PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy kocioł źle pracuje



Piotr1954
09-10-2016, 18:26
Dwa tygodnie zacząłem sezon grzewczy i po paru dniach palenia okazało się, ze kocioł przecieka. Nie dało się go już pospawać (zresztą wysłużył się już przez 15 lat) więc kupiłem sobie nowy. Na targu przyjeżdżają handlarze kotłami więc zawołałem jednego i on wymierzył mi dom, kotłownię i zamontował nowy kocioł po paru dniach.
Niestety kocioł nie pracuje jak powinien bo woda szybko dobija do 80-90C i jakieś zabezpieczenia wyłączają go. Węgiel się spala w miarę OK, ale temperatura za wysoka.
Zadzwoniłem do tego sprzedawcy i przyjechał do mnie, ustawiał coś na sterowniku ale to nie pomogło za bardzo - godzina - dwie pracy kotła i się przegrzewa. Teraz nie odbiera ode mnie telefonów a ja jestem w kropce. Wydałem sporo kasy, a palę jak 30 lat temu w piecu kaflowym u ojca.

Może podam parę szczegółów instalacji: Dom parterowy, bez piwnicy. 140m2. Rok budowy 1984. Stolarkę okienną i drzwiową syn wymieniał mi 3 lata temu na takie z 3 szybami. Niedawno też ociepliłem od wewnątrz pianką natryskową dach i dałem 20cm szarego styropianu na ściany.
Podłogi od gruntu nie ocieplałem jeszcze ale planuję jak będę podłogówkę zakładał.
Na razie wszędzie grzejniki stalowe "zwykłe" mają głowice elektroniczne ustawione na 21-23C (noc/dzień)

Kocioł to jakiś "SkamP 35KW".

Myjk
09-10-2016, 18:32
Dwa tygodnie zacząłem sezon grzewczy i po paru dniach palenia okazało się, ze kocioł przecieka. Nie dało się go już pospawać (zresztą wysłużył się już przez 15 lat) więc kupiłem sobie nowy. Na targu przyjeżdżają handlarze kotłami więc zawołałem jednego i on wymierzył mi dom, kotłownię i zamontował nowy kocioł po paru dniach.
Niestety kocioł nie pracuje jak powinien bo woda szybko dobija do 80-90C i jakieś zabezpieczenia wyłączają go. Węgiel się spala w miarę OK, ale temperatura za wysoka.
Zadzwoniłem do tego sprzedawcy i przyjechał do mnie, ustawiał coś na sterowniku ale to nie pomogło za bardzo - godzina - dwie pracy kotła i się przegrzewa. Teraz nie odbiera ode mnie telefonów a ja jestem w kropce. Wydałem sporo kasy, a palę jak 30 lat temu w piecu kaflowym u ojca.

Może podam parę szczegółów instalacji: Dom parterowy, bez piwnicy. 140m2. Rok budowy 1984. Stolarkę okienną i drzwiową syn wymieniał mi 3 lata temu na takie z 3 szybami. Niedawno też ociepliłem od wewnątrz pianką natryskową dach i dałem 20cm szarego styropianu na ściany.
Podłogi od gruntu nie ocieplałem jeszcze ale planuję jak będę podłogówkę zakładał.
Na razie wszędzie grzejniki stalowe "zwykłe" mają głowice elektroniczne ustawione na 21-23C (noc/dzień)

Kocioł to jakiś "SkamP 35KW".
Śmiać się czy płakać, no sam nie wiem. Ja mam 140m2, z dziurawym styro 10-15cm na ścianach, mostki termiczne straszą przy oknach na piętrze, same okna drewniane dwuszybowe rodem z PRLu, ciągnie w zimę jak dobry pociąg, wata na dachu też dziurawa i grzeję niecałymi 10kW.

Się wcale nie dziwię, że "instalator" nie odbiera -- sprzedał smoka ziejącego ogniem piekielnym, zarobił jak trzeba, teraz martw się Pan sam. Trzeba na ten targ pojechać i mu oklepać kocioł, bo do takiego domu to więcej jak 7kW podajnikowca nie potrzeba. I to cała tajemnica przegrzewającej się wody.

BTW 15 lat i kocioł do wymiany? Toż to szok.

asolt
09-10-2016, 18:46
Kocioł to jakiś "SkamP 35KW".

