PDA

Zobacz pełną wersję : wybrzuszone skrzydła okienne



v77
28-02-2005, 20:06
Mam zamontowane od 1,5 roku okna pcv , które reklamuje z powodu odkształconych profili.
problem polega na tym, że uszczelka w skrzydle w dolnej i górnej części skrzydła (im bliżej zawiasów ) jest nadmiernie zduszona a w środkowej części skrzydła ledwo przylega do ramy okiennej. Jest to bardzo dobrze widoczne z zewnątrz jak i przy pomiarze poziomicą.

producent profili podał normę dla docisku skrzydła do ramy przy zamkniętym oknie dla neutralnego położenia rolek ryglujących która wynosi 17mm. u mnie ten docisk nie jest równomierny na całym obwodzie okna.
w srodku skrzydla wynosi 19 - 20 mm (a więc za mało) a w pobliżu zawiasów 15 mm(uszczelka jest zduszona).
Bardzo dobrze jest to widoczne przy pomiarze poziomicą – w środkowej części skrzydło jest wybrzuszone o 2-3 mm do wewnatrz – jest więc szpara przy przyłożeniu poziomicy.
producent profili tłumaczy ze sa to odksztalcenia dopuszczalne i „mieszczą się w granicach tolerancji” (okno ma 150 cm wysokości i 60 cm szerokości. ja twierdze ze jest to błąd ktory można reklamować. kto ma rację.
Dziwi mnie to że problem ten dotyczy tylko okien rozwierno-uchylnych a nie rozwiernych(mam takie i takie w jednej ramie)

czy to, że uszczelka jest zgnieciona ma wplyw na jej żywotność (ewentualnie po jakim okresie użytkowania może nadawać sie do wymiany). Czy jest to fakt który można reklamować jako błąd ?

Jaki te odkształcenia mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego okna skoro na początku już mam takie problemy

Z czego może wynikać taki stan rzeczy – myślę o odkształceniach profili – czy poprzez brak stalowych wzmocnień (a może jest jeszcze inna przyczyna?)

martadela
28-02-2005, 20:08
Podaj nazwę producenta, jesienią kupuję okna do mieszkania i chciałabym uniknąć takich kłopotów

jareko
28-02-2005, 20:22
normalne ze cos takiego dzieje sie w RU czesciej niz w R - zupelnie inaczej sie zachuwuja pod wplywem temperatury w trakcie uchylenia.
Co moze byc przyczyna?
jejku - wiele powodow moze byc - zle wzmocnienie, zle zamocowane wzmocnienie do profila ( to jest moze szokujaca obserwacja ale coraz czesciej widze takie oszczednosci ), brak rolek dociskowych na poziomach (w slabszych profilach mimo ze okuciowcy zezwalaja na ich brak powinny byc instalowane - ale to rzutuje na cene okna i to dosc znacznie ) i jeszcze kilka innych ktore bez obejrzenia nie sa do opisania. To czyste poki co spekulacje
Co sie dzieje z mocno scisnieta uszczelka? Nic, realnie nic i nie skraca to jej zywotnosci natomiast jesli jest nierownomiernie "rozciagnieta" w profilu warto ja odpowiednio rozciagnac - kurcze - nie wiem jak to opisac by zrozumiale lepiej bylo - wiem jak zrobic :)

Odksztalcenia profila 1mm sa dopuszczalne

Aaaaaa.... powodem moze byc takze zle zamontowane okno- naciagnieta oscieznica ale mowisz ze to w skrzydle hmmm..... tu przyczyny szukac trzeba

invx
28-02-2005, 20:24
a powiadam zeby nie montowac tego paskudztwa plastikowego, tylko DREWNO :D 8) :wink:

lepiej wlasnorecznie scyzorykiem wystrugac z kawalka leszczyny niz miec plastik :D

jareko
28-02-2005, 20:31
invix - przestan - chcesz - zapraszam - umowimy sie i pokaze ci okna z tego drewna powyginane w chinskie 9 w czasie 2 letniej gwarancji producenta - niewiele reklamacjij jest - raptem 30% w ciagu 1,5 roku a producent znany i czasem tu zachwalany na forum iwec przestan tak mowic. Zle wykonane czy drewno czy PVC do d... sie nada
trzeba czlowiekowi pomoc a nie gwozdz do trumny wbijac

