PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc w wyborze kotła na węgiel do domu ~140m2 ew. alternatywa



axiks
09-10-2016, 21:18
Witam.
Stary piec się rozszczelnił i potrzebuję zakupić nowy. Na rynku jest tego tyle, że pojęcia nie mam który wybrać. Głównym paliwem miałoby być węgiel i drewno. I tutaj w myślę nad Defro DS 17kw.
Dom-bliźniak, pow. ok. 140m2 stara budowa, ocieplona styropianem 10, okna plastiki. Z tego co wyliczyłem taka moc pieca powinna starczyć.
Pod uwagę biorę jeszcze alternatywę - palenie miałem bądź eko-groszkiem, aby uwolnić się od latania i częstego dorzucania do pieca. Tutaj myślałem nad piecem Defro Econo 18kw.

Proszę o sugestie. :)

מרכבה
09-10-2016, 22:22
Boże jedyny .. 17 kW na 140m2...
Myślę - że pragniesz wspierać naszych dzielnych drogowców, produkując smołę w piecu, stąd ten "szlachetny pomysł" podobna sytuacja dom ~200m2 po podłodze i 17 kW jest dużo za dużo .. robiłem dla tegoż domu OZC ~13 kW w porywach. Jest 17 kW i bida .. bo nie ma co z ciepłem zrobić i opał się kisi.
10 kW spokojnie starczy bez niczego, a jeszcze żeby było pewnie iż zawsze będzie dobrze pracował dać mu te pinset liter bufor- aby odebrać namiary ciepła !
Paliłeś taki w piecu ?

https://www.youtube.com/watch?v=hi71ZbvkrhQ
17 kW piec na ~220m2 nie ocieplonego domu, okna druszlaki skrzynkowe ..
nie zauważyłem, aby brakowało mu mocy .. stąd wytrzymał 26 lat .. i nadal by chodził.. tylko "nie chciało się" zrobić nowej obudowy, króćca przyspawać itp .. ale spokojnie płaszcz wodny kolejne 26 lat by wytrzymał ..
a Ty masz ogacone 140 m2 i chcesz takiego smoka dawać ? zwłaszcza że cieplnej mocy 17 Kw ma ponad 20... kiedy zdążysz to odebrać ? chyba że kiść opał lubisz .. lub po drewninku co 30min.

asolt
10-10-2016, 12:35
Dom-bliźniak, pow. ok. 140m2 stara budowa, ocieplona styropianem 10, okna plastiki. Z tego co wyliczyłem taka moc pieca powinna starczyć.
..
Proszę o sugestie. :)

Nie obraz sie, ale z liczeniem masz niewiele wspólnego, szkoda twojego czasu na liczenie, to nie takie proste jak myslisz. Popatrz na wątek obok, tam do podobnego domy załozono kocioł 35 kW, tu ma byc 17 kW, dalej prawie 2 razy za duzo. Nie bądz bohaterem w swoim domu.

axiks
10-10-2016, 14:54
Nie obraz sie, ale z liczeniem masz niewiele wspólnego, szkoda twojego czasu na liczenie, to nie takie proste jak myslisz. Popatrz na wątek obok, tam do podobnego domy załozono kocioł 35 kW, tu ma byc 17 kW, dalej prawie 2 razy za duzo. Nie bądz bohaterem w swoim domu.

No tak wyszło ze strony do obliczania, która była "polecona" po uzupełnieniu wszelkich dokładnych danych - przynajmniej wiem teraz ile jest warta. Od kiedy kupiłem dom - było 12 kw (wówczas dom był jeszcze nie ocieplony) i piec dawał radę.

Czyli rozumiem, że taki Defro OPTIMA KOMFORT PLUS 10 KW będzie aż nadto na 140m2 użytkowej?

מרכבה
10-10-2016, 15:18
Czyli rozumiem, że taki Defro OPTIMA KOMFORT PLUS 10 KW będzie aż nadto na 140m2 użytkowej? przy standardzie pasywnym starczył by na 1000m2 :jawdrop:
Ideałem będzie kiedy kocioł mimo chęci nigdy nie zagotuje wody.
Tylko nie brał bym plusa tylko zwykłą optimę-
http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2016/08/DTR-S6WC-Classic_wer._02_2016.pdf zobacz jedne ciekawy fakt ! piec o mocy 13 kW ma powierzchnię grzewczą płaszcza 1,1m2 !!! gdzie 8kW optima ma 1,2m2! dla mnie jest to co najmniej zastanawiające i sugeruje - że z tej 8 kW urodzić się może spora nadwyżka .. akurat na ten czas mrozu- którego się tak każdy boi! pójdzie na pełnej mocy .. 20zł więcej w komin przez tydzień pójdzie, ale mnie się będzie kisł.

asolt
10-10-2016, 15:36
No tak wyszło ze strony do obliczania, która była "polecona" po uzupełnieniu wszelkich dokładnych danych - przynajmniej wiem teraz ile jest warta. Od kiedy kupiłem dom - było 12 kw (wówczas dom był jeszcze nie ocieplony) i piec dawał radę.

Czyli rozumiem, że taki Defro OPTIMA KOMFORT PLUS 10 KW będzie aż nadto na 140m2 użytkowej?

10 kW będzie, ale bez tego "aż nadto", ta nadwyzka mocy nie będzie wcale taka duza.

Myjk
10-10-2016, 16:13
Witam.
Stary piec się rozszczelnił i potrzebuję zakupić nowy. Na rynku jest tego tyle, że pojęcia nie mam który wybrać. Głównym paliwem miałoby być węgiel i drewno. I tutaj w myślę nad Defro DS 17kw.
Dom-bliźniak, pow. ok. 140m2 stara budowa, ocieplona styropianem 10, okna plastiki. Z tego co wyliczyłem taka moc pieca powinna starczyć.
Pod uwagę biorę jeszcze alternatywę - palenie miałem bądź eko-groszkiem, aby uwolnić się od latania i częstego dorzucania do pieca. Tutaj myślałem nad piecem Defro Econo 18kw.

Proszę o sugestie. :)
10kW powinno wystarczyć. Jeśli zmieniasz na zasypowca, kup"dolniaka". Jeśli masz 2-3x więcej kasy i gdzie go postawić, to lepiej "eko"syfa.
Szukaj tych z klasy A: http://ranking.czysteogrzewanie.pl/

מרכבה
10-10-2016, 17:31
Marzy mi się coś takiego https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0e004fdb29bb.png (https://naforum.zapodaj.net/0e004fdb29bb.png.html) aby każdy producent podawał + jeszcze test .. na maksa ! ile można i jak można ..
Pamiętać trzeba - strata kominowa występuje w domach parterowych.. w piętrowych jej prawie nie ma ...
łazienka parter, kuchnia parter, łazienka piętro, pokój piętro - te 4 pomieszczenia łapią dogrzane są z komina,
sama cegła i jej masa pozwala na to - żeby przez kilka godzin było przyjemne promieniowanie.
Po odłączeniu kotła - sadzy zero ! popiół w kominie. 17 kW liczone dla węgla .. palone drewnem dla domu 220m2 po podłodze.