PDA

Zobacz pełną wersję : Taras ziemny czy na fundamentach?



rafal9
03-03-2005, 19:07
W projekcie mam taras z kostki betonowej na podsypce z piasku i
30 cm warstwie źwiru. Całość ok 45 cm wysokości.

Czy taki wysoki taras nie powinien być na fundamentach?

muzykant
03-03-2005, 19:53
W projekcie mam taras z kostki betonowej na podsypce z piasku i
30 cm warstwie źwiru. Całość ok 45 cm.

Czy taki taras nie powinien być na fundamentach?
z takiej kostki robi się też chodniki, podjazdy itp i (chyba?) nikt pod to fundamentów nie daje

no ale trzeba dobrze poubijać warstwy pod tarasem żeby potem nie było mini-schodka do salunu :wink:

invx
03-03-2005, 20:05
takie cos, oczywiscie ze ebz fundamentow to po prostu wybrukowany kawalek powierzchni, i robi sie to tak samo jak podjazdy czy chodniki: wybiera warstwe humusu, ew. jeszce troche gruntu, sypie sie gruby zwir (tluczen) w dwuch warstwach po 15cm zageszczanych mechanicznie, na to piasek z cementem (albo "grysik") i na to kostke. Mozna tez kostke ukladac na plycie betonowej, ale w takim przypadku to bylo by bez sensu :wink:

rafal_30
03-03-2005, 23:03
zdecydowanie bez fundamentu. Możesz jedynie wylać sobie murek lub ścianę dookoła tarasu żeby mieć gdzie wsypać wypełnienie

agnikkrol
04-03-2005, 13:25
:o

invx
04-03-2005, 18:59
:o

mozna wiedziec co wywolalo taka reakcje :wink:

pattaya
04-03-2005, 19:33
A nie myślałeś o drewnie?

Boowa
04-03-2005, 20:14
zależy od gustu.. ja mam w projekcie taras o innym kształcie, wylewany i wykładany płytkami, a w rzeczywistości buduje większy i na pewno będzie wyłożony kostką..
ja do drewna nie mogę się jakoś przkonać..

pattaya
04-03-2005, 20:26
Widziałem tarasy zrobione z drewna bangkirai i cumaru.Przepięknie to wygląda.Koszt podobno 150-200zł za m2.Tylko ponieważ w takim tarasie należy użyć legarów z tego samego gatunku drewna co deski,nie pamiętam czy to cena z legarami czy tylko dech.A wytrzymałość tych odmian jest ponoć przeogromna.Nawet 20-30 lat.Tak powiedziano mi w DLH.

BK
04-03-2005, 20:38
U mnie będzie 23 m2 tarasu na fundamentach i ok. 20 m tarasu z kostki

zastanawiam się czy połączenie tego będzie karkołomnym zadaniem - oba będą połączone

invx
04-03-2005, 20:45
U mnie będzie 23 m2 tarasu na fundamentach i ok. 20 m tarasu z kostki

zastanawiam się czy połączenie tego będzie karkołomnym zadaniem - oba będą połączone

a jak to zamierasz polaczyc ?? czy ta kostka bedzie na plycie zelbetowej ?? jak nie masz jakis wynalazkow porobionych, to normalnie dostawiasz kostke do reszty tarasu zostawiajac jakies 0,5 cm przerwy, ktora potem wypelnisz piaskiem. :) no chyba ze masz cos jakos inaczej rozwiazane

pattaya
04-03-2005, 20:49
BK
Wydaje mi się,że jak dobrze zagęścisz grunt pod kostką,położysz ją tak jak robią dróżki osiedlowe(żwir-piach-cement-kostka-polać wodą).To nie będzie żadnego problemu.

invx
04-03-2005, 21:03
polać wodą
to lepiej sonie darowac, bo nagle polewanie kostki woda, to tylko moze spowodowac ze gdzies cos sie wymuje, lepiej niech deszcz, wilgcoc z podloza, i nich sobie samo dochodzi :))

dla rownosci powierzchni kostki, warta ja po ulozeniu dodatkowo zawibrowac. (a czesto ten krok jest pomijany, i jakze potem czesto mozna sie potknac o kostke :wink: i o ile przy kostka typu "nastalit" toleruje pewne nierownosci to juz ta zwykla plaska duzo gorzej)

pattaya
04-03-2005, 21:14
Niech będzie deszcz.

Darpiot
04-03-2005, 22:40
A u mnie będzie taras z bruku klinkierowego. Rozważałem opcje; taras wylewany z płytkami i taras na gruncie kostka lub klinkier i przeważyla opcja klinkier jak zobaczyłem taki taras i schody wejściowe na własne oczy. Dzieło sztuki w wykonaniu renomowanej ekipy ( i wcale nie drogiej). Obrzeża (schody) obrobione z jednostronnie polerowanego granitu w kilku kolorach. Mozaika z klinkieru sortowanego ręcznie w celu dobrania cieni. Coś pięknego! Koszt? Ekipa bierze za to 100zł za 1m2 + dodatkowo za obróbki granitowe w uzgodnieniu z inwestorem (koszt robocizny i materiału). IMO trwałość tego rozwiązania jest bezsprzecznie dużo większa jak najlepszych płytek gresowych na lanym tarasie, które niestety przy partactwie co niektórych majstrów mogą po kilku zimach odpadać.

Boowa
05-03-2005, 09:20
Darpiot czy możesz wrzucić tutaj zdjęcia tarasu o któym mówisz?? byłbym wdzięczny..

Darpiot
05-03-2005, 12:41
Darpiot czy możesz wrzucić tutaj zdjęcia tarasu o któym mówisz?? byłbym wdzięczny..

