PDA

Zobacz pełną wersję : Porotherm 44 p+w



Bonzai
28-02-2005, 09:27
Czy Porotherm 44 to materiał kruchy, jakie są wasze doświadczenia z tym materiałem. Czy warto nim budować.

mundzia
28-02-2005, 09:36
Proponuję użyć opcji "szukaj" a wszelkie informacje na pewno znajdziesz!!!!

pozdrawiam!!

pirat
28-02-2005, 09:45
Na forum było juz OOOOOOooooo i jeszcze troche o PTH daj szukaj w zakłądkach na stronie i bedziesz miał wątków jak mrówków :lol:
Ja osobiście mam domek z PTH 44 P+W Mury stoją od 2000 roku :lol:
pytasz czy kruchy ..jak z młotka dostanie to pęknie jesli wstawiony w scianę sciskany od góry "działa" jak nalezy. Nie mieszkam jeszcze w domku ale juz teraz daje sie zauważyć ze "trzyma" ciepło. Sąsiad wybudował z tego materiału zadowolony. Bonzai material ten ma wielu zwolenników i przeciwników. Ja osobiście jestem z niego jak na razie zadowolony. W trakcie budowy stosowałem oprócz pustaków całych tez pustaki "połówki" (nie mylić z butelką 0,5 litra) pustaki 3/4 ąłdnie wtedy wychodziły wiązania narożników , przy oknach wnęki miały równą powierzchnię bez P+W. Z całej budowy uzbierało się chyba z paleta pękniętych pusstaków ( z tym że przyjechały one już w większości uszkodzone na plac budowy w czasie transportu) wiennerberger reklamacje uznał.

jarek244
01-03-2005, 09:01
Bonzai jak tam się zgadzam z Piratem :D
Co prawda nie mam jeszcze wybudowanego domku ale zakupiłem już PTH 44P+W (myślę w dobrej cenie) i w kwietniu ruszamy!!
Sąsiad ma PTH 38P+W i jest zadowolony. Osobiscie uważam że ceramika jest jednym z lepszych materiałow.

Pozdrówki jarek244

Wojtek33
01-03-2005, 09:28
Pirat ,


A jak mocowałes okna i grzejniki w porothermie? ez mam pt 38 , i zastanawiam sie jak to zamontowac grzejniki okna aby sie jakos ( dobrze ) trzymały

Wojtek33
01-03-2005, 09:29
Pirat ,


A jak mocowałes okna i grzejniki w porothermie? ez mam pt 38 , i zastanawiam sie jak to zamontowac grzejniki okna aby sie jakos ( dobrze ) trzymały

pirat
01-03-2005, 09:56
Wojtek33 Okna pcv mocowane na kotwy (do profilu PCV na wkręty) do ściany za pomocą długich kołków rozporowych są takie własnie do ceramiki do tego poszła piana pozniej obrobienie okna trzyma nalezycie.
Parapetów jeszcze nie mam podobnie jak i grzejników ( te tez będą mocowane na te długie kołki)

ronin
01-03-2005, 10:13
Mieszkam w domu z PTH 44 P+W od 6 miesięcy. Mieszka sie bardzo przyjemniej. Mimo, ze ekipa nie była jakas "boska", dom bardzo dobrze akumuluje i trzyma ciepło. Miałem dużo rzeczy wybudowanych w "suchej" technologii, dlatego mam więcej problemów z suchym powietrzem niż z wilgocią (wilgotność mam 44 %).
Jak się budowało murarzom ?? Nie narzekali. Materiał nie jest wcale taki kruchy, sam sie nie potłucze. Oczywiście po potraktowaniu go młotkiem czy upadku z wysokosci na beton, bez watpienia pęknie, ale co nie pęknie ??? Przy normalnej obróbce, nie ma na to szans.
Jak montować okna i grzejniki ??? A jaki problem ?? Tak samo jak w każdym innym materiale. Tylko szafki kuchenne wiszą u mnie na specjalnych wkrętach do ceramiki poryzowanej, do kupienia w każdym hipermarkecie czy większym sklepie budowlanym.
jedyny problem z wycinaniem bruzd pod elektrykę czy rury. Nie jest to proste przy ręcznej robocie (młotek do bruzd), ale przy pomocy piły robi się proste.

echo
01-03-2005, 14:56
Mamy dom z PTH 44 P+W - jestem bardzo zadowolyny (moi znajomi i sąsiedzie zresztą też).
Powiem więcej. Pisanie o strasznej kruchliwości tego materiału oraz o problemach z montażem, itd to mom zdaniem istne bzdury!!!
Tak sie składa, że mam dom z PTH, a tylko murłaty sa obmurowane szarym betonem komórkowym (cieszę się, że nie zastosowałem tego materiału na cały dom, gdyz jest po prostu mniej wytrzymały i bardziej kruchy od caramiki - chodzi o szary beom komórkowy Prefabet).
Ktoś może napisze, że jest odwrotnie, ale ja wiem swoje, gdyz sam sprawdziłem oba materiały na budowie.

