PDA

Zobacz pełną wersję : ile potrzeba wody do podlewania?



Kici
03-03-2005, 12:24
Zakładam właśnie mój wymarzony nowy ogród i nie mam pojęcia czy warto robić sobie własną studnię czy może woda z kranu będzie ok.
Czy ktoś umie mi powiedzieć ile wody zużywa się do podlewania ogrodu ok. 1000 m2?

Daniel Starzec
03-03-2005, 12:40
Jeśli chcesz dobrze podlać to zużyjesz około 20 mm wody .
Daje to 20 litrów na metr kwadratowy .
20 razy 1000 =20000 czyli 20 kubików wody.

ZBINAL
03-03-2005, 12:44
Przy takiej powierzchni działki to studnia głębinowa na pewno będzie lepszym i oszczędniejszym rozwiązaniem. Płacisz tylko za energię elektryczną.
Chcąc mieć ładny ogród, nie nalęży oszczędzać na wodzie, trawa jest ładniejsza i rośliny szybciej rosną.
Podlewając ogród wodą z sieci to zjedzą Cię koszty za wodę.
Pozdrawiam

ZBINAL
03-03-2005, 12:47
Daniel - mam wrażenie że nie 20 a 2 m3. Tak czy nie??

Kici
03-03-2005, 13:01
Czyli 2 kubiki dziennie, tak?
Dzięki za nieocenioną pomoc.

Daniel Starzec
03-03-2005, 13:41
Daniel - mam wrażenie że nie 20 a 2 m3. Tak czy nie??
20 l /m2 daje na 100m2 2000 l ,czyli 2 kubiki
na 1000m2 to 20 kubików ,zakładając że kubik to 1000l wody

jatoja
03-03-2005, 14:36
Daniel - mam wrażenie że nie 20 a 2 m3. Tak czy nie??
20 l /m2 daje na 100m2 2000 l ,czyli 2 kubiki
na 1000m2 to 20 kubików ,zakładając że kubik to 1000l wody

Wydaje mi się że do waszych obliczeń wdarł się błąd
Oczywiście wszystko zależy jaki rodzaj roślin ( trawa, krzewy) pokrywa ziemię ale przyjmuję sie ( min w instrukcjach projektowania nawadniania) że ziemię trzeba "przemoczyć" na 5 mm - co daje 5 l na m kw.na dobę czyli 5 m szć. na 1000 m
20 m szć .na dobę na 1000 kw ( czy też kubików jak to pięknie wcześniej nazywano) to byłyby ogromne ilości wody - byłyby to ogromne pieniadze na nawadnianie - policzcie - nikt by się nie zdecydował na zakładanie systemu nawadniania przy takich kosztach wody.

ZBINAL
03-03-2005, 15:21
Daniel, twoje obliczenia są ok, sorki.
Coś mi się porąbało, albo na kujawach 1m3 ma inną objętość.

Jednak jeżeli chodzi o zapotrzebowanie wody na podlanie trawnika, jest to wielkość rzędu 5mm/m2 na dobę ( tak jak pisze jatoja ).
Pozdrawiam

