PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament - projekt a wizja wykonawcy



Toudee
04-03-2005, 07:46
Jestem po wstępnej rozmowie z wykonawcą.
Według projektu ława fundamentowa o grubości 30 cm i średniej szerokości 50 cm (od 60 do35 cm) ma zostać posadowiona na głębokości 0,8 metra (przy okazji pytanie laika czy głębokosc posadowienia fundametu liczy się od powierzchni ziemi przed czy po zdjęciu humusu). Ściana fundamentowa ma zostać wykonana z bloczków betonowych, na którą ma zostać nałożony Abizol i ocieplenie ze styropianu (od zewnętrznej strony) - czyli standart.
Wykonawca natomiast stwierdził, że on preferuje inną technologię - robi wykop na głębokosć posadowienia fundamentów i szerokość ławy wkłada do środka zbrojenie i całość zalewa, w ziemi, betonem do poziomu gruntu.
nastepnie na tak wykonanej ławie stawia dopiero ścianę fundamentową.
Z wyliczeń wychodzi mi, że w pierwszej wersji w ziemi znajdzie się 0,5 metra zaizolowanej i ocieplonej ściany fundamentowej z bloczków betonowych (oczywiście izolacja i ocieplenie pójdzie jeszcze trochę wyżej na całą wysokość ściany fundamentowej - muszę podnieść poziom działki), w drugim natomiast nieoizolowana i nieocieplona ławo-ściana monolityczna z betonu B-20 (w tym przypadku izolacja abizolem i ocieplenie zacznie się dopiero od poziomu gruntu do górnej powierzchni ściany fundamentowej z bloczków).
Według moich wyliczeń zmiana technologii wiązać się będzie z zastąpieniem ok. 4 warstw bloczków (po ok. 200 w warstwie- długość fundamentu ok. 64 metrów), dodatkowymi 16 m sześ. betonu.
Koszty materiału monolitycznej nieocieplonej i nieoizolowanej ściany fundamentowej w gruncie wychodzą mi wyższe o ok. 1300 zł.
Oczywiście przy ścianie z bloczków dochodzą koszty szerszego wykopu, dodatkowej pracy murarza - wykonanie dodatkowych 4 warstw bloczków i zaprawy murarskiej.
Dodam, że prawdopodobnie będę miał możliwość obniżenia kosztów ściany monolitycznej przez "nawrzucanie" do wykopu kamieni polnych - wyjdzie mniej betonu

Co Wy na to (biorąc pod uwagę spodziewane koszty i korzyści wynikające z każdego z rozwiązań).

Pozdrowienia dla wszystkich budujących Darek

zolw
04-03-2005, 08:37
Dodam, że prawdopodobnie będę miał możliwość obniżenia kosztów ściany monolitycznej przez "nawrzucanie" do wykopu kamieni polnych - wyjdzie mniej betonu

Oj, oj ale dajesz. Z tych osczędności wynika najprawdopodobniej popękana ściana i fundament. Jeśli budujesz pomieszczenie gospodarcze to możesz tak osczędzać. Widzę, że chcesz ugotować budowę na wstępie
:(

RYDZU
04-03-2005, 08:49
Nie daj się wpuścić w maliny.
Takie rozwiązanie jest może i dobre ale w przypadku budowy stodoły.
Trzymaj sie projektu - to typowy manewr wykonawcy by sobie nakłady pracy zredukować.
Działa to też na psychikę budującego bo to "obniżenie kosztów" juz na starcie.
(niestety tylko pozorne)
A potem on odjedzie w siną dal, a ty zostaniesz z przemarzającym dołem budynku
i pękającymi ścianami.

suuuper wykonawca :evil:

pitbull
04-03-2005, 08:50
W kazdym przypadku sciana fundamentowa powinna byc ocieplona. Wylanie zatem betonu w wykop (szerokosc wykopu waskoprzestrzennego zalezy od rodzaju gruntu i warunkow pogodowych) nie pozwoli na ocieplenie sciany - przynajmniej do glebokosci strefy przemarzania.
Jezeli mialby to zrobic uczciwie to powinien z jednej strony przyszalowac a nastepnie po zdjeciu szalunkow docieplic. Szalunek powinien rowniez podciagna ponad teren aby juz nie murowaz z pustakow tylko caly fundament byl betonowy.
W innym przypadku wykonania radzilbym wariant pierwszy.

pitbull
04-03-2005, 08:54
..