W chwili obecnej jest to niemożliwe; braki sprzętowe i zima. Dodam tylko że pomysł znajomy wziął z netu (masę jest zdjęć z ciekawymi rozwiązaniami tarasów, podjazdów itp z klinkieru). Całość to ok. 40m2 i kosztowało ogółem 5500zł.
A i co jeszcze; wykonawce znam bardzo dobrze i to właśnie on zdecydowanie bardziej poleca klinkier brukowy zamiast kostki, której wykonanie to ok. 90zł za 1m2 + obróbki (krawężniki). Większa trwałość szczególnie kolorów; klinkier nie odbarwia się tak jak kostka betonowa i nie ulega takiej degradacji jak kostka w wyniku działania czynników zewnętrznych. Z informacji uzyskanych od wykonawcy wiem, że bardzo wielu ludzi którzy kilka (naście) lat wstecz kładli pod domami kostkę brukową teraz ją zdejmuje i kładzie granit lub klinkier brukowy

Boowa
05-03-2005, 15:09
ja planuje właśnie kostkę granitową z wykończeniami z klinkieru brukowego.. troszeczkę chciałbym się czymś zasugerować żeby nie działać całkowicie po omacku..

postaram sie poszukać jeszcze podobnych rozwiązań w sieci, chociaż do tej pory niewiele znalazłem..

pzdr

abromba
06-03-2005, 09:07
Słuchajcie, ktoś ostatnio pokazywał odjazdowy taras z serpentynitu. Albo serpentynit na ten taras? Pamiętacie może, w którym temacie to było ?(zapomniałam :oops: )

mh
06-03-2005, 10:13
Doradźcie mi. Taras wejściowy mam mieć w kształcie łuku. środek promienia wypada we wnętrzu domu. Jak najprościej wyznaczyć taki łuk ale żeby był dokładny

Darpiot
06-03-2005, 10:28
Doradźcie mi. Taras wejściowy mam mieć w kształcie łuku. środek promienia wypada we wnętrzu domu. Jak najprościej wyznaczyć taki łuk ale żeby był dokładny

Wynająć geodetę (?) :)

muzykant
07-03-2005, 07:55
Doradźcie mi. Taras wejściowy mam mieć w kształcie łuku. środek promienia wypada we wnętrzu domu. Jak najprościej wyznaczyć taki łuk ale żeby był dokładny

- weź trochę folii i rozłóż na trawce,
- sznurek + flamaster i rysuj...
- potem już tylko z górki :D

pattaya
07-03-2005, 10:55
A jak byście zrobili na moim miejscu?
Mam teren pochyły.Taras "przyklejony" do domu.Będę nawoził ziemię aby wyrównać okolice wokół domu.Czy teraz lać fundamenty,stopę pod taras ,czy zawibrować nawiezioną ziemię i dopiero?

mironmk
07-03-2005, 11:05
jeżeli chcesz/lubisz taras na poziomie gruntu - tak własnie mam, nie znoszę żadnych stopni, schodów itp. - to kostka granitowa/brukowa itp. to idealne rozwiązanie

invx
08-03-2005, 10:14
jak napisal @mironmk , jesli chcesz miec bez stopni, to nasyp, odpowiednio zawibrowany mechanicznie warstwami, zeby nie splynal, przy najblizszym deszczu, na to zwir (tluczen),piasek z cementem 1:3, kostka, po ulozeniu dodatkowo ja zawibruj. :wink: ja bym wybral wlasnie ta metode

swbeata
08-03-2005, 12:03
Znajomy zrobił w ten sposób, że na obrysach tarasu wylał fundament, środek zasypał piachem i na to położył (w środku) kostkę, powiem że wygląda super i na razie się trzyma. Zrobił duży taras w niezłych pieniądzach. Jak będę budować 2 dom też tak zrobię. Na razie mam taras tradycyjny wylewany z betonu. POZDRAWIAM.

invx
08-03-2005, 19:19
tylko co mu to dalo ?? :wink: ze ma stopien do okola i ma sie na czym potknac, jak i zabic :D

adaman
30-03-2006, 14:52
ale jeśli taras jest podniesiony z jednej strony o ok.1m w stosunku do ziemi /opadająca działka/ to czy nie siądzie? jak to rozwiązać? no i przy zagęszczaniu - nie bedzie się "toto" rozjeżdzac?

invx
07-04-2006, 09:21
jesli zrobisz podsypke z odpowiednim spadkiem to nie. Jesli zrobisz to prawie pionowo to napewno sie "rozejdzie" :)

natomias jesli nei masz miejsca, i chcesz zaonczyc taras dosc "ostro", to faktycznetrzeba murek oporowy, i w tedy go najwyzej "ozdobnie" obsypac gruntem.

ikatola
19-05-2006, 13:02
ja planuje właśnie kostkę granitową z wykończeniami z klinkieru brukowego..

postaram sie poszukać jeszcze podobnych rozwiązań w sieci, chociaż do tej pory niewiele znalazłem..

pzdr

znalazłeś coś ciekawego? jakieś zdjęcia? a może już zacząłeś robić?
mam klinkierowy płot pod kolor dachówki i nie mogę patrzeć już na mój niewykończony taras . klinkier+kostka to dobrze wygląda.

acca5
19-05-2006, 14:35
Może macie jakies fotki prywatnych tarasów z klinkieru i kostki granitowej, kilka propozycji jest na stronie CRH klinkier ale inaczej wygladają takie prywatne, moze ktoś ma mozliwość wykonania zdjęć takich tarasów, a może ten wątek przenieść do wnętrz, tam jest cos podobnego ostatnio w Elewacjach?
Taras z serpentynitu- ogladałam faktycznie u kogoś na forum albo ktos sie do niego przymierzal i maił już materiał. Poszukam może znajdę.

slawkin
04-07-2007, 16:39
Chciałbym poznać wasze opinie na temat tarasów. Jak macie wykonany, dlaczego tak, plusy i minusy.

