PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa kominy wentylacyjne do kuchni??????



Adam___
02-03-2005, 21:16
Czy do kuchni musza byc dwa kominy wnetylacyjne??

Projektant tak mowi kolezance i w projekcie tez tak jest.

Prawda czy falsz??
Jesli prawda to prosilbym o jakies przepisy o tym stanowiace
Z gory dzieki

robert skitek
02-03-2005, 21:51
2 są konieczne w przypadku łączenia kuchni z pokojem dziennym

nie jestem pewny czy tak to brzmi po zmianach (nie mam przy sobie wydrukowanego rozporzadzenia i nie dzialaja w tej chwili strony izby architektów)

warunki techniczne jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie.

"W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu."

Adam___
02-03-2005, 22:20
Czyli dwoch archietkow i kazdy mowi inaczej :(

Ale bardziej wierze Robertowi jednak :)

kaltam
03-03-2005, 06:14
Planuj dwa jeżeli chcech mieć prawidłowo działający okap kuchenny (wyciąg nad kuchenką) bo to się sprawdza. Tak zrobiłem i praktyka pokazała, że miałem rację.

RYDZU
03-03-2005, 06:16
Też uważam (na logikę) że 2 to dobry wynik - jeden do normalnej wentylacji i drugi do podłączenia okapu.

Pozdrawiam

rafałek
03-03-2005, 06:21
Ja mam dwa, ale nie wiem, czy będę obu używał. Kuchenka będzie po drugiej stronie kuchni i łatwiej będzie mi się przebić "zetką" przez mur zewnętrzny niż ciągnąć rurę pod sufitem i zabudową.

kolo
03-03-2005, 06:53
Ja niestety mam jeden, do którego jest podłączony pochłaniacz. Teraz już wiem, że nie jest to dobre rozwiązanie. W kuchni powinna być niezależna wentylacja.
Rób dwa.

robert skitek
03-03-2005, 07:23
tez jestem za robieniem dwóch (okap i wentylacja) - pisałem jedynie jak to wygląda prawnie

Adam___
03-03-2005, 08:22
No dobra.
Jednak zgodnie z przepisami nie powinno byc zarazem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej
Bo jak okap podlaczyc to juz sie robi mechaniczna wentylacja.
No chyba ze taki okap bez wentylatora.

Albo ten przepis wziasc tak z przymrozeniem oka.W koncu i tak u nas w domu to sprawdzac nikt nie bedzie :-?

art63
03-03-2005, 08:22
Kuchenka będzie po drugiej stronie kuchni i łatwiej będzie mi się przebić "zetką" przez mur zewnętrzny niż ciągnąć rurę pod sufitem i zabudową.

Też mam podobny układ , i tak samo zamierzam zrobić .
Ale czy to się sprawdzi? Czy nie będzie jakiś minusów ?
np. nawiew powietrza a nie wywiew ?,

Czy tę zetkę kuć w murze, czy wystarczy otwór w ścianie na wylot?

rafałek
03-03-2005, 08:35
Ja chcę to zrobić z 2 kawałków rury PVC i 2 kolanek (po hydrauliku coś pewnie zostanie) wszystko z lekkim spadkiem na zewnątrz by wyeliminować wykraplanie i nawiewanie do środka wody. Okap będzie włączany przy gotowaniu więce powinno być OK, a potem to będzie wyciągała kratka w kominie (a może 2?)

art63
03-03-2005, 10:06
Ale tą Z z rurek będziesz robił wew. czy na zew pomieszczenia?

rafałek
03-03-2005, 10:56
W murze. A zewnątrz na elewacji będzie tylko kratka.

http://www.europartner.com.pl/katastrofa/zetka.gif

art63
03-03-2005, 11:13
W murze. A zewnątrz na elewacji będzie tylko kratka.

http://www.europartner.com.pl/katastrofa/zetka.gif



Ale ściana już stoi.
Czy rozkuć ją do połowy grubości ,rórke pionową z kolankami i zamurować ?
Czy dobrze myślę ?,

echo
03-03-2005, 11:21
Również opowiadam się z 2 kanałami wentylac.
1 do okapu i 1 do kratki (grawitacyjny)

rafałek
03-03-2005, 11:27
art63 - ja mam ścianę 3W czyli tak to połączę by zejście w dół było w warstwie ocieplenia. Nie wyobrażam sobie jak na etapie wznoszenia murów utrafić na miejsce gdzie będzie kiedyś okap...