mdzalewscy
28-02-2005, 20:32
a powiadam zeby nie montowac tego paskudztwa plastikowego, tylko DREWNO :D 8) :wink:

lepiej wlasnorecznie scyzorykiem wystrugac z kawalka leszczyny niz miec plastik :D
idąc dalej tym tropem myślenia (słusznym uważam)

drewno nie szais PCV
dachówka ceramiczna nie dziadostwo z betonu
parkiet drewniany nie panele
itd.....

jareko
28-02-2005, 20:34
taaaaa mdzelawski - mow dalej :lol: - moze do czegos ciekawego sie znow przyczepie ? ;)

aha26
28-02-2005, 20:38
Nie wszystkie okna z drewna sa takie super{nawet znanych producentow}.Kolezanka kupila kilka lat temu okna urzedowski i powiedziala,ze nigdy nie powtorzy tego bledu!

invx
28-02-2005, 20:41
@mdzalewscy no bez przesady, choc masz troche racji :))
ale okna to sa czys szczegolnym (przynajmniej wg mnie) coziennie patrzysz na nie przez swiat, to jest Twoj kontakt z otoczeniem.

P.S.
ale sie narazilem :wink:

jareko
28-02-2005, 20:53
no jasne invix - palka ktora jest na "no" zaraz ci przywali ;) :lol: :lol: :lol: Boj sie !!!!
jak wspomnialem i u jednych i u drugich wpadki sie zdarzaja - nie wolno generalizowac !!!!

stary
28-02-2005, 21:02
problem polega na tym, że uszczelka w skrzydle w dolnej i górnej części skrzydła (im bliżej zawiasów ) jest nadmiernie zduszona a w środkowej części skrzydła ledwo przylega do ramy okiennej. ...
....producent profili podał normę dla docisku skrzydła do ramy przy zamkniętym oknie dla neutralnego położenia rolek ryglujących która wynosi 17mm. u mnie ten docisk nie jest równomierny na całym obwodzie okna.
w srodku skrzydla wynosi 19 - 20 mm (a więc za mało) a w pobliżu zawiasów 15 mm(uszczelka jest zduszona).

....Dziwi mnie to że problem ten dotyczy tylko okien rozwierno-uchylnych a nie rozwiernych(mam takie i takie w jednej ramie)
.....Z czego może wynikać taki stan rzeczy – myślę o odkształceniach profili – czy poprzez brak stalowych wzmocnień (a może jest jeszcze inna przyczyna?)
Jeżeli ten problem dotyczy tylko okien rozwierno-uchylnych to problem najprawdopodobniej powstaje z braku docisku na środku skrzydła od strony zawiasów , przyczynami mogą być :
- brak zaczepu na ramie
-zaczep niedopasowany wysokością do rolki na skrzydle - przy otwartym oknie zaczep powinien być niżej o 3-5 mm od rolki
- rolka na skrzydle nie łapie za zaczep - skrzydło nadmiernie przesunięte w strone klamki
- rolka lub zaczep nadmiernie poluzowana (nie wiem jakie okucie) - najmniejszy docisk na mimośrodzie
- rolka lub zaczep dociśnięta maksymalnie -przy lekko wybrzuszonym skrzydle rolka wchodzi na zaczep i odpycha skrzydło zamiast wchodzic pod niego i dociskać.

Na początek sprawdz pierwsze trzy opcje i daj cynk ..Pozdrawiam :wink:

jareko
28-02-2005, 21:09
stary - dodalbym jeszcze za male skrzydlo do oscieznicy (zgrzewarki i producent jako taki - do d....y), jeszcze zlymontaz - wykonana beczka na zewnatrz ze nawet dobre zaczepy i rolki, dobre luzy miedzy skrzydlem a oscieznica i nie maja szansy sie zalapac i docisnac (montazysta do d...y)
Realnie v77 ktos ci wykonal i zamontowal okna do d...y ;) ;)
Napisz nam jak wygladaja okucia na poziomych odcinkach skrzydla - czy sa rolki dociskowe czy tez nie - pozniej bedziemy myslec dalej co z Twymi oknami
a zartami z twego problemu sie nie przejmuj - sezon ogorkowy w tej branzy takie odchylki umyslowe wywoluje ;) :lol: :lol: :lol:
Ale na twoje pytanie co z tym dalej - jest jedna odpowiedz - REKLAMOWAC !!!!!! bo jest do d...y i bedzie jeszcze gorzej