Kocioł dobrze pracuje, ale jest ok 4 razy przewymiarowany. "Obliczenia" wykonane(?) przez handlarza z targu pokazują ze handel a wykonywanie obliczen cieplnych nie idą w parze. Pytanie jest jedno dlaczego Pan nie trafił na forum wczesniej, przed wymianą kotła, a dopiero teraz? Rada jest jedna, poszukac handlarza i kazac wymienic na model 10 kW.

imrahil
09-10-2016, 19:06
to chyba jakaś prowokacja...

hajnel
09-10-2016, 19:06
wywal te głowice z grzejników i zacznie działać ino w domu będziesz miał saunę

Piotr1954
09-10-2016, 19:23
Tak coś zacząłem podejrzewać, że może być za duży. Ale sprzedawca mówił, że tak musi być, bo tutaj się palą małe dawki wegla i zimą nie dogrzeje mi pomieszczeń.
Teraz widzę, że to bład. Mam nadzieję, że dorwę drania we wtorek i uda mi się wynegocjować coś mniejszego.

klaudiusz_x
09-10-2016, 19:31
Zmień ten kocioł na elektryczny.
Zmień taryfę na g12w i wyjdzie w opale to samo co z tym kotłem.
80*C na kotle o niczym nie świadczy.
Brak konkretów.
Możesz gdybać i wprowadzać w błąd.
Daj fotki.

karoka65
09-10-2016, 20:20
140m i 35kW :)
Handlarze i instalatorzy pną się na sam szczyt drabiny debilizmu.

asolt
09-10-2016, 20:49
Zmień ten kocioł na elektryczny.
Zmień taryfę na g12w i wyjdzie w opale to samo co z tym kotłem.
80*C na kotle o niczym nie świadczy.
Brak konkretów.
Możesz gdybać i wprowadzać w błąd.
Daj fotki.

Akurat w regionie Piotra II taryfa w G12w jest jedna z najdrozszych w kraju, to ze kocioł musi zostac zmieniony nie ulega wąpliwosci. To ze koszt ogrzewania węglem przy prawidłowym doborze mocy kotła jest mniejszy równiez nie ulega wąpliwosci. Doradzajac trzeba wziac wszystkie czynniki pod uwagę i pamiętac ze nie kazdy ma mozliwosc mieszkac na terenie działania Tauronu.

מרכבה
09-10-2016, 20:56
Na targu przyjeżdżają handlarze kotłami więc zawołałem jednego i on wymierzył mi dom, kotłownię i zamontował nowy kocioł po paru dniach.
:jawdrop: sorry, ale to jest przestroga dla innych, że dobór kotła powinno się powierzać, nie jakimś "instalatorom" bo oni nie mają wiedzy, a już nie wmówię o "fachowcach" z targu. 95% instalatorów klepie te same sztuki od późnego gierka i myślą że dalej tak będzie.
tam nie potrzeba więcej jak 5 kW .. czytajcie dobrze -20cm styropianu okna 3 szybowe, piana w dachu !
Szukaj tego łotra technicznego- niech Ci albo wymieni kocioł .. albo kupi ze swojej kiesy bufor ciepła na jakieś 2 kubiki wody ..
Toż to rzeźnia ! i masakra .. nawet jak by to był dom z betonu .. to 35 kW było by za wielgie.

a i kocioł dobrze pracuje, tylko bezwiedny handlarzyna wcisnął Ci kocioł.. który przy Twoich warunkach starczył by na 875 m2 domu ! i to jeszcze jest zapas mocy ! bo 35 kW nominale to ~40 -45 mocy cieplnej !!!
kociołek + bufor, albo pellet, oder gaz.

klaudiusz_x
09-10-2016, 21:21
Akurat w regionie Piotra II taryfa w G12w jest jedna z najdrozszych w kraju, to ze kocioł musi zostac zmieniony nie ulega wąpliwosci. To ze koszt ogrzewania węglem przy prawidłowym doborze mocy kotła jest mniejszy równiez nie ulega wąpliwosci. Doradzajac trzeba wziac wszystkie czynniki pod uwagę i pamiętac ze nie kazdy ma mozliwosc mieszkac na terenie działania Tauronu.

Generalnie CO, to nie lada wyzwanie.
Kotły na wegiel, niestety są niedoskonałe. Nawet te w 5 klasie stwarzają problemy.

klaudiusz_x
09-10-2016, 21:41
35KW mocy kotła, dla teoretycznej sprawności 80%, to kocioł musi spalić 151kg węgla 25MJ na dobę. Dokładając stratę kominową, to pewnie da radę spalić że 180kg na 24h. Tym to można duży namiot ogrzewać, a nie dom.