Napomknę tylko, że u mnie w projekcie jest taras o wymiarach 9 X 3,5 metra.
Planowany jest fundament prawie taki sam jak pod dom (bo szkody górnicze to jest 4x fi 18 !!!!!)
Na to płyta i kafelki.
Taras jest oddylatowany od budynku.

Jeden z potencjalnych wykonawców zwrócił mi uwagę na kosztowność takiego rozwiązania i że taniej zrobić podbudowę i kostkę brukową.
Mnie to zaproponowane rozwiązanie odpowiada pod względem estetyki. Ale jak z resztą. Jaki może to zrodziś problemy, jakie są z tego korzyści??

Proszę o opinie...

Barbossa
04-07-2007, 16:48
a jakie widziałbyś problemy?

el-ka
05-07-2007, 01:13
Według mnie bez sensu betonować sobie ogród, chyba, że ktoś jest zwolennikiem kafelek na tarasie. Duzy koszt, konieczne dobre i drogie technologie kladzneia plytek, aby nie było problemów, a estetyka dla mnie mało naturalna. Ale to kwesta gustu. Jeśli nie chcesz mieć plytek , to polożenie płyt betonowych lub kostkina porządnej podsypce z włókniną jest OK (polecam impregnację) lub tarasu drewnianego na legarach. U mnie bedzie podest drewniany, pod spodem żwir lub płyty chodnikowe (mam ich trochę).

mamamatinka
05-07-2007, 12:53
nie wiam za bardzo o jakiego typu opinie prosisz - jak dla mnie taras z kostki (granitowej) jest piękny, a taraz z płytkami to okropność. My planujemy z kostki (kiedyś jak kasa będzie) też mamy szkody (I kategoria)

qki&pati
05-07-2007, 12:58
my mamy taras 5,40x2,00 m i po wyliczeniu zrezygnowaliśmy z lanego betonowego (co innego gdybyśmy zrobili go na etapie stanu surowego, jak schody) i na tym gresu na rzecz kostki od Libetu
projektant zaprojektował, kostka a raczej płyty to Via Castello :) - warto na pewno rozważyć
poza tym ladnie sie bedzie komponować z kostką na drodze i chodniku (nostalit kolory jesieni i kasztan ;))

slawkin
05-07-2007, 13:00
Chodzi mi o ocenę sensowności wykonywania tarasu na fundamencie.
Czy nie lepiej zrobić go tylko z kostki brukowej na podwalinie żwirowej.

Duży Boban
05-07-2007, 13:12
Ja robię taras brukowany ale nie z kostki tylko z płyt chodnikowych 40cmx40. Płyty w żółtawym odcieniu, piaskowane.
Powinno być taniej i bardziej trwałe ale zobaczymy jak wypadnie.
Co do tarasu z płytkami to nie zdecydowałem się bo:
- jest to rozwiązanie droższe
- bardziej narażone na niszczenie
- brukowany bardziej mi się podoba

PS. Sławkin, twój dom z avataru to prawie lusterko mojego :)

kaczorek.
05-07-2007, 13:17
a nie lepiej zgodnie z naturą - piękne deski drewniane 8)

radekk
20-08-2007, 19:51
jak uważacie, który taras lepszy układany na gruncie( jak to zrobić) czy wylewana płyta tarasowa na fundamencie?

jajmar
20-08-2007, 19:54
To zależy czym chcesz go wykonczyc, ciezko przykleic płytki do gruntu i kladzenie kostki na plycie tez wiekiego sensu nie ma. Ciezko wykonac taras gruntowy na wysokosci 2 ponad teranem itd.

radekk
20-08-2007, 20:15
skłaniam się raczej do tarasu na gruncie wykończonego polbrukiem lub jakimś kamieniem ewntualbie jakimiś innymi płytami no i rzecz jasna taras ma być na poziomie gruntu a nie na 2 m :wink:

jajmar
20-08-2007, 20:25
skłaniam się raczej do tarasu na gruncie wykończonego polbrukiem lub jakimś kamieniem ewntualbie jakimiś innymi płytami no i rzecz jasna taras ma być na poziomie gruntu a nie na 2 m :wink:

To wczym tkwi problem ?

rael_ww
20-08-2007, 20:33
skłaniam się raczej do tarasu na gruncie wykończonego polbrukiem lub jakimś kamieniem ewntualbie jakimiś innymi płytami no i rzecz jasna taras ma być na poziomie gruntu a nie na 2 m :wink:

Jestem za!
Popieram taras na poziomie gruntu lub kilka cm nad nim. To świetne połączenie domu z ogrodem. Teraz są bardzo ładne klinkiery brukowe. Można zastosować też drewno.
Porady znajdziesz u dystrybutorów klinkieru brukowego lub w broszurach producentów. Przykład: CRH Klinkier "Klinkiery brukowe".
A może wystarczy wrzucić hasło "przebieg brukowania" w google :).

