatego zanim zacznę jakąkolwiek inwestycję w ogrzewanie pytam bardziej doświadczonych użytkowników różnych systemów m.in. na forum.

Konsultant Viessmann
10-10-2016, 11:18
Ważniejszy dla mnie jest komfort użytkowania niż koszt ogrzewania, ale w granicach rozsądku. Jeśli miałbym zapłacić w zimie 400 zł za węgiel lub 500 zł. za prąd do PC to zawsze wybiorę rozwiązanie droższe ale bardziej komfortowe, dlatego zanim zacznę jakąkolwiek inwestycję w ogrzewanie pytam bardziej doświadczonych użytkowników różnych systemów m.in. na forum.

Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać z naszym partnerem handlowym - tutaj (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)sprawdzisz najbliższego Ci partnera. Zwróć uwagę, że świadczą oni m. in. bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji.

My mamy w ofercie zarówno pompy ciepła jak i wysokosprawne kotły kondensacyjne. Jeśli zdecydujesz się już na konkretne rozwiązanie i będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości - pozostaję do Twojej dyspozycji.

scrabie
10-10-2016, 11:19
Ja mam szkieleciak, 40 cm wełny i grzeję prądem. Łazienka kuchnia, maty grzewcze, salon i sypialnie - konwektory, choć chcę do salonu dołożyć folię grzewczą pod panele, lubię mieć ciepło w nogi. System sprawny, bezobsługowy i tani. Polecam.
Tylko pamiętaj o izolacji, 10cm to jakiś żart

ee0090
10-10-2016, 11:30
Ja mam szkieleciak, 40 cm wełny i grzeję prądem. Łazienka kuchnia, maty grzewcze, salon i sypialnie - konwektory, choć chcę do salonu dołożyć folię grzewczą pod panele, lubię mieć ciepło w nogi. System sprawny, bezobsługowy i tani. Polecam.
Tylko pamiętaj o izolacji, 10cm to jakiś żart

Ile płacisz za prąd w sezonie grzewczym? jaka powierzchnia domu? 40 cm to może w moim przypadku przesada, oczywiście 10 również, chociaż z obliczeń wynika, że normy zostaną zachowane. Ile dzisiaj daje się styropianu na dom murowany z pustaka? Ile dać ocieplenia pod posadzkę na parterze?

rwojtek
10-10-2016, 12:27
Ja mam szkieleciak, 40 cm wełny i grzeję prądem......

Mógłbyś coś więcej napisać o konstrukcji Swego domku? Interesuje mnie szczególnie przekrój ścian zewnętrznych. Jaka grubość izolacji na zewnątrz, jaki rozmiar "desek" w konstrukcji ściany?

scrabie
10-10-2016, 13:17
Deska ma 15 cm w niej jest wełna też 15cm, dodatkwo stelaż na płytę g-k i kolejne 25 cm wełny, na zewnątrz deska elewacyjna na dole, a na poddaszu płyta osb i 2cm wełny skalnej + tynk. Generalnie na zewnątrz izolacji brak. Jeżeli zrobisz ocieplenie na zewnątrz, nie daj sobie wmówi, że pod ociepleniem potrzebna jest przestrzeń wentylacyjna. W razie pytań pisz, chętnie pomogę

scrabie
10-10-2016, 13:23
Ile płacisz za prąd w sezonie grzewczym? jaka powierzchnia domu? 40 cm to może w moim przypadku przesada, oczywiście 10 również, chociaż z obliczeń wynika, że normy zostaną zachowane. Ile dzisiaj daje się styropianu na dom murowany z pustaka? Ile dać ocieplenia pod posadzkę na parterze?

600złł miesięcznie wyszło najwięcej, ale wszystko w domu na prąd. Używamy okoo 90m2 powierzchni i tyle grzeję, normy zaraz się zmienią, twój portfel jest najważniejszy. Na starą częśc (murowaną) której nie używam dałem 20 cm, myślę żeby w przyszłości dołożyc 10cm, ale zobaczę jak zacznę tam grzać.
W posadzkę dałem 25cm o ile pamiętam.
Zrób obliczenia i staraj się zejśc z U<0,1, wtedy będzie tanio. Teoretycznie to pasywne, ale jeszcze jest coś takiego jak szczelność, z którą nie jest łatwo. Planujesz rekuperację/.

rwojtek
10-10-2016, 13:31
... dodatkwo stelaż na płytę g-k i kolejne 25 cm wełny, ...
Masz może zdjęcia jak to wyglądało w trakcie wykonania?

scrabie
10-10-2016, 14:19
http://images84.fotosik.pl/74/dd5ae76d18fce053m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/dd5ae76d18fce053)
http://images82.fotosik.pl/74/a2000b3353b966bdmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/a2000b3353b966bd)
http://images83.fotosik.pl/74/a4098f0fe7c43134med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/a4098f0fe7c43134)

rwojtek
10-10-2016, 19:46
Dzięki za zdjęcia, teraz widzę jak montowałeś stelaż do płyt GK. Do podłogi i stropu, a jak z folią paroizolacyjną? Na stelaż pod płyty GK?

מרכבה
10-10-2016, 20:00
http://ecobrooklyn.com/wp-content/uploads/2012/05/P1100856-500x375.jpg
http://ecobrooklyn.com/filling-void-weather-barriers-2/

http://www.passivhaustagung.de/Passive_House_E/humidity_problem.png

Polecam Ci zgłębienie lektury standardu pasywnego, nie mówię że musisz coś takiego budować,
ale warto prześledzić.

scrabie
10-10-2016, 20:14
Tak folia na stelaż, pod płytę gipsową. Na etapie budowy pomyśl o wszystkim 2 razy :) ja już teraz bym kilka rzeczy zmienił :)

ee0090
10-10-2016, 22:02
Deska ma 15 cm w niej jest wełna też 15cm, dodatkwo stelaż na płytę g-k i kolejne 25 cm wełny, na zewnątrz deska elewacyjna na dole, a na poddaszu płyta osb i 2cm wełny skalnej + tynk. Generalnie na zewnątrz izolacji brak. Jeżeli zrobisz ocieplenie na zewnątrz, nie daj sobie wmówi, że pod ociepleniem potrzebna jest przestrzeń wentylacyjna. W razie pytań pisz, chętnie pomogę

Czyli ściana ma 60cm grubości? 15cm drewna + 15 cm wełny + 25 cm wełny + stelaż + deska elewacyjna?

gambit565
11-10-2016, 07:23
@scrabie
W scianach tez masz welne w macie czy w plytach?

rwojtek
11-10-2016, 09:26
Tak folia na stelaż, pod płytę gipsową. Na etapie budowy pomyśl o wszystkim 2 razy :) ja już teraz bym kilka rzeczy zmienił :)

Jak możesz to pisz w tym wątku jakie poczyniłbyś zmiany.

scrabie
11-10-2016, 14:22
Czyli ściana ma 60cm grubości? 15cm drewna + 15 cm wełny + 25 cm wełny + stelaż + deska elewacyjna?

Nie, deski 15 cm stawiasz co 50 cm(lub 40, nie pamiętam) i tam układasz wełnę(pomiędzy nie) ściana ma około 45 cm grubości.

scrabie
11-10-2016, 14:24
@scrabie
W scianach tez masz welne w macie czy w plytach?

W macie, lambda 0.039. Przy tej grubości jest ciepła i zarazem w bardzo dobrej cenie. Nie ma lepszego stosunku cena/jakość.

scrabie
11-10-2016, 14:32
Jak możesz to pisz w tym wątku jakie poczyniłbyś zmiany. bardziej pilnował bym wykonawcy, który robił konstrukcję, bo szczelność kuleje, większy rekuperator, jak przychodzą goście, bądź jak chce bardzo szybko coś wywietrzyć, to zapas mocy by się przydał. Przewody reku mam w połowie izolacji, teraz dałbym bliżej ściany, żeby w zimę powietrze idące do nawiewu złapało, kilka dodatkowych stopni. Wszędzie dałbym ogrzewanie podłogowe. Póki co tyle

rwojtek
11-10-2016, 14:42
Dzięki za info, jak przyjdzie Tobie coś jeszcze do głowy to wal śmiało.
Pozdrawiam.

ee0090
11-10-2016, 20:10
Nie, deski 15 cm stawiasz co 50 cm(lub 40, nie pamiętam) i tam układasz wełnę(pomiędzy nie) ściana ma około 45 cm grubości.

A jeżeli dam 12 cm litego bala + 20cm wełny + 2,5 cm deski od wewnątrz?

מרכבה
11-10-2016, 20:22
Nie wiem kto wymyślił idę robienia domów z bali + izolacja wewnątrz !
Tak się nie robi! ponieważ drewno ma spory opór dyfuzyjny, a wełna nie ma go wcale =
narożnik w moim domu do remontu- zgnił :( ponieważ był dopływ pary wodnej, nie było dopływu ciepła. Właśnie dla tego parę wodną (gaz bez barwny, bez wonny itp) trzeba zatrzymać po stronie ciepłej(opóźnić jej wydostawanie się) aby nie narobiła szkód, kiedy zetknie się z zimnym drewnem- drewno przy 20cm izolacji będzie miało temperaturę bliską zero. na styku wełna/ drewno ... każda ilość pary wodnej, która tam trafi stanie się wodą.
Nonszalancja i ignorowanie prostych praw fizyki, grozi brakiem trwałości domu.
W hameryce, czy kanadzie przerabiają to nie raz nie dwa.

scrabie
11-10-2016, 20:28
dlatego używa się foli i po sprawie, stawiasz dom z bali i obijesz go styro na zewnątrz? Jaki w tym sens?

scrabie
11-10-2016, 20:39
A jeżeli dam 12 cm litego bala + 20cm wełny + 2,5 cm deski od wewnątrz?

Liczba warstw: 3 R = 6.111 [m²K/W] U = 0.164 [W/m²K]
Nazwa materiału d[m] λ[W/m×K] µ sd[m] ]
Środowisko zewnętrzne
1 TR_wełna mineralna ROCKMIN. DELTAROCK 1 0.2 0.039 1 0.2
2 DR_Sosna i świerk / w poprzek włókien / 0.12 0.16 11 1.32
3 DR_Dąb / wzdłuż włókien / 0.025 0.4 2 0.05

מרכבה
11-10-2016, 21:09
dlatego używa się foli i po sprawie, stawiasz dom z bali i obijesz go styro na zewnątrz? Jaki w tym sens? żadnego ! jest to ze wszech miar system szkodliwy, bo jeszcze w większym stopniu problem osadzania się wodny (z kondensacji) tyczy się takich rozwiązań, szczególnie jeśli dom jest izolowany 10cm styropianu ! nauka radziecka zna takie przypadki - izolacji domu styro + dawanie jeszcze kratek wentylacyjnych w elewacji :D:D:D
369976

scrabie
11-10-2016, 21:13
Czyli kolega ma mieć tylko 12 cm bala i nic więcej? Coś czuję, że może na tym prądzie nie zaoszczędzić

ee0090
11-10-2016, 22:03
Czyli kolega ma mieć tylko 12 cm bala i nic więcej? Coś czuję, że może na tym prądzie nie zaoszczędzić

No właśnie, od środka nie, na zewnątrz też nie, bez ocieplenia też nie....

מרכבה
11-10-2016, 22:19
http://static.e-izolacje.pl/art/4328_huge.jpg a tak ? to przynajmniej z obu stron wygląda jak bal.

scrabie
12-10-2016, 07:39
Co jest w środku? Jakie koszty, bo coś obstawiam, że wyjdzie drożej. Swoją drogą, co to za bal 12 cm?

ee0090
12-10-2016, 07:58
Co jest w środku? Jakie koszty, bo coś obstawiam, że wyjdzie drożej. Swoją drogą, co to za bal 12 cm?

Płazy świerkowe 120x220 mm, od wewnątrz izolacja i deska świerkowa. Chciałbym uzyskać tu opinię jak kto zrobić najlepiej, wykonawca ma wiele lat doświadczenia, ale nie zaszkodzi poczytać/posłuchać innych opinii.
To co kolega wstawił to nie drewno tylko wygląda jak drewno. Można też wymurować dom z pustaka i obłożyć drewnopodobnym plastikiem, też z daleka wygląda jak drewno. Ja jednak wolę drewno.

gambit565
12-10-2016, 08:18
Płazy świerkowe 120x220 mm, od wewnątrz izolacja i deska świerkowa. Chciałbym uzyskać tu opinię jak kto zrobić najlepiej, wykonawca ma wiele lat doświadczenia, ale nie zaszkodzi poczytać/posłuchać innych opinii.
To co kolega wstawił to nie drewno tylko wygląda jak drewno. Można też wymurować dom z pustaka i obłożyć drewnopodobnym plastikiem, też z daleka wygląda jak drewno. Ja jednak wolę drewno.
i to jest pytanie o ogrzewaniu?

ee0090
12-10-2016, 08:50
Słuszna uwaga, to może wróćmy do tematu. Rozumiem, że na poszczególnych etapach budowy nie należy oszczędzać i oczywiście jest to prawda, ale tak myśląc mały dom będzie kosztował 500 kpln i to skromnie licząc. Niektórzy jednak mają ograniczony budżet i argumenty typu "zwróci Ci się to w ciągu 30 lat" są być może prawdziwe ale czy sensowne? Za 30 lat pewnie budownictwo będzie wyglądało inaczej, inne normy, inne rozwiązania itd. więc trzeba zachować jakieś zdrowe proporcje między kosztem postawienia budynku i jego późniejszej eksploatacji. I tak np fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem ale przy dzisiejszych cenach rynkowych koszt sensownej instalacji założonej bez dotacji będzie się zwracał przez kilkadziesiąt lat,czy jest sens? Trudno powiedzieć, jak dla kogoś nie ma znaczenia kilkadziesiąt tysięcy w jedną lub drugą stronę, to pewnie jest, bo wygoda, ale jednak są to kwoty, których inwestor po prostu często nie ma, a gdzieś mieszkać musi (lub chce).

Wracając do mojego pytania, czymś ten dom trzeba grzać, niezależnie ile izolacji będzie miał budynek. Jaki będzie najkorzystniejszy stosunek (oczywiście szacunkowy) kosztów instalacji do kosztów eksploatacji w przypadku różnych rodzajów ogrzewania przy tej samej izolacji budynku (CO + CWU):
- PC
- kocioł gazowy
- kocioł na pellet/ekogroszek
- prąd

pomijam ogrzewanie kominkiem, za dużo obsługi

scrabie
12-10-2016, 08:50
Temat, ciagniemy od jakiegoś czasu, ciężko dobrać system, jak nie wiesz jaka jest przegroda. Ja bym dał na maksa dużo ocieplenia, może być wełna, może być styro, pamiętaj o paroizolacji i wentylacji (ja jestem zwolennikiem reku). Zrobisz ciepły dom, możesz spokojnie grzać prądem

scrabie
12-10-2016, 08:56
Słuszna uwaga, to może wróćmy do tematu. Rozumiem, że na poszczególnych etapach budowy nie należy oszczędzać i oczywiście jest to prawda, ale tak myśląc mały dom będzie kosztował 500 kpln i to skromnie licząc.