stary
28-02-2005, 21:19
stary - dodalbym jeszcze za male skrzydlo do oscieznicy (zgrzewarki i producent jako taki - do d....y), jeszcze zlymontaz - wykonana beczka na zewnatrz ......
Nie wiem dlaczego, ale podchodząc do jakiegos problemu okiennego nie dopuszczam do siebie takich problemów jak niedobrane wymiary skrzydła do ramy czy zły montaż. Na początek szukam przyczyn zakładając ,że wszystko na produkcji i montażu było cacy, ale masz rację Jareko-przypadkowych fachowców nie brak , o czym zapomniałem :( :-? :evil:

\a zartami z twego problemu sie nie przejmuj - sezon ogorkowy w tej branzy takie odchylki umyslowe wywoluje ;) :lol: :lol: :lol: :D :lol: :D :lol:

jareko
28-02-2005, 21:24
ja stary zaczalbym jednak wlasnie od tego - ale Ty jakby z innej bajki, solidna, sprawdzona .... oj.... sza....... tajemnica :lol: a ja widze prawie codziennie co producenci i montazysci potrafia - a uwierz mi - potrafia wiele .... oj wiele .... duzo za duzo
Ale coz sie dziwic - takie realia sa. Jedna z firm dobrze mi znanych poszukiwala podwykonawcy do samego montazu, za stawke glodowa - i o zgrozo - znalezli takiego jednego co sie zgodzil - chlopak wyszedl na swoje ale ja wspolczuje przyszlym lokatorom tego domu wiedzac co tam nawyczynial

xavi
01-03-2005, 06:31
cena rządzi - sami do tego się przyczyniliśmy !!

dlatego to co potrafię i chcę się nauczyć robię sam

a tak na poważnie to też mam kłopot z oknem balkonowym R+U.
Jest wielkie fakt (180szx230wys), ale po nieumiejętnej regulacji doprowadziłem do tego, że podczas wiatrów od jego strony gwizda przeciąg jak cholera.
Teraz zakleiłem taśmą, bo mi się nie chce na mróz wychodzić.

Ty v77 też powinieneś może coś podregulować w celu bardziej równomiernego rozłożenia naprężeń przy zawiasach.

jareko
01-03-2005, 07:50
cena rządzi - sami do tego się przyczyniliśmy !!
jejku - jak to milo ze klient te slowa sam tutaj napisal Oby tylko ta prawda do innych dotarla :)

a tak na poważnie to też mam kłopot z oknem balkonowym R+U.
Jest wielkie fakt (180szx230wys), (jakie tam wielkie - bez przesady - niejako standard w domkach) ale po nieumiejętnej regulacji doprowadziłem do tego, że podczas wiatrów od jego strony gwizda przeciąg jak cholera......
xavi - nie przejmuj sie - nie ty jeden rozrefulowales okucia tak ze cos jest nie tak - wszak to proste jak konstrukcja cepa takie okucie - szkoda ze wczesniej nie wiedzialem gdyz jadac na koncert Rammstein do katowic moglem wpasc do ciebie i wyregulowac = pozniej - jak juz dotre do pracy toi na priv opisze ci w jakis sposob do stanu pierwotnego okno mozesz doprowadzic - taka porada "on line" ;)
napisz mi tylko na priva jakie masz okucia chyba ze ogolne zasady ci przekazac

xavi
01-03-2005, 14:47
Dzięki za chęci Jareko, ale nie ma potrzeby, abyś się fatygował :P

Okucia to Roto NT w oknach z Czeladzi.
Mam do regulacji dokładną instrukcję ze strony ROTO.
Myślę że jedyny problem to potrzeba zniszczenia jednego imbusa (przez jego obcięcie) :P