PDA

Zobacz pełną wersję : Zanieczyszczony humus



MarysiaMarysia
11-10-2016, 17:27
Co można z tym zrobić?

Dzisiaj człowiek ze szpadlem przekopywał mój ogródek. W dużej części wykopał żółty piasek i gruz ceglany oraz betonowy. Grube kawałki wybrał ale drobnica została. Także piasek. To pozostałości po budowie dewelopera.

Czy przesiewać ziemie aby ją oczyścić?

Czy ją wykopać i uzupełnić braki dobrą ziemią?

Czy ten żółty pach jakoś z czasem zlasuje się z ziemią?

Czy ta zanieczyszczona ziemia będzie miła wpływ na jakość pozostałej ziemi w ogródku? Czy w takiej ziemi z czasem wytworzy się próchnica?

Czy też budowlane zanieczyszczenia nie nadają się do zagospodarowania?

Elfir
11-10-2016, 18:05
No to masz humus czy piasek?

Jaka jest oryginalna gleba na działce? Glinie piasek nie przeszkodzi, wręcz pomoże.

MarysiaMarysia
11-10-2016, 18:42
No to masz humus czy piasek?

Jaka jest oryginalna gleba na działce? Glinie piasek nie przeszkodzi, wręcz pomoże.

tak, rozmawialiśmy tutaj na forum o glinie i wiem, ze glina nie jest tragedią.

A co mam to już opisuję: deweloper na pytanie, jaką mam ziemię odpowiedział, że to naturalny humus a wiec warstwa ziemi zdjęta przed budową i nawieziona z powrotem po wybudowaniu domu i wydzieleniu ogródków.

Ale to jest wielki kit bo oprócz polnych kamieni człowiek który kopał dzisiaj mój ogródek wykopał także cegły, kawałki betonu, drobnicę betonową i ceglastą no i ten nieszczęsny piasek.

A wiec mam taki dziwny humus i nie wiem co z tym zrobić.

Elfir
11-10-2016, 22:59
pewnie zakopano wszystkie śmieci.
Pytanie jaka jest oryginalna gleba na działce, a nie co deweloper zdjął z wierzchu.
Humus akurat to nie typ gleby ale jedna z jej warstw. Jego grubość jest jednym wskaźników żyzności.
Krzewom i drzewom drobny gruz w ziemi nie przeszkadza. pod trawnik te 10 cm z wierzchu dobrze jest ładnie oczyścić, żeby trawa rosła równomiernie i w przyszłości kosiarka nie haczyła o jakieś wystające kawałki gruzu czy kamieni.
Sam piasek używany do budowy jest zwykle dość jałowy. Nie wiem ile tego masz, jakiej grubości warstwa. Jak niewielka to wymiesza się z czasem z ziemią.

Ale jeśli masz pod tym humusem glebę składającą się ze żwiro-piasków to problemem będzie szybkie wysychanie gleby i wypłukiwanie składników pokarmowych wgłąb profilu glebowego.