Powodzenia!

radekk
20-08-2007, 20:33
pytałem jak to wykonać.....

długi
20-08-2007, 21:31
na podsypce żwirowo piaskowej ,zagęszczanej mechanicznie .Tak jak kostkę i będzie dobrze :D

radekk
20-08-2007, 21:43
dzięki długi

el-ka
20-08-2007, 23:57
Albo tak jak my planujemy taras drewniany na punktowych fundamentach, legarach - po spodem podsypka z piasku i żwiru na włókninie, żeby zielsko nie roslo i był drenaż. Ktoś na forum martwił się o drobne śmieci i okruchy, które wpadją między deski - ale mrówy od czego!
Myslałam o kostce, ale jest mniej przyjazna i podatna na zabrudzenia - ale kto wie co będzie, bo teraz są fantastyczne kostki i plyty. Taras wykonam dopiero po zrobieniu elewacji - w każdym razie nie będziemy lać płyty z betonu na pewno.
Taki taras czy z kostki czy drewniany łatwiej naprawić, powiększyć, zmienić, natomiast kafelkowane wymagają drogiego, perfekcyjnego, najlepiej systemowego wykonawstwa. Ja też nie lubię w naszym klimacie powierzchni wykładanych plytkami na zewnątrz.

duduś
18-10-2007, 20:20
Może macie jakies fotki prywatnych tarasów z klinkieru i kostki granitowej, kilka propozycji jest na stronie CRH klinkier ale inaczej wygladają takie prywatne, moze ktoś ma mozliwość wykonania zdjęć takich tarasów, a może ten wątek przenieść do wnętrz, tam jest cos podobnego ostatnio w Elewacjach?



podbijam pytanie Czekam na coś szczególnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

duduś
20-10-2007, 15:27
?????????????????????????????????????????!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

oleniek
23-11-2007, 18:42
A który taras jest tańszy w wykonaniu? :-?
lany + tani gres czy zwykła kostka?

Rezi
23-11-2007, 18:54
A który taras jest tańszy w wykonaniu? :-?
lany + tani gres czy zwykła kostka?

kostka

Krzysztofik
23-11-2007, 19:15
A który taras jest tańszy w wykonaniu? :-?
lany + tani gres czy zwykła kostka?

kostka
Pod warunkiem że pod kostką tylko stabilny grunt i utwardzony lub ze zbrojeniem, w przeciwnym wypadku po 4 latach wychodzą "chocki-klocki".
Teraz będe robił taras "na słupach", tanie(niedrogie :wink: ) i pewne.
Nie ma smutniejszego widoku niż odpływający taras od domu lub pofalowany.

oleniek
23-11-2007, 19:16
A co to ten taras na słupach?

Krzysztofik
23-11-2007, 19:29
A co to ten taras na słupach?
Słupy są pod ziemią ("dołki" wypełnione betonem z czymś np kamienie).
Zastępują fundament.

Rezi
23-11-2007, 20:42
Pod warunkiem że pod kostką tylko stabilny grunt i utwardzony lub ze zbrojeniem, w przeciwnym wypadku po 4 latach wychodzą "chocki-klocki".
Teraz będe robił taras "na słupach", tanie(niedrogie :wink: ) i pewne.
Nie ma smutniejszego widoku niż odpływający taras od domu lub pofalowany.

rozumiem ze w podobnej technologii zrobisz sobie podjazd prze domem

Krzysztofik
23-11-2007, 20:43
Pod warunkiem że pod kostką tylko stabilny grunt i utwardzony lub ze zbrojeniem, w przeciwnym wypadku po 4 latach wychodzą "chocki-klocki".
Teraz będe robił taras "na słupach", tanie(niedrogie :wink: ) i pewne.
Nie ma smutniejszego widoku niż odpływający taras od domu lub pofalowany.

rozumiem ze w podobnej technologii zrobisz sobie podjazd prze domem
Nie mam podjazdu, samochód "mieszka" w innym domu.

Rezi
23-11-2007, 20:49
Nie mam podjazdu, samochód "mieszka" w innym domu.

odpowiedż niezupełna i nie wprost
więc załóżmy
a gdybyś miał samochód który zamieszkałby w Twoim domu to czy zrobiłbyś podjazd w technologii "na słupach" ??

Krzysztofik
23-11-2007, 20:59
Nie mam podjazdu, samochód "mieszka" w innym domu.

odpowiedż niezupełna i nie wprost
więc załóżmy
a gdybyś miał samochód który zamieszkałby w Twoim domu to czy zrobiłbyś podjazd w technologii "na słupach" ??
Bez żadnych przeszkód.




P.S. Masz jakieś doświadczenia? :wink:

Rezi
23-11-2007, 21:01
P.S. Masz jakieś doświadczenia? :wink:
jakies szczególne masz na myśli ??

Krzysztofik
23-11-2007, 21:05
P.S. Masz jakieś doświadczenia? :wink:
jakies szczególne masz na myśli ??
Nie , ale zwracam uwage na zmiany zachodzące w tarasach( i podjazdach też). Nie masz znajomych z takowymi po kilku latach uzytkowania?

Rezi
23-11-2007, 21:10
P.S. Masz jakieś doświadczenia? :wink:
jakies szczególne masz na myśli ??
Nie , ale zwracam uwage na zmiany zachodzące w tarasach( i podjazdach też). Nie masz znajomych z takowymi po kilku latach uzytkowania?
przez 10 lat jeździłem drogą z kostki brukowej - nic się nie działo
jak zrobisz dobrą podbudowę to nic się nie stanie

Krzysztofik
23-11-2007, 21:13
...
przez 10 lat jeździłem drogą z kostki brukowej - nic się nie działo
jak zrobisz dobrą podbudowę to nic się nie stanie
Sedno pozwoliłem sobie wytłuścić.