Ja postawiłem za 200 z meblami, jak podwiniesz rękawy i zaczniesz robić sam, będzie dużo taniej. Ja wybrałem prąd, bo jest tani w trakcie budowy i bezobsługowy. Co kto woli

gambit565
12-10-2016, 09:07
Wracając do mojego pytania, czymś ten dom trzeba grzać, niezależnie ile izolacji będzie miał budynek. Jaki będzie najkorzystniejszy stosunek (oczywiście szacunkowy) kosztów instalacji do kosztów eksploatacji w przypadku różnych rodzajów ogrzewania przy tej samej izolacji budynku (CO + CWU):
- PC
- kocioł gazowy
- kocioł na pellet/ekogroszek
- prąd

pomijam ogrzewanie kominkiem, za dużo obsługi
Albo niczego nie zrozumiales albo nie chcesz zrozumiec. Nie da sie odpowiedziec na to pytanie nie znajac zapotrzebowania na Energie.
projekt => OZC=> analiza czym grzac ewentualnie zmiany w projekcie. Masz projekt, zamow OZC i gdybaj, przyjmuj zalozenia itp. Inaczej to wrozenie z fusow bo nie wiesz ile energii bedziesz potrzebowal.

מרכבה
12-10-2016, 09:09
Płazy świerkowe 120x220 mm, od wewnątrz izolacja i deska świerkowa. Chciałbym uzyskać tu opinię jak kto zrobić najlepiej, wykonawca ma wiele lat doświadczenia, ale nie zaszkodzi poczytać/posłuchać innych opinii.
To co kolega wstawił to nie drewno tylko wygląda jak drewno. Można też wymurować dom z pustaka i obłożyć drewnopodobnym plastikiem, też z daleka wygląda jak drewno. Ja jednak wolę drewno.

Jak się potrafi przyznać do błędu - a jeśli się tylko zasłania "doświadczeniem" to ...

Płazy świerkowe dał bym od środka, a na zewnątrz dał deskowanie i w tedy będzie jak trzeba, będzie na czym strop oprzeć, bo co tam izolacji jeśli ta izolacja będzie posznitowana stropami i innymi przerwami. http://archiwum.allegro.pl/oferta/deska-elewacyjna-polbal-podbitka-boazeria-bal-2w1-i6015091244.html źle ? powiedz mi co zmieni danie zamiast 2cm 12cm ?
te 12cm drewna mogą stanowić w środku bazę do stropów itp, izolacja będzie na zewnątrz otuli ciągłą warstwą cały dom.

ee0090
12-10-2016, 09:12
Część rzeczy mogę sam zrobić, ale wielu nie. Ekipa, która stawia dom, ma zrobić wszystko co związane z drewnem czyli ściany zewnętrzne, wewnętrzne, stropy, podłogi drewniane, dach włącznie z pokryciem. Pozostają mi fundamenty, posadzka i podłoga na dole, instalacje. W projekcie jest wyliczone 10 cm wełny przy takiej konstrukcji ścian, widocznie spełnia to obecne normy. Rozumiem, że 10 cm to mało, ale 40 nie dam, moim zdaniem to przerost formy no i koszt 3 x większy, poza tym, czy nie jest tak, że ta realna oszczędność na ogrzewaniu maleje wraz z grubością izolacji? Spotkałem się z opinią, że powyżej pewnej grubości izolacji każdy następny centymetr robi się coraz mniej sensowny.
Prąd jest oczywiście bezobsługowy ale jest dziś chyba najdroższym w eksploatacji źródłem ciepła? Czy do takiej instalacji jaką zaplanowałem u siebie mogę wybrać dowolne źródło ciepła? Tzn piec elektryczny zamiast kotła na pellet lub PC?

ee0090
12-10-2016, 09:13
Jak się potrafi przyznać do błędu - a jeśli się tylko zasłania "doświadczeniem" to ...

Nie zasłania się, mówi, że da tyle izolacji ile sobie zażyczę

מרכבה
12-10-2016, 09:19
https://naforum.zapodaj.net/4a1f766cb0bc.jpg.html moje cacko balowe czeka na przebudowę :)
Jest trochę pracy, ale w środku chce mieć lite drewno :) Ogrzewanie ? siedzący człowiek przy kompie to jakieś 130 wat (100 czł +30 komp;) )
i to jest 1/7 1/8 potrzeb "ogrzewczych przy 0 st.

gambit565
12-10-2016, 09:20
Rozumiem, że 10 cm to mało, ale 40 nie dam, moim zdaniem to przerost formy no i koszt 3 x większy, poza tym, czy nie jest tak, że ta realna oszczędność na ogrzewaniu maleje wraz z grubością izolacji? Spotkałem się z opinią, że powyżej pewnej grubości izolacji każdy następny centymetr robi się coraz mniej sensowny.

To musisz budowac jak doradza ci twoj wykonawca skoro juz wiesz ze to przerost formy nad trescia.

מרכבה
12-10-2016, 09:26
Przerost formy zaczyna się powyżej 70cm ekwiwalentu styropianu grafitowego - wtedy jest to przerost formy ;)
0,7m/0,031W/mK=22,6m2K/W =1/22,6= ~0,045 W/m2K tzw wspó U.
To jest wyliczony z OZC krest izolacji i potrzeby jej zwiększania .. tak że te 40cm wełny sorry nawet do 1/2 tej wartości nie dobijają.

ee0090
12-10-2016, 09:38
To musisz budowac jak doradza ci twoj wykonawca skoro juz wiesz ze to przerost formy nad trescia.
Ja nie wiem, pytam. Wykonawca mówi, że da ile będę chciał, 10 jest w projekcie, ja rozumiem, że to mało, więc pytam.
W końcu izolacja też kosztuje, jeżeli zwiększymy koszt izolacji o 400% to w jakim czasie się to zwróci w eksploatacji?
Z tego co widzę dookoła to 90% budujących nowe domy stawia je z pustaka i ociepla je 15 cm styropianu, rozumiem, że jest to dużo za mało?

מרכבה
12-10-2016, 09:52
Od razu Ci się zwróci, bo będziesz miał wybór różnych systemów grzewczych.

Z tego co widzę dookoła to 90% budujących nowe domy stawia je z pustaka i ociepla je 15 cm styropianu, rozumiem, że jest to dużo za mało?
To że 15 cm to bajka jak mówią ... ale http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232040-O-murarzach-dyletantach-i-ca%C5%82ej-czeladzi-projektuj%C4%85co-wykonuj%C4%85co-nadzoruj%C4%85cej&highlight=murarzach tej plagi egipskiej jak końca nie ma tak nie ma .. co rusz widzę nowe domy z masą spartaczonych detali + marna izolacja = koszty i ładowanie śmieciucha - dobranego przez wybitnego instalatora, gdzie dla niego liczy się ile m2 ma dom, on wie najlepiej, bo wiedzę ma z okresu późnego gierka.
Poczytaj
Chałupa w części dziennej nie chce się wychłodzić. Dziś w biurze miałem po nocy 22,4* ciągle bez grzania. W salonie 23,9*. M.A.G http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244601-Komfort-w-domu-pasywnym&p=7299218&viewfull=1#post7299218 post #778 .
A u moich rodziców bez ogrzewania temperatura dobija do +12 i pewnie jeszcze spadnie .. dogrzewają się miejscowo .. farelką i jeszcze tak przez tydzień..
dom murowany bez izolacji - U ścian 0,70 W/m2K okna skrzynkowe Uw 2,6 W/m2K
To jest już terror temperatur, żadne koszty nie oddadzą tego błogiego zimna.
Choć tam kupienie 20mp drewna drogie nie było .. do palenia ..

gambit565
12-10-2016, 09:58
Ja nie wiem, pytam. Wykonawca mówi, że da ile będę chciał, 10 jest w projekcie, ja rozumiem, że to mało, więc pytam.
W końcu izolacja też kosztuje, jeżeli zwiększymy koszt izolacji o 400% to w jakim czasie się to zwróci w eksploatacji?
Z tego co widzę dookoła to 90% budujących nowe domy stawia je z pustaka i ociepla je 15 cm styropianu, rozumiem, że jest to dużo za mało?
1. Jakim kosztem procentowo jest to zwiekszenie izolacji w koszcie calej inwestycji?
2. Nikt ci nie doradzi senownie skoro nie wiadomo jakie zapotrzebowania bedzie mial twoj dom na energie a to powie porzadnie wykonane OZC

scrabie
12-10-2016, 10:18
Szczerze mówiąc śmieszy mnie, jak słyszę, że 4x więcej wełny to koszty. Jakiego rzędu? 3000 zł? Czasami stół kosztuje więcej. Połóż sobie sam płytki to zaoszczędzisz na wełnę. Całe życie będziesz grzać. Poczytaj forum, zobacz ile ludzie płacą za prąd przy ciepłym domu. 300 zł za miesiąc to dużo? Nawet i 500 będzie spoko, jak nie będzie trzeba nic przy tym robić. Daj 10 cm, kup smieciucha i płac 1000 zł za węgiel.

gambit565
12-10-2016, 10:20
Szczerze mówiąc śmieszy mnie, jak słyszę, że 4x więcej wełny to koszty. Jakiego rzędu? 3000 zł?
Najtansza Ekorolka Knaufa w Castoramie 6,99 PLN/m^2 , 15 cm, Lambda 0,44, szalu moze nie robi ale cena smieszna

ee0090
12-10-2016, 10:25
ok, spróbuję znaleźć kogoś kto zrobi OZC, albo może uda mi się zrobić samodzielnie.
Rozmawiałem przed chwilą z kolegą, postawił dom w 2008 r., powierzchnia 250m2, pustak + 15 cm styropianu. Grzeje kotłem na ekogroszek. Rocznie zużywa 5 ton węgla razem z CWU w lecie. 5 t. x powiedzmy 600 zł. daje nam 3000 zł na 12 mies = średnio 250 zł. miesięcznie. Biorąc pod uwagę wielkość domu i tylko 15 cm izolacji to nie wiem czy to dużo czy mało? Niech się wypowiedzą użytkownicy ogrzewania elektrycznego przy podobnej powierzchni domu.

ee0090
12-10-2016, 10:27
Chodzi o to, że prąd jakby nie patrzeć jest najdroższym źródłem ciepła, a będzie jeszcze droższy, i skazywanie się tylko na prąd jest chyba trochę strzałem w kolano, czy się mylę?

scrabie
12-10-2016, 10:32
Tani macie ten węgiel to po pierwsze, po drugie, raczej koszty nie rozkładają się tak równo, w zimę jest pewnie 900 zł, w lato 100, czy grzeje całą powierzchnię? Pustak, porotherm? Jaki styro? Słuchaj na siłę nikt Cię nie przekona,, rób jak chcesz

מרכבה
12-10-2016, 10:38
5 t. x powiedzmy 600 złhttp://www.ekogroszekcentrum.com.pl/cennik zależy od ceny..
O prądzie czystym zapomnij - po 2021 nawet dom pasywny nie wyrobi na czystym prądzie.
Energia pierwotna liczona ze współczynniku nakładu = 3 .. a wartość maksymalna nie może przekroczyć 70 kWh/m2 rok..
czyli energii końcowej nie może zjeść więcej jak 23 kWh/m2 rok.. ( licznikowo można powiedzieć).
Dodaj sobie powierzchnie kotłowni .. która nie może być sobie ot taką klitką, musi spełniać pewne minimum.
Widzisz, co z tego że pójdę nazbieram patyków i zapalę w piecu .. kiedy to staje się niewolą, teraz pieca nie ma .. i obraz nendzy i rozpaczy
standarów budowlanych rodem z późnego gierka.

http://www.passivhausprojekte.de/index.php#k_

scrabie
12-10-2016, 10:44
O prądzie czystym zapomnij - po 2021 nawet dom pasywny nie wyrobi na czystym prądzie.
Energia pierwotna liczona ze współczynniku nakładu = 3 .. a wartość maksymalna nie może przekroczyć 70 kWh/m2 rok..
czyli energii końcowej nie może zjeść więcej jak 23 kWh/m2 rok..

Nie rozumiem, możesz mi wyjaśnić o co chodzi?

ee0090
12-10-2016, 10:58
Ja też nie rozumiem.
Nie chcę nikogo przekonywać bo się nie znam, po prostu zadaję pytania starając się dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie biorąc pod uwagę wszystkie dostępne mi dane.
Najważniejsze pytanie: czy robiąc instalację podłogówka na dole + grzejniki na górze mogę wykorzystać do niej różne źródła ciepła, o których tu rozmawiamy? (prąd, PC, pellet, węgiel) czy to muszą być zupełnie inne instalacje? Bo tojest najważniejsze na tym etapie budowy.

imrahil
12-10-2016, 11:22
chodzi o to samo, co z wentylacją. dopuszczalny wskaźnik Ep został zredukowany w 2014 r, zostanie w przyszłym jeszcze bardziej zredukowany, a w 2021 będzie max 70kWh/m2. z tego wynika, że już teraz przy dowolnym ogrzewaniu ciężko zmieścić się w normie bez wentylacji z odzyskiem ciepła, w przyszłym to już chyba będzie niemożliwe. a ludzie nadal budują domy bez WM, co świadczy o oszustwie.

do obliczania Ep używamy współczynnika nakładu, który dla prądu jest nawyższy (3). czyli liczymy zapotrzebowanie domu na CO i CWU, potem mnożymy przez 3 (dla prądu) i w 2021 będzie musiało się zmieścić w 70 kWh/m2

dla gazu czy węgla współczynnik nakładu to 1,1, czyli dom będzie musiał mieć zapotrzebowanie na CO i CWU max 63,6 kWh/m2, żeby Ep<70

ee0090
12-10-2016, 11:23
a co sądzicie na temat opini z tego filmu?:
https://www.youtube.com/watch?v=sgC44moxwUM
chodzi mi o izolację, od 1:20

rwojtek
12-10-2016, 11:24
scrabie czy Tobie firma robiła tylko stan surowy? Jeśli tak to jak możesz podaj jaki to koszt i za co. Może być na priv.

מרכבה
12-10-2016, 11:31
a co sądzicie na temat opini z tego filmu?:
https://www.youtube.com/watch?v=sgC44moxwUM
chodzi mi o izolację, od 1:20
No cóż nie będę tego pana od 1:20 z błędu wyprowadzał .. 369990
Zobacz kolor zieloni i temperaturę jaka odpowiada temu stanowi ..
CDN..

ee0090
12-10-2016, 11:40
Patrzę,ale nie wiem co z tego wynika, przepraszam ale rozmawiasz z laikiem budowlanym

מרכבה
12-10-2016, 11:58
369997 tak się kończą igraszki z fizyką budowli...
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5f1645ac4542.png (https://naforum.zapodaj.net/5f1645ac4542.png.html)

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e2b7b7ce9219.jpg (https://naforum.zapodaj.net/e2b7b7ce9219.jpg.html) a może to Ci pomoże - zobacz charakterystyczne miejsca przecięcia z krzywą rosy ( punktu nie ma ... bo punkt się przesuwa po krzywych ;) i jak szerzej to wpisz wykres moliera ..
stąd bez choćby ciut ciut fizyki budowli, szkoda robić domy z drewna ! bo więcej szkody niż pożytku..

ee0090
12-10-2016, 12:08
Ok, rozumiem wszystkie zalety dobrej izolacji, co z tą instalacją? Czy taka sama będzie dla różnych źródeł ciepła?

scrabie
12-10-2016, 12:13
scrabie czy Tobie firma robiła tylko stan surowy? Jeśli tak to jak możesz podaj jaki to koszt i za co. Może być na priv.