Daniel Starzec
03-03-2005, 18:04
Czy ktoś wylał kiedyś na 1 m kw. 5 l wody?
Przesiąknie ona w zależności od gleby do max. 5 cm przy glebie piaszczystej a jeszcze mniej na glebie gliniastej.
Tak płytko jest bardzo mało korzeni.(one pobierają wode potrzebną roślinom)
Zakładam że podlewamy po to żeby roślinom lepiej się rosło a nie po to żeby zaszpanować przed sąsiadem czy po to żeby spłukać z roślin kurz.
Jeśli przyjrzeć się uważnie trawom to widac że ich system korzeniowy przerasta niezbyt głęboko.Zależy to w dużym stopniu od częstotliwości koszenia .Trawa rzadko koszona korzeni się głębiej do 25 cm ,często koszona płycej nawet tylko do 10 cm.
Polewanie trawnika małą ilością wody powoduje że system korzeniowy jeszcze bardziej się spłyca,przystosowując się do pobrania tej wody podanej tuż pod powierzchnie,Rośliny wydelikacają się.
Nagle przestajemy podlewać i trawnik pada.,usycha.
Moja rada jest taka że jak podlewać to taką iloscią wody żeby nasączyć warstwe gleby grubosci przynajmniej 10 ?15 cm a to znaczy że trzeba wylać na metr kwadratowy 10 do 15 l wody.I nie ma żadnego uzasadnienie codzienne podlewanie .
Raz a dobrze .Co w praktyce oznacza 2 razy w tygodniu przy braku opadów.
To po prawdzie wyjdzie mniej wody w sumie niż gdy podlewamy codziennie małą dawką a i roślinom na zdrowie wyjdzie
Gleba potrafi zgromadzić zapas wody .Im więcej ma próchnicy i gliny tym więcej.
Jeśli wody chcemy dostarczyć krzewom to niestety trzeba tej wody dać więcej około 20 l/m kw. ale raz w tygodniu wystarczy
Podlewamy oczywiście wtedy kiedy zauważamy objawy niedoboru wody u roślin jak np matowienie ,więdnięcie .

Kasia385
03-03-2005, 19:33
Witam :wink:
Ja też mam takie informacje, że lepiej raz a dobrze, żeby roślina zrobiła zapas. Latem, podczas upałów to naprawdę dobrze byłoby mieć taką studnię. Hmm... woda trochę kosztuje, ale lać trzeba :-?
Takie popryskanie liści nic nie daje, sprzyja tylko rozwojowi chorób.

jatoja
03-03-2005, 22:02
Witam :wink:
Ja też mam takie informacje, że lepiej raz a dobrze, żeby roślina zrobiła zapas. Latem, podczas upałów to naprawdę dobrze byłoby mieć taką studnię. Hmm... woda trochę kosztuje, ale lać trzeba :-?
Takie popryskanie liści nic nie daje, sprzyja tylko rozwojowi chorób.

Wszystko to prawda
ale obliczenie są dokonane w ilości wody na dobę by łatwiej było policzyć wydatek miesięczny czy tygodniowy
Inna sprawa że inaczej podlewamy trawniki a inaczej krzewy
mozna podzielić system tak by trawnik był podlwany co 2 dni a krzewy co 4-5 dni

04-03-2005, 10:18
Osobiście polecam studnię- wydatek robisz raz i masz z głowy- lejesz wody ile masz ochoty tzn ile twoje drzewka, krzewy, trawnik potrzebują, a nieraz uwierz, że 2xdziennie trzeba lać. Moja studnia kosztowała nas 700zł.- zrobiona przez strażaków+nasza pompa(ok.1000zł-mocna dobra pompa) i na lata masz problem z głowy. W sezonie gorącym podobną kwotę zapłacisz za wodę no i kanalizację (wkońcu musisz liczyć się jeszcze z kanalizą) A poza tym chlorowana woda nie jest dobra dla roślin- na pewno lepsza jest głębinowa. Pozdrawiam

Daniel Starzec
04-03-2005, 17:41
Można też do podlewania wykorzystać deszczówke.
Trzeba tylko mieć dośc spore zbiorniki.
Tu troche było:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16269&postdays=0&postorder=asc&highlight=deszcz%F3wka&start=0
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=545084&highlight=deszcz%F3wka#545084

Wowka
04-03-2005, 18:44
Na mojej posesji jest stara studnia. Taka jeszcze z wałem i kołem zamachowym. Oparłem się przed laty namowom teścia i jej nie zasypałem. Nigdy tej wody nie piłem ale gdy dokupiłem hydrofor to na tej wodzie "wybudowałem" cały dom, podlewam ogród właściwie bez ograniczeń wynikających z oszczedności. Wygodnie także w tej wodzie myje się samochód.
Studnia ta po odpowiednim zadaszeniu będzie elementem małej architektury naszego ogrodu.
Polecam takie rozwiązanie.

Kici
07-03-2005, 09:31
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za podpowiedzi. Studnia się właśnie dzisiaj kopie tak więc ogród będzie miał dużo wody.