BK
04-03-2005, 09:01
Ściana fundamentowa ma zostać wykonana z bloczków betonowych, na którą ma zostać nałożony Abizol i ocieplenie ze styropianu

najpierw styropian a potem abizol - inaczej styropian się nie przyklei


robi wykop na głębokosć posadowienia fundamentów i szerokość ławy wkłada do środka zbrojenie i całość zalewa, w ziemi, betonem do poziomu gruntu.
nastepnie na tak wykonanej ławie stawia dopiero ścianę fundamentową.
Ja mam identycznie zrobioną ścianę i jest OK. Co prawda musi być doświadczona ekipa - w moich fundamentach trochę się rozlałona boki i potem musieli skuwać żeby móc przykleić styropian
szef ekipy potem mówił że nie będzie wiecej robić takich eksperymentów
Zbrojenie musi być na specjalnych dystansówkach - kupowalismy takie plastiki żeby "wisiało" a nie leżało. Grunt powinien być twardy żeby nie było zagrożenie że się obsunie na boki, tak jak miejscami u nas.
Minus - brak izolacji między ławą i ściną (ta monolityczną)
plus - czas i koszty, no i ściana monolityczna jest znacznie mocniejsza niż z bloczków - bloczki bywają kiepskiej jakości, ale oczywiście może też być na odwrót.

Na to (na wysokości gruntu - po zdjęciu jumusu) 3 warstwy bloczków plus wieniec nad ścianą fundamentową


ławo-ściana monolityczna z betonu B-20 (w tym przypadku izolacja abizolem i ocieplenie zacznie się dopiero od poziomu gruntu do górnej powierzchni ściany fundamentowej z bloczków
U nas po stężeniu tej ściany chłopaki odkopywali ścianę żeby przykleiś styropian i pomalować dysperbitem, więc całość jest ocieplona i zaizolowana.

Takie rozwiazanie jest OK ale wymaga pewnej kultury pracy, nie mogą tego robić debile :-? bo potem więcej poprawiania, ale akceptowalne

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to idź w rozwiązanie tradycyjne
I nie wrzucaj żadnych kamieni! zostaw je do ogródka - u nas znaleźli parę fajnych głazów na skalniaczek 8)

Geno
04-03-2005, 09:50
Troszke to enigmatycznie opisane jest. Czasem zdarza się ,że zamiast szalować całej ławy wykonuje się tylko wykop jeśli jest grunt spoisty a potem ewentualnie zabezpiecza folią przed obsypywanie się grunu do wykopu , wkłada zbrojenie i zalewa , przy głębokości posadowienia 0,8 m i ławie na 0,3 ma zostake 0,5 m do gruntu więc chyba nie ma problemu z wymurowaniem tego bloczkami tak czy inaczej.

Toudee
04-03-2005, 10:41
Dzięki za odpowiedzi. jak zaznaczyłem w sprawach budowlanych jestem jeszcze zielony - dopiero zaczynam swoją przygodę inwestorską.
Melduję :D , że pomysł z kamieniami odrzucony - pójdą na oczko wodne lub skalniak.
Wykonawcę spróbuję "naprostować" ew. jeśli się nie da, jestem umówiony jeszcze z 4 innymi - zobaczę co oni wymyślą.

Darek

pattaya
04-03-2005, 10:46
Zacznę od pytania:
Czy masz piwnicę?