pawel237
01-03-2005, 15:10
Stawiam już od jesieni z PTH 44 sam z ojcem i mogę powiedzieć że jest to dla mnie dobry wybór bardzo dobrze sie muruje trzeba sie tylko w miarę przykładać żeby nie gubić poziomu i pionu , ponieważ potem coraz gorzej jest wyprowadzić prostą linię bez zwiększania grubości zaprawy, ale to nie twój problem tylko murarzy.
Jeżeli chodzi o kruchość to nie zauważyłem tego zjawiska przy oczywiście normalnym postępowaniem z tymi klockami, jeden raz mi w ręku pękł na pół ale musiał być uszkodzony wcześniej tylko nie było tego widać.
W transporcie z ponad 2000 sztuk doliczyłem się około 40 sztuk pękniętych, tylko że z tych palet co już rozpakowałem zużyłęm te pęknięte i nawet musiałem docinać z całych. Myślę że niewielę będę musiał reklamować, ponieważ ich pęknięcia z reguły nie dyskwalifikują ich z dalszej możliwości wykorzystania, tych które były całe potłuczone naliczyłem 3, a i tak jednego wykorzystałem.

maszket
01-03-2005, 16:50
witam

nasz dom też jest z pth44 i jesteśmy zadowoleni z tego materiału,z całosci materiału który nam dostarczono było tylko kilka sztuk uszkodzonych podczas transportu ale wymieniono nam je na dobre.
Co do mocowań okien to firma nie miała żadnego problemu .

maszket
01-03-2005, 16:54

botanika
01-03-2005, 20:52
Do mocowania okien w P44 użyliśmy specjalnych kołków Fischera do ceramiki poryzowanej.

Wojtek33
02-03-2005, 07:41
Botanik , a mozesz podac typ tych kołków? na stronie fischera jest tego troche , wiec jesli to niekłopot dla ciebie , poprosze o typ tych kołkow

wmw
02-03-2005, 09:15
Mieszkam 1,5roku w domu z Porotermu 44. Gdy budowałem, to przestrzegano, że bardzo kruchy, słaby i w ogóle do niczego. Nie uwierzyłem - na Forum trwała wielka dyskusja o własciwościach Porotermu i wynikało z niej, że jest to raczej dobry materiał.
Nie żałuję. Dom jest super ciepły i suchy. Z tą kruchością cegły porotermowej też nie jest tak źle. Traktowana osobno rzeczywiście wygląda dość krucho, ale to chyba cecha każdej ceramiki poryzowanej. W murze, powiązana zaprawą wyszła ściana bardzo mocna i twarda. Wiem, bo przy kończeniu domu czasem trzeba było coś wykuć -największa rzecz , to chwyt powietrza do kotłowni - i kujący mocno musieli się napracować.

daro
02-03-2005, 09:35
Też mieszkam w domu : wybudowany z Porotherm 44 p+w, jest ciepły; ważne jest tylko dokładne pilnowanie ekipy która to wykonuje tak jak już było wspomniane ( szczególnie szczeliny między pustakami tzw. pióro).
Pozdrawiam
-Daro

Wojtek33
02-03-2005, 09:50
WMW a moze ty podpowiesz na jakich kołkach mocowales , grzejniki , szafki itp

botanika
02-03-2005, 17:08
Wojtek33,zapytaj w Castoramie o kołki do ceramiki poryzowanej.Są to takie kołeczki ,które po wkręceniu otwierają sie jak spadochron.Mam je na budowie.Okazały się one być tańsze niż polecane nam kołki Hilti

pawel237
04-03-2005, 08:45
gdyby mocowanie czegokolwiek do ceramiki poryzowanej było dużym problemem myślę że ten materiał budowlany nigdy by na rynku nie zaistniał

wmw
04-03-2005, 09:39
Szafki w kuchni wieszane były na specjalnych kołkach do cegieł poryzowanych, są takie w każdym supermarkecie budwolanym. Grzejniki wieszali mi ludzie z firmy monującej całą instalację.Nie wiem na czym wieszali, ale trzyma się wszystko mocno. Wszelkie inne rzeczy: półki na książki, obrazy, półki na kwiaty, wieszałem sam i nie przejmowałem się kołkami - wybierałem po prostu zwykłe, tylko dość długie. Wszystkie co do jednego trzymają się bardzo mocno, bo ściana choć porowata jest naprawde twarda i chyba niewiele różni się od ściany z normalnej cegły.

pawel237
04-03-2005, 10:43
normalną cegłę to się wierci i wierci a jak gówniane wiertło to lepiej na piwo iść niż sobie ciśnienie podnośić, ale w ceramice poryzowanej montaż to bajka