Konstrukcja domu, dach nad starą częścią i tą dobudowywaną, rynny, elewacja zewnętrzna, osadzenie drzwi zewnętrznych i okna tarasowego, schody 36 500PLN, resztę robiłem sam. Dobudowana część miała po obwodzie 7,5x7,5 metra

rwojtek
12-10-2016, 12:26
Rozumiem, że to cena robocizny z materiałem?
Wielkie dzięki.

scrabie
13-10-2016, 08:33
Rozumiem, że to cena robocizny z materiałem?
Wielkie dzięki.
No jak z materiałem? Drewno i konstrukcyjne i blacha na kosztowały chyba ze 25k. Sama robocizna

gambit565
13-10-2016, 08:38
No jak z materiałem? Drewno i konstrukcyjne i blacha na kosztowały chyba ze 25k. Sama robocizna
Jakie kupowales drewno na konstrukcje? Po ile za kubik jesli mozna zapytac

minidom
13-10-2016, 18:55
Jak chcesz mało wydać na opał to polecam zapoznać sie z piecem rakietowym jest minus bo trzeba dokładać do niego ale koszta ekspolatacji Ci to wynagrodzą :) ja robie takie piec do projektu https://www.facebook.com/zbudujsamdom/



Witam,

Buduję dom z drewna (bale 12cm + ocieplenie) i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania. Powierzchnia użytkowa 120 m2, parter + poddasze użytkowe.

Na całym parterze gres. Miejsce na kotłownię ok. 6 m2.

Cały czas myślałem o piecu na węgiel/drewno z podajnikiem ale ostatnio zastanawiam się czy nie zdecydować się na gaz. Gazociągu nie ma, więc pozostaje jedynie zbiornik zewnętrzny.

Co będzie tańsze w instalacji/użytkowaniu przy dzisiejszych cenach? Gaz czy węgiel?

Na parterze chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, co jest tańsze w instalacji/użytkowaniu? Podłogówka czy grzejniki? Spotkałem się z opinią użytkownika, że podłogówka zużywa 2 x więcej węgla i jest tak gorąco, że nie da się wytrzymać w domu, podejrzewam jakieś błędy w instalacji ale się nie znam, więc może tak to jest.

ee0090
13-10-2016, 19:52
Jak chcesz mało wydać na opał to polecam zapoznać sie z piecem rakietowym jest minus bo trzeba dokładać do niego ale koszta ekspolatacji Ci to wynagrodzą :) ja robie takie piec do projektu https://www.facebook.com/zbudujsamdom/

A cóż to takiego?

scrabie
13-10-2016, 22:05
Jakie kupowales drewno na konstrukcje? Po ile za kubik jesli mozna zapytac

Sosna suszona i strugana, dokładnie tyle (policz sobie metry) koszt 7640, ale ściągnąłem z Polski, bo w wawie cena + 50% I transport na odległość 40 km wychodził im drożej niż u Pana od którego kupiłem, a on miał chyba 200 km.
90/38 długości 4 metry - 25 szt
90/38 długości 2,5 metra 70 szt
140/38 dł. 2.5 metra - 180 szt
140/38 dł 4.5 metra - 70 szt
240/38 dł 4 metry - 45

rwojtek
14-10-2016, 06:48
Cena wyjątkowo niska jak na drewno suszone i strugane (krawędzie fazowane?). Chyba, że jest to cena netto. Poproszę namiary na tą firmę.

scrabie
14-10-2016, 07:49
Pan Adam suski, [email protected]. numeru nie mogę znaleźć, ale w Internecie jest. Ja brałem u niego także drewno na dach oraz szalówke na elewację. Jedyne zastrzeżenie, to fakt że szalowka mocno żywiczna. Pozdr

ee0090
17-10-2016, 20:52
Dzisiaj rozmawiałem z firmą zajmującą się instalacjami CO i hydraulicznymi. Też mnie namawiali na PC. Stwierdzili, że odwierty + urządzenie to jakieś 46-50 000 zł. a w całości ogrzewania powinienem się zmieścić w 80 tys. zł. co daje lekko licząc 30 000 zł więcej niż np bardzo dobry kocioł na paliwo stałe (np pellet) + komin i cała reszta. Biorąc pod uwagę koszty energii elektrycznej przy PC inwestycja będzie się zwracała dziesiątki lat. Niestety nie stać mnie na taki komfort. Muszę zastosować coś innego, jakiś kompromis między kosztem inwestycji, ceną eksploatacji i komfortem. Może za kilka lat ceny PC stanieją, a ja zakończę inwestycję i trochę odetchnę finansowo to wrócę do tematu.

baltazar
17-10-2016, 22:14
"odwierty + urządzenie to jakieś 46-50 000 zł"
Sprawdź może inną firmę bo można się zmieścić w 35 tys.

ee0090
18-10-2016, 06:22
U mnie nie ma innych firm. Poza tym u mnie jest piaszczysty grunt, to podobno niedobrze?

imrahil
18-10-2016, 06:43
a dlaczego nie pompa powietrzna?

ee0090
18-10-2016, 11:25
dużo droższa w eksploatacji

Konsultant Viessmann
18-10-2016, 11:51
dużo droższa w eksploatacji

Dlaczego tak sądzisz? Masz jakieś konkretne wyliczenia? Takie urządzenia sa już bardzo zbliżone parametrami do pomp gruntowych a kosztowo, na etapie inwestycji są tańsze. Mogą być jedynym źródłem energii w budynku, więc nie potrzebujesz dodatkowego kotła, czy kominka. Ja bym jeszcze naTwoim dopytał o powietrzne pompy ciepła.
Oczywiście kwestia eksploatacji zależy również od tego jak docieplisz budynek, widzę, że we wcześniejszych postach o izolacji dowiedziałeś się sporo więc, pewnie przemyślisz i zaizolujesz budynek odpowiednio dobrze, a wtedy powietrza pompa ciepła to optymalny wybór.

Jeśli chcesz - przeglądnij parametry naszych powietrznych pomp ciepła - mamy zarówno te w wersji split jak i monobloki : TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla.html)
Analizuj i porównuj a w razie pytań - służę pomocą!
Pozdrawiam

מרכבה
18-10-2016, 19:35
Za 80 tyś ... o Mateńko kochana to mam czopkę z izolacji taką .. że obciążenie cieplne domu 270m2 po podłodze z piwnicą ..
wychodzi ciut ponad 1kW :lol2: wstawiam akwarium i co ? i mam widok na rybki.
Dodaje do tego laptopa, plus telewizor .. i 4 osoby i chyba już ogrzewanie mam .. ile wynosi ? dzero zł .
Sorry - ale prosty grubo gacony dom miażdży, rozciera na proch takie jakieś instalacje, chyba że pompa ciepła
będzie pracować z 50 lat na jednakowej sprawności.
CWU ..a to już jakoś by się ogarneło :) Tylko ogrzewanie wam w głowie ;)
Mama nie mówiła ! ubieraj się ciepło ?

Instaltechnic
18-10-2016, 20:30
Za 80 tyś ... o Mateńko kochana to mam czopkę z izolacji taką .. że obciążenie cieplne domu 270m2 po podłodze z piwnicą ..
wychodzi ciut ponad 1kW :lol2: wstawiam akwarium i co ? i mam widok na rybki.
Dodaje do tego laptopa, plus telewizor .. i 4 osoby i chyba już ogrzewanie mam .. ile wynosi ? dzero zł .
Sorry - ale prosty grubo gacony dom miażdży, rozciera na proch takie jakieś instalacje, chyba że pompa ciepła
będzie pracować z 50 lat na jednakowej sprawności.
CWU ..a to już jakoś by się ogarneło :) Tylko ogrzewanie wam w głowie ;)
Mama nie mówiła ! ubieraj się ciepło ?

Opisz szerzej to ocieplenie i szczegóły, bo brzmi ciekawie...

ee0090
19-10-2016, 10:44
Nie mam wyliczeń, czytam forum i tak z tego wynika. Niestety u mnie nie mam kogo zapytać o powietrzne pompy, firma z którą rozmawiałem, stwierdziła, że oni tego nie robią bo to nieekonomiczne rozwiązanie.

Konsultant Viessmann
20-10-2016, 08:37
Nie mam wyliczeń, czytam forum i tak z tego wynika. Niestety u mnie nie mam kogo zapytać o powietrzne pompy, firma z którą rozmawiałem, stwierdziła, że oni tego nie robią bo to nieekonomiczne rozwiązanie.

W takim razie może zmień firmę? Dzisiaj większość firm stawia na nowoczesne systemy grzewcze.... w tym na pompy ciepła własnie, więc może wybierz którąś z naszych firm partnerskich i zapytaj. Namiary masz TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) - wystarczy tylko podać miasto lub kod pocztowy.
Zobacz co oferują nasze firmy:
Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji
Określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta
Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu
Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności
Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych
Poglądowa kalkulacja potencjału oszczędności kosztów ogrzewania dzięki modernizacji
Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej

W razie pytań, bądź problemów, postaram się pomóc.

ee0090
20-10-2016, 21:50
Chetnie bym zmienił ale nie mam na jaką. A jak słyszę, że CO w domu o powierzchni użytkowej 130 m2 ma kosztować prawie 100 000 zł, to czuję się nabijany w tzw butelkę. Rozumiem, że CO może kosztować pewnie i 300 000, ale ja, a myślę, że razem ze mną pewnie 90% inwestorów nie buduje niewielkiego domu za 1 mln zł.bo robiąc wszystko z górnej półki zaczniemy dobijać do takich kwot. Przyjdzie dekarz i powie, że na dach tylko dachówka i to najdroższa, ktoś kolejny stwierdzi, że gres - żeby był dobry to musi kosztować min. 200 zł/m2 itd, itp....
Ja nie chcę najtaniej, ale też nie stać mnie na najdrożej

JTKirk
21-10-2016, 07:40
Chetnie bym zmienił ale nie mam na jaką. A jak słyszę, że CO w domu o powierzchni użytkowej 130 m2 ma kosztować prawie 100 000 zł, to czuję się nabijany w tzw butelkę.

masz prawidłowe odczucia....
napisz wiecej szczegółow o swoim domu(jakie grubości izolacji,jaka wentylacja...i jeszcze napisz jaką PC (jaką moc) proponowała ci firma...
i nie pisz że innych firm nie ma, bo dzisiaj wcale nie jesteś skazany na firmę z najbliższego sąsiedztwa. Często te firmy z dalsza lepiej wychodzą lepiej niż te lokalne...


dużo droższa w eksploatacji
a tutaj róznie z tym bywa. Może być (zwykle jak jest coś mocno spartolone), ale generalnie nie jest....
zainteresuj się tematem, bo warto

Konsultant Viessmann
21-10-2016, 09:25
Chetnie bym zmienił ale nie mam na jaką.

Jak to nie masz innej firmy, którą możesz zapytać? Skorzystaj z linku, który Ci podałem, to autoryzowani partnerzy naszej firmy.... jak nie chcesz tego linku, to szukaj innych firm z Internecie.
Dlaczego nie chcesz skontaktować się nawet w sprawie bezpłatnej porady ze specjalista? To do niczego nie zobowiązuje, a może wiele kwestii rozjaśnić.

PS. Przy wyborze producenta zwróć uwagę na dostępność serwisu i na gwarancje na urządzenie.

ee0090
21-10-2016, 20:28
Firma z którą rozmawiałem to największa i najstarsza firma tego typu u mnie na prowincji, przyszedłem grzecznie z projektem i mówię o co mi chodzi. Nawet nie obejrzeli dokładnie projektu, zapytali tylko o metry użytkowe i rzucili cenę, trochę to niepoważne moim zdaniem. Jak rozmawiałem z hydraulikami, którzy się specjalizują w temacie instalacji hydraulicznych i CO, to żaden nie potrafił powiedzieć nic konkretnego. Słyszę tylko "...Panie, po co to Panu, to drogie i bez sensu..." ręce opadają.

Dom z bala świerkowego 12 cm, później izolacja (projekt zakłada 10 cm, ja chcę dać 20), od środka deska świerkowa 3 cm. Dom bez podpiwniczenia, na gruntach piaszczystych, osłonięty drzewami z 3 stron. Nie wiem jaką PC mi proponowali, bo podali tylko cenę +/- 10 000 zł.

Teraz palę węglem i trochę mam dość, ale naprawdę nie bardzo widzę alternatywę, może pellet.

A propos PC, rozmawiałem ze znajomym, który ma nowy, dobrze docieplony dom niecałe 300 m2, CO+CWU z gruntowej pompy ciepła, koszt inwestycji razem z instalacją w domu 100 000 zł. Ma podlicznik na PC, przez niecałe 4 lata użytkowania zużył ponad 28000 kWh, średnia cena kWh to 0,57 zł (z faktury) co nam daje 15 960 zł przez 48 mies, czyli średnio 332,50 zł/miesięcznie przez cały rok więc w sezonie grzewczym prawie 2x tyle.

To jest tanio??????. Przy inwestycji tego rzędu to się będzie zwracało dziesiątki lat o ile w ogóle. Oczywiście komfort w pakiecie i satysfakcja z eko ogrzewania, ale kogo na to stać?

Ja ogrzewałem łazienkę elektryczną podłogówką jedną zimę, rachunek mnie załamał. Dlatego się boję prądu jako ogrzewania.
Jestem obecnie na etapie wylewania fundamentów, w przyszłym tygodniu mają zacząć stawiać ściany zewnętrzne, instalacje będę robił pewnie na wiosnę, chyba, że zima będzie ciepła, więc niby mam trochę czasu, ale czytam, pytam i mam coraz większy mętlik w głowie.

מרכבה
21-10-2016, 20:38
to faktycznie dobrze docieplony dom gdy średnio na m2 93,3 kWh/m2 energii końcowej przypada (jeśli cop jest 4 to zostaje wynik prądu bo mamy 4 lata )..
Cóż ... dobre ocieplenie do 30 kWh .. i niżej .. no ale.



To jest tanio??????. Przy inwestycji tego rzędu to się będzie zwracało dziesiątki lat o ile w ogóle. Oczywiście komfort w pakiecie i satysfakcja z eko ogrzewania, ale kogo na to stać?
Cóż, kto bogatemu zabroni.
Ludzie też kupują auta za masę kasy .. i a można kupić nastoletnie auto .. i jeździć i jeździć ..
Przecież zwykły majzel (diesel) będzie jeździł spokojnie ponad 1 mln km...
Stawiam na izolacje .. pamiętaj

http://www.passiv.de/en/02_informations/02_passive-house-requirements/02_passive-house-requirements.htm
]1. The Space Heating Energy Demand is not to exceed 15 kWh per square meter of net living space (treated floor area) per year or 10 W per square meter peak demand.

to dom znajomych wymagał by 3-4 kW mocy cieplnej w najzimniejsze dni ..
trzeba patrzeć w górę, a nie poprzestawać na budynku który potrzebuje co najmniej 6x takiej mocy ;) cóż przy 3-4 kW alternatywy ogrzewań są przeróżne.

ee0090
21-10-2016, 20:42
o którym domu mówisz?

scrabie
21-10-2016, 20:49
daj duzo ocieplenia i się nie martw

ee0090
21-10-2016, 21:00
co to znaczy dużo? w przypadku drewna nie da się tego tak łatwo policzyć, każdy gatunek ma inną charakterystykę, poza tym drewno pochodzące z różnych warunków klimatycznych nie będzie identyczne. Kolejna sprawa, drewno się zachowuje inaczej niż pustak, czy cegła przy tej samej grubości. Projekt zakłada 10 cm i jest to zgodne z aktualnymi przepisami, wszyscy tu zgodnie twierdzą, że to za mało, być może tak jest, ale ile to będzie wystarczająco? (biorąc pod uwagę specyfikę ściany z tego drewna, z którego powstanie ściana?)

imrahil
21-10-2016, 21:00
o którym domu mówisz?

o domu znajomych. nie jest on żadnym wyznacznikiem. mój dom, ogrzewany GRZAŁKĄ kupioną za 400 zł, zużył rok temu 2860 kWh na sezon grzewczy, do tego około 2000 kWh za grzanie CWU - wszystko 100% w taniej taryfie. rachunek za cały prąd w domu to około 2600 zł/rok. w kolejnym roku będzie kilkaset zł więcej, ze względu na zmianę sprzedawcy (koniec promocji).

wszystko to kwestia izolacji i dbałości o szczegóły

ee0090
21-10-2016, 21:22
Skoro nie jest wyznacznikiem to co jest? Znajomy na niczym nie oszczędzał, izolację i pozostałe materiały dał najwyższej jakości, m.in.dlatego, że planował ogrzewanie PC, dom kosztował naprawdę dużo, ogrzewanie jak pisałem również, a jednak nie jest tak tanio jak w teorii być powinno.