Toudee
04-03-2005, 11:15
Odpowiadam :) - dom parterowy niepodpiwniczony, IRMA II z kosmetycznymi zmianami.

Darek

pattaya
04-03-2005, 11:21
Takie powiększenie lanej ławy (będzie dużo wyższa i pewnie trochę szersza) z całą pewnością zwiększy wytrzymałość fundamentów.I to bardzo.Natomiast co do ocieplenia.Nie masz piwnicy,ocieplisz te 0,5m nad ziemią,ocieplisz porządnie podłogę na gruncie,zrobisz dobrą izolację poziomą i lux.Twój wykonawca nie radzi tak źle.

BK
04-03-2005, 11:34
Ja też się przychylam - tylko zadbaj o dobrą izolację poziomą między ściną fundamentową, ta litą laną a tą z bloczków, a potem między bloczkami a ścianami domu.
Po to żeby nie mieć grzyba ani wilgoci w domu.

pitbull
04-03-2005, 11:54
Takie powiększenie lanej ławy (będzie dużo wyższa i pewnie trochę szersza) z całą pewnością zwiększy wytrzymałość fundamentów.I to bardzo.Natomiast co do ocieplenia. [quote="pattaya"]

Tylko po co placic dodatkowo za cos czego sie nie zamawialo. Jezeli od poczatku budowy zalozenie jest taki, ze wszystkiego dajemy wiecej niz potrzeba to ciekaw jestm koncowego rachunku.

[quote=pattaya]Nie masz piwnicy,ocieplisz te 0,5m nad ziemią,ocieplisz porządnie podłogę na gruncie,zrobisz dobrą izolację poziomą i lux.Twój wykonawca nie radzi tak źle.

Jezeli zaczynamy od przepuszczania rozwiazan na etapie podstawowym i mamy nadzieje ze naprawimy je pozniej to zanosi na tzw. "zly poczatek konca". A kazda poprawka, zwlaszcza przy roznych wykonawcach to dodatkowy koszt.

BK
04-03-2005, 11:55
Nie jestem pewna że to jest dodatkowy koszt - policzy trzeba robociznę, szalunki, etc.
Ale oczywiście może sie mylę - każdy ma inne ceny i priorytety

pattaya
04-03-2005, 12:04
Z całą pewnością wylanie betonu z gruchy w grunt jest tańsze od wymurowania ściany z bloczków.Nie wiem co masz na myśli pisząc"przepuszczanie".Mając ocieploną podłogę na gruncie,"grzejącą" z góry tenże grunt ,nie doświadczy żadnych skutków mrozu.A betonowi mróz nie zaszkodzi.

pitbull
04-03-2005, 13:26
To zalezy jaki jest grunt i czy da sie wykonac wykop waskoprzestrzenny. W innym przypadku wchodzi zbyt duzo betonu. Ja przyjmuje to rozwiazanie pod warunkiem ocieplenia sciany fundamentowej do glebokosci przemarzania.
"Przepuszczenie rozwiazania" - nie jest sztuka wykonanie fundament aby go zrobic ale zrobic go dokladnie lub lepiej niz rozwiazanie projektowe, poniewaz "diabel tkwi w szczegolach". Nie zgadzam sie z twierdzeniem ze betonowi mroz nie zaszkodzi. W dluzszym okresie czasu to jest rowniez mozliwe. A jak wyglada przeplyw ciepla od podlogi na gruncie w kierunku nie ocieplonego fundamentu?

pattaya
04-03-2005, 13:36
Nie piszesz tylko o najważniejszym:
taki fundament ,z większą ławą,będzie o wiele mocniejszy ,wytrzymały mechanicznie i bardziej stabilny.

pitbull
04-03-2005, 14:09
Nie pisze o tym, poniewaz po to konstruktor wykonywal obliczenia i bierze na siebie odpowiedzialnosc za swoja prace, ze zakladam iz nie ma potrzeby go poprawiac - chyba ze przyjete rozwiazanie wzbudza watpliwosci. Po co wykonywac mocniejsze fundamenty niz to jest potrzebne? A przewaznie i tak projektowo sa przewymiarowane.