Kebuz
23-11-2007, 23:24
Witam
Ja mam tak zrobione

http://img131.imageshack.us/img131/3791/1384bz7.jpg (http://imageshack.us)

Krzysztofik
24-11-2007, 00:04
Witam
Ja mam tak zrobione

http://img131.imageshack.us/img131/3791/1384bz7.jpg (http://imageshack.us)
"Nawierzchnia" super (może za "drobna") ale reszta nie "zrobiona" :wink:

Ania P.
12-04-2008, 13:28
Witam
Ja mam tak zrobione

http://img131.imageshack.us/img131/3791/1384bz7.jpg (http://imageshack.us)


Super! ja też będę robić z kostki!

andre59
12-04-2008, 14:49
Ciekawy wątek, też przymierzam się do wykonania tarasu z kostki brukowej.
Będę to musiał zrobic sam, bo fachowcowi nie opłaca się taka drobna robótka.
Z góry dziękuję za wszelkie rady i zdjęcia. :)

st_x
13-04-2008, 09:38
A co to ten taras na słupach?
Słupy są pod ziemią ("dołki" wypełnione betonem z czymś np kamienie).
Zastępują fundament.

WITAM

CZY KTOKOLWIEK MOŻE MI (tak naprawdę forumowiczom) OSTATECZNIE WYJASNIĆ POJĘCIE "TARAS NA FUNDAMENCIE/FUNDAMENTACH".

- Jeżeli na płycie fundamentowej (tarasy na gruncie) to rozumiem i wyjaśnień nie potrzebuję (ale "drogość" i "nieadekwatność" takiego rozwiąznia jest porażająca.

- każdy inny fundament (czy to ciągły i czy to słupowy) wymaga zazbrojonej płyty "żelbetonewej" (lub innego "stropu") aby fundament miał jakikolwiek sesns.

Podsumowując:
Taras na gruncie - jeżeli kostka lub jkais bruk - to technologia "drogowa". Optymalna kosztowo a i efekt wizualny może byc calkiem ładny.

Jak płytki (klinkier, gres etc) - to (niestety) płyta - najlepiej zbrojony beton ( izolacja temiczna "od dołu" - nie pełni żadnej funkcji chyba że izolacji przeciwwilgociowej (szczelny styrodur + jakiś folie)

Dla majacych za dużo koasy - można oczywiśćie zbudowc normalny fundament tzn : ławy poniżej poziomu przemarzania, sciany fundamentowe a na to "strop" bedący baza tarasu i też bedzie dobrze.

Pozdrawiam

MARTiiii
13-04-2008, 14:58
My tez bedzemy robic taras oraz wejscie+schodki z kostki na podsypce. Dokladnie z plyt tarasowych, niestety kosztuja 115zl/mkw wiec narazie bez sciezek i podjazdow bedzie ogrod.. Oczywisce bez fundamentu bo po cholere.

majkoski
13-04-2008, 17:08
Witam! Ten temat tez mnie zainteresował. Ale co, jak chcę miec schodek lub dwa (nie więcej) do domu? czy wtedy tez taniej ( czy też prościej) wychodzi taras z kostki czy jednak na fundamencie? I jak maja byc ułożone warstwy. No i jeszcze, jak taras ma być zadaszony to chyba muszą być wylane stopy pod słupy? W dziale Wnętrza jest temat o tarasach i jest tam dużo ardzo ładnych fotek ale mało technicznych szczegółów. Pozdrawiam.

Krzysztofik
13-04-2008, 17:18
Tak na początek
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,6956/Itemid,39/
Bezwzględnie odizolować od domu.
(bo za szybko budujecie :wink: )

Tomciooo
16-04-2008, 12:01
http://img138.imageshack.us/img138/3553/img0004gr9.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/3959/img0006iw8.jpg
http://img411.imageshack.us/img411/5181/img0007jy5.jpg
http://img528.imageshack.us/img528/2707/img0008jm2.jpg

pelsona
16-04-2008, 14:10
Ja swój taras (http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,923/Itemid,254/[url)
chciałbym wykonać z kostki chodnikowej Bauma z obrzeżami betonowymi z balustradami.
Nie chciałbym usuwać części ziemi z porośniętą trawą tylko zasypać to odrazu warstwą piachu lub pospółki, zagęścić, ustabilizować trochę cementem i już. Czym może grozić takie pójście na łatwiznę ????. Może ktoś ma przykre doświadczenia???
pzdr

Tomciooo
16-04-2008, 18:06
A grozi to tym, że po pewnym czasie gdy cała roślinność ulegnie rozkładowi, powstanie wolne miejsce i całość się opuści. Ja proponuje, żebyś jednak warstwe trawy i korzeni usunął - zbyt wiele to nie kosztuje, a jest dużo bezpieczniejsze.

Barbossa
16-04-2008, 18:21
najlepiej jak w czasie dobrej imprezy, latem, laski w szpilkach zechcą wyjść na zewnątrz
może być dramacik

pelsona
doświadczenia?
a mało to dróg i chodników poniszczonych przez rośliny?
trawa potrafi przebić asfalt

el-ka
17-04-2008, 00:39
Po każdą kostkę i inną nawierzchnię utwardzaną zbiera sie wierzchnią warstwę gleby i zasypuje żwirem, piaskiem i/lub pospółką i ubija - po to, by nawierzchnia nie zapadała się. Poza tym szkoda tej urodzajnej warstwy (humus) - wykorzystuje się w ogrodzie.

g_sid
17-04-2008, 07:23
Taras w pewnej części najlepiej zadaszonej, jeżeli tak opcja istnieje najlepiej funkcjonuje, jeżeli jest wyklejony kafelkami zachowując leki spadek na zewnątrz reszta z kostki brukowej. Utrzymanie czystości części najbardziej eksploatowanej to priorytet na kostce brukowej np tłuste plamy grill sa nie do usunięcia.

akon1
17-04-2008, 17:59
Witam
Ja mam tak zrobione

http://img131.imageshack.us/img131/3791/1384bz7.jpg (http://imageshack.us)