מרכבה
09-10-2016, 22:21
To jest dramat - tego Kolegi i nie on pierwszy i ostatni, przez dobromirstwo instalatorzyny będzie cierpiał.
35 kW to albo prowokacja, albo dobry żart, albo niestety ponura prawda.
Bo to się ociera o skraj debilizmu.

boluslolusj23
10-10-2016, 10:38
A ja powiem tak:
jeśli można, to proszę wrzucić fotkę z tabliczki znamionowej.
Tyle na razie. A później bedziemy ewentualnie kombinowac, jak z gościa wyegzekwować wymianę na mniejszy i zwrot kosztów.
Pozdrawiam

RAPczyn
10-10-2016, 10:50
Dwa tygodnie zacząłem sezon grzewczy i po paru dniach palenia okazało się, ze kocioł przecieka. Nie dało się go już pospawać (zresztą wysłużył się już przez 15 lat) więc kupiłem sobie nowy. Na targu przyjeżdżają handlarze kotłami więc zawołałem jednego i on wymierzył mi dom, kotłownię i zamontował nowy kocioł po paru dniach.
Niestety kocioł nie pracuje jak powinien bo woda szybko dobija do 80-90C i jakieś zabezpieczenia wyłączają go. Węgiel się spala w miarę OK, ale temperatura za wysoka.
Zadzwoniłem do tego sprzedawcy i przyjechał do mnie, ustawiał coś na sterowniku ale to nie pomogło za bardzo - godzina - dwie pracy kotła i się przegrzewa. Teraz nie odbiera ode mnie telefonów a ja jestem w kropce. Wydałem sporo kasy, a palę jak 30 lat temu w piecu kaflowym u ojca.

Może podam parę szczegółów instalacji: Dom parterowy, bez piwnicy. 140m2. Rok budowy 1984. Stolarkę okienną i drzwiową syn wymieniał mi 3 lata temu na takie z 3 szybami. Niedawno też ociepliłem od wewnątrz pianką natryskową dach i dałem 20cm szarego styropianu na ściany.
Podłogi od gruntu nie ocieplałem jeszcze ale planuję jak będę podłogówkę zakładał.
Na razie wszędzie grzejniki stalowe "zwykłe" mają głowice elektroniczne ustawione na 21-23C (noc/dzień)

Kocioł to jakiś "SkamP 35KW".


Sprawa wygląda bardzo prosto jeśli:
- jest faktura - lub inny dokument wykonania usługi,
- w czasie rozmowy ze sprzedawcą, to nie ty wybrałeś kocioł tylko sprzedawca.
Możesz powołać się na ustawę, która została zmieniona bodaj w przyszłym roku- nie pomnę jaką.

Jeśli nie masz dokumentu potwierdzającego wykonanie usługi, to:
- postaw zbiornik buforowy o pojemności minimum 1750 zalecane 2800 litrów,
- ogrzewanie podłączyć trzeba z zaworem 3-drogowym mieszającym, najlepiej sterowanym pogodowo.

Piotr1954
10-10-2016, 11:22
Dzięki wszystkim za informacje. Synowi udało się skontaktować z tym sprzedawcą i po krótkiej wymianie zdań zgodził się zabrać ten kocioł i wstawić taki o nazwie SKAM P Premium 7 KW. Jeszcze zwróci mi sporo kasy.
Syn podpisał oświadczenie, że nie będziemy rościć sobie żadnego odszkodowania jeśli przy -20C pomieszczenia będą niedogrzane, bo on zaleca 35 KW jako instalator.
No i tyle. Na czwartek ma być montaż.

pieciornik
10-10-2016, 11:26
- ogrzewanie podłączyć trzeba z zaworem 3-drogowym mieszającym, najlepiej sterowanym pogodowo.


Możesz podać, model link do przykładowego produktu? Z góry dzięki ;)

asolt
10-10-2016, 12:00
A ja powiem tak:
jeśli można, to proszę wrzucić fotkę z tabliczki znamionowej.
Tyle na razie. A później bedziemy ewentualnie kombinowac, jak z gościa wyegzekwować wymianę na mniejszy i zwrot kosztów.
Pozdrawiam

A po co dane z tabliczki, przeciez wiadomo ze to nie jest kocioł 10 kW, bo by takich efektów nie było, czy jest 35 kW czy 25 kW to nie robi wielkiej róznicy.

asolt
10-10-2016, 12:02
Dzięki wszystkim za informacje. Synowi udało się skontaktować z tym sprzedawcą i po krótkiej wymianie zdań zgodził się zabrać ten kocioł i wstawić taki o nazwie SKAM P Premium 7 KW. Jeszcze zwróci mi sporo kasy.
Syn podpisał oświadczenie, że nie będziemy rościć sobie żadnego odszkodowania jeśli przy -20C pomieszczenia będą niedogrzane, bo on zaleca 35 KW jako instalator.
No i tyle. Na czwartek ma być montaż.