W mysl tez zasady musialbym zwiekszac przekroje wszystkich elementow konstrukcyjnych.

pattaya
04-03-2005, 14:15
Teoretycznie.W praktyce i tak zawsze adaptuje się fundamenty na indywidualne potrzeby w zależności od rodzaju i nośności gruntu.

pitbull
04-03-2005, 14:31
Nie teoretycznie - praktycznie.
Przy projekcie indywidualnym i tak nalezy wykonac badanie geotechniczne, wiec w konsekwencji projekt konstrukci bierze to pod uwage.
Natomiast przy projekcie typowym procedura jest podobna, czyli po to zeby adaptowac fundamenty do sytuacji nalezy miec badania geotechniczne.

Czyli w kazdym przypadku fundamenty sa zaprojektowane.

tom17
04-03-2005, 14:57
Toudee,
rozwiazanie które opisałeś jest dopuszczalne a niekiedy nawet zalecane - polecam artykuł w Budujemy Dom na 1-2/2005. Trzeba jesdnak zrobić to bardzo starannie. Najważniejsze:
-wykop pod wysoka ławę robimy po zdęjciu humusu
- wykop wykładamy folią budowlaną
szczegóły w artykule.
Jest to dobry sposób na oszczędnosci czasu i pieniędzy pod warunkiem że obetniesz za to wykonawcy. Inaczej mówiąc zapytaj goscia ile opóści ci na robociźnie jeżeli zastosujesz to rozwiązanie :D
powodzenia
ps generalnie to lepiej takie zmiany przedyskutować z konstruktorem lub chociaż kierownikiem budowy

traperek
02-04-2006, 19:41
Witam
Juz niedługo czekam mnie kopanie i zastanawiam sie nad taką opcją :
- zebranie humusu ok20 cm
-wykop o szerokości ok 1m na głębokość 1,2 Szerokośc 1m powinna wystarczyć dla murarzy na zrobiebie szalunków
- szalowanie ław szerokość 50 cm na wysokość 30 cm
- szalowanie ścian na szerokoś 30 cm na wysokość 30 cm nad poziomem 0

Czy robił ktoś takie rozwiązanie??

basia1121
17-04-2006, 16:54
Nasz kierownik twierdzi że wystarczy tylko pozioma izolacja pod ścianami nośnymi no i oczywiście ocieplenie pod całą powierzchnią domu.Izolowanie pionowe fundamentów to niepotrzebny wydatek.

17-04-2006, 19:14
Nasz kierownik twierdzi że wystarczy tylko pozioma izolacja pod ścianami nośnymi no i oczywiście ocieplenie pod całą powierzchnią domu.Izolowanie pionowe fundamentów to niepotrzebny wydatek.

Wasz kierownik rozumuje prawidłowo

pzdr

burak
17-04-2006, 20:16
Witam
Mój kierownik także twierdzi że styropian i ocieplenie na scianach fundamentowych to wywalona kasa... Przeœledziłem forum i mamy tu 50/50 podzielonych opinii na ten temat.
A tak przy okazji pytanko:
co podłożyć pod zbrojenie fundamentu (wys. strzemiona 25cm a ławy 30cm) aby beton spokojnie dostał się po stal? Majster chce wsadzić tam kawałki cegieł ale spotkałem się z opiniš że cegły nie powinno się wrzucać do betonu bo coœ tam się dzieje złego. ( w orginale = "Lasuje się" = cokolwiek to znaczy :D) ?????