מרכבה
21-10-2016, 21:39
Parę razy czytałem o takich przypadkach w muratorze, jak zobaczyłem rachunek i ceny :o
Może być tak - dał np wełnę elewacyjną pod tynk, dał pustaki ceramiczne do tego ciepluchne ..
różne bajery, wszystko markowe firmowe, robione ekpipami, bez dozoru ..
Lekko licząc 93 kWh/m2 i 50-60 wat obciążenia cieplnego .. tak podług danych wygląda ten dom.
To albo jest z nastoma lukarnami, masę załamań itp, .. prosty przykład ..
dom kostka 485m2 dom L parterowy 670m2 przegrody .. jedna daje 29,1 W/K druga 40,2 W/K ( ta różnica to może być strata na rekuperacji).
Oczywiście tu przegroda naprawdę klasy ultra izolacji :) ale z geometrią ciężko wygrać.

ee0090
21-10-2016, 21:53
Przepraszam, ale nie bardzo zrozumiałem. Na pewno robił ekipami, sam sie nie zna, nie da się znać na wszystkim. Nadzór prowadził pewnie w miarę swoich możliwości. Czy jak ktoś jest np informatykiem programistą to nie powinien budować domu?
Nie zmienia to faktu, że w bardzo drogim, nowym domu płaci dużo za ogrzewanie, za które miał płacić mało.

JTKirk
21-10-2016, 22:08
Skoro nie jest wyznacznikiem to co jest? Znajomy na niczym nie oszczędzał, izolację i pozostałe materiały dał najwyższej jakości, m.in.dlatego, że planował ogrzewanie PC, dom kosztował naprawdę dużo, ogrzewanie jak pisałem również, a jednak nie jest tak tanio jak w teorii być powinno.

co z tego że nie oszczędzał, jak pewnie źle IMHO wydał te pieniądze...a określenie dobrze ocieplony jest bardzo względne i nieprecyzyjne. W obiegowej opinii wśród laików dobre ocieplenie to jest 10-15cm, a wszystko co więcej jest już niepotrzebne, oczywiście do tego wentylacja grawitacyjna....
weź też pod uwagę, że jak ogrzewa 300m2, to metraż też swoje robi....
cena jaką podałeś to podejrzewam standardowa cena dla domu o takim metrażu i markowej PC...wiele takich wycen już tutaj oglądaliśmy i bardzo często dało się tę cenę obniżyć do znacznie niższych, czasami nawet do 50% ceny pierwotnej - oczywiście nie w tej samej firmie...
ja jak byłem w tym miejscu co ty teraz, to rozesłałem ponad 20 zapytań ofertowych do firm które polecali ludzie z tego forum, wszyscy dostali ten sam komplet danych o moim domu....miałem też zrobione OZC, więc wiedziałem dokładnie jakiej mocy PC potrzebuję, a rozrzut proponowanych mi PC był bardzo duży - tak cenowy jak i mocowy. Montowała mi firma spoza mojego regionu i był to bardzo dobry wybór. Firmy lokalne zachowaywały się bardzo podobnie jak ty piszesz o swoim regionie ;)

gambit565
22-10-2016, 06:43
co to znaczy dużo? w przypadku drewna nie da się tego tak łatwo policzyć, każdy gatunek ma inną charakterystykę, poza tym drewno pochodzące z różnych warunków klimatycznych nie będzie identyczne. Kolejna sprawa, drewno się zachowuje inaczej niż pustak, czy cegła przy tej samej grubości. Projekt zakłada 10 cm i jest to zgodne z aktualnymi przepisami, wszyscy tu zgodnie twierdzą, że to za mało, być może tak jest, ale ile to będzie wystarczająco? (biorąc pod uwagę specyfikę ściany z tego drewna, z którego powstanie ściana?)
1. czy moglbys podac zrodlo tych danych?
2. czy moglbys podac na czym polegaja te trudnosci w obliczeniach?
3. czy moglbys podac o jakie parametry charakterystyki chodzi w odniesieniu do zagadnien tu omawianych?
4. czy moglbys podac jakiego rzedu bledow nalezy sie spodziewac ze wzgledu na problemy ktore opisales?
na razie smiem twierdzic, ze powtarzasz wioskowe prawdy zaslyszane od "fachowca".

מרכבה
22-10-2016, 10:01
drewna nie da się tego tak łatwo policzyć, każdy gatunek ma inną charakterystykę
To jak bym słyszał typowego "fachowca" że coś się nie da. Nie to że się nie da, ale to stwarza ból.
Fachowiec chce zrobić i zarobić.
http://www.pg.gda.pl/~krogu/Wlasciwosci_fizyczne.pdf

ee0090
22-10-2016, 15:43
Na naszej wiosce żaden fachowiec na drewnie się nie zna, więc informację, że różne gatunki drewna, pochodzące z różnych warunków klimatycznych mają różne parametry zaczerpnąłem z jednego z portali internetowych na temat budownictwa z drewna. Ale może to nieprawda, ja takich badań nie robiłem.
Ale nie o to chodzi. Interesuje mnie stosunek inwestycji do ceny ogrzewania. I izolacja ścian chyba nie ma tu takiego znaczenia. W zależności od jakości i grubości izolacji dom będzie zużywał mniej lub więcej energii na ogrzewanie, ale będzie zużywał zarówno mniej energii elektrycznej jeśli taką wybierzemy jak i mniej węgla czy gazu, więc bardzo dobrze zaizolowany dom zużyje mało energii ale również mało gazu.
Przykład podany przeze mnie wyżej pokazuje, że gruntowa PC nie jest tanim źródłem ciepła, nawet jeśli pominiemy drogą inwestycję.

ee0090
22-10-2016, 15:53
To jak bym słyszał typowego "fachowca" że coś się nie da. Nie to że się nie da, ale to stwarza ból.
Fachowiec chce zrobić i zarobić.
http://www.pg.gda.pl/~krogu/Wlasciwosci_fizyczne.pdf

Link, który podałeś potwierdza "wioskowe mądrości", drewno ma różne parametry w zależności od wilgotności, kierunku cięcia, gęstości, nawet to gdzie rosło ma znaczenie

imrahil
22-10-2016, 16:23
Na naszej wiosce żaden fachowiec na drewnie się nie zna, więc informację, że różne gatunki drewna, pochodzące z różnych warunków klimatycznych mają różne parametry zaczerpnąłem z jednego z portali internetowych na temat budownictwa z drewna. Ale może to nieprawda, ja takich badań nie robiłem.
Ale nie o to chodzi. Interesuje mnie stosunek inwestycji do ceny ogrzewania. I izolacja ścian chyba nie ma tu takiego znaczenia. W zależności od jakości i grubości izolacji dom będzie zużywał mniej lub więcej energii na ogrzewanie, ale będzie zużywał zarówno mniej energii elektrycznej jeśli taką wybierzemy jak i mniej węgla czy gazu, więc bardzo dobrze zaizolowany dom zużyje mało energii ale również mało gazu.
Przykład podany przeze mnie wyżej pokazuje, że gruntowa PC nie jest tanim źródłem ciepła, nawet jeśli pominiemy drogą inwestycję.

piszesz nieprawdę :)

liczy się łączny koszt systemu grzewczego i izolacji. do domu pasywnego nie opłaca się wstawiać nawet prawie darmowego w eksploatacji kotła opalanego odpadami ;). do domu energochłonnego nie opłaca się wstawiać tanich w instalacji kowektorów elektrycznych czy kabli grzejnych

podany przez Ciebie przykład niewiele pokazuje - może co najwyżej, że dom jest bardzo kiepsko wykonany lub instalacja grzewcza ma jakieś babole. murarz mojego sąsiada też zna tylko przypadki że ogrzewanie elektryczne jest niewyobrażalne drogie i patrzy na mnie jak na idiotę. zajrzyj do wątku z pompami ciepła i przeczytaj jakie ludzie mają rachunki za prąd.

ee0090
22-10-2016, 18:08
piszesz nieprawdę :)

liczy się łączny koszt systemu grzewczego i izolacji. do domu pasywnego nie opłaca się wstawiać nawet prawie darmowego w eksploatacji kotła opalanego odpadami ;). do domu energochłonnego nie opłaca się wstawiać tanich w instalacji kowektorów elektrycznych czy kabli grzejnych

podany przez Ciebie przykład niewiele pokazuje - może co najwyżej, że dom jest bardzo kiepsko wykonany lub instalacja grzewcza ma jakieś babole. murarz mojego sąsiada też zna tylko przypadki że ogrzewanie elektryczne jest niewyobrażalne drogie i patrzy na mnie jak na idiotę. zajrzyj do wątku z pompami ciepła i przeczytaj jakie ludzie mają rachunki za prąd.

Być może, ale jeżeli tak jest, to nie wiem co zrobić, żeby postawić dom, który będzie stosunkowo niedrogi w budowie i tani w ogrzewaniu, skoro inwestor, który nie oszczędzał na materiałach i posługiwał się najlepszymi dostępnymi na danym rynku ekipami nie uzyskał żadnego z tych efektów, bo dom był drogi w budowie i jest drogi w ogrzewaniu :)

JTKirk
22-10-2016, 18:33
Przykład podany przeze mnie wyżej pokazuje, że gruntowa PC nie jest tanim źródłem ciepła, nawet jeśli pominiemy drogą inwestycję.

Imrahil mnie uprzedził, chciałem napisać mniej więcej to samo co on.

A co zrobić żeby był niedrogi w budowie i tani w ogrzewaniu? - czytać, czytać, jeszcze raz czytać. Między innymi to forum. Przewinęło się tutaj mnóstwo ludzi, jest tutaj mnóstwo wiedzy na ten temat, trzeba tylko czytać i uczyć się. A potem oczywiście pilnować tych dostępnych ekip i kazać im robić tak, jak ty chcesz mieć, a nie tak jak chcą ekipy i jak zawsze robili. To tak w skrócie ;)

imrahil
22-10-2016, 19:27
Być może, ale jeżeli tak jest, to nie wiem co zrobić, żeby postawić dom, który będzie stosunkowo niedrogi w budowie i tani w ogrzewaniu, skoro inwestor, który nie oszczędzał na materiałach i posługiwał się najlepszymi dostępnymi na danym rynku ekipami nie uzyskał żadnego z tych efektów, bo dom był drogi w budowie i jest drogi w ogrzewaniu :)

mój sąsiad też nie oszczędza na materiałach (m.in. tylko markowe pustaki porotherm, styropian grubości 12, może 15 cm, klejony własnymi rękami na placki "bo wie pan jak te firmy kiepsko robią", do tego szczeliny zakleja klejem z worka zamiast pianką) i ma najlepszego fachowca pod słońcem - razem zrobili tyle mostków termicznych, że głowa boli, a jeszcze kilka przed nimi ;). generalnie on i pan murarz są przekonani, że robią najlepiej, a tak naprawdę nic dobrego z tego nie wyniknie.

co do gruntowych pomp - poczytaj wątki o pompach ciepła. o powietrznych też.

מרכבה
22-10-2016, 22:28
Link, który podałeś potwierdza "wioskowe mądrości", drewno ma różne parametry w zależności od wilgotności, kierunku cięcia, gęstości, nawet to gdzie rosło ma znaczenie tu chodziło o parametry przewodności cieplnej, tak zrozumiałem .. ten jest zgoła mniej zależny do tego gdzie rosło.
Ale jeśli chodzi o wytrzymałość- to jak najbardziej ma znaczenie gdzie rosło - chodzi o gęstość słojów rocznych, grubość przyrostu późnego itp.
Norma niemiecka podaje klasyfikację do brakowania drewna i przypisana ich do poszczególnych kas i jakie parametry, jakiej wielkości sęki, szerokości słojów...
ale jeśli chodzi o izolacyjność cieplną .. 1-2cm wełny zniwelują super lekki bal (przez co lepiej izolujący) od tego wytrzymalszego ( ale gorszego pod względem izolacji termicznej( a to pod warunkiem że bale będą miał z 35 cm grubości ..i różnica w gęstości jakimś cudem będzie wynosić z 100 kg/m3..
lub więcej.

scrabie
23-10-2016, 10:13
Mi się wydaje chłopie, że Ty na siłę nie chcesz przyswoić wiedzy. Nawet ja liczyłem Ci przegrodę w tym wątku, więc da się. Pytasz Ile będzie dużo izolacji, już też ci mówiliśmy. Chcesz dac 12cm bala, 20 styro (daj grafitowy, najcieplejszy, 2 warstwy po 10 cm, na przekladke i opiankuj szczeliny) w środku będzie deska, zrobisz stelaż, dorzuć w niego wełnę. W podłodze daj 25 styro, albo i 40 jeśli możesz, w dach 40 wełny. Wtedy będzie ciepło. Oczywiście może być cieplej, możesz dac 25 cm styro w ścianę albo i 30. Mówisz, że się nie da zrobić tanio i dobrze, żeby rachunki były małe. Dobrze, że o tym nie wiedziałem w trakcie budowy, bo bym nie zbudował domu z meblami do kuchni, łazienki, stołem i kanapą za 200 tysięcy.

ee0090
23-10-2016, 16:59
Mi się wydaje chłopie, że Ty na siłę nie chcesz przyswoić wiedzy. Nawet ja liczyłem Ci przegrodę w tym wątku, więc da się. Pytasz Ile będzie dużo izolacji, już też ci mówiliśmy. Chcesz dac 12cm bala, 20 styro (daj grafitowy, najcieplejszy, 2 warstwy po 10 cm, na przekladke i opiankuj szczeliny) w środku będzie deska, zrobisz stelaż, dorzuć w niego wełnę. W podłodze daj 25 styro, albo i 40 jeśli możesz, w dach 40 wełny. Wtedy będzie ciepło. Oczywiście może być cieplej, możesz dac 25 cm styro w ścianę albo i 30. Mówisz, że się nie da zrobić tanio i dobrze, żeby rachunki były małe. Dobrze, że o tym nie wiedziałem w trakcie budowy, bo bym nie zbudował domu z meblami do kuchni, łazienki, stołem i kanapą za 200 tysięcy.

Wykonawca, który ma stawiać dom między zewnętrznym balem a ociepleniem daje 2 cm przerwy, potem ocieplenie, znowu 2 cm przerwy i deska 3 cm od środka. Izolacja to zawsze wełna, pomijam teraz grubość. Piszesz, żeby dać styro, ma to znaczenie, czy dam styro czy wełnę? Załóżmy, że będzie to 20 - 25 cm.
Kolejna sprawa, jeżeli zdecyduję się na powietrzną PC ale będę chciał mieć kominek (wkład kominkowy mam) to i tak muszę postawić komin.A co z wentylacją? W projekcie jest wentylacja przy kominie dymowym.

מרכבה
23-10-2016, 17:09
Wykonawca, który ma stawiać dom między zewnętrznym balem a ociepleniem daje 2 cm przerwy i dobrze chce.
dał bym 32 mm lub 38 mm ( wymiar łat ) wtedy te 10cm bala będzie jako deskowanie i tak trzeba to traktować.
Później musi być wiatro izo, później gruba warstwa wełny i druga w poprzek i na to dopiero paroizol..
jak najbliżej ciepłego miejsca.

ee0090
23-10-2016, 17:27
i dobrze chce.
dał bym 32 mm lub 38 mm ( wymiar łat ) wtedy te 10cm bala będzie jako deskowanie i tak trzeba to traktować.
Później musi być wiatro izo, później gruba warstwa wełny i druga w poprzek i na to dopiero paroizol..
jak najbliżej ciepłego miejsca.