Z tymi 7 kW to ja bym taki pewny nie był i tutaj ten sprzedawca ma rację, sadząc z opisu dosc ogolnikowego szacuję ze projekotwe obciązenie cieplne jest w przedziale 7-10 kW. Wiem ze zwykle kocioł ma moc maks nieco wiekszą niz znamionowa, ale bez dokładnych obliczen ozc to tylko takie zgadywanie.

asolt
10-10-2016, 12:08
...
- postaw zbiornik buforowy o pojemności minimum 1750 zalecane 2800 litrów,
.

Taa, moze od razu cysternę kolejową, jeden bład poprawiac kolejnym i wchodzic w dalsze koszty.

bolek_bolecki
10-10-2016, 12:32
Niestety kocioł nie pracuje jak powinien bo woda szybko dobija do 80-90C i jakieś zabezpieczenia wyłączają go. Węgiel się spala w miarę OK, ale temperatura za wysoka.
.

Fakt łapania kotla na targu pominę, ale napisz jak szybko dobija do tych 80-90st i co się w tedy grzało. Jakie były czasy podawania i przerwy?
Wątpie że gość ustawił kocioł na 100% co też nie powinno go od razu "zagotować". Tak więc ciekawe czy czasem nie masz jeszcze jakiegoś babola w instalacji.
I napisz jaki sterownik goni ten kocioł, będzie zabawnie gdy będzie to mój... :D

מרכבה
10-10-2016, 13:22
Spokojnie ten dom będzie maił obciążenie cieplne ~50W/m2 okna 3 szyby 20grafitowego ...
jak dla domu z izolacją z lichego epe'su i oknach 2 szybowych -3 komorowych .. osadzonych jeszcze po staremu..
Strata wyliczona wychodziło ~70 W/m2.
le bez dokładnych obliczen ozc to tylko takie zgadywanie. dokładnie tak ..
ale bliżej mu do 50 W/m2 niż 60 W/m2

http://suspenser.eu/kotly-skam/ i warto poczytać co piszą !
2,5 – 10 praca w zakresie od 2,5 kW do 10 kW !

boluslolusj23
10-10-2016, 13:35
A po co dane z tabliczki, przeciez wiadomo ze to nie jest kocioł 10 kW, bo by takich efektów nie było, czy jest 35 kW czy 25 kW to nie robi wielkiej róznicy.

Wiesz po co mi to? Ano po to aby można było sprawdzić, kto i kiedy (jeśli wogóle ) prowadził badania, czy jest DZP i znak CE, a potem to już z górki.
Pozdr.

Jarecki79
10-10-2016, 13:45
A możesz powiedzieć jaka firma Cię tak załatwiła albo pracownik jakiej firmy?

Takiego mistrza z targowiska trzeba piętnować z imienia i nazwiska, co by się nikt następny głupio nie naciął. Skasował prowizję za molocha i zadowolony.

asolt
10-10-2016, 14:14
Wiesz po co mi to? Ano po to aby można było sprawdzić, kto i kiedy (jeśli wogóle ) prowadził badania, czy jest DZP i znak CE, a potem to już z górki.
Pozdr.

Ale to jest problem poboczny w tym watku powiedziałbym nieistotny, rozumiem ze skrzywienie zawodowe, chociaz dziwie sie ze nie zwracasz uwagi na prawidłowy dobór mocy, (wiecej szkód przyniesie to ze moc kotła jest nieprawidłowo dobrana niz to ze kocioł nie ma V a tylko IV klasę), glownym problemem jest nieprawidłowy dobór mocy kotła, Piotr nie ma pretensji co do klasy kotła, ani ewentualnego braku badan.

QIM
10-10-2016, 18:36
to chyba jakaś prowokacja...

Popieram. A na dowód, że się mylę, poproszę autora wątku o podanie nr seryjnego tej 7-ki. Są to kotły na zamowienie, więc z pomocą producenta łatwo znajdziemy instalatora.

asolt
10-10-2016, 19:17
Popieram. A na dowód, że się mylę, poproszę autora wątku o podanie nr seryjnego tej 7-ki. Są to kotły na zamowienie, więc z pomocą producenta łatwo znajdziemy instalatora.

