PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie z sieci miejskiej (ciepłociąg) czy piec na pellet



wire1
12-10-2016, 07:45
Witam
Zastanawiam się ze względu na wysokie koszty ogrzewania zrezygnować z dotychczasowego ogrzewania z ciepłociągu miejskiego na ogrzewanie domu piecem na pellet.
Powierzchnia ogrzewana 120m2.Dotyczczas roczne zużycie ciepła na ogrzewanie + ciepła woda około 80 GJ. Łączny koszt ogrzewania razem z ciepłą wodą to około 5 800zł. Czytałem już wiele postów dotyczących ogrzewania kotłem na pellet, i jak to bywa są różne opinie i duża rozbieżności w zużyciu pelletu, co za tym idzie duża rozbieżność rocznych kosztów ogrzewania. W związku z tym będę wdzięczny za wasze zdanie czy jest sens przejścia na ogrzewanie kotłem na peelet, czy jest szansa że uda mii się zmniejszyć koszty ogrzewania. .

autorus
12-10-2016, 08:19
Sporo cię kosztuje to ogrzewanie, myślę, że koledzy na forum spokojnie podpowiedzą jak obniżyć rachunki o połowę jak nie o więcej. Napisz więcej szczegółów odnośnie budynku.

Arturo72
12-10-2016, 08:58
Witam
Zastanawiam się ze względu na wysokie koszty ogrzewania zrezygnować z dotychczasowego ogrzewania z ciepłociągu miejskiego na ogrzewanie domu piecem na pellet.
Powierzchnia ogrzewana 120m2.Dotyczczas roczne zużycie ciepła na ogrzewanie + ciepła woda około 80 GJ. Łączny koszt ogrzewania razem z ciepłą wodą to około 5 800zł. Czytałem już wiele postów dotyczących ogrzewania kotłem na pellet, i jak to bywa są różne opinie i duża rozbieżności w zużyciu pelletu, co za tym idzie duża rozbieżność rocznych kosztów ogrzewania. W związku z tym będę wdzięczny za wasze zdanie czy jest sens przejścia na ogrzewanie kotłem na peelet, czy jest szansa że uda mii się zmniejszyć koszty ogrzewania. .
:D
Kolejna "promocja" pelletu ? ;)
Ogrzewanie miejskie jest drogie,ogrzewanie paliwami stałymi w tym pelletem też jest drogie.
Ja ogrzewam 125m2 za 500zl za sezon grzewczy i dym z komina mi nie wychodzi i nie truje siebie ani innych....

Jacek6
12-10-2016, 09:19
Kolejna "promocja" świeżego powietrza ;-)

wire1
12-10-2016, 10:23
Dom z lat 70.
Ocieplony styropian 10cm. Strop ocieplony: wełna. Dach bez ocieplenia (planowana wymiana)

wire1
12-10-2016, 10:27
Za doradztwo w stylu "promocja pelletu czy świeżego powietrza" bardzo dziękuję

Arturo72
12-10-2016, 11:08
Za doradztwo w stylu "promocja pelletu czy świeżego powietrza" bardzo dziękujęNo to masz doradztwo stricte praktyczne,że pellet jest drogi ponieważ 1kWh z pelletu to ok.0,20zł a z gazu ziemnego 0,22-0,25zł a z prądu 0,30zł a z "czystego powietrza" 0,10zł.Ile kWh potrzebujesz i jak to się ma do kosztów w/w to już zapytaj się własnego domu i siebie :)

imrahil
12-10-2016, 11:16
nie jest tak, że 1 kWh z pelletu kosztuje tyle co z gazu, a z gazu mniej więcej tyle co z sieci? tak słyszałem. więc taka modernizacja nic nie da. lepiej skupić się na termomodernizacji i uszczelnieniu domu.

autorus
12-10-2016, 11:58
Dom z lat 70.
Ocieplony styropian 10cm. Strop ocieplony: wełna. Dach bez ocieplenia (planowana wymiana)