Bardzo ladny kolor tej kostki.Można wiedzieć jaki to kolor i producent?Jestem wlaśnie przed wyborem.Będę bardzo wdzięczna.

pepi
06-06-2008, 01:03
A jeśli już mam wylaną płyte betonową pod płytki, to oprócz spadku powinienem położyc jakąś izolacje i jak zrobić dylatacje.Wielkość tarasu 5x2,5m

Witolo
12-09-2008, 13:37
witam

planuje zrobic taras z płyt tarasowych Bruk Bet, okazuje sie ze poziom tarasu wyznaczony przez dolna krawedz okna balkonowego jest wyzej od poziomu ziemi o ok 70 cm, docelowo bedzie to ok 40 cm.
Mam pytanie w jaki sposob ustabilizowac i utwardzic teren bez fundamentów i scian z bloczkow.
jednym z rozwiazan sa palisady ale cena jednej 18x12 o wysokosci 120 cm to ok 30-40 zł (koszmar).

Bede wdzieczny za pomoc

pepi
12-09-2008, 16:10
Ja też z płyt Bruk-betu, ale mam już wylany i niestety kłade płyty 2,5cm grube na klej elastyczny. Myśle, że na twoim mjejscu mymurować obrys z bloczków z odpowiednim spodkiem, do środka piach zagęszczony, a z zewnątrz obkleić odpowiednią płytą w kolorze, czy też dla kontrastu w innym kolorze.

revalidon
12-09-2008, 16:38
trawa potrafi przebić asfalt

żeby ci podeszwy buta nie przebiła, jak będzie przebijać asfalt... :roll:

odaro
12-09-2008, 17:52
witam

planuje zrobic taras z płyt tarasowych Bruk Bet,

O nie wiedziałem że jest taka firma jak Bru Bet.

Ich strona internetowa wygląda bardzo ciekawie a jak z jakością ich wyrobów.

Witolo
23-09-2008, 23:06
Ja też z płyt Bruk-betu, ale mam już wylany i niestety kłade płyty 2,5cm grube na klej elastyczny. Myśle, że na twoim mjejscu mymurować obrys z bloczków z odpowiednim spodkiem, do środka piach zagęszczony, a z zewnątrz obkleić odpowiednią płytą w kolorze, czy też dla kontrastu w innym kolorze.

Na jaki klej to kleicie?

pepi
24-09-2008, 00:00
Ten sam co do płytek, mrozoodporny, elastyczny. Kleju tyle, aż zostanie wyciśnięty na boki płytki, nie może zostać powietrze. Woda zgromadzona w tym miejscu odparzy płytke.

Kebuz
24-09-2008, 09:12
Witam.
Kostka jest z firmy Bazaltex.

pepi
04-04-2009, 17:02
Czy ruszyliście dalej z tematem płytek na tarasie, ja zaczynam zaraz po świętach, coś opisze co i jak prace postępują.

Margoth*
23-04-2009, 11:27
No właśnie, pepi, czekam! Wczoraj wylali mi płytę tarasową i muszę się dokształcić w temacie.

małgosia2005
23-04-2009, 19:03
cześc
też muszę w miarę szybko zdecydować się na rodzaj materiału na ganku i terasie. Najbardziej podoba mi się płytka mrozoodporna ewentualnie płyta betonowa bądź kostka granitowa. Jednak ostatnio spotykam się z opiniami że płytki na taraie po mniej więcej 3 latach mogą wybijać. Czy macie w tej kwestii jakieś doświadczenia , może wypowie się ktoś kto użytkuje płytki tarasowe ok. 5 lat. Czy np. stosował jakiś system. Może jednak lepiej wybrać płytę betonową ?.

Taras i ganek mam już wylane i pod nimi jest fundament.

Pepi a jak tam Twoje postępy. Czy wybrałeś bruk-bet? jaki rodzaj płytki?
Jeszcze jedno pytanie czy płytki klinkierowe są lepsze od takich zwykłych mrozoodpornych?

pozdrawiam gosia

atacama
13-06-2009, 13:56
W projekcie mam taras brukowany. Niektórzy namawiają mnie na wylewany (ponoć jest trwalszy i praktyczniejszy). Jeżeli chodzi o estetykę, ładniejsze są układane z kostki brukowej lub granitowej (kostkę można zastąpić drewnem).

Jakie są według Was plusy i minusy jednych i drugich. Proszę o opinie.

mario69
13-06-2009, 15:10
Ja mam wylewany i rzeczywiście jest trwalszy. Może tak ładnie nie wygląda ale zawsze możesz sobie położyć jakieś ładne płytki

Pozdrawiam :)

Elfir
13-06-2009, 17:20
z kostki - można nadać dowolny kształt, a jak się znudzi - przebudować, rozbudować na większy, itd.

Douger
13-06-2009, 17:29
Dokładnie.
Ma być wytrzymalszy? Na ile lat przewidujesz jego trwałość? 300? Jaki będzie maksymalny nacisk? 1t/ cm2? Spójrz na brukowane ulice z 18 wieku, mają się całkiem nieźle. Nie przesedzajmy też z tą trwałością.

