PDA

Zobacz pełną wersję : promieniowanie el-magn raz jeszcze - co mniej szkodliwe



I.W.
28-02-2005, 20:16
Witam
Szukając działki natrafiłem na dwie oferty które by mi odpowiadały ale:

- działka nr 1 ok 60 m od linii 110 kV
- działka nr 2 ok 2km od nadajnika radiowo telewizyjnego (Mysłowice Kosztowy). Zastanawiam się czy warto się nimi dalej interesować. Maszt telewizyjny wydaje się być daleko ale wyczytałem (nie wiem czy to aktualne ) że najmocniejszy nadajnik ma 450 kW ( II program TVP :x )a to chyba sporo.
Temat promieniowania elektromagnetycznego zgłębiałem w sieci ale konkretnych wniosków mi brak.
Jak nie urok to ... - co działka to albo żle położona albo ma jakiś mankament

Jarek.P
28-02-2005, 20:45
Witam
Szukając działki natrafiłem na dwie oferty które by mi odpowiadały ale:

- działka nr 1 ok 60 m od linii 110 kV
- działka nr 2 ok 2km od nadajnika radiowo telewizyjnego (Mysłowice Kosztowy). Zastanawiam się czy warto się nimi dalej interesować. Maszt telewizyjny wydaje się być daleko ale wyczytałem (nie wiem czy to aktualne ) że najmocniejszy nadajnik ma 450 kW ( II program TVP :x )a to chyba sporo.


Te 450kW wydaje mi się grubą przesadą, tam może być jakieś kilkadziesiąt kW najwyżej, ale nie dam sobie za to głowy obciąć, rzecz do sprawdzenia, to obecnie są jawne dane...
Tak czy tak nateżenie pola maleje z kwadratem odległości i jesli chodzi o potencjalne szkodliwe oddziaływania, bałbym się raczej tej linii WN niż nadajnika.

J.

FREDY
28-02-2005, 21:04
Na pewno moc tego nadajnika jest mniejsza - myślę że około 40KW.
Tak czy inaczej jeśli chcesz się w tym miejscu budować , a potem mieszkać i być psychicznie szczęśliwym to lepiej znajdź coś innego. W tym miejscu będziesz zawsze się zastanawiał czy to promieniowanie jest szkodliwe czy nie. I nikt nigdy nie da ci jednoznacznej odpowiedzi.

adam_mk
28-02-2005, 21:47
Z tym promieniowaniem to jest tak.
Badania dowodzą, że nie ma żadnego szkodliwego wpływu na organizmy żywe, nawet gdy jest dość spore. Statystyka to potwierdza. To brak wiedzy rodzi strach!
Tak ... ale
Dlaczego zwierzęta unikają miejsc pod liniami WN?
Czemu zdarzają się ludzie, którzy odczuwają bóle głowy po rozmowie z komórkowca?
Bo badania muszą opierać się na statystyce! Statystycznie jest tak jak napisałem. (badania!)
A jak jesteś tym wyjątkiem ststystycznym, lub ktoś z Twojego otoczenia?
Co robić? - Nie wiem.
Musisz sam zdecydować, czy tam się dobrze czujesz.
Adam M.

FREDY
28-02-2005, 22:55
Jeśli chodzi o badania na promieniowaniem elektromagnetycznym to bądź spokojny , wielkie koncerny komórkowe zadbają aby wyniki były "prawidłowe".

adam_mk
01-03-2005, 08:52
Samą prawdę piszesz. Tylko to nie ten problem.
Chodowano wiele pokoleń myszek w bardzo silnych polach EM i nic im nie było. Nie to szkodzi, co jest szkodliwe, tylko to co szkodzi, bo TY wiesz, że tak jest!
Niejedna baba ze wsi wie, że jak postawią słup od elektryki na końcu pola, to krowy tracą mleko!
Sprawdzałeś Geigerem jak bardzo "grają" Twoje materiały budowlane?
Też są na to normy! Też często nie przestrzegane! To jakoś nikomu nie szkodzi! Zauważyłeś ten fakt? KTO CHODZI PO MATERIAŁY DO HURTOWNI BUDOWLANEJ Z GEIGEREM?!
Pozdrawiam Adam M.

Bigas
01-03-2005, 10:11
Witam, apropos mocy nadajnika to te się wahają w granicach 20 kW na wizji plus około 2kW na fonii. Jak to przedmówcy twierdzili nie jest podtwierdzone szkodliwe działanie ale osobiści nie kupowałbym tej działki. Przy linii WN tyż.

Szczecin HENRYK
01-03-2005, 11:56
Pamiętaj że natężenie promieniowania maleje z kwadratem odległości. Gdybys dokładnie policzył to okazałoby się, że najsilniej promieniują przewody 230V twojej instalacji domowej. Nie mówię już o suszarce elektrycznej trzymanej tuż przy głowie. Składowe promieniowania pochodzące od linii WN lub nadajnika w takiej odległości są znacznie mniejsze.

I.W.
01-03-2005, 14:25
Na pewno moc tego nadajnika jest mniejsza - myślę że około 40KW.
Tak czy inaczej jeśli chcesz się w tym miejscu budować , a potem mieszkać i być psychicznie szczęśliwym to lepiej znajdź coś innego. W tym miejscu będziesz zawsze się zastanawiał czy to promieniowanie jest szkodliwe czy nie. I nikt nigdy nie da ci jednoznacznej odpowiedzi.
Na stronie radiowego centrum nadawczego wymienione sa programy a przy nich moce nadajników w tym miejscu np 60 kW RMF Polskie Radio też 60 kW a TVP1 200 kW Tvp II 450 kW, inne po 1 kW

I.W.
01-03-2005, 14:42
Generalnie rzecz biorąc tam gdzie mieszkam i pracuję najczęściej jest następujący wybór ( w cenie do 60pln/m):

- linia WN
- nadajnik
- rzeka +zagrożenie powodzią
- zakład przemysłowy za płotem
- szkody górnicze
- działki wąskie < 20m
- droga szybkiego ruchu w bardzo bliskiej odległości
- zadupie i brak autobusu
- rury pod ziemią
- rowy melioracyjne
- działki kilka metrów poniżej poziomu drogi
- hodowla świń niedaleko
- do mediów kilkaset metrów
- itp.
Albo trafiam na same buble :cry:
Jednocześnie ogłaszam konkurs na najgorsze rzeczy jakie moga sie trafić w okolicy działki

Jarek.P
01-03-2005, 15:24
Generalnie rzecz biorąc tam gdzie mieszkam i pracuję najczęściej jest następujący wybór ( w cenie do 60pln/m):
[...]


Tym bardziej decydowałbym się na ten nadajnik. Przy takiej odległości będzie on sprawiał głównie widokowe problemy a może być świetnym argumentem przy negocjacji ceny ;)

J.

mario_pab
02-03-2005, 07:12
Jeśli faktycznie odległość od nadajnika wynosi 2 km, to raczej nie widzę problemu. Jeśli to jest jedyna "wada" to kupuj. Dla mnie byłyby gorsze rzeczy niż nadajnik np. ruchliwa droga. Pamiętaj, że we własnym domu będziesz miał pełno przewodów, które wytwarzają pole e-m. Pozdrawiam