Geno
17-04-2006, 20:48
Witam
Mój kierownik także twierdzi że styropian i ocieplenie na scianach fundamentowych to wywalona kasa... Przeœledziłem forum i mamy tu 50/50 podzielonych opinii na ten temat.
Podzielność w tej kwestii mniej więcej zależy od tego czy kktoś cokolwiek rozumie z tych wyliczeń czy nie - jak rozumie to już nie uważa ,że to jest wyrzucone w błoto - byle rozumieć też rozsądnie bo papier wszystko przyjmie :wink:
A tak przy okazji pytanko:

co podłożyć pod zbrojenie fundamentu (wys. strzemiona 25cm a ławy 30cm) aby beton spokojnie dostał się po stal? Majster chce wsadzić tam kawałki cegieł ale spotkałem się z opiniš że cegły nie powinno się wrzucać do betonu bo coœ tam się dzieje złego. ( w orginale = "Lasuje się" = cokolwiek to znaczy :D) ?????
Tylko podkładki dystansowe z betonu (ew. w najgorszym wypadku kamień) lub z tworzywa - cegła z czasem w warunkach wilgotnych ulega degradacji i odsłania zbrojenie , podkładki stalowe zaś korodują i ta korozja przenosi się na zbrojenie. Betonowe podkładki dystansowe można kupić albo wykonać samemu - wtedy można zatopić w betonie kawałki drutu wiązałkowego - znacznie to ułatwia pracę później - przywiązanie do zbrojenia i brak przesuwu. Ewentualnie patne stosowany to podwieszanie zbrojenia niektórzy bawią się w podciąganie - efekt trudny do przewidzenia. Nie zapomnij o tym,że otulina bez podkładu betonowego to 75 mm a z podkładem 45 mm.

burak
17-04-2006, 20:56
zaczynam kochać to forum :lol: :D Dzieki za błysk odpowiedz.

18-04-2006, 06:47
Witam
Mój kierownik także twierdzi że styropian i ocieplenie na scianach fundamentowych to wywalona kasa... Przeœledziłem forum i mamy tu 50/50 podzielonych opinii na ten temat.
idealiści sądzą ze ocieplenie fundamentów im sie kiedys zwróci ... :-?
majac nadmiar zbędnej kasy - równie dobrze mogliby kupic np. obligacje, grac na giełdzie, lub uprawiac hazard ... a za wygraną kupić sobie pompe ciepła, solary, węgla,drzewa, gazu lub prądu ... pewniejsze to - bo na krótsza mete ...
realiści jak Twój kierownik nie sa skłonni trwonic kasy w interesy które po ilus latach moze sie zwróca ... a moze nie
uwazaja, ze pewniejszą inwestycja jest zakup samej energi ... na bieząco ... w miare potrzeb

pzdr

Geno
18-04-2006, 06:58
Witam
Mój kierownik także twierdzi że styropian i ocieplenie na scianach fundamentowych to wywalona kasa... Przeœledziłem forum i mamy tu 50/50 podzielonych opinii na ten temat.
idealiści sądzą ze ocieplenie fundamentów im sie kiedys zwróci ... :-?
majac nadmiar zbędnej kasy - równie dobrze mogliby kupic np. obligacje, grac na giełdzie, lub uprawiac hazard ... a za wygraną kupić sobie pompe ciepła, solary, węgla,drzewa, gazu lub prądu ... pewniejsze to - bo na krótsza mete ...
realiści jak Twój kierownik nie sa skłonni trwonic kasy w interesy które po ilus latach moze sie zwróca ... a moze nie

pzdr

Standardowa opinia kogoś kto tego nie zrobił podobna takowoż do śmiertelnej obrony własnego wyboru - jak ktoś wybrał BK nieomal za nie umrze w dyskusji itd. - mogę powiedzieć tyle,że nie jestem obciążony tego typu przypadłościami - mieszkam w BK i nie uważam ,że jest najlepsze - ma swoje wady i zalety jak każdy maetraił, nie mam docieplonych ścian fundamentowych i niemalże bezpośrednio czuje te straty ciepła. Magii w tym nie ma ,prosta fizyka budowli ...dostępna np. tu:
http://www.wpw.pw.edu.pl/
http://www.arkady.com.pl/index.php?