MarzannaPG
13-06-2009, 20:56
Ja mam wylewany i żałuję. Przede wszystkim koszt ogromny (kopanie, fundamenty, zbrojenie, izolacja, bo potem podsypanie skarpy). Do tego koszt płytek, które często pękają lub się odklejają. Uważam, że taras z kostki brukowej jest przede wszystkim tańszy i szybszy w wykonaniu i trwalszy nie pod wzgędem 'obracania się w pył' tylko nakładów pracy i pieniędzy póżniej, bo jak nawet kostka popęka to i tak jakoś to wpasowuje się w estetykę całego tarasu. Wykonujesz z kostki i masz gotowy. Ja natomiast nie wiem, kiedy damy radę (finansowo) obłożyć nasz płytkami...

jayzet71
13-06-2009, 21:30
W 100% popieram wcześniejszą opinię. Z kostki brukowej taras jest tańszy, trwalszy, łatwy w utrzymaniu. Co do estetyki to wybór kostki jest bardzo duży pod względem kolorystycznym oraz wzornictwa. Polecam z pełną odpowiedzialnością taras z kostki.

pablitoo
13-06-2009, 22:08
W 100% popieram wcześniejszą opinię. Z kostki brukowej taras jest tańszy, trwalszy, łatwy w utrzymaniu. Co do estetyki to wybór kostki jest bardzo duży pod względem kolorystycznym oraz wzornictwa. Polecam z pełną odpowiedzialnością taras z kostki.

Moje prywatne zdanie w rzeczonym temacie :D :
- z kostki brukowej mam podjazd do garażu , podejście do ganku domu , opaskę dookoła budynku i komunikację przed elewacją frontową - i tyle jak dla mnie kostki wystarczy ...
Taras mam wylewany - będzie obłożony klinkierem lub gresem lub czymkolwiek innym - byle nie kostką ...

Douger
13-06-2009, 22:52
Zawsze można użyć innej kostki. Jest tyle wzorów przecież. A co np. z kostka granitową? Bardzo ładnie się prezentuje. Do tego ładne wykończenie, detale i ammy piękny taras.

jayzet71
14-06-2009, 14:49
Kostka granitowa może przysporzyć trochę problemów z utrzymaniem (nierówności), ale widziałem duży taras hotelowy (zejście z niego bezpośrednio na trawę) z kostki betonowej posypanej drobnym kamyczkiem i położone bez fugi (tzn. kostki nie miały zaokrągleń krawędzi). Wyglądało to bardzo estetycznie i wydawało się łatwe w utrzymaniu.

Z drugiej strony trudno dyskutować o gustach.

Elfir
14-06-2009, 20:55
Poza tym, jak komus za duzo kostki to ma do wyboru jeszcze drewno

cyprinus
15-06-2009, 18:26
Udało mi się niedrogo kupić płyty z piaskowca 4 cm grubości. Ułozyłem z nich chodnik od furtki do domu (70 mb ) i około 150 m2 tarasu. Chodnik układałem na ubitym żwirze z domieszką cementu, a na tarasie po prostu na ubitym piasku. Korzystamy z niego już 6 lat i ma się dobrze. Zszarzał i przerósł mchem, i taki własnie mi się podoba.

kala67
20-06-2009, 21:48
cyprinus...a możesz wrzucic jakies fotki??

duma
20-06-2009, 22:53
A słyszeliście o Artbetonie? Można zrobić z niego wszystko, wpiszcie sobie nazwę w google i zobaczcie o czym piszę.
Nasz taras będzie z Artbetonu. Około 180zł za metr.kw. Policzcie sobie wszystkie koszty związane z wylewką, obłożeniem płytkami, robocizną.A po kilku latach-trzeba i tak poprawiać, a tu nic się nie dzieje. Sama widziałam roboty sprzed kilku lat. Polecam

marius37
21-06-2009, 11:52
policzyłem - gdybym zrobił w tej technlogii wyszłoby o 1/3 drożej niż mój - wylewany obłożony płytką terakotową. Aczkolwiek trzeba przyznac, że ładny i efektowny.

bessi-wkurzona budową
18-11-2009, 14:01
Witam, potrzebuję porady - co do tarasu. W planie mam taras ziemny kaskadowy, ale niestety mój fachowiec nie rozumie jak to zrobić bo stwierdził, że bedzie to bardzo drogo kosztowało i zajmie dużo miejsca...Architektka jak planowala dom, (to była rozbudowa istniejącego juz budynku), to mnie bardziej interesował środek i jakoś umknęła mi sprawa tarasu-zaakceptowalam taki jak na planie, owalny( jak uda mi sie, to zeskanuję i wkleje jego plan). Teraz się okazuje, ze to zły plan, dom stoi na górce i mój taras ma mieć formę skarpy-ja chcę, aby był z kostki, i dookoła obsypany ziemią, cos w formie skalniaka. Jest już tam usypana duża "kupa" ziemi z gruzem, bo jak kopali cokolwiek to tam wywalali wszystko. Problelem jest upad terenu, który się dosyć obniża, i fachowcy mi mówią, że jak zrobię taki taras np. nawet obmurowany dookoła murkiem, zeby ziemia się nie obsypywala, to wyjdzie taki " bunkier", "stodoła" i bedzie fatalnie wyglądało. Postaram sie wkleić jak to na ten moment wygląda i bardzo prosze o jakiś pomysł, jak go wykonać, bo ekipa umywa ręce i powiedzieli, że takiego wysokiego nigdy nie robili, maks. na pół metra wysoki, a mój bedzie miał ponad 2m i nie zrobia go.Jednego gościa co robi kostkę pytałam, to zaproponowal mi z jednej strony jakieś betonowe "L"- ki, które zapobiegną odłączenia się od domu, ale ja żadnej betonowej ściany tam raczej nie chcę....a pozatym za same "L"-ki wybuliła bym 8tysięcy...co tu zrobic???Zwrócić się do architektki - i powiedzieć, że ten co zaplanowała, to jest niewykonalny???