To forum jest świetnym miejscem dla laika, który dopiero się za coś nowego zabiera, a nie do końca wie jak. Jeszcze raz dzięki

NOTO
11-03-2005, 14:48
Osobiście polecam studnię- wydatek robisz raz i masz z głowy- lejesz wody ile masz ochoty tzn ile twoje drzewka, krzewy, trawnik potrzebują, a nieraz uwierz, że 2xdziennie trzeba lać. Moja studnia kosztowała nas 700zł.- zrobiona przez strażaków+nasza pompa(ok.1000zł-mocna dobra pompa) i na lata masz problem z głowy. W sezonie gorącym podobną kwotę zapłacisz za wodę no i kanalizację (wkońcu musisz liczyć się jeszcze z kanalizą) A poza tym chlorowana woda nie jest dobra dla roślin- na pewno lepsza jest głębinowa. Pozdrawiam
Za 700 zł to masz studnie ... ale nie głębinową.
Osobiście sam stoję przed dylematem studni. MAm 1500 m do podlewania, ale sasiad na 12 kręgach ma sucho jak pieprz (brak wody).
Nie wiem czy znajdę wode kopiąc głebiej - i ile to będzie kosztowało :(

Sonika
13-03-2005, 09:12
Osobiście polecam studnię- wydatek robisz raz i masz z głowy- lejesz wody ile masz ochoty tzn ile twoje drzewka, krzewy, trawnik potrzebują, a nieraz uwierz, że 2xdziennie trzeba lać. Moja studnia kosztowała nas 700zł.- zrobiona przez strażaków+nasza pompa(ok.1000zł-mocna dobra pompa) i na lata masz problem z głowy. W sezonie gorącym podobną kwotę zapłacisz za wodę no i kanalizację (wkońcu musisz liczyć się jeszcze z kanalizą) A poza tym chlorowana woda nie jest dobra dla roślin- na pewno lepsza jest głębinowa. Pozdrawiam

A jak to się stało, że studnię robili Tobie strażacy?
Napisz coś więcej, proszę.
Mają sprzęt do odwiertów czy jak?
Może i mnie by zrobili :lol: :lol: :lol:

NOTO
13-03-2005, 11:31
A jak to się stało, że studnię robili Tobie strażacy?
Napisz coś więcej, proszę.
Mają sprzęt do odwiertów czy jak?
Może i mnie by zrobili :lol: :lol: :lol:

Podejrzewam, że byla to studnia kopana. Do wiercenia trzeba mieć specjalistyczny sprzęt i osprzęt do wykonania studni wierconej (np. odpowiednie rury)

ArtiP
29-03-2005, 10:05
posadz kaktusy zużyjesz mniej wody :D

MAREK S
04-04-2005, 17:26
Z ta studnia to super pomysl,
lecz nie kazdy ma taka mozliwosc,coz.
Ja nie mialem i dokupilem nowy, drugi zegar na wode tak ze place troche mniej za tzw scieki i w sumie tez za wode do ogrodu wychodzi ciut mniej.

NOTO
01-05-2005, 21:06
Osobiście polecam studnię- wydatek robisz raz i masz z głowy- lejesz wody ile masz ochoty tzn ile twoje drzewka, krzewy, trawnik potrzebują, a nieraz uwierz, że 2xdziennie trzeba lać. Moja studnia kosztowała nas 700zł.- zrobiona przez strażaków+nasza pompa(ok.1000zł-mocna dobra pompa) i na lata masz problem z głowy. W sezonie gorącym podobną kwotę zapłacisz za wodę no i kanalizację (wkońcu musisz liczyć się jeszcze z kanalizą) A poza tym chlorowana woda nie jest dobra dla roślin- na pewno lepsza jest głębinowa. Pozdrawiam
PRoszę tylko nie genera;izować. Jak studnia kosztuje 700 zł to wspaniale ale można wydać 3000 zł i nie dowiercić się do wody i ... wydasz pieniądze i za wodę z sieci dalej trzeba płacić.
3000 zł gdy wody nie bedzie bo 10 000 zł gdy woda będzie ale na 30-40 metrach.