PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie schodów



BOBO1
01-03-2005, 11:34
Będę miał drewniane schody na betonie, przy ścianie. Myślę o lampkach halogenowych przy stopniach schodów, oczywiście oprócz oświetlenia górnego. Nie wiem jak się do tego zabrać i czy to dobry pomysł?

wg
01-03-2005, 11:41
Normalnie :D Robisz puszki o średnicy 60 mm w miejcach gdzie mają być te halogeny, połączone szeregowo przewodem. Potem wsadzisz w te puszki normalne halogenki meblowe. Jeśli chcesz 12V to musisz pamiętać o miejscu na transformator - ja mam głębszą puszkę od włącznika i tam go umieściłem. Żarówki mam 5W i to wystarczy.
Są do kupienia specjalne oprawy halogenowe do schodów tzn. halogenek zintegrowany z metalową puszką (w Castoramie). Ja ich nie kupiłem bo były tylko kwadratowe a ja chciałem okrągłe.

Thaurus
01-03-2005, 14:37
Widziałem to. Interesujący efekt. Polecam.

Jarzeb
01-03-2005, 14:41
Bardzo dobry pomysl
kolega tak zrobil - i naprawde super sprawa
teraz sam tak bede robic :P

co do "jak zrobic" to WG wykonczyl temat na polysk
tak trzymac :D
pzdr

tomek1
01-03-2005, 14:49
Też się będę za to zabierał. Wygląda super. U mnie oświetlenie będzie uruchamiał czujnik ruch włączony w obwód.

YEYO
01-03-2005, 14:50
Proponuję najpierw dobrać oprawy a następnie do nich średnicę otworów. W zależności od ilości halogenów proponuję łączenie równoległe sekcjjami z trafo. Trafo można umieścić w wykutym otworze w ścianie. Ważne jest rozmieszczenie otworów nad poziomem schodów aby po położeniu stopni nie wyszły ci zbyt niesymetryczne wysokości nad stopniami. Ja dawałem nad co 2-gim stopniem

Jarzeb
01-03-2005, 15:04
Co drugi stopien lub nawet rzadziej

Zdradze, ze w salonie tez zamierzam dac pare takich lampek - fajny efekt

pzdr

krzysztofh
01-03-2005, 15:17
Normalnie :D Robisz puszki o średnicy 60 mm w miejcach gdzie mają być te halogeny, połączone szeregowo przewodem. Potem wsadzisz w te puszki normalne halogenki meblowe. Jeśli chcesz 12V to musisz pamiętać o miejscu na transformator - ja mam głębszą puszkę od włącznika i tam go umieściłem. Żarówki mam 5W i to wystarczy.
Są do kupienia specjalne oprawy halogenowe do schodów tzn. halogenek zintegrowany z metalową puszką (w Castoramie). Ja ich nie kupiłem bo były tylko kwadratowe a ja chciałem okrągłe.

OK, ale połączenie powinno być równoległe a nie szeregowe. Wtedy wszystkie halogeny będą zasilane znamionowym napięciem 12V przy założeniu, że zasilisz je przez trafo 12V. Poza tym jak się spali jeden to inne będą działały.

Padre
01-03-2005, 15:20
A u nas to wyglada tak:
http://www.padre.it.pl/pic1.jpg
i z pieskiem
http://www.padre.it.pl/pic2.jpg
a teraz z innej strony
http://www.padre.it.pl/pic3.jpg

_ZBYCH_
01-03-2005, 20:59
Polecam wątek Podświetlane stopnie schodów. (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38447&highlight=o%B6wietlenie)
Zdjęcia i przyklady innych opcji.

robert skitek
01-03-2005, 21:16
http://rsplus.com.pl/pub/forum/schody.jpg
http://rsplus.com.pl/pub/forum/schody2.jpg
http://rsplus.com.pl/pub/forum/schody3.jpg

Agnieszek
01-03-2005, 22:40
Robert! Na Ciebie zawsze można liczyć! U mnie właśnie będą halogeny co trzeci stopień! Bałam się czy nie za rzadko, ale jak widzę, wybór był trafny! Dzięki!!!!! :D :D :D

robert skitek
01-03-2005, 22:45
nie ma za co - tutaj są co drugi :-?