Wiatro i paraizolacja oczywiście tak jak napisałeś. Do tego właśnie wolne miejsce z obu stron izolacji. Ma znaczenie jaka wełna? (poza grubością oczywiście)
Znalazłem taki przykładowy opis takiej ściany:
http://www.rockwool.pl/produkty/sciany/sciany-zewnetrzne/sciana-z-bali-drewnianych/
Co o tym sądzicie?

מרכבה
23-10-2016, 17:29
Na szczęście jest to poprawny układ warstw, grubość bym dał większą 20 +5 lub +10 cm

ee0090
23-10-2016, 17:33
Na szczęście jest to poprawny układ warstw, grubość bym dał większą 20 +5 lub +10 cm

A strop między kondygnacjami? Poddasze użytkowe, w dach w zależności od tego ile się da dam 35 albo 40 cm. Strop drewniany. Ma tu znaczenie grubość izolacji?

מרכבה
23-10-2016, 17:36
Dach ok 35-40 cm izolacji ok. Strop warto też wygłuszyć i dać przyzwoitą wełnę ..

ee0090
24-10-2016, 11:14
A co z wentylacją? Komin jest przy wschodniej ścianie budynku, na dole łazienka, kotłownia i salon z otwartą kuchnią, na górze 2 pokoje i łazienka. Ile przewodów wentylacyjnych? 2 wystarczą? Wyciąg z okapu nad kuchenką w stropie?

scrabie
24-10-2016, 11:21
A co z wentylacją? Komin jest przy wschodżebyiej ścianie budynku, na dole łazienka, kotłownia i salon z otwartą kuchnią, na górze 2 pokoje i łazienka. Ile przewodów wentylacyjnych? 2 wystarczą? Wyciąg z okapu nad kuchenką w stropie?
Rekuperacja, jeśli chcesz żeby to ocieplenie było coś warte i żeby mieć odpowiednią ilość świeżego powietrza w domu

מרכבה
24-10-2016, 14:38
Jak najbardziej rekuperacja .. mając dom który traci na przenikanie (ściany, dach, okna, itp) 40 W/K ..a wentylacja ma 100 W/K to jest jak by nie było 250%

ee0090
26-10-2016, 06:28
Jakie koszty inwestycji przy takim domu?

Arturo72
26-10-2016, 09:09
Jakie koszty inwestycji przy takim domu?
Zależy od budżetu i kumatosci inwestora bo przedział kosztów jest spory od 3-30tys.zl

Arturo72
26-10-2016, 09:12
Jeśli samemu rozlozy się kanały wentylacyjne co jest proste jak posmarowania kromki masłem to koszt w zależności od marki reku wyniesie 4-6tys.zł a jak w całości przez firmę to od 12tys.zl.

Konsultant Viessmann
26-10-2016, 09:22
Witam,
wentylacja mechaniczna jest nieodzownym warunkiem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, jak i ochrony substancji budowlanej jest odpowiednia wymiana powietrza.
Dzięki kontrolowanej wentylacji mieszkania zużyte powietrze jest stale odsysane z pomieszczeń takich, jak łazienka, kuchnia i toalety, i zastępowane świeżym powietrzem w salonie, pokoju dziecięcym i sypialni.

W przeciętnym domu jednorodzinnym dziennie do powietrza w pomieszczeniach trafia do 15 litrów wilgoci. Ilość zużywana podczas jednej minuty kąpieli pod prysznicem. W starszych budynkach dochodzi do kondensacji wilgoci w zimnych miejscach na ścianach. Umożliwia to tworzenie się pleśni.

Jeśli ktoś jest zainteresowany systemami wentylacji marki Viessmann - zapraszam pod link tutaj (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/wentylacja-mechaniczna.html)

W razie pytań - pozostaję do dyspozycji!

asolt
26-10-2016, 09:28
Jeśli samemu rozlozy się kanały wentylacyjne co jest proste jak posmarowania kromki masłem to koszt w zależności od marki reku wyniesie 4-6tys.zł a jak w całości przez firmę to od 12tys.zl.

Mozesz rozpisac wszystkie koszty poszczegolnych elementów (nie zapomnij o kosztach transportu) dla całkowitego kosztu 4000 zł brutto? Robociznę pominmy, przeciez w Polsce to kazdy inwestor jest doswiadczonym monntazystą wm i na dodatek ma mnostwo czasu z którym nie wie co zrobic, a niektórym to tak nudzi ze az z zagranicy (gdzie pracują) przyjezdzają montowac u siebie wm.

Arturo72
26-10-2016, 09:51
Mozesz rozpisac wszystkie koszty poszczegolnych elementów (nie zapomnij o kosztach transportu) dla całkowitego kosztu 4000 zł brutto?
Oczywiście:
http://allegro.pl/rekuperator-luna-200-centrala-wentylacyjna-dospel-i5232818277.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frekup erator-luna-200-centrala-wentylacyjna-dospel-i5232818277.html) 1566zł brutto
http://allegro.pl/przewod-izolowany-termofleks-125-10m-kanal-250-c-i5519460999.html x8szt=1008zł brutto
lub
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i6531103387.html x200mb= 1520zł brutto
http://allegro.pl/oxy-skrzynka-rozdzielcza-srrs-150-4x125-do-dgp-i6510548391.html x2szt=114zł brutto
http://allegro.pl/oxy-anemostat-nawiewny-nawiewnik-ramka-125-bialy-i6392651584.html?bi_s=ads&bi_m=p2,1&bi_c=203996 x10szt=89,90zł brutto
Suma=2777,90zł brutto lub 3289zł brutto
+koszty transportu kurierem to ok.150zł

asolt
26-10-2016, 10:04
Oczywiście:
http://allegro.pl/rekuperator-luna-200-centrala-wentylacyjna-dospel-i5232818277.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frekup erator-luna-200-centrala-wentylacyjna-dospel-i5232818277.html) 1566zł brutto
http://allegro.pl/przewod-izolowany-termofleks-125-10m-kanal-250-c-i5519460999.html x8szt=1008zł brutto
lub
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i6531103387.html x200mb= 1520zł brutto
http://allegro.pl/oxy-skrzynka-rozdzielcza-srrs-150-4x125-do-dgp-i6510548391.html x2szt=114zł brutto
http://allegro.pl/oxy-anemostat-nawiewny-nawiewnik-ramka-125-bialy-i6392651584.html?bi_s=ads&bi_m=p2,1&bi_c=203996 x10szt=89,90zł brutto
Suma=2777,90zł brutto lub 3289zł brutto
+koszty transportu kurierem to ok.150zł

Zaraz zaraz, gdzie czerpnia i wyrzutnia i kanały do nich, gdzie skrzynki rozdzielcze do PEFLEX75, gdzie redukcje do czerpni, rozpisz dokładnie, taka wycena to jest dla laikow którzy nie mają zadnego pojecia na temat wm, a rekuperatora tanszego nie ma??

Arturo72
26-10-2016, 10:10
Zaraz zaraz, gdzie czerpnia i wyrzutnia i kanały do nich, gdzie skrzynki rozdzielcze do PEFLEX75, gdzie redukcje do czerpni, rozpisz dokładnie, taka wycena to jest dla laikow którzy nie mają zadnego pojecia na temat wm, a rekuperatora tanszego nie ma??
http://allegro.pl/czerpnia-wyrzutnia-kratka-uvla-150-mm-chrom-i6542141592.html x2szt=88zł brutto
http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-150-mm-dec-termofleks-10-mb-i5598915100.html 99zł brutto
http://allegro.pl/redukcja-pcv-fi-150-125-i6515774261.html x2szt =8,80zł brutto

asolt
26-10-2016, 10:29
http://allegro.pl/czerpnia-wyrzutnia-kratka-uvla-150-mm-chrom-i6542141592.html x2szt=88zł brutto
http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-150-mm-dec-termofleks-10-mb-i5598915100.html 99zł brutto
http://allegro.pl/redukcja-pcv-fi-150-125-i6515774261.html x2szt =8,80zł brutto

A skrzynki rozdzielcze Termokontrol do 75 mm gdzie, oprócz elemnetów Termokontrol wszystko najnizsza półka. Ale wiedz ze są tacy którzy nie uczestniczą i nie chcą uczetniczyc konkursie promowanym nieustannie przez Ciebie pt. "kto zrobi najtaniej"

Arturo72
26-10-2016, 10:52
A skrzynki rozdzielcze Termokontrol do 75 mm gdzie, oprócz elemnetów Termokontrol wszystko najnizsza półka. Ale wiedz ze są tacy którzy nie uczestniczą i nie chcą uczetniczyc konkursie promowanym nieustannie przez Ciebie pt. "kto zrobi najtaniej"
Kto bogatemu zabroni ?
Dlatego przedział 3-30tys.zl bo za 30 klocków też można zrobić.
W moim przypadku WM z reku wyszła 5,5tys.zl i od 4 lat działa bez zarzutu.

MD.
26-10-2016, 11:04
Arturo pamiętam kiedyś w wątku dotyczącym wykańczania łazienek chwaliłeś się jak to tanio można łazienkę zrobić. W końcu pokazałeś swoją cudowną łazienkę, która wygląda jak łazienka z czasów PRLu w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu w 40-letnim bloku z wielkiej płyty. Tak więc wszystko się zapewne da zrobić za półdarmo albo za darmo. Kwestia tylko tego jak mocno kogoś razi tandeta i niska jakość wszystkiego co jest w domu. Generalnie Arturo jak Ciebie czytam to jesteś dla mnie mistrzem. Wszystko robisz najtaniej, a gdy ktoś płaci więcej to jest głupkiem i idiotą :)

asolt
26-10-2016, 11:12
Kto bogatemu zabroni ?
Dlatego przedział 3-30tys.zl bo za 30 klocków też można zrobić.
W moim przypadku WM z reku wyszła 5,5tys.zl i od 4 lat działa bez zarzutu.

To dlaczego u siebie nie zainstalowałes Luny, po co przepłaciłes 2,5 tys? Komu doradzasz, ale sam najtaniej u siebie nie zrobiłes? Czy to nie jest rozbieznosc miedzy Twoimi słowami a czynami? Jak z Twoją wiarygodnoscią?

Arturo72
26-10-2016, 11:15
Arturo pamiętam kiedyś w wątku dotyczącym wykańczania łazienek chwaliłeś się jak to tanio można łazienkę zrobić. W końcu pokazałeś swoją cudowną łazienkę, która wygląda jak łazienka z czasów PRLu w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu w 40-letnim bloku z wielkiej płyty. Tak więc wszystko się zapewne da zrobić za półdarmo albo za darmo. Kwestia tylko tego jak mocno kogoś razi tandeta i niska jakość wszystkiego co jest w domu. Generalnie Arturo jak Ciebie czytam to jesteś dla mnie mistrzem. Wszystko robisz najtaniej, a gdy ktoś płaci więcej to jest głupkiem i idiotą :)O gustach sie nie dyskutuje i gusta nie zależą od ilości wpakowanej kasy,może dla kogoś prymitywnego tak ale nie dla mnie :)Pokazuje tylko,że można tanio i dobrze a drogo nie oznacza zawsze dobrze.
To dlaczego u siebie nie zainstalowałes Luny, po co przepłaciłes 2,5 tys? Komu doradzasz, ale sam najtaniej u siebie nie zrobiłes? Czy to nie jest rozbieznosc miedzy Twoimi słowami a czynami? Jak z Twoją wiarygodnoscią?Skoro nie jesteś inteligentnym człowiekiem i nie potrafisz zrozumieć słowa pisanego to jeszcze raz powtórzę,WM z reku to przedział 3-30tys,zł.Ja mam WM w cenie 5,5tys.zł i od 4 lat działa bez zarzutu,ta za 30tys.zł lepiej by działała ?
Zależy od budżetu i kumatosci inwestora bo przedział kosztów jest spory od 3-30tys.zl

asolt
26-10-2016, 11:44
O gustach sie nie dyskutuje i gusta nie zależą od ilości wpakowanej kasy,może dla kogoś prymitywnego tak ale nie dla mnie :)Pokazuje tylko,że można tanio i dobrze a drogo nie oznacza zawsze dobrze.Skoro nie jesteś inteligentnym człowiekiem i nie potrafisz zrozumieć słowa pisanego to jeszcze raz powtórzę,WM z reku to przedział 3-30tys,zł.Ja mam WM w cenie 5,5tys.zł i od 4 lat działa bez zarzutu,ta za 30tys.zł lepiej by działała ?

Nie odwracaj kota ogonem, dlaczego nie chciałes Luny jest przeciez tansza o Twojego rekuperatora, a poza tym skąd koszt 30 tys do domu pytajacego. Przesada w drugą strone tez nie jest dobra. Twoja za 5,5 tys. działa lepiej od tej za 3 tys?

Arturo72
26-10-2016, 11:51
Twoja za 5,5 tys. działa lepiej od tej za 3 tys?
Działa lepiej(oszczedniej) z uwagi m.in na wentylatory DC
a Luna ma AC. Reszta w reku to bajery i wodotryski których i tak się nie używa.

asolt
26-10-2016, 12:07
Działa lepiej(oszczedniej) z uwagi m.in na wentylatory DC
a Luna ma AC. Reszta w reku to bajery i wodotryski których i tak się nie używa.

To akurat wiem i nie tylko chodzu o DC ale i tez o wyzsza sprawnosc, ale nie wiem po co doradzac rozwiazania najtansze skoro samemu sie wie ze maja pewne wady, pytajacemu nie chodziło o maksymalnie tanie rozwiazanie a przynajmniej nie zapytal wprost, co innego jezeliby tego koniecznie chciał.

imrahil
26-10-2016, 12:54
To akurat wiem i nie tylko chodzu o DC ale i tez o wyzsza sprawnosc

przecież DC to wyższa sprawność. 10 czy 15% na sprawności samego wymiennika niewiele zmienia.

asolt
26-10-2016, 13:18
przecież DC to wyższa sprawność. 10 czy 15% na sprawności samego wymiennika niewiele zmienia.

Ziarnko do ziarnka a zbierze sie miarka jak mówi przyslowie. Wazna jest calkowita sprawnosc instalacji wentylacyjnej bo to ma przełozenie na straty wentylacyjne budynku.

ee0090
27-10-2016, 23:21
Więc tani system wentylacji z reku to, przyjmijmy średnio 10 tys. (4-6 jeśli się zrobi samemu na najtańszych materiałach, ale wiadomo jak to z najtańszymi materiałami),jak do tego doliczymy 20-30 tys. które trzeba dołożyć, żeby mieć pompę ciepła to mamy 30-40 tys. zł. więcej niż dla systemu z kotłem gazowym, czy na paliwo stałe (no może - 7-8 tys za komin). Rachunki za prąd średnio w granicach 300 zł.za samo ogrzewanie i CWU, czyli podobnie lub niewiele mniej niż w pozostałych systemach. Oczywiście komfort nie podlega dyskusji (chociaż przy gazie jest taki sam), ekologia i podążanie za modą również, ale oszczędność jest chyba dość symboliczna, jeśli w ogóle?
Scrabie napisał, że się zmieścił w domu w 200 tys, z czego jak widzę ogrzewanie i wentylacja musiały kosztować ok 50-60 tys z instalacją wewnętrzną, czyli na całą resztę domu razem z meblami i wykończeniem wychodzi 140-150 tys. Jeśli robi się wszystko własnoręcznie może i tak wyjdzie, ja niestety nie mam ani takiej wiedzy ani tyle czasu, żeby od podstaw się uczyć murarki, hydrauliki, elektryki, dekarstwa, kładzenia płytek, itd... Same fundamenty to +/- 20 tys,a gdzie reszta?

