PDA

Zobacz pełną wersję : Piec De Dietrich MCR3 - załączanie pompy



Pawel_13
12-10-2016, 12:50
Witam wszystkich,

Posiadam piec De Dietrich MCR3 i chciałbym aby załączał on mi pompę mieszającą podłogówki. Chodzi mi o to, żeby po załączeniu funkcji grzania na piecu załączała się również pompa.
W instrukcji obsługi jest następujący zapis:

Sygnał działania i sygnał usterki (stan)
Sygnał alarmu i sygnał działania można przełączać przy użyciu parametru P40.
Jeśli kocioł pracuje, sygnał działania można przełączyć za pośrednictwem styku bezpotencjałowego (maks. 230 V AC, 1A) na zaciskach No i C złącza.

Czy podłączenie może być takie jak na załączonym pseudo-schemacie?
370004

Zastanawiam się czy nie zaszkodzi to piecowi i czy nie jest potrzebny jakiś dodatkowy stycznik w tym układzie.
Pompa to Wilo-Yonos Para RS 15/6. Jej moc 3-45 W. Imax=0,44 A.

xmsg
12-10-2016, 13:31
Witam

podłączenie jest jak najbardziej poprawne.
Przekaźnik w kotle ma pewien zapas do tej pompy i układ będzie działał.

Jedyne co może się stać, to może dojść do wypalenia styków po dłuższej eksploatacji (ilość cykli załącz-wyłącz).

Wymiana przekaźnika w kotle może być problematyczna, więc aby tego uniknąć można dać zewnętrzny przekaźnik 5-10A/230VAC.

Pozdrawiam
GREGOR

Pawel_13
12-10-2016, 20:16
Dzięki xmsg za odpowiedź.

Niestety okazało się, że to rozwiązanie nie do końca załatwia mój problem.
Połączenie C-No przewodzi cały czas, gdy piec jest podłączony do sieci. Nawet jeśli nie grzeje CO w danym momencie. A ja potrzebuję sygnału uruchamiającego pompę tylko w momencie jak włączy się grzanie CO. W piecu jest ono wywoływane przez sterownik naścienny złączem OT.

Czy ktoś wie jak w tym piecu wykonać taką komunikację?

xmsg
13-10-2016, 07:54
Nie wiem jaki jest cel takiej chęci.
Chyba nieświadomie chcesz sobie zmniejszyć komfort termiczny.

Kocioł włącza pompy aby uzyskać dodatkowe informacje - różnicę między temperaturą powrotu i zasilenia (zapotrzebowanie na ciepło).

Łącząc to z pogodówką i czujnikiem pokojowym, analizuje i podejmuje decyzję czy załączyć palnik.

Przemyśl czy na pewno wiesz co robisz.

Pozdrawiam
GREGOR

Pawel_13
13-10-2016, 09:37
Niestety moja pompa mieszacza nie jest w żaden sposób skomunikowana z kotłem. Muszę załączać ją ręcznie. A właśnie chciałbym, żeby robił to kocioł.

xmsg
14-10-2016, 08:29
Niestety moja pompa mieszacza nie jest w żaden sposób skomunikowana z kotłem. Muszę załączać ją ręcznie. A właśnie chciałbym, żeby robił to kocioł.

Podłącz tak jak zaproponowałeś i będzie OK.
Nie licz na to, że pompa będzie działać tylko wtedy jak działa palnik.
Będzie się kręcić prawie cały czas, przez cały sezon grzewczy, tak jak pompa obiegowa w kotle.

Pozdrawiam
GREGOR

Stermaj
24-01-2017, 17:28
Witam
Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.
Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

Pozdrawiam
Marek

AdrianZgoda
08-04-2024, 16:51
Witam
Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.
Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

Pozdrawiam
Marek

Cześć,
czy autor tego posta jest jeszcze aktywny? Potrzebuję pomocy w tym temacie. Jakby co proszę o maila: rusek(at)tutamail.com
Dziękuję,
Adrian