PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł kondensacyjny + komin systemowy JAWAR K czy stalowy producenta kotła?



wagi77
11-10-2016, 14:29
Dzień dobry wszystkim na forum.
Nie umiem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Na etapie budowy szarpnąłem się na komin z ceramiki izostatyczniej JAWAR K jako przeznaczony właśnie dla pieców gazowych kondensacyjnych. Wszystko mi wybudowali i przyszedł czas zakupu kotła. I tu moje zaskoczenie. Producent kotał - Vaillant twierdzi, ze muszę kupić ich system kominowy stalowy i wsadzic go do istniejącego komina JAWAR K. Problemem ponoć jest odprowadzanie skroplin.
Szukałem sposobu podłączenia rur Vaillanta do komina, ale nie ma tego nigdzie albo nie umiem szukać.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał/ma podobną konfigurację ? Jak to rozwiązaliście ?

Pozdrawiam

Greengaz
11-10-2016, 21:40
Rozumiem, że rozmawiałeś z serwisantem kotła, a nie producentem.
W każdym razie opowiada bzdury, co nie oznacza, że Twój wybór.nie jest pozbawiony wad.
Sposób podłączenia kotła jest widoczny na folderze http://www.jawar.com.pl/img/user/files/download/foldery/folder-jawar-k.pdf
Nędzne resztki skroplin które mogą się pojawić w przewodzie spalinowym /część wewnętrzna/ zostaną odprowadzone przez skraplacz/odskraplacz na samym dole komina. Natomiast główna część skroplin zostanie odprowadzona do kanalizacji bezpośrednio z kotła kondensacyjnego.
Komin posiada atest i serwis może się .... .
Poza tym aby cokolwiek wstawić do Twojego komina należałoby usunąć z niego przewód spalinowy, tym samym zostałby tylko szacht.
Wady komina Jawar
- kasa
- cala część poniżej połączenia z kotłem jest zbędna /odskraplacz, drzwiczki rewizyjne i ze 2,5 mb komina/,
- podwójne odprowadzenie skroplin /z komina i kotła/.
Możliwe też rozwiązanie, to odcięcie komina na wysokości połączenia z kotłem, podparcie przewodu spalinowego co by nie opadł i podłączenie do kotła. Reszta poniżej jest zbędna.
Zmień serwis.

wagi77
11-10-2016, 23:39
Rozmawiałem z przedstawicielem handlowym producenta kotła.
Twierdzi, że średnica komina (części spalinowej) jest za duża do wytrącania skroplin. Musi być mała średnica (60 mm) by wymuszony ruch spalin spowodował wytrącenie skroplin. Mam odskraplacz tuż pod trójnikiem do podłączenia kotła, ale nie wiem w jaki sposób te skropliny wprowadzić do kotła, by potem wychłodzone odprowadzić z kotła do kanalizacji. Jak to się robi w tego typu kominach ?
Czy może rezygnuje się z tych dodatkowych kilku procentów sprawności ?

Greengaz
12-10-2016, 05:56
Podejrzewam, że nie wiedzą o czym mówią.
Średnica przewodu spalinowego nie może być mniejsza niż zalecana przez producenta kotła. Większa jest dopuszczalna i nie ma nic wspólnego z kondensacją.
Przy prawidłowo wykonanej instalacji grzewczej /niskotemperaturowa/ 100% kondensatu powstaje w kotle. W samym przewodzie spalinowym może wystąpić zjawisko roszenia wewnętrznych ścianek przy pracy z pełną mocą lub wyższych temperaturach powrotu wody grzewczej i chodzi o odprowadzenie tych resztek kondensatu.
Masz takie rozwiązanie i jest ono dopuszczalne.

http://www.kominki.ign.com.pl/pliki/3279/kociol_gazowy_-_komin_zewnetrzny_izolowany_-_pobor_powietrza_z_zewnatrz_-_podlaczenie_dualis_e.i._3279_13494.jpg

Lepsze, tańsze i mniej skomplikowane jest takie

http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2013/11/Kominy-_rys_7.png

wagi77
13-10-2016, 08:41
Piszesz, że to rozwiązanie jest dopuszczalne, ale czy pod względem sprawności dużo gorsze niż rozwiązanie z kominem/wkładem systemowym? Jakich strat się spodziewać z odprowadzania tej części skroplin z komina do kanalizacji zamiast do kotła?

Greengaz
13-10-2016, 09:19
Można przyjąć, że 90parę % skroplin powstaje w kotle.
Powstawanie skroplin w przewodzie spalinowym ma miejsce gdy temperatura powrotu jest wyższa niż 55 st. i spada wraz ze spadkiem tej temperatury. Zdarza się to najczęściej gdy kocioł pracuje pełną mocą na rzecz cwu lub gdy źle jest zaprojektowana instalacja co. Przy niskotemperaturowej z temp. powrotu 30 st praktycznie w przewodzie spalinowym nic się nie skrapla.
Powracające z komina do kotła skropliny nie maja wpływu na sprawność.
Ty masz komin systemowy, tyle że nie producenta i trochę innym, bardziej skomplikowanym odprowadzeniem skroplin.