מרכבה
27-10-2016, 23:31
No tak .. w domu kisnąć trzeba, jak wiem dokładnie jaka jest alternatywa dla wentylacji mechanicznej.
Kiszenie się w domu po 80% wilgotności. Inaczej trzymając ~40% oznacza każde jedno okno rozszczelnione ..
które miało być z założenia szczelne. Kopciucha do ciepłego domu założysz ? okiełznasz moc kotła.. teraz ? 0,5 kW .. a maks potrzeba 5 kW ..
zakładając i bida jak czopka, kotłów takich nie ma, trzeba większy kocioł + komin.
A wentylacja kominowa ? przecież to dobre aby później kratki zatkać .. bezsens goni bezsens.
Oczywiście nie neguje spalania biomasy :) ale co ? bufor ? aby moc odbierać .. instalacja wygodna z kotłem na paliwo stałe nie będzie też tania.
Pompa ciepła za 20 -30 kzł .. też warto poszukać .. czegoś o mocy maks 5 kW .. nawet gruntowej.. bo już się pojawiają.

Arturo72
27-10-2016, 23:50
Więc tani system wentylacji z reku to, przyjmijmy średnio 10 tys. (4-6 jeśli się zrobi samemu na najtańszych materiałach, ale wiadomo jak to z najtańszymi materiałami),jak do tego doliczymy 20-30 tys. które trzeba dołożyć, żeby mieć pompę ciepła to mamy 30-40 tys. zł. więcej niż dla systemu z kotłem gazowym, czy na paliwo stałe (no może - 7-8 tys za komin). Rachunki za prąd średnio w granicach 300 zł.za samo ogrzewanie i CWU, czyli podobnie lub niewiele mniej niż w pozostałych systemach. Oczywiście komfort nie podlega dyskusji (chociaż przy gazie jest taki sam), ekologia i podążanie za modą również, ale oszczędność jest chyba dość symboliczna, jeśli w ogóle?
Scrabie napisał, że się zmieścił w domu w 200 tys, z czego jak widzę ogrzewanie i wentylacja musiały kosztować ok 50-60 tys z instalacją wewnętrzną, czyli na całą resztę domu razem z meblami i wykończeniem wychodzi 140-150 tys. Jeśli robi się wszystko własnoręcznie może i tak wyjdzie, ja niestety nie mam ani takiej wiedzy ani tyle czasu, żeby od podstaw się uczyć murarki, hydrauliki, elektryki, dekarstwa, kładzenia płytek, itd... Same fundamenty to +/- 20 tys,a gdzie reszta?
Chopie albo dziolcho,czemu tak idiotycznie podchodzisz do tematu jakbyś był/była szkolony/szkolona w szkole specjalnej ?
Czemu na etapie przed budową nie myślałeś żeby oszczędzić koszty na samym projekcie ? Czemu wydales na drogą i zimną ścianę jak taniej mogłeś mieć tanio i ciepło ?
Brak inteligencji wychodzi ze szkoły specjalnej ?
Po co Ci kominy w domu ? Czemu tak głupio wydales kasę ?

Żeby mieć dom jaki ma Scrabie wystarczy myśleć

ee0090
27-10-2016, 23:50
Ja naprawdę nie chcę kopciucha :) , dlatego napisałem na forum, żeby znaleźć dla niego alternatywę. Inwestycja rzędu 50 czy 60 tys. zł w C.O. z PC to jednak sporo, tym bardziej, że przy dzisiejszych cenach energii (które ciągle rosną) będzie się to zwracało wiele lat. Tak naprawdę wybór jest dość ograniczony.
A pellet? Warto się nad tym w ogóle zastanawiać?

ee0090
27-10-2016, 23:54
Chopie albo dziolcho,czemu tak idiotycznie podchodzisz do tematu jakbyś był/była szkolony/szkolona w szkole specjalnej ?
Czemu na etapie przed budową nie myślałeś żeby oszczędzić koszty na samym projekcie ? Czemu wydales na drogą i zimną ścianę jak taniej mogłeś mieć tanio i ciepło ?
Brak inteligencji wychodzi ze szkoły specjalnej ?
Po co Ci kominy w domu ? Czemu tak głupio wydales kasę ?
Przepraszam, ale nie rozumiem co miałem oszczędzić na projekcie? Na razie mam tylko wylany fundament, więc jeszcze wszystko mogę zrobić ze ścianami. Komin też mogę postawić albo i nie, dlatego zanim to zrobię rozpocząłem tę dyskusję. Nie jestem zwolennikiem węgla ani komina. Szukam kompromisu między kosztami inwestycji, użytkowania a komfortem

Arturo72
27-10-2016, 23:57
Ja naprawdę nie chcę kopciucha :) , dlatego napisałem na forum, żeby znaleźć dla niego alternatywę. Inwestycja rzędu 50 czy 60 tys. zł w C.O. z PC to jednak sporo, tym bardziej, że przy dzisiejszych cenach energii (które ciągle rosną) będzie się to zwracało wiele lat. Tak naprawdę wybór jest dość ograniczony.
A pellet? Warto się nad tym w ogóle zastanawiać?
Dlatego napiasłem Ci,ze trzeba myśleć a nie byc wychowankiem szkoły specjalnej ;)
Tylko idiota i kretyn i niezbyt rozumy pisze,że pompa ciepła to 50-60tys.zł
Jesteś idiotą i niezbyt pełnosprawny rozumowo ze tak piszesz ?

Przepraszam, ale nie rozumiem co miałem oszczędzić na projekcie?
No sie nie dziwię po tym co wypisujesz :D
Po pierwsze fundamenty,po drugie,ściana,po trzecie izolacja.
Niepełnosprawnym można duzo wybaczyć :D

Człowieku,wiesz co chcesz zbudować i jak to chcesz zbudować czy tylko pierniczysz jakieś kretynizmy ?
Konkrety jak chcesz coś poznać...
Czyli zapotrzebowanie domu na ciepło i jego obciązenie cieplne.
No chyba,żeś faktycznie nie teges :D

Arturo72
28-10-2016, 00:06
Dla kumających Modów proszę zerknąć na poniższe:


A pellet? Warto się nad tym w ogóle zastanawiać?
Od jakiegoś czasu na FM zauważyłem,że pewna dziedzina mocno się próbuje uaktyywnić ale ma pecha bo jestem i punktuje :D
A że jestem sk...to tym bardziej ;)

ee0090
28-10-2016, 00:10
Dlatego napiasłem Ci,ze trzeba myśleć a nie byc wychowankiem szkoły specjalnej ;)
Tylko idiota i kretyn i niezbyt rozumy pisze,że pompa ciepła to 50-60tys.zł
Jesteś idiotą i niezbyt pełnosprawny rozumowo ze tak piszesz ?

No sie nie dziwię po tym co wypisujesz :D
Po pierwsze fundamenty,po drugie,ściana,po trzecie izolacja

Wychowankowie szkół specjalnych też mają prawo do życia i ogrzewania.
Przykładowe ceny PC:
http://www.biawar.com.pl/pompy-ciep%C5%82a-nibe/powietrzne-zewnetrzne/nibe-f2120
Jak widać najtańsza 27tys zł. (pewnie są tańsze, ale są też droższe)
Wentylacja z reku jak wynika z dyskusji ok 10 tys (oczywiście można taniej, ale będzie kiepsko)
Daje nam to 37 tys.
Jak do tego dołożymy instalację CO w domu i koszty robocizny całości to ile wyjdzie?
Może jestem niepełnosprawny ale ciągle mi to samo wychodzi.
Jak zauważyłeś nie napisałem że PC tyle kosztuje tylko C.O. z PC razem z wentylacją mechaniczną

Dalej nie wiem co miałem oszczędzić na projekcie. Jakby kolega z niewątpliwie wysokim IQ mógłby mnie oświecić to będę dozgonnie wdzięczny

ee0090
28-10-2016, 00:12
Dla kumających Modów proszę zerknąć na poniższe:

Od jakiegoś czasu na FM zauważyłem,że pewna dziedzina mocno się próbuje uaktyywnić ale ma pecha bo jestem i punktuje :D
Nie jestem modem ale nie zakumałem, że niby jestem producentem pelletu?

Arturo72
28-10-2016, 00:14
Nie jestem modem ale nie zakumałem, że niby jestem producentem pelletu?
Jesteś inwestorem czyli znasz swoje obciązenie cieplne domu i zapotrzebownie domu na ciepło zatem czekamy na te dane.
Jak tego nie podasz to dalej do szkoły sie uczyć fizyki i matematyki a nie budowac.
Zatem ?

Zatem jak nie znasz swoich danych to czemu z siebie robisz idiotę i bezmózgowca pisząc coś o kosztach poszczególych źródeł ciepła jak one nie dotyczą Twojego domu ?
Z kogoś robisz idiotę czy z siebie ?

ee0090
28-10-2016, 00:38
Aruro72, jak Twoje wypowiedzi mają polegać na obrażaniu forumowiczów to sobie odpuść, bo to naprawdę nic nie wnosi do tematu...

Arturo72
28-10-2016, 00:53
Aruro72, jak Twoje wypowiedzi mają polegać na obrażaniu forumowiczów to sobie odpuść, bo to naprawdę nic nie wnosi do tematu...
Jakie jest obciążenie cieplne Twojego domu i zapotrzebowanie domu na ciepło ?
Musisz to wiedzieć bo jak nie wiesz tego to debilizmem jest pisanie co ile kosztuje dla innego domu.
Jarzysz ?

nwestycja rzędu 50 czy 60 tys. zł w C.O. z PC to jednak sporo,
sam z siebie robisz idiotę ?

Dla mądrych modów:


A pellet? Warto się nad tym w ogóle zastanawiać?

imrahil
28-10-2016, 06:14
Inwestycja rzędu 50 czy 60 tys. zł w C.O. z PC

generalnie to nie masz racji, niestety. WM z odzyskiem ciepła wykonana na dobrych materiałach samodzielnie to koszt około 8-10 tys. zł, jeśli dobrze poszukasz. w domu bez WM też jakaś wentylacja musi być - jakieś kominy, nawiewniki (zdaje się, że są obowiazkowe wedle prawa przy wentylacji grawitacyjnej, a że kierownicy budowy to olewają...). dlaczego tego kosztu nie liczysz?

u mnie system CO (z podłogówką i kotłem) i WM kosztowały łącznie około 20 tys. zł. nie mam oddzielnej kotłowni. spójrz na całość, zrób sobie jakieś wyceny zamiast patrzeć na katalogowe ceny PC. policz OZC, bo bez wiedzy na temat domu nie można dobrze dopasować systemu grzewczego. WM rób albo nie rób, tylko wiedz, że zgodnie z warunkami technicznymi wchodzącymi od stycznia 2017, teoretycznie nie da się wybudować domu bez odzysku ciepła. oczywiście że projektanci będą nadal oszukiwać na obliczeniach i projektować WG, ale po co budować dom (często na całe życie) który na starcie jest przestarzały?

dodam pewien przykład z rodziny. dom ponad 200 m2, super kocioł na ekogroszek (przewymiarowany), grzany trzeci sezon grzewczy do około 15°C (nikt jeszcze nie mieszka, więc także brak odbioru CWU). spala 5 t ekogroszku po 600 zł. z ekogroszkiem co sezon problemy, właściciel nawet raz odsprzedał kilka ton, bo się nie paliło. w tym roku zepsuł mu się komin (potężny, ładnie wykończony klinkierem) - zapłacił 3 tys. zł za naprawę. wcześniej ponad 5 tys za samą budowę tego komina, ponad 10 tys. za kotłownię, grubo ponad 20 tys. zł za podłogówkę i kaloryfery, do tego sporo m2 na samą kotłownię.

ee0090
28-10-2016, 06:48
generalnie to nie masz racji, niestety. WM z odzyskiem ciepła wykonana na dobrych materiałach samodzielnie to koszt około 8-10 tys. zł, jeśli dobrze poszukasz. w domu bez WM też jakaś wentylacja musi być - jakieś kominy, nawiewniki (zdaje się, że są obowiazkowe wedle prawa przy wentylacji grawitacyjnej, a że kierownicy budowy to olewają...). dlaczego tego kosztu nie liczysz?

u mnie system CO (z podłogówką i kotłem) i WM kosztowały łącznie około 20 tys. zł. nie mam oddzielnej kotłowni. spójrz na całość, zrób sobie jakieś wyceny zamiast patrzeć na katalogowe ceny PC. policz OZC, bo bez wiedzy na temat domu nie można dobrze dopasować systemu grzewczego. WM rób albo nie rób, tylko wiedz, że zgodnie z warunkami technicznymi wchodzącymi od stycznia 2017, teoretycznie nie da się wybudować domu bez odzysku ciepła. oczywiście że projektanci będą nadal oszukiwać na obliczeniach i projektować WG, ale po co budować dom (często na całe życie) który na starcie jest przestarzały?



kompletne CO z WM kosztowały cię 20 tys? Skoro WM ma kosztować 8-10, to na CO zostaje 10-12???? Jakim cudem za 10-12 tys zrobić CO razem z instalacją w domu?
Oczywiście, że kominy to koszt, można powiedzieć, że koszt kominów jest porównywalny z WM (do mnie wstępnie jest wyliczony na 4000 + robocizna).

JTKirk
28-10-2016, 07:14
To że u imrahila tyle wyszło, to nie znaczy, że każdy w takiej cenie zrobi...(niestety...)
Imrahil, twój przypadek jest specyficzny i raczej trudny do naśladowania (uwzględniając wszystkie okoliczności ;))
Imrahil ma bardzo ciepły dom i do tego o wielu rzeczach myślał już na etapie projektu...do tego wiedział co chce wybudować i konsekwentnie to robił (mimo, że wszyscy mu mówili, że tak się nie da i że ogrzewanie będzie go kosztować majątek ;))

gambit565
28-10-2016, 07:17
Jakim cudem za 10-12 tys zrobić CO razem z instalacją w domu?

Przestan wierzyc w cuda a zacznij wierzyc wyliczeniom na kartce papieru. Mamy XXI wiek! Moze jak przeczytasz ze zrozumieniem cale 5 stron w tym watku to zorzumiesz cud u imrahila.

מרכבה
28-10-2016, 07:49
A pellet? Warto się nad tym w ogóle zastanawiać?

https://www.youtube.com/watch?v=RKEsntPhcE4
Artur nie bądź że tylko za PC i prądem czy ewentualnie gazem :) w mieście, gdzie miał bym działkę 10 arów..
nic a nic by wiele nie kombinował.
Ale że mam dom na wsi i trochę dużo biomasy :) ale to tylko szkic .. jakie potrzeby ... 2 kW w porywach .. to więcej gotowanie ziemniaków wymaga :lol2:

moja opcja to jest jedna i prosta .. mieć takie potrzeby aby ogrzać się solarami.
a nie mówicie mi o grudniu 2012 .. na takie okoliczności .. prąd ? pelet ?

ee0090
28-10-2016, 10:17
Przestan wierzyc w cuda a zacznij wierzyc wyliczeniom na kartce papieru. Mamy XXI wiek! Moze jak przeczytasz ze zrozumieniem cale 5 stron w tym watku to zorzumiesz cud u imrahila.

