PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator i DGP w jednym domu!?!



DarekRz
01-03-2005, 20:48
Jakiś czas temu wymyśliłem, jak połączyć system wentylacji mechaniznej (z rekuperratorem) z dystrybucją gorącego powietrza z kominka. Takie połączenie mam zamiar wykorzystać w swoim domu być może już w tym roku.
Piszę, bo właśnie przeczytałem w dodatku "Kominki i sauny" jak to "bardzo trudno o takie połączenie". Nie wiem teraz, czy czegoś w moim rozumowaniu nie przeoczyłem, robię tak:
Montuję normalny system wentylacji mechanicznej a rekuperator umieszczam na strychu z grubsza nad kominkiem. Ciepłe powietrze przewodem prowadzę do wymiennika krzyżowego (takiego, jak wewnątrz rekuperatora) zamontowanego na wyjściu świeżego powietrza z rekuperatora i dalej do jakiegoś pomiesczenia (lub kilku) w pobliżu. Dzięki temu ciepło z kominka jest rozprowadzane po całym domu kanałam wentylacyjnymi. Dodatkowo jeszcze zużyte powietrze z rekuperatora będę wypuszczał do garażu, dodatkowo wykorzystam pozostałe ciepło.
Czy to nie proste rozwiązanie? Może jednak coś przeoczyłem?
DarekRz

bilbo
02-03-2005, 06:20
pytanie tylko czy ten wymienik wytrzyma temperatury z kominka
jeżeli tak to byłoby swietnie

RYDZU
02-03-2005, 07:03
Z tego co się orientuję reku i DGP łączy się przez komorę mieszającą która znajduje się
jako pierwsza ZA obydowoma tymi urządzeniami. Wymaga to stosowania dodatkowych zaworów
zwrotnych i dobrania mocy obydwu urządzeń.
Ja u siebie mam na tyle dużo miejsca (sufity podwieszane), że zdecydowałem o budowie
układów DGP i Reku całkowicie od siebie niezależnych. Wbrew pozorom koszty nie są dużo
wyższe - kilka anemostatów i dwadzieścia kilka metrów rur.

Pozdrawiam

Jerzysio
02-03-2005, 07:23
Jezeli planujesz intensywne wykorzystanie kominka to nie jest zalecane laczenie tych 2 systemów.
Pozdro
J

BK
02-03-2005, 07:32
A mnie się wydaje że jest to możliwe, i proste w wykonaniu, zadzwoń pod nr na stronie www.rekuperatory.pl

bilbo
02-03-2005, 07:45
u nas jest to zrobione mniej więcej tak, jak to opisał Rydzu. są przepustnice zwrotne itp. rekuperatory.pl montowały.
Dwie instalacje to byłoby w naszym przypadku z 50mb rur więcej. A najgorsze, że nie mamy sufitów podwieszanych, więc i tak było co zabudowywać.
W którymś z Muratorów 2004 był opisany podobny system i strasznie biadolili, że nie działają obie maszyny na raz - albo reku albo turbina kominkowa. U nas działają. Problemem jest jedynie za mała wydajność turbiny kominkowej (piszę o tym w wątku: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=572740#572740), ale mam nadzieję, że to się jeszcze poprawi.

Maluszek
02-03-2005, 07:47
Jerzysio - dlaczego nie jest to zalecane? Pytam bo w domu mamy taki układ czyli reku połączony z DGP i bardzo intensywnie wykorzystujemy kominek (palimy codziennie). Dodam, że całe to ustrojstwo użytkujemy już drugi sezon i świetnie się spisuje.

Jerzysio
02-03-2005, 07:54
Maluszek

Tak napisali na www.rekuperatory.pl
.. ale Twoje doswiadczenia wskazuja, ze to co napisali raczej kupy siem nie trzymie :roll:
Z czlowiekiem od Ciebie umawiam sie na przyszly tydzien.
MD
J

bilbo
02-03-2005, 07:55
Maluszek, jakiej długości macie odcinki rur?
I jaka do tego centralka a jaka turbina DGP?

Maluszek
02-03-2005, 08:29
Jerzysio - przeczytam ten artykuł. Pozdrów od nas p. Jarka :D

bilbo - turbinę mamy Dospela (wydatek powietrza 510 m3/h), reku kanadyjskiej firmy Venmar Solo. Najdłuższa rura ma chyba 10-12 m (tego nie jestem pewna ale mogę w domu sprawdzić i dam znać.

Jolka
02-03-2005, 08:44
Maluszek, czy będziesz 5 marca w red. Muratora? Chętnie byśmy porozmawiali z Tobą o Twojej instalacji.