Ze co, ze konkurencja, ze chwyt ponizej pasa?

QIM
10-10-2016, 20:20
Ze co, ze konkurencja, ze chwyt ponizej pasa?
Nie konkurencja. Prowokacja. Takich tematów było już kilka w ciagu ostatnich kilkunastu miesięcy. Po paru postach, jeśli nie rozpęta się wojna, założyciel znika.

Jarecki79
10-10-2016, 20:42
Nie sądzę, natomiast ktoś to produkuje, jestem ciekawy kto....

a sam dobór i gostek z targu to osobny temat, szpec nad szpece

מרכבה
10-10-2016, 21:04
Zobaczymy co się z tego wykluje, bo nauka radziecka zna takie przypadki... bo jak panu będzie "zimno"
35 kW rekord forum w 5 krotnym przewymiarowaniu pieca ..
http://s7.flog.pl/media/foto/5817997_kraz-255-b1.jpg to tak jak bym 2 km po bułki jeździł takim cackiem.
Moc minimalna tego pieca- o ile dobrze pamiętam to 9,8 kW .. czyli na minimum chodzi już na 1,5 co najmniej zapasie mocy.

bolek_bolecki
10-10-2016, 21:06
Jak prowokacja to reżyserem był chyba gościu który pisze scenariusz do trudnych spraw. Każda szanująca się konkurencja legitymująca się ciut wyższym IQ by po prostu zgromadziła podstawowe podstawy i uprzejmie doniesła komu trza. :popcorn:

----
To jeszcze Wam doleje, post gramatycznie OK, domek po modernizacji, elektroniczne głowice... Ktoś nie jest w ciemie bity i niczym przeciętny wyborca robi taki biznes na targu?. :D

QIM
10-10-2016, 22:19
A głowice były z lidla

RAPczyn
11-10-2016, 13:03
Możesz podać, model link do przykładowego produktu? Z góry dzięki ;)

Pierwszy z brzegu:
- http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-afriso/2814,3631,arv-382-dn20-rp-frac34-kvs-6-3-silownik-arm-343.html
- http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-afriso/2816,3582,z-silownikiem-230-v-ac-10-nm.html
- http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/sterowniki
Możliwości są.

boluslolusj23
11-10-2016, 15:20
Zobaczymy co się z tego wykluje, bo nauka radziecka zna takie przypadki... bo jak panu będzie "zimno"
35 kW rekord forum w 5 krotnym przewymiarowaniu pieca ..
http://s7.flog.pl/media/foto/5817997_kraz-255-b1.jpg to tak jak bym 2 km po bułki jeździł takim cackiem.
Moc minimalna tego pieca- o ile dobrze pamiętam to 9,8 kW .. czyli na minimum chodzi już na 1,5 co najmniej zapasie mocy.

Twoje to cacuszko?
Proste w konstrukcji jak cep a przeszło wszędzie. Pamiętam toto jeszcze z czasów gdy miał wycieraczki napędzane pneumatycznie i dodatkowo dźwignia z kabiny. A ta fajera, a ten lewarek. Ganiało się po kabinie niczym w Tatrze 318.

_papa_
20-10-2016, 13:36
Przecież to prowokacja. To co napisał to się kupy nie trzyma. Widać od początku. Kto normalny kupuje kotły "na targu"? Jeszcze ten dopisek na końcu: "Kocioł to jakiś "SkamP 35KW"."
Nawet jeśli to by była prawda, to autor pochwalił się zupełnym brakiem mózgu.... :rotfl:

wayne2mike
22-10-2016, 12:17
Przecież to prowokacja. To co napisał to się kupy nie trzyma. Widać od początku. Kto normalny kupuje kotły "na targu"? Jeszcze ten dopisek na końcu: "Kocioł to jakiś "SkamP 35KW"."
Nawet jeśli to by była prawda, to autor pochwalił się zupełnym brakiem mózgu.... :rotfl:

Uwierz że jednak ludzie starej daty kupują kotły na targu. Kilka tygodni temu proponowałem pewnej rodzinie kocioł Skam i przedstawiłem że ma kilka zalet więcej niż ten który sobie upatrzyli ale i tak kupili jakiś kocioł na targowisku bo rzekomo był o 200 tańszy, no ale chociaż sterownik miał PIDA