18-04-2006, 07:06
dopisałem, ze wg mnie pewniejsza inwestycją jest zakup energi - w miare potrzeb
niz izolowanie i oczekiwanie, ze np.
ceny energi wzrosą ...
cena styropianu pódzie w góre
zimy będa zimniejsze i sezon sie wydłuzy
koszty robocizny wzrosą
nie zostanie wynaleziony zaden innny sposób ograniczenia strat ciepła
w domu wszystkie okna drzwi beda zmkniete szczelnie i nikt nie będzie wietrzył ...itd itp

a moze lepiej te pieniadze przeznaczyc na solary, prąd, rekupertor ... itd itp

oszczedzac mozna na dwa sposoby ...

pzdr

Marek30022
18-04-2006, 08:26
Szalować, czy lać w ziemię. Było już wiele dyskusji na ten temat na forum. Ja szalowałem-dlaczego, bo uważałem, że tak lepiej (choć w tedy nie brałem udziału w tych dyskusjach) a i mój wykonawca nie proponował inaczej.

burak
18-04-2006, 09:14
a nie wystarczyłoby zejść z ociepleniem ścian fundamentowych do poziomu jakieś 20 cm poniżej gruntu?
Patrze na to jako laik bo jak inaczej mam patrzeć narazie.
Dom mam nie podpiwniczony poziom zero na wysokości około 80cm nad poziomem gruntu. Czyli "zimno" ma do pokonanie - 20 cm żwiru, 24 cm betonu, i znowu minimum 80cm żwiru, dodatkowo dochodzi jeszcze styropian pod posadzką no i beton na posadzce
Razem daje nam to odległość ponad 1,5 metra z przeszkodami.
Podkreślam że jestem nadal laikiem budowlanym i nie ukrywam tego.
Chyba pomyślę nad b.dobrą izolacją przeciwilgociową na ścianach fundamentowych i drenażem wokół domu niż nad pełnym ocieplaniem tych ścian.( pewnie drenażwyjdzie drożej :lol: )
Dlaczego? Żadna pleśń się nie rozwinie jak będzie sucho, żaden grzyb się nie rozwinie jak będzie sucho - to pamiętam z biologii.
Ja nie bronię rozwiązania bo na razie nie musze z tego powodu że jeszcze jestem na etapie wyboru :lol:
Pozdro.

basia1121
18-04-2006, 13:06
Wielkie dzięki dla wszystkich którzy odpowiedzieli na moje pytanie czy izolować ściany pionowe fundamentów.

martinezbb
18-04-2006, 19:18
jakie fundamenty wybrac w gruncie szybko schnącym ( kamienie,zwir) dom bedzie nie podpiwniczony ,parterowy chodzi mi czy szałowac czy bezposrednio do gruntu- wersja architekta to głebokosci 120cm wtym chudy beton,stopa fundamentowa i oczywiscie fundament.domyslam ze ktos juz zadał takie pytanie ale moze dane fundamentu są inne a co zatym idzie wasza ewentualna odpowiedz tez bedzie inna

Geno
18-04-2006, 19:28
jakie fundamenty wybrac w gruncie szybko schnącym ( kamienie,zwir) dom bedzie nie podpiwniczony ,parterowy chodzi mi czy szałowac czy bezposrednio do gruntu- wersja architekta to głebokosci 120cm wtym chudy beton,stopa fundamentowa i oczywiscie fundament.domyslam ze ktos juz zadał takie pytanie ale moze dane fundamentu są inne a co zatym idzie wasza ewentualna odpowiedz tez bedzie inna

Jeśli masz grunt niespoisty (żwiry,piaski itp.) to raczej wersja bez szalunków odpada - będzie się obsypywać. 120 cm? Albo dalekie południe albo Białystok...chyba,że mówisz o