bessi-wkurzona budową
27-12-2009, 15:27
Witam, wklejam zdjęcie miejsca,gdzie ma być zrobiony taras z kostki, na dosyć stromej skarpie.Proszę o ewentualne rady - skarpa bedzie tylko obmurowana (lub obłożona wkopanymi palisadami), ubita i na gorze kostka brukowa.

http://images38.fotosik.pl/237/7cd2e59ba853636em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7cd2e59ba853636e)

piogron
10-10-2010, 08:27
Witam, dawno nie odświeżany temat. Chciałbym położyć taras z płyt bruk-betu. Płyty te mają 2,5 cm grubości czy takie płyty lepiej kleić do płyty betonowej tarasu czy można je położyć na sucho? Pytanie tylko czy one nie są za cienkie żeby je połozyć na sucho?

ozdoby-betonowe21.pl
13-10-2010, 14:18
Takie płytki nie są za cienkie, jeśli nie będzie po tym jeździł samochód to nic im się nie stanie, dodam tylko że po swoim wyrobie który układałem kiedyś pod wiatą tak żeby podłoże nie był piaszczyste tylko twarde, jeździłem (parkowałem przez całą zimę) SUZUKI Grand Vitara i nie popękały, fakt że podłoże było bardzo dobrze zagęszczone.
te płytki (2,5 cm grubości) znajdziesz pod linkiem
http://allegro.pl/plytki-chodnikowe-kolo-producent-tanio-i1272085375.html
Natomiast pod kolejnym linkiem będzie inny wzór o 2,5 cm grubości.
http://allegro.pl/plytki-chodnikowe-czekoladka-producent-tanio-i1272085378.html
Pozdrawiam

m.trybulec
27-10-2010, 19:45
Nie wiem jak Bruk Bet. Libet preferuje do swoich płyt metodę na sucho
http://www.libet.pl/?pid=218&mid=91
http://www.muratorplus.pl/technika/n...cho_65567.html

Mocowanie płyt na kleju do marmuru zostawia ryzyko. Betonowa wylewka z płytą mogą nie współpracować idaalnie pod wpływem zmian temperatury i warunków pogodowych.

tufus
19-01-2011, 07:32
Witam,

Mam pytanie odnośnie wykończenia kostki na tarasie przy oknach balkonowych, jak to
wykończyć żeby nie dostawała się wilgoć i nie było mostków termicznych.
Również kostka będzie przy drzwiach wejściowych, jak to wykończyć???

filemon77
15-03-2011, 15:38
Właśnie skończyliśmy taras z płyt LA LINIA/Semmerlock. 8,40x4m - 33 m2, podsypka z piachu i cementu, obrzeza palisadowe, jeden stopień , wysokość ok 40cm od poziomu gruntu. Niestety nie mam siły do wklejania zdjęć, jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć, zapraszam na prv. Koszt 5000pln, 2 dni roboty. Płyty odrobinę klawiszują , pewnie trzeba będzie je podsypać piaskiem, ale panowie mają wpaść jeszcze po większym deszczu, zobaczyć czy nic się nie wypłukało.

filemon77
15-03-2011, 15:46
Właśnie skończyliśmy taras z płyt LA LINIA/Semmerlock. 8,40x4m - 33 m2, podsypka z piachu i cementu, obrzeza palisadowe, jeden stopień , wysokość ok 40cm od poziomu gruntu. Niestety nie mam siły do wklejania zdjęć, jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć, zapraszam na prv. Koszt 5000pln, 2 dni roboty. Płyty odrobinę klawiszują , pewnie trzeba będzie je podsypać piaskiem, ale panowie mają wpaść jeszcze po większym deszczu, zobaczyć czy nic się nie wypłukało.
LINK DO ZDJEC D

https://picasaweb.google.com/staniakagata/15Mar201102#

p-pixel
03-04-2011, 22:31
mam taras kostki granitowej...
trochę obawiam się czy nie będzie się z niej piach nosił do domu (z "fug") - zastanawiałem się czy nie zafugować jakimś preparatem (zaprawą/fugą) przerw aby uniknąć tego piasku.

ma ktoś taki taras - ja to się sprawdza w praktyce? jest problem 'piasku' ?

kvilip
28-04-2011, 11:32
Witam wszystkich,

Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu indywidualnego. Zastanawiamy się nad tarasem. Działka jest niewielka i obawiamy się, że jak zrobimy taras na podwyższeniu (musi tak być, bo dom będzie podpiwniczony), to będziemy "siedzieć" na sąsiadach. Słowem - będziemy dla nich bardzo na widoku (taras kończyłby się się 3,5 metra od jednego ogrodzenia i 4,6 metra od drugiego ogrodzenia).

Dlatego zastanawiamy się, czy zamiast takiego tarasu na skarpie, nie zrobić zaraz za drzwiami od tarasu kilku schodków w dół i większego tarasu na poziomie gruntu. Taki taras na gruncie jest bardziej ukryty i osłonięty od sąsiadów.

Bedę wdzięczny za opinie, własne doświadczenia oraz, jeśli ktoś gdzieś ma, przykłady takiego wykonania tarasu.

pozdrawiam

krislord
15-03-2014, 13:49
Witam
Czy dobrym rozwiazaniem jest wykopanie fundamenciku (zbroic?)na to wymurowac obrys z bloczkow betonowych,do srodka piach i zagescic.
Jak bede chcial plytki to zalac betonem (10cm) jak kostke to zaraz na podsypke.
O jakich izolacjach trzeba pamietac?
Zewnatrz murek tarasu chce wykonczyc jak cokol budynku.

minia111
18-04-2014, 08:57
moj taras jest dosłownie 30 cm nad ziemia. dlaczego? inaczej sąsiedzi widzieliby dosłownie wszystko, a chyba wszystkim nam zalezy na prywatnosci