Ja rozumiem, że koledzy obeznani w temacie denerwują się czytając posty laika.
Ale nijak nie mogę dojść do tego w jaki sposób za 10-12 tys zrobić całkowitą instalację CO razem ze źródłem ciepła.
Jeśli to możliwe to proszę o zdradzenie tej tajemnicy lub też mogę zlecić zrobienie takiej instalacji u mnie (oczywiście nie za darmo).
5 stron wątku niestety tego nie wyjaśnia.
Wiem, trzeba zrobić OZC, co nie zmienia faktu, że kwota jest dziwnie niska

imrahil
28-10-2016, 11:36
Ja rozumiem, że koledzy obeznani w temacie denerwują się czytając posty laika.
Ale nijak nie mogę dojść do tego w jaki sposób za 10-12 tys zrobić całkowitą instalację CO razem ze źródłem ciepła.
Jeśli to możliwe to proszę o zdradzenie tej tajemnicy lub też mogę zlecić zrobienie takiej instalacji u mnie (oczywiście nie za darmo).
5 stron wątku niestety tego nie wyjaśnia.
Wiem, trzeba zrobić OZC, co nie zmienia faktu, że kwota jest dziwnie niska

mniej więcej z pamięci:
- grzałka za 400 zł
- pompka 400 zł
- materiały na podłogówkę 5000 zł
- bojler 650 zł
- bezprzewodowy termostat, stycznik, programator czasowy w sumie chyba mniej niż 1000 zł

w zasadzie tyle wystarczy. podłogówka zrobiona własnoręcznie z drobną pomocą hydraulika + test szczelności i wpięcie przez hydraulika. koszt hydraulika i miedzi to coś około 1000 czy 1500 zł, nie pamiętam. ewentualnie mogła całość robić firma z materiałami za 8300 zł.

jak widać, w sumie jest znacznie mniej niż 10 tys. zł
do tego dokupiłem mały buforek za 1000 zł oraz zawór mieszający z siłownikiem i sterownikiem. ceny z głowy, ale w sumie na pewno nie było więcej niż 10 tys. zł. ogrzewane 123 m2

Arturo72
28-10-2016, 11:56
Ja rozumiem, że koledzy obeznani w temacie denerwują się czytając posty laika.
Ale nijak nie mogę dojść do tego w jaki sposób za 10-12 tys zrobić całkowitą instalację CO razem ze źródłem ciepła.
Jeśli to możliwe to proszę o zdradzenie tej tajemnicy lub też mogę zlecić zrobienie takiej instalacji u mnie (oczywiście nie za darmo).
5 stron wątku niestety tego nie wyjaśnia.
Wiem, trzeba zrobić OZC, co nie zmienia faktu, że kwota jest dziwnie niska
Wyżej masz c.o imrahil-a.
A teraz nie doszła moja instalacja:
Podlogowka 60zl/m2=7500zl
Do niej miał być wpiety kociołek elektryczny Elterm 9kW za 2500zl,koszt wpiecia to 500zl
Suma 10500zl.Można ?
Zamiast kotła elektrycznego miałem mieć pompę ciepła która kosztowała 14tys.zl Atlantic Extensa 8kW a mam Panasa 9kW.
Oczywiście z komina zrezygnowałem i nie budowalem.

jacku6
28-10-2016, 15:24
Przestan wierzyc w cuda a zacznij wierzyc wyliczeniom na kartce papieru. Mamy XXI wiek! Moze jak przeczytasz ze zrozumieniem cale 5 stron w tym watku to zorzumiesz cud u imrahila.
ten cud jest taki że prawie wszystko robi sam i takie to cuda i sekret niskich kosztów, tłuczecie chłopu jak to tanio można zrobić CO miedzy wierszami dodajac (jak to i to zrobisz sam... bo jak nie to wychodzi 7tysiecy drożej) hehe dobre naprawde można sie uśmiać

Arturo72
28-10-2016, 15:33
ten cud jest taki że prawie wszystko robi sam i takie to cuda i sekret niskich kosztów, tłuczecie chłopu jak to tanio można zrobić CO miedzy wierszami dodajac (jak to i to zrobisz sam... bo jak nie to wychodzi 7tysiecy drożej) hehe dobre naprawde można sie uśmiać
60zł/m2 podłogówki to normalna cena firm czyli dla domu 120m2 to 7200zł tak ? Tak.
Do tego kupujesz:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
I masz 9800zł tak ? tak
Jak widzisz ten kocioł ma w sobie wszystko czyli i naczynie przeponowe i pompkę obiegową czyli dwoma rurkami podłącza się go bezpośrednio pod rozdzielacz podłogówki,tak ? Tak
Koszt takiego podłaczenia u hydraulika to ok.500zł,tak ? Tak
Czyli masz całkowity system grzewczy za 10300zł tak ? Tak.
W czym problem ?
I przy okazji oszczędzasz na kominie,którego nie musisz stawiać i na kotłowni.

jacku6
28-10-2016, 15:46
60zł/m2 podłogówki to normalna cena firm czyli dla domu 120m2 to 7200zł tak ? Tak.
Do tego kupujesz:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
I masz 9800zł tak ? tak
Jak widzisz ten kocioł ma w sobie wszystko czyli i naczynie przeponowe i pompkę obiegową czyli dwoma rurkami podłącza się go bezpośrednio pod rozdzielacz podłogówki,tak ? Tak
Koszt takiego podłaczenia u hydraulika to ok.500zł,tak ? Tak
Czyli masz całkowity system grzewczy za 10300zł tak ? Tak.
W czym problem ?
I przy okazji oszczędzasz na kominie,którego nie musisz stawiać i na kotłowni.
człowieku nie musisz mi tego wszystkiego tłumaczyc strata twojego czasu, ja to wszystko wiem co i jak , mnie też podłogówka kosztowała 60zl/m2 i prawdopodobnie tyle kosztuje 90% ludzi, chodzi mi o wpis kolegi imrahila" zrobiona własnoręcznie" a jak wiemy robocizna to prawie zawsze 1/3 kosztów,

imrahil
28-10-2016, 15:56
człowieku nie musisz mi tego wszystkiego tłumaczyc strata twojego czasu, ja to wszystko wiem co i jak , mnie też podłogówka kosztowała 60zl/m2 i prawdopodobnie tyle kosztuje 90% ludzi, chodzi mi o wpis kolegi imrahila" zrobiona własnoręcznie" a jak wiemy robocizna to prawie zawsze 1/3 kosztów,

piszesz bzdury. 123 m2 podłogówki z kotłem elektrycznym (lub lepiej samą grzałką i pompą obiegową, jak robi jasiek) kosztować może bez kiwnięcia palcem poniżej 10 tys. zł, jak napisał Arturo. widocznie czegoś nie rozumiesz. zamiast części kosztów robocizny zrobiłem bufor z mieszaczem i automatyką, co stanowiło spory koszt. dzisiaj uważam że niepotrzebnie. tak więc - ogrzewanie w domu 120 m2 w cenie poniżej 10 tys. zł to żaden problem, zresztą taką dostałem wycenę (z fakturą VAT 8%).

co do wentylacji - rozłożenie kilkudziesięciu m rur elastycznych PE flex i wpięcie ich do skrzynek to jedna z przyjemniejszych prac jakie można sobie wyobrazić na budowie. mam dwie lewe ręce i wiele u siebie nie zrobiłem, ale WM to żadna filozofia. jak ktoś narzeka na brak kasy, to powinien dobrze sobie dom przemyśleć, a czasem coś zaoszczędzić na robociźnie. może mogłem za to zapłacić 2 tys zł za robociznę kosztem mniej wydajnej instalacji (słabszy rekuperator, mniej rur, finalnie pewnie cena wyszłaby podobna), ale całość służyć mi też ma do zapobiegania przegrzewaniu latem.

jacku6
28-10-2016, 16:01
piszesz bzdury. 123 m2 podłogówki z kotłem elektrycznym (lub lepiej samą grzałką i pompą obiegową, jak robi jasiek) kosztować może bez kiwnięcia palcem poniżej 10 tys. zł, jak napisał Arturo. widocznie czegoś nie rozumiesz. zamiast części kosztów robocizny zrobiłem bufor z mieszaczem i automatyką, co stanowiło spory koszt. dzisiaj uważam że niepotrzebnie. tak więc - ogrzewanie w domu 120 m2 w cenie poniżej 10 tys. zł to żaden problem, zresztą taką dostałem wycenę (z fakturą VAT 8%).

co do wentylacji - rozłożenie kilkudziesięciu m rur elastycznych PE flex i wpięcie ich do skrzynek to jedna z przyjemniejszych prac jakie można sobie wyobrazić na budowie. mam dwie lewe ręce i wiele u siebie nie zrobiłem, ale WM to żadna filozofia. jak ktoś narzeka na brak kasy, to powinien dobrze sobie dom przemyśleć, a czasem coś zaoszczędzić na robociźnie. może mogłem za to zapłacić 2 tys zł za robociznę kosztem mniej wydajnej instalacji (słabszy rekuperator, mniej rur, finalnie pewnie cena wyszłaby podobna), ale całość służyć mi też ma do zapobiegania przegrzewaniu latem.
ale co ty mi chcesz wmówić? gdzie pisze bzdury? ze robocizna to nie 1/3 kosztów? czy o co ci chodzi

imrahil
28-10-2016, 16:04
ale co ty mi chcesz wmówić? gdzie pisze bzdury? ze robocizna to nie 1/3 kosztów? czy o co ci chodzi

no jasne że robocizna to 1/3 kosztów. masz u góry wycenę podłogówki 8300 zł. do tego grzałka z termostatem 400 zł, naczynie wzbiorcze (150 zł), pompa 400 zł - tylko w rzeczywistości tańsze o VAT (8% zamiast 23%). wpięcie rozdzielacza 500 zł. ogrzewanie gotowe.

dodam, że wycena podłogówki (67 zł/m2) bez targowania w pierwszej lepszej firmie na markowych materiałach

jacku6
28-10-2016, 16:14
no jasne że robocizna to 1/3 kosztów. masz u góry wycenę podłogówki 8300 zł. do tego grzałka z termostatem 400 zł, naczynie wzbiorcze (150 zł), pompa 400 zł - tylko w rzeczywistości tańsze o VAT (8% zamiast 23%). wpięcie rozdzielacza 500 zł. ogrzewanie gotowe.

dodam, że wycena podłogówki (67 zł/m2) bez targowania w pierwszej lepszej firmie na markowych materiałach
nie powtarzaj milion razy tego samego bo co ile kosztuje to wszyscy wiedza ewentualnie moga googlowac do śmierci zeby kupić cos taniej, to jeżeli robocizna to jednak 1/3 kosztów to gdzie napisałem bzdury i czego nie rozumiem? to ty nie rozumiesz że masz np. WM tanio bo nie placiles za robocizne i zanim chlopu skołowanemu dasz rade i czemu to tak tanio uświadom go duzymi literami POD WARUNKIEM ZE ZROBISZ TO SAM

imrahil
28-10-2016, 17:32
nie powtarzaj milion razy tego samego bo co ile kosztuje to wszyscy wiedza ewentualnie moga googlowac do śmierci zeby kupić cos taniej, to jeżeli robocizna to jednak 1/3 kosztów to gdzie napisałem bzdury i czego nie rozumiem? to ty nie rozumiesz że masz np. WM tanio bo nie placiles za robocizne i zanim chlopu skołowanemu dasz rade i czemu to tak tanio uświadom go duzymi literami POD WARUNKIEM ZE ZROBISZ TO SAM

przecież napisałem chyba o tym? o co masz pretensje? WM nie mam tanio - mam przewymiarowaną instalację i przewymiarowany rekuperator. gdyby nie to, to w tej samej kwocie (lub niewiele wyższej) zrobiłaby to firma. poza tym przy WM nie liczy się koszt WM, tylko różnica w koszcie między WM a grawitacyjną. chyba, że uważasz, że wentylacja grawitacyjna jest za darmo? ogrzewanie tak jak napisałem - 10 tys. zł bez kiwnięcia palcem. i nie mam dla niego oddzielnej kotłowni za grube kilkanaście tys. zł, nie mam komina za kilka tys. zł.

dodam, że łatwiej jest rozprowadzić kanały WM samodzielnie niż murować kominy wentylacyjne. pomijam już jakieś półśrodki typu wentylacja pomieszczeń przez dachówki wentylacyjne do kanalizacji (często takie kwiatki widać) czy okna bez nawiewników przy WG.

inna sprawa - teoretycznie nie można budować domu bez WM ze względu na prawo (współcznynnik Ep). a że ludzie i projektanci bez wiedzy to bezmyślnie omijają, to nie moja sprawa.

imrahil
28-10-2016, 17:35
dodam jeszcze że 1 kWh z prądu w taniej taryfie jest niewiele droższa od 1 kWh z gazu, a różnica w koszcie instalacji (kocioł, przyłącze, komin) ogromna. u mnie ta różnica wystarczy na kilkadziesiąt lat grzania. poza tym mam mniej awaryjne i bezpieczniejsze urządzenie grzewcze.

מרכבה
28-10-2016, 18:47
Proste pytanie .. co ja bym zrobił kiedy mój dom by potrzebował ~2,5 kW mocy grzewczej przy -20 ( obliczeniowa średnia dobowa o tak.).
Czy wiecie że teraz większość leciwie, lub nie leciwie gaconych domów potrzebuje więcej ! Ten z którego piszę .. tylko 5 kW przy +10 i 2,5 kW przy +15 ..
a +15 to granica- palić ? nie palić. To widzicie jakie osiągi da się wydusić . celowo nie podałem jeszcze niższej mocy bo to już
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT5t29NdykcVBt1Cmg-9ztLtAfOl5TSB_329jRiQJ34NNDxf4dM byście się pochrastali :D
(pocięli)..

ee0090
28-10-2016, 19:17
Imrahil, dzięki, nareszcie jakieś konkrety :)
Nie każdy się zna na wszystkim, po to jest forum, żeby się dowiedzieć, można oczywiście szukać i czytać na różnych stronach, ale ogrom informacji powoduje, że laik nie wie co jest prawdą, a co nie.
Jak pytałem u siebie w okolicy o wentylację mechaniczną z reku, to usłyszałem, że w domach jednorodzinnych się tego raczej nie stosuje bo to drogie i zajmuje dużo miejsca. Więc pytam tutaj i jestem obrzucany łajnem.
Ok, wracając do początku - OZC - , da się to zrobić samodzielnie i osiągnąć realny wynik za pomocą ogólnodostępnego darmowego programu nie będąc super specjalistą?

scrabie
29-10-2016, 21:52
Scrabie napisał, że się zmieścił w domu w 200 tys, z czego jak widzę ogrzewanie i wentylacja musiały kosztować ok 50-60 tys z instalacją wewnętrzną, czyli na całą resztę domu razem z meblami i wykończeniem wychodzi 140-150 tys.



10300 zł reku z kanałami, skrzyniami i wszystkim
4200 grzejniki elektryczne
1100 maty grzejne i sterowniki
razem 15600zł brutto
teraz dokupiłem sobie folię grzewczą za 2100zł, bo chciałem. Zastanawiam się czy nie sprzedam 3 grzejników, zobaczymy.


Wydałem max 17 700 zł na ogrzewanie i reku, skąd Ci wyszło 50-60 tysięcy?
Kiedy zrozumiesz, że damy Ci zawsze te same rady, ociepl na maksa dom. Ewentualnie jeszcze grzej klimatyzatorem, nic więcej nie usłyszysz. Reku to mus, nie ma innej opcji, jak chcesz grzać tanio prądem i nie słuchaj pierdół, że zużywa na maxa prądu, bo moja od miesiąca ma podlicznik i zużywa około 1-1,5kwh dziennie. Szukasz dziury w całym, kombinujesz jak koń pod górkę. Chcesz mało ocieplenia, bo drogo, a pompę za 40 tysięcy, gdzie logika?