Maluszek
02-03-2005, 09:01
Jolka - będę :D

marceli1983
10-12-2014, 21:59
Witam, ja miałem układ turbina kominkowa KOM II 400 i Luna 200 firmy dospel były podłączone w tłoczenie oczywiście z przepustnicami zwrotnymi, uszczelki w przepustnicach nie wytrzymały i turbina tłoczyła gorące powietrze zamiast w układ to w rekuperator czego skutkiem jest zwęglona obudowa rekuperatora więc nie wiem czy taki układ jest możliwy. Może ja coś podłączyłem źle, może obie maszyny powinny chodzić razem. Jeżeli ktoś wie jak to podłączyć razem niech napisze.
Pozdrawiam Marceli

Piotr 28
11-12-2014, 07:43
Jakiś czas temu wymyśliłem, jak połączyć system wentylacji mechaniznej (z rekuperratorem) z dystrybucją gorącego powietrza z kominka. Takie połączenie mam zamiar wykorzystać w swoim domu być może już w tym roku.
Piszę, bo właśnie przeczytałem w dodatku "Kominki i sauny" jak to "bardzo trudno o takie połączenie". Nie wiem teraz, czy czegoś w moim rozumowaniu nie przeoczyłem, robię tak:
Montuję normalny system wentylacji mechanicznej a rekuperator umieszczam na strychu z grubsza nad kominkiem. Ciepłe powietrze przewodem prowadzę do wymiennika krzyżowego (takiego, jak wewnątrz rekuperatora) zamontowanego na wyjściu świeżego powietrza z rekuperatora i dalej do jakiegoś pomiesczenia (lub kilku) w pobliżu. Dzięki temu ciepło z kominka jest rozprowadzane po całym domu kanałam wentylacyjnymi. Dodatkowo jeszcze zużyte powietrze z rekuperatora będę wypuszczał do garażu, dodatkowo wykorzystam pozostałe ciepło.
Czy to nie proste rozwiązanie? Może jednak coś przeoczyłem?
DarekRz

czy wymiennik to wytrzyma wymiennik plastikowy to około 50 stopni MAX WG. PRODUCENTA ALUMINIUM PEWNIE WIĘCEJ ale pamiętaj o zrównoważeniu oporów przepływu .nie wszystkie reku to mają zamieścił buś jakiś szkic ideowy . też mi to chodzi po głowie ale trochę i naczj bez udziały dodatkowego wymiennika .

kangaxx
11-12-2014, 18:19
co nie zmienia faktu że hybryda dgp i wm zawsze będzie kulała, za mało powietrza by dobrze cyrkulowało, jak zwiększysz to będzie suuuucho...

Indiana_
11-12-2014, 18:33
Robimy osobne, niezależne instalacje DGP i WM, gdyby dobrze policzyć to sam osobny układ DGP kosztuje mniej niż dodatkowy wymiennik za reku, nie mówiąc o reszcie kanałów. Ale pomysł ciekawy, choć po przemyśleniu nikomu go nie wykonam. Oba będą kulały, jak już Kangax zauważył.

Scdom
15-12-2014, 20:22
Rozumiem więc źe instalowanie kominka z dgp i reku nie ma sensu? A sam kominek bez dgp i reku?

Wojtek_Dom
15-12-2014, 21:34
Reku plus dgp ma jak najbardziej sens. Tyle ze nie jednym systemem kanałow. Wykonujemy duzo takich instalacji. Zawsze dwa systemy osobne. Rekuperator nie posmigalby dlugo gdyby puscic mu bezpośrednio na wymiennik gorace powietrze.....glupota.

Wojtek_Dom
15-12-2014, 21:37
A kombinacje z jakimis przepustnicami. Komorami........ dno.

Tomasz Brzęczkowski
16-12-2014, 06:09
Rozumiem więc źe instalowanie kominka z dgp i reku nie ma sensu? A sam kominek bez dgp i reku?

Tak, pod żadnym pozorem nie należy ogrzewać powietrza wentylacyjnego.
1- ciepłe i świeże powietrze pod sufitem pójdzie do kuchni i łazienek, a my w chłodniejszym i zepsutym będziemy spali.
2 - wentylacja to 100-130m3/h kominek 400-600.
3- sterowanie... Ma Pan gości, napalił Pan sobie w kominku, chce Pan więcej świeżego powietrza mniej ciepła! jak to realizować?

kangaxx
16-12-2014, 22:26
komory mieszające też nie poprawią niczego nawet ze stosem zaworów,
robiłem kiedyś hybrydę i działa, kombinacji trochę, kominek z bajpasem, przepustnice dwie chyba z siłownikami, długo trwa tylko zanim pomieszczenie "poczuje" że powietrze ciepłe do niego idzie, no bo jest go za mało, tzn powietrza z kominka
jakiś rok temu architektowi też robiłem, nie pouczał tylko chciał by działało, kosztowo to samo a skuteczność powalająca, ale układ dgp niezależny od wm