Nie jest tak źle. Należy pamiętać, aby dach podczas wymiany ocieplić bardzo dobrze. Określenie "bardzo dobrze" na pewno przybliżą koledzy.
Czy okna są po wymianie?

wire1
12-10-2016, 12:03
Okna wymienione

klaudiusz_x
12-10-2016, 17:42
80GJ to 22 222kWh.
Czyli koszt kWh to około 0,26zł.
Jeśli nie włoży pompy ciepła, ciężko będzie zejść z rachunkiem.
Co do węgla, zależy po ile jest na składzie.

imrahil
12-10-2016, 17:57
80GJ to 22 222kWh.
Czyli koszt kWh to około 0,26zł.
Jeśli nie włoży pompy ciepła, ciężko będzie zejść z rachunkiem.
Co do węgla, zależy po ile jest na składzie.

czyli pelletem niewiele da się obniżyć rachunki. lepiej skupić się na ociepleniu dachu. zrobić to dobrze (dobrze uszczelnić folią paroizolacyjną, połączyć ile się da z izolacją ścian itp.) i nie oszczędzać na grubości.

wire1
13-10-2016, 11:28
Coś nie chce mi się wierzyć że ogrzewanie z sieci cieplnej jest porównywalne do kosztów ogrzewania pelletem, przypuszczam nawet że gaz był by tańszy.
Co do dokładnego ocieplenia się zgadzam.

autorus
13-10-2016, 12:22
Ogrzewanie to nie kwestia wiary tylko obliczeń. Zrób porządne OZC,. Nie wiem tez coś się uparł na ten pellet. W tej chwili masz system drogi ale bezobsługowy, z peletem to się skończy.



Coś nie chce mi się wierzyć że ogrzewanie z sieci cieplnej jest porównywalne do kosztów ogrzewania pelletem, przypuszczam nawet że gaz był by tańszy.
Co do dokładnego ocieplenia się zgadzam.

wire1
13-10-2016, 15:14
Uparłem się na pellet ponieważ jest najmniej obsługowy i najmniej syfu do okoła. A wole trochę system grzewczy po obsługiwać niż płacić jak za zboże. Bo nawet jak nie grzeje to muszę płacić 150zł za przesył. .

Kemotxb
13-10-2016, 15:51
Masz bardzo duże zużycie ciepła, nie wiem czym to jest spowodowane. Zamiast kupować kocioł i przerabiać instalację warto chyba te pieniądze zainwestować w zmniejszenie rachunku. Zrób sobie audyt energetyczny kamerą termowizyjną i zobaczysz gdzie i jak tracisz najwięcej ciepła, koszt tego jest niewielki a można dowiedzieć się wielu rzeczy. Trzeba zająć się izolacją i poprawić tam gdzie się da. Taki kocioł na pelet z automatyką i podajnikiem jest drogi, ceny zaczynają się od 8 tys zł w górę, do tego doliczyć trzeba koszty przeróbki instalacji. Co prawda samo paliwo jest czyste w podawaniu i spalaniu ale kto wie co będzie z jego ceną za kilka lat. Rynek energetyki i paliw jest bardzo niestabilny i ma ogromne wahania w cenach, certyfikaty za "zieloną energię" raz drożeją raz tanieją, można przez to zdrowie stracić nie mówiąc już o pieniądzach

autorus
13-10-2016, 16:38
Koledzy mają rację, najpierw OZC a potem wybieranie źródła ciepła :)

klaudiusz_x
13-10-2016, 22:05
Zapotrzebowanie 80MJ na rok, jest równoważne z niespełna 5 ton węgla 24MJ spalone ze średnią sprawnością kotła na poziomie 70%.
A taką sprawność można uzyskać według forumowych guru od kotłów.


Na pelet także można to przeliczyć.
Proszę podać sprawność kotła, wartość opałową w MJ i cenę.