Arturo72
29-10-2016, 21:57
Wydałem max 17 700 zł na ogrzewanie i reku, skąd Ci wyszło 50-60 tysięcy?
Kiedy zrozumiesz, że damy Ci zawsze te same rady, ociepl na maksa dom. Ewentualnie jeszcze grzej klimatyzatorem, nic więcej nie usłyszysz. Reku to mus, nie ma innej opcji, jak chcesz grzać tanio prądem i nie słuchaj pierdół, że zużywa na maxa prądu, bo moja od miesiąca ma podlicznik i zużywa około 1-1,5kwh dziennie. Szukasz dziury w całym, kombinujesz jak koń pod górkę. Chcesz mało ocieplenia, bo drogo, a pompę za 40 tysięcy, gdzie logika?
Ciemnoogród...bo jak inaczej ?

ee0090
30-10-2016, 09:15
10300 zł reku z kanałami, skrzyniami i wszystkim
4200 grzejniki elektryczne
1100 maty grzejne i sterowniki
razem 15600zł brutto
teraz dokupiłem sobie folię grzewczą za 2100zł, bo chciałem. Zastanawiam się czy nie sprzedam 3 grzejników, zobaczymy.
Wydałem max 17 700 zł na ogrzewanie i reku, skąd Ci wyszło 50-60 tysięcy?
Kiedy zrozumiesz, że damy Ci zawsze te same rady, ociepl na maksa dom. Ewentualnie jeszcze grzej klimatyzatorem, nic więcej nie usłyszysz. Reku to mus, nie ma innej opcji, jak chcesz grzać tanio prądem i nie słuchaj pierdół, że zużywa na maxa prądu, bo moja od miesiąca ma podlicznik i zużywa około 1-1,5kwh dziennie. Szukasz dziury w całym, kombinujesz jak koń pod górkę. Chcesz mało ocieplenia, bo drogo, a pompę za 40 tysięcy, gdzie logika?

Ok, to troche zmienia postać rzeczy. Czyli w ogóle nie masz wodnej instalacji CO?
Nie dlatego, że drogo, bo ocieplenie przy całości to faktycznie nie taki duży koszt. Pompy za 40 też nie chcę bo to jest faktycznie za drogo :)

scrabie
30-10-2016, 09:50
nie, sam prąd

ee0090
30-10-2016, 21:59
nie, sam prąd

Pisałeś wcześniej, że teraz dałbyś podłogówkę na całości. Jeśli tak, to jakie dałbyś do niej źródło ciepła?

scrabie
31-10-2016, 09:31
Już Zrobiłem, położyłem folię grzewczą pod panele. gdybym Budował, zatopiłbym w wylewce

ee0090
01-11-2016, 11:43
Już Zrobiłem, położyłem folię grzewczą pod panele. gdybym Budował, zatopiłbym w wylewce

Ale zatopiłbyś w wylewce maty czy wodną podłogówkę?

scrabie
01-11-2016, 12:01
Kable Lub folię, po co woda?

ee0090
03-11-2016, 21:23
Jeśli zastosuję PC PW na dole dam podłogówkę, a co z górą? w łazience chciałbym dać płytki (chociaż gdzieś spotkałem się z opinią, że na drewnianym stropie nie bardzo można wylewkę robić w jednym pomieszczeniu, co wy na to?) ale na reszcie powierzchni poddasza (2 pokoje i korytarz) podłoga będzie z desek drewnianych, jak to grzać nie wieszając grzejników?

scrabie
03-11-2016, 21:55
Chyba Tylko folia grzewcza, ale trzeba się upewnić. oczywiście Możesz po prostu zrobić ścianę grzewczą

ee0090
03-11-2016, 22:02
Chyba Tylko folia grzewcza, ale trzeba się upewnić. oczywiście Możesz po prostu zrobić ścianę grzewczą
To znaczy?

Arturo72
03-11-2016, 22:17
To znaczy?Wodne ogrzewanie ścienne :)

מרכבה
04-11-2016, 07:19
No tak bo na drewno nie można wylać wylewki ;) strasznie to nielogiczne .. można czemu nie, tylko trzeba to zaprojektować odpowiednio.
Robienie grzejników ? na górze ? w myśl jakiej idei ? pierwsze bym wyznaczył obciążenie cieplne na m2 .. aby podgłówka nie musiała chodzić w największy mróz na temperaturze +30 bo to dobre dla zdrowia nie jest.

ee0090
04-11-2016, 07:51
Nie wiem czy nie można dawać wylewki, pytam. Grzejniki na górze może i nielogiczne, więc proszę o sugestię czym je zastąpić. Na ścianach też ma być drewno.

scrabie
04-11-2016, 13:57
Wlewka dociąży strop, nie wiadomo czy projektant to uwzględnił, to chyba jedyne zastrzeżenie. W innych przypdakach według mnie lać można

ee0090
04-11-2016, 20:31
Dobrze, to w łazience na górze podłogówka, co z resztą pomieszczeń? Tak jak pisałem podłoga - deska świerkowa, poddasze - więc skosy. Myślałem o klimatyzatorach, ale potrzebne min 2 szt., nie tak tanio i nie wiem jak koszty eksploatacji.

ee0090
05-12-2016, 21:58
W związku z tym, że finanse zmuszają mnie do szukania oszczędności, to rozważam jeszcze takie rozwiązanie:

Nie stawiać zupełnie komina w domu, zrobić wentylację mechaniczną (polecono mi lokalnie kogoś, kto się tym zajmuje, czekam na ofertę, z wstępnych rozmów wynika, że cena będzie akcpetowalna). Obok domu będę stawiał budynek gospodarczy, tak ok. 30 m2, więc pomyślałem, że może teraz zrobić w tym budynku kotłownię na paliwo stałe, nawet na węgiel z podajnikem, tani kocioł powinien kosztować ok 5tys., komin przy takim pomieszczeniu też będzie tani, bo dużo mniejszy. Tą kotłownią grzać dom. Instalację w domu zrobić tak, żeby docelowo podpiąć pod nią PC, jak nazbieram funduszy, albo może pojawią się u mnie jakieś dotacje do PC.

Zdaję sobie sprawę, że ostateczny koszt wyjdzie większy, ale takie rozwiązanie ma kilka zalet, po pierwsze w tej chwili po prostu nie mam kasy na PC, to jednak będzie sporo drożej, po drugie będę miał ogrzewane pomieszczenie gospodarcze :), po trzecie będę miał zapasowe źródło ciepła gdyby okazało się, że PC jednak nie jest tak ekonomiczna jak to zachwalają Ci co je sprzedają. Na razie znalazłem w okolicach 2 osoby grzejące PC w nowych domach, u obu rachunki za prąd są moim zdaniem za wysokie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jak się sprawdzi kotłownia w oddzielnym budynku?

asolt
05-12-2016, 22:02
....
Zdaję sobie sprawę, że ostateczny koszt wyjdzie większy, ale takie rozwiązanie ma kilka zalet, po pierwsze w tej chwili po prostu nie mam kasy na PC, to jednak będzie sporo drożej, po drugie będę miał ogrzewane pomieszczenie gospodarcze :), po trzecie będę miał zapasowe źródło ciepła gdyby okazało się, że PC jednak nie jest tak ekonomiczna jak to zachwalają Ci co je sprzedają. Na razie znalazłem w okolicach 2 osoby grzejące PC w nowych domach, u obu rachunki za prąd są moim zdaniem za wysokie.



Jakie kryterium przyjmujesz do oceny kosztów ogrzewania PC?, uzalezniasz jest od wielkosci budyku, temperatur wewnetrznych, ilosci zuzywanej cwu czy tez jeszcze wg innych?

ee0090
06-12-2016, 11:18
Chyba trzeba brać pod uwagę wszystkie te czynniki?

asolt
06-12-2016, 12:22
Chyba trzeba brać pod uwagę wszystkie te czynniki?

Dlatego o to zapytałem.

Konsultant marki Junkers
18-12-2016, 20:09
Nie wiem czy nie można dawać wylewki, pytam. Grzejniki na górze może i nielogiczne, więc proszę o sugestię czym je zastąpić. Na ścianach też ma być drewno.

Witam,

Do współpracy z pompą ciepła można zastosować tradycyjne grzejniki zaprojektowane na parametry niskotemperaturowe. Jest to rozwiązanie mniej korzystne niż ogrzewanie podłogowe, lecz sprawdza się gdy nie ma możliwości zastosowania tego typu ogrzewania.
W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

funky_koval
18-12-2016, 20:13
Witam,

Do współpracy z pompą ciepła można zastosować tradycyjne grzejniki zaprojektowane na parametry niskotemperaturowe. Jest to rozwiązanie mniej korzystne niż ogrzewanie podłogowe, lecz sprawdza się gdy nie ma możliwości zastosowania tego typu ogrzewania.
W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Ale się konsultant uruchomił.

Konsultant marki Buderus
18-12-2016, 20:35
W związku z tym, że finanse zmuszają mnie do szukania oszczędności, to rozważam jeszcze takie rozwiązanie:

Nie stawiać zupełnie komina w domu, zrobić wentylację mechaniczną (polecono mi lokalnie kogoś, kto się tym zajmuje, czekam na ofertę, z wstępnych rozmów wynika, że cena będzie akcpetowalna). Obok domu będę stawiał budynek gospodarczy, tak ok. 30 m2, więc pomyślałem, że może teraz zrobić w tym budynku kotłownię na paliwo stałe, nawet na węgiel z podajnikem, tani kocioł powinien kosztować ok 5tys., komin przy takim pomieszczeniu też będzie tani, bo dużo mniejszy. Tą kotłownią grzać dom. Instalację w domu zrobić tak, żeby docelowo podpiąć pod nią PC, jak nazbieram funduszy, albo może pojawią się u mnie jakieś dotacje do PC.

Zdaję sobie sprawę, że ostateczny koszt wyjdzie większy, ale takie rozwiązanie ma kilka zalet, po pierwsze w tej chwili po prostu nie mam kasy na PC, to jednak będzie sporo drożej, po drugie będę miał ogrzewane pomieszczenie gospodarcze :), po trzecie będę miał zapasowe źródło ciepła gdyby okazało się, że PC jednak nie jest tak ekonomiczna jak to zachwalają Ci co je sprzedają. Na razie znalazłem w okolicach 2 osoby grzejące PC w nowych domach, u obu rachunki za prąd są moim zdaniem za wysokie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jak się sprawdzi kotłownia w oddzielnym budynku?

Witam,

Zastosowanie oddzielnego pomieszczenia do kotłowni jest możliwe do wykonania lecz trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim wyższe koszty inwestycyjne, dodatkowe straty ciepła, potrzeba zastosowania przeponowego naczynia wzbiorczego oraz w przypadku oddalenia pomieszczenia od budynku należy zastosować zaizolowane rury CO przebiegające pod ziemią. Zaletą natomiast jest brak zanieczyszczenia spalaniem paliwa w budynku w postaci kurzu, pyłu oraz popiołu. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z oferta kotłów na paliwa stałe marki Buderus z rodziny Logano. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-zaladunkiem-recznym/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

ee0090
08-02-2017, 12:52
Z OZC wynika, że zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie wynosi 9500 kWh/rok, wskaźnik zapotrzebowania na ogrzewanie - 54,5 kWh/ (m2*rok)
Jak to się przekłada na koszt CO w zależności od źródła ciepła? Czy to oznacza, że przy ogrzewaniu elektrycznym do ogrzania tego domu zużyję 9500 kWh?

asolt
08-02-2017, 13:04
Z OZC wynika, że zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie wynosi 9500 kWh/rok, wskaźnik zapotrzebowania na ogrzewanie - 54,5 kWh/ (m2*rok)
Jak to się przekłada na koszt CO w zależności od źródła ciepła? Czy to oznacza, że przy ogrzewaniu elektrycznym do ogrzania tego domu zużyję 9500 kWh?

W przyblizeniu, moze byc nieco wiecej w zaleznosci od systemu regulacji temperatury, kazde przegrzanie ponad temp. zadaną powoduje wzrost zuzycia energii

ee0090
08-02-2017, 13:12
ale niezależnie od źródła ciepła? PC-PW, PC gruntowa,, bufor, grzejniki konwektorowe?

asolt
08-02-2017, 13:17
ale niezależnie od źródła ciepła? PC-PW, PC gruntowa,, bufor, grzejniki konwektorowe?

Niezaleznie, te 9500 kWh to Eu, ty pytasz o Ek i w tym przypadku faktycznie zuzyta energia będzie zalezna od rodzaju zrodła ciepła, bedzie ona zblizona do 9500 dla bufora z grzałkami i grzejników konwektorowych, dla pompy bedzie nizsza.

ee0090
08-02-2017, 23:25
A jaki będzie stosunek pracy PC/bufora w skali dobowej (tania/droga taryfa)?
te 9500 kWh to zużycie przy jakiej średniej temperaturze na zewnątrz? Czy jak mamy taką zimę jak w tym roku to będzie więcej?

ee0090
11-02-2017, 18:24
A co wy na taką teorię?
http://www.domykanadyjskie.com/2011/02/19/domy-kanadyjskie-a-pompa-ciepla-%e2%80%93-czy-warto/
Pomijam koszty inwestycji, bo to artykuł sprzed kilku lat ale z tego i innych art. na tej stronie wynika, że w takim domu źle sprawdza się ogrzewanie kumulujące ciepło, a najlepiej grzejniki konwektorowe.

I jeszcze o wentylacji, poproszę osoby, które się znają na temacie o komentarz:

http://www.domykanadyjskie.com/2014/01/11/rekuperacja-wady-i-zalety/

imrahil
11-02-2017, 20:49
generalnie dom szkieletowy jest bardziej sterowalny i pasuje do niego szybkie ogrzewanie.

co do wentylacji, to wg mnie bzdury tam wypisują. WM łatwiej wysterować, żeby wymiana była odpowiednia o każdej porze roku. oszczędności na ogrzewaniu są, szczególnie jeśli porównać dwa tak samo komfortowo wentylowane domy (jeden z WM, drugi z WG). a czy to się zwróci, to zależy od ceny energii. latem dzięki wymiennikowi schładzasz gorące powietrze. nocą wymiennik można zbajpasować, wpuszczając powietrze chłodne. latem taka wentylacja działa zawsze, wentylacja grawitacyjna nie działa - widzę po sąsiadach jak trochę przygrzeje, próbują robić przeciągi, okna pootwierane na całego. a u nas komfortowo, przy 30°C nawiewa stale ale delikatnie 23-24°C, w nocy nawiewa mocniej zimniejsze powietrze.

ee0090
12-02-2017, 06:53
generalnie dom szkieletowy jest bardziej sterowalny i pasuje do niego szybkie ogrzewanie.

Czy to oznacza, że np. podłogówka zasilana buforem nie będzie działała dobrze?

asolt
12-02-2017, 12:34
Czy to oznacza, że np. podłogówka zasilana buforem nie będzie działała dobrze?

Bedzie działała dobrze, skad przypuszczenie ze sie nie nadaje?

ee0090
12-02-2017, 17:08
stąd, że podobno taki dom szybko się wychładza i musi być grzany non-stop

Kominki Piotr Batura
12-02-2017, 17:54
Dziwne treści w tych "domach kanadyjskich" wypisują...Recu nie, akumulacja (w tym podłogówka) nie...A jest akurat na odwrót...:)

ee0090
12-02-2017, 19:29
No więc właśnie, i co ma nieszczęsny inwestor począć.......;)
Piotrze - a jak się zapatrujesz na wyprowadzenie w takim domku komina zewnętrznego (systemowego - stalowego) do kominka przez ścianę? Da się to bezpiecznie zrobić?