Agnieszek
01-03-2005, 22:48
:oops: :oops: :oops: Nie doliczyłam się, przepraszam. Na zdjęciu jest jednak co drugi stopień. To może szybko powinnam przekuć otwory? :oops: :oops: :oops: Póki jeszcze jest czas, bo elektryk nie skończył instalacji....

osowa
01-03-2005, 22:50
Pomysł , któremu przyklaskuję i polecam z całego serca – nie tylko funkcjonalny , ale bardzo dekoracyjny . A wybór odpowiedniej oprawy oświetlenia – to dodatkowy efekt we wnętrzu .

Pozdrawiam półmrokiem sączącym się nad schodami 8)

bat21
02-03-2005, 05:07
Temat oświetlenia już przerabiałem i doszedłem do wniosku że : najmniejsze halogeny to 5W produkcji chińskiej są małotrwałe a poza tym przy dużej ilości zjadają za dużo prądu. Dodatkowo jak w domu jest ledwo ciemno (szaro) to efekt estetyczny i użytkowy jest super ale w nocy świecą za bardzo robi się taka łuna . Wykonałem taki układ który posiada wyłącznik zmierzchowy i tegulator na triaku z fotopomiarem. Efekt jest taki że kiedu w domu zrobi się odpowiednio ciemno zapalają się lampki oświetlenia schodów pełną mocą ( możliwe jest ustawienie tego poziomu oświetlenia potencjimetrem ) potem im w domu jest ciemniej tym lampki świecą z mniejszą intensywnością, przy całkowitej ciemności świecą się powiedzmy 25% mocy nominalnej ( ten punk też można wyregulować ). Efekt estetyczny i użutkowy super a poza tym zjadają mało prądu. Regulator jest na 220V ale nic nie stoi na przeszkodzie dać trafo od halegenów za tym regulatorem i przejść na 12 V efekt ten sam.

Patos
02-03-2005, 05:38
Czy podzielibyś się z forumowiczami schemacikiem?

bat21
02-03-2005, 05:54
Przygotuje schemat jak ktoś będzie zainteresowany czemu nie. Całośc mieści się w standardowej obudowie na szyne TH i jest w roździelni, ja mam rozdzielnie ABB z przydymianą szybą więc fotoelementy są w środku ale u kolegi wyprowadzałem na zewnątrz. Mam gdzięś jeszcze jedną płytke drukowaną z częściowo wlutowanymi elementami jakby kto ?

kolo
02-03-2005, 06:58
U mnie na 9 stopni przypadają 3 halogeny o mocy 20 W każdy na wysokości ok. 30 cm. Wybrałem wersję z możliwością regulacji kąta nachylenia. Ustawione są tak, że minimalnie świecą do dołu. No i okazało się, że to oświetlenie w zupełności wystarcza. Nie korzystamy z oświetlenia na spoczniku, które w założeniach miało być głównym źródłem światła.

Barbicha
02-03-2005, 07:19
Wlasnie sprzydalby sie ten schemacik :D

ewak39
02-03-2005, 07:53
Tez mi sie ten pomysl ogromnie podoba... schemacik bardzo poprosze! :)

kolo
02-03-2005, 08:27
Ja schemaciku niestety zrobić nie potrafię :oops: ale proponuję pomolestować ZBYCHA on ma podobne rozwiązanie.

damiang
02-03-2005, 11:53
Zwróćcie uwagę jeszcze czy będą tzw. "wangi" przy schodach (czyli wykończenie ściany w pobliżu stopni - taka deska na ścianie no :) ).
Na zdjęciach powyżej są chyba tylko małe listeweczki przy stopnicy i podstopnicy. A u mnie na przykład będzie wanga z górną krawędzią prostą (45 stopni od poziomu) i w związku z tym lampki będą mocowane w tej desce a nie bezpośrednio w murze.
Ponieważ moje schody są dość nieregularne to za radą schodziarza mam lampki raz co drugi a w innym miejscu co trzeci schodek.
Daję zwykłe oczka meblowe briluxa i żarówkę 5W/12V, sterowanie będzie z zegara albo zmierzchówki.
Oglądałem też specjalne do takich celów lampki na diody (różne kolory, różne kształty) 4,5W/230V. Piękna sprawa tylko cena ponad 80zł za sztukę mnie ostudziła.

