PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe z grzejnikami kanałowymi?



Rufu5
09-10-2016, 16:05
Witam wszystkich :)

W niedługim czasie planuję rozpocząć budowę domu, aktualnie jestem na etapie planowania instalacji co chciał bym mieć w domu.
Zdecydowałem się na piec gazowy kondensacyjny 2 funkcyjny, ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki kanałowe tylko przy dużych przeszkleniach ( 304/240 i 360x240). Budynek ma być wybudowany w systemie Porotherm Dryfix ocieplenie budynku styropian frezowany z WM + rekuperator z odzyskiem ciepła.
Do tego będzie w domu jeszcze kominek tylko pytanie czy z płaszczem wodnym czy bez na to się jeszcze nie zdecydowaliśmy oraz planujemy kolektory słoneczne (ale to wszystko zależy co jak wyjdzie z $$$). Teraz tak opiszę dom mniej więcej prosta bryła z zaadoptowanym poddaszem dach 2 spadowy (projekt HomeKONCEPT 21 wariant 1 z podniesioną ściankom kolankową )

Teraz prosił bym o jakieś opinie i rady bo czytam czytam i już głowa mi pęka od ilości informacji

jajmar
09-10-2016, 18:22
To się liczy ale pod oknami zagęszczasz odpowiednio rozstaw rurek i po kłopocie. Mieszani w to grzejników bez sensu

Rufu5
09-10-2016, 20:09
Hmm no nie wiem, jak czytam to grzejniki kanałowe podobno są bardzo dobrym uzupełnieniem przy ogrzewaniu podłogowym właśnie przy dużych przeszkleniach no to jak to jest? Może jakieś użytkownik ma taki system ogrzewania?

asolt
09-10-2016, 20:34
To się liczy ale pod oknami zagęszczasz odpowiednio rozstaw rurek i po kłopocie. Mieszani w to grzejników bez sensu

W jaki sposób sie zagęszcza rozstaw jezeli wg obliczen ten rozstaw wynosi 10 cm, dla informacji zmniejszenie do 7,5 cm to zwiekszenie mocy grzejnika podłogowego o ok 10%?? Przy tak duzych przeszkleniach oczywistym jest ze rozstaw musi byc 10 cm. Zageszczenie rozstawu pod oknami to relikt przeszłych czasów gdy okna miały słabe wspołnczynniki a Tz podłogówki czesto przekraczała 40 oC

Rufu5
09-10-2016, 21:13
no dobra bo teraz z żonką wyczytaliśmy jeszcze że wystarczy w danym pomieszczeniu przy dużym przeszkleniu zamontować tylko grzejnik kanałowy bez instalacji podłogowej i też będzie dobrze więc jak to w końcu będzie bo 1 blog mówi tak 1 tak a jak to może być w realach?

asolt
09-10-2016, 21:27
no dobra bo teraz z żonką wyczytaliśmy jeszcze że wystarczy w danym pomieszczeniu przy dużym przeszkleniu zamontować tylko grzejnik kanałowy bez instalacji podłogowej i też będzie dobrze więc jak to w końcu będzie bo 1 blog mówi tak 1 tak a jak to może być w realach?

Kazdy budynek jest inny, kazdy ma inne straty, inne ocieplenie i wykonczenie podłóg. To czy wystarczy czy ten nie, to kwestia obliczen a nie porad na blogu.

Rufu5
09-10-2016, 21:40
akurat dla tego domu który my wybraliśmy w oryginale jest Wskaźnik Euco = 84,9 kWh/m2 rok, jednak jest on murowany tradycyjnie ze zwykłym styropianem, ok ale i tak dzięki za pomoc zadam kilka pytań jeszcze firmie która stworzyła ten projekt może coś ciekawego mi odpowiedzą wtedy wrócę i podzielę się odpowiedzią na forum