Boowa
03-03-2005, 15:18
u mnie kuchnia połączona jest z salonem, w kuchni mam 2 otwory wentylacyjne (jeden do okapu, drugi to wentylacja pomieszczenia), ale i w salonie obok kominka mam również samodzielny pion wentylacyjny..

03-03-2005, 18:10
Jednak zgodnie z przepisami nie powinno byc zarazem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej
Bo jak okap podlaczyc to juz sie robi mechaniczna wentylacja.
No chyba ze taki okap bez wentylatora.

Powiedzcie więcej na ten temat, bo kominiarze u mnie w mieszkaniu - w bloku - stwierdzili, że muszę odłączyć pochłaniacz. :evil:
Mam dwie kratki wentylacyjne jedna pod drugą. Do tej górnej mam podłączony wyciąg. Kuchnia jest malutka około 5m2 i cały smród z kuchni przy gotowaniu byłby wszędzie gdyby nie pochłaniacz.

Co więc mam zrobić, aby wyjść łatwo z tej sytuacji. :-?

rafałek
03-03-2005, 18:32
Powiedzcie więcej na ten temat, bo kominiarze u mnie w mieszkaniu - w bloku - stwierdzili, że muszę odłączyć pochłaniacz. :evil:
Mam dwie kratki wentylacyjne jedna pod drugą. Do tej górnej mam podłączony wyciąg. Kuchnia jest malutka około 5m2 i cały smród z kuchni przy gotowaniu byłby wszędzie gdyby nie pochłaniacz.

Masz dwie kratki, ale wygląda na to, że są podłączone do jednego kanału...

Adam___
03-03-2005, 19:58
Powiedzcie więcej na ten temat, bo kominiarze u mnie w mieszkaniu - w bloku - stwierdzili, że muszę odłączyć pochłaniacz. :evil:

No bo zgodnie z prawem nie moze byc wentylacja mechaniczna i grawitacyjna jednoczesnie.
No ale chyba w domku to sie tego nie bedzie raczej nikt czepial :-?

Co do rozwiazania,to zastosuj pochlaniasz nie podlaczony do komina.

marioosh2
04-04-2017, 21:09
Mam w kuchni połączonej z salonem dwa otwory wentylacyjne. Czy ma znaczenie do którego podłączę okap z wyciągiem ? Mam taką sytuację, że puszczenie mocniejszego wyciągu powoduje nawiew z drugiego otworu. Dopiero uchylenie okna powoduje, że nie wieje. Nawiewniki w oknach mam wszystkie otwarte. Możliwe, że podłączyłem okap do niewłaściwego otworu ?

przemo1
04-04-2017, 21:26
To raczej normalne zjawisko - uruchamiasz okap, który ma duży "wyciąg" powietrza z pomieszczenia, przepływ przez nawiewniki jest zbyt mały do jego wydajności, więc "automatycznie" robi się dodatkowy nawiewnik z drugiego pionu wentylacji. Jak uchylasz okno, to ono przejmuje rolę dodatkowego nawiewnika (mniejszy opór okna niż kanału wentylacyjnego) i sytuacja się normuje.
Zamiana kanałów (jeśli mają tą samą wysokość) nic nie da - do prawidłowego działania okapu potrzebujesz napływu powietrza w ilości (m3/h) przez niego wyciąganej (lub więcej). Albo ograniczysz wydajność okapu do możliwości dostarczenia powietrza - ot, taki urok szczelnych domów/mieszkań :).