Bell
02-03-2005, 13:55
damiang ma absolutną rację jeśli chodzi o wspomniane wangi. Uważam, że są konieczne raz jako zwykłe "listwy odbojowe"dla dolnej części ściany, a dwa jako ważna ochrona lampek. Taką dobrą wangę wcale nie jest tak łatwo zamówić u każdego stolarza (właśnie mam obecnie taki problem). Niby proste docięcie odpowiedniej deski...a jednak.

Padre
02-03-2005, 14:45
Dziwne, bo u nas wanga byla od razu razem ze schodami. Ustalilismy umiejscowienie otworow na lampki, powycinali, potem sam pomontowalem lampki, transformatorki.
Myslelismy o czujnikach wlaczajacych swiatlo, ale w rezultacie posostal wlacznik schodowy i jest OK.

Jedna uwagajesli chodzi o halogeny 12V, wange i umieszczenie transformatorkow. Trafa powinny miec mozliiwosc oddawania ciepla (jakas wentylacja). U nas niestety tego nie ma (brzydko wygladala by nawiercona wanga :) dlatego jestesmy "rodzinnie uswiadomieni" zeby nie zostawiac wlaczonego oswietlenia bez potrzeby :D :D :D

PS. Linki do zdjeci naszych schodow ( nie umieszczam zdjec, bo maja kazde po jakies 2MB):
www.padre.it.pl/pic1.jpg
www.padre.it.pl/pic2.jpg
www.padre.it.pl/pic3.jpg
[/url]

bat21
05-03-2005, 10:09
Schemat już jest gotowy będzie dostępny od poniedziałku pod adresem http://www.pfeso.edu.pl/bat21/reg.jpg jeżeli jest ktoś zainteresowany klisze płytki też posiadam.

lonly
05-08-2005, 14:01
Są w sprzedaży specjalne linijki z diodami LED o różnych kolorach Linijki montuje się pod stopnicami tak że ich nie widać a ładnie poświetlają i pobór pradu jest znikomy. Dlugość można sobie przycinac bo moduły mają chyba coś koło 10-15 cm i są cienkie na jakieś 2mm Widziałem to u sasiada. Wygląda fajnie

ekonom2012
04-05-2012, 10:05
Modne są ostatnio rozwiązania z efektem fali takie jak np. na tym filmiku. Z tego co wiem nie jest to drogie a fajnie wygląda

http://www.youtube.com/watch?v=fxTeLzKT9Co

picio_18
06-05-2012, 16:38
Normalnie :D Robisz puszki o średnicy 60 mm
nie koniecznie bo kawdratowe oraz prostokątne puszki do oświetlenia schodów też występują (np Kanlux)


w miejscach gdzie mają być te halogeny, połączone szeregowo przewodem.
szeregowo to nie za bardzo ... niech kolega trochę poczyta o połączeniach....



Potem wsadzisz w te puszki normalne halogenki meblowe.
halogenki meblowe jak sama nazwa wskazuje są do mebli....

mortor
09-05-2012, 13:06
Są w sprzedaży specjalne linijki z diodami LED o różnych kolorach Linijki montuje się pod stopnicami tak że ich nie widać a ładnie poświetlają i pobór pradu jest znikomy. Dlugość można sobie przycinac bo moduły mają chyba coś koło 10-15 cm i są cienkie na jakieś 2mm Widziałem to u sasiada. Wygląda fajnie

Chodzi Ci o coś w tym stylu:
http://img.megastore.pl/gallery/327658/4000870985212_PF_full.2AD77063-1F5D-431C-8ADC-F34361645F5C.jpg ?

Oczywiście ta listwa jest akurat meblowa :)

ekonom2012 Wygląda bardzo efektownie nie powiem :D

dawidm86
09-05-2012, 14:28
chodzi mu zapewne o taśmy LED ;) efektownie (jak dla mnie) i taniej nawet niż oświetlenie montowane w ścianie przy stopniu, albo kinkiety (z obliczeń wychodzi, że takie oświetlenie oparte na taśmach LED na wszystkie stopnie to ok. 200zł w moim przypadku)

sam zamierzam takie dać, przy każdym stopniu jest wyciągnięty kabel i niebawem podłączam. Powinno wyglądać dobrze :)

całość połączona równolegle i przystosowana do ew. podłączenia np. takiego sterownika jak pokazał ekonom2012

radam5
20-05-2012, 16:33
Ja ma w domu 2 piętra i łącznie 34 stopnie. Schody ułożone jak w bloku.
Oświetlenie robię w oparciu o listwy led które będą wmontowane pod każdy stopień, w specjalnie przygotowanym rowku.
Co do zapalania to miałem wykorzystać czujniki ruchu ale na piętrze schody z parteru łączą się ze schodami na II piętro więc czujniki zapalały by wszystkie schody. Dlatego też zostałem przy standardowym wyłączniku schodowym.

Schody będą zapalać się pojedynczo i nie od razu tylko będą się rozjaśniać.
Sterowniki do schodów zrobiłem z kolega, który dodatkowo napisał mi program do mikro kontrolera. Chciałem aby schody zapalały się z góry na dół i odwrotnie (tak jak na filnie odekonom2012 ) w zależności od tego czy wchodzę czy schodzę, ale już nie mogłem zastosować żadnych czujników więc wpadłem na pomysł aby stopnie zapalały się parami.
I tak: po włączeniu oświetlenia zapalają się stopnie pierwszy z ostatnim później drugi z przedostatnim itd. Dzięki temu nie ważne czy wchodzę czy schodzę stopnie rozświetlają się przed nogami, a dochodząc do półpiętra zapalone są już pozostałe stopnie. Schody wyłącza się wyłącznikiem i docelowo mają przygasać stopniowo wszystkie na raz. Koszt sterownika znikomy ok 50zł a gotowe do kupienia w sklepach najtańszy znalazłem za 200-300zł.

Jarek.P
20-05-2012, 20:21
I tą dyskotekę będziesz jeszcze ręcznie uruchamiał? No to bardzo jestem ciekaw po jakim czasie cię szlag trafi i przestaniesz to włączać :)

Takie efekty są fajne, jeśli działają w pełni automatycznie, a nawet wtedy jest to bardziej bajer dla gości, niż użyteczna funkcja, mam wrażenie, że w codziennym użytkowaniu rychło się okaże, że dla kogoś światło "idzie" za szybko, dla kogoś za wolno, a na schodach o wybicie zębów, jak coś myli kroki, nietrudno.

J.

ekonom2012
29-06-2012, 15:02
Szukam czegoś ciekawego do oświetlenia schodów napotkałem taki film czy ktoś robił na tym sterowniku oświetlenie proszę o info


http://youtu.be/YNLKKDIJmXI

Maher
29-06-2012, 20:20
Szukam czegoś ciekawego do oświetlenia schodów napotkałem taki film czy ktoś robił na tym sterowniku oświetlenie proszę o info


http://youtu.be/YNLKKDIJmXI

Ja kiedyś robiłem coś podobnego, tylko wykorzystałem do tego centrale satel integra. Efekt na pierwszy raz super i można się pochwalić gościom, ale w codziennym użyciu raczej nie jest to za dobre rozwiązanie (jak chcesz szybciej zejść to końcówkę pokonujesz po ciemku).

deus23
21-06-2013, 05:52
196659 u mnie jest coś takiego nie wiem czy mogę dodawać strony gdzie kupiłem.cena 36zł

fenix2
22-06-2013, 09:58
196659 u mnie jest coś takiego nie wiem czy mogę dodawać strony gdzie kupiłem.cena 36zł

Możesz podać nazwę/typ led'ów?

Werac
27-06-2013, 14:18
Osobiście polecam oświetlenie led. Zamontowałem u siebie żarówki led na 230V marki Ledlumen, jedna co dwa stopnie. Koszt żarówki wraz z oprawką wyniósł poniżej 15zł. Zapalone są przeważnie ok 10 godzin dziennie (już blisko półtora roku) i jak na razie świecą bezawaryjnie. Tak naprawdę wybrałem ledy tylko ze względu na moje dzieciaki, żeby się nie poparzyły o halogeny, lecz czas mija i powoli wymieniam w całym domu oświetlenie na ledowe.
Użyłem żarówek o średnicy 35mm na gu10, barwa żółta na 230V.

nocny.marek
28-06-2013, 15:05
Ja też polecam ledowe oświetlenie. Ostatnio udało mi się kupić nawet nie przepłacając zbytnio na stronie[----] i to dzięki wykorzystaniu rabatu z [----], więc wcale nie trzeba wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy, aby mieć porządnie i ciekawie oświetlone schody.

[proszę bez spamu! - moderator]

deus23
04-07-2013, 20:56
Osobiście polecam oświetlenie led. Zamontowałem u siebie żarówki led na 230V marki Ledlumen, jedna co dwa stopnie. Koszt żarówki wraz z oprawką wyniósł poniżej 15zł. Zapalone są przeważnie ok 10 godzin dziennie (już blisko półtora roku) i jak na razie świecą bezawaryjnie. Tak naprawdę wybrałem ledy tylko ze względu na moje dzieciaki, żeby się nie poparzyły o halogeny, lecz czas mija i powoli wymieniam w całym domu oświetlenie na ledowe.
Użyłem żarówek o średnicy 35mm na gu10, barwa żółta na 230V.

Miałem te żarówki od Ledlumen i raczej nie polecam zważone dane co do mocy 5W a świeci jak 3W brawa światła zielona i spaliły się po pół roku jedyny plus to cena

bas*ia
06-07-2013, 21:47
Będę miał drewniane schody na betonie, przy ścianie. Myślę o lampkach halogenowych przy stopniach schodów, oczywiście oprócz oświetlenia górnego. Nie wiem jak się do tego zabrać i czy to dobry pomysł?

Witam
Polecam klejone od spodu stopnicy paski LED-owe.
Świetny efekt - wymagają trafo !!!
Pozdrawiam
Paweł

Zuska
13-05-2019, 18:12
Witajcie,

Proszę o poradę na temat montażu oprawek schodowych LED.
Klatka schodowa jest wykonana z płyt gipsowo- kartonowych mocowanych na stelażu do ścian drewnianych (cały dom wykonany z drewna) ale przestrzeń między nimi jest rzekomo zbyt mała żeby móc zamontować puszki więc nasz elektryk chce montować te lampki bez puszek. Czy to jest rozsądne, bezpieczne? Jak powinno to być zamontowane?

A dodam że zaproponował oprawki 12VDC 0,8W IP30.

mazi07
29-06-2019, 20:27
wszystko zależy od tego jaki mają montaż te oprawki. Niektórych nie da się zamontować bez puszki. Są też wersje oprawek które można montować na taśmie dwustronnej. A nie zastanawiałeś się np nad paskami ledowymi?? :spam:One oświetlą w całości taki stopień. Lampka przy ścianie będzie miała problem oświetlić dobrze cały stopień.

grv
01-07-2019, 09:40
Nie chcę zakładać nowego wątku - szukam lamp do podświetlenia schodów, podtynkowych o jak najmniejszej jasności, instalacja na 12/24V (podświetlenie załącza się wraz z czujnikiem zmierzchowym).Czy ktoś z Was mógłby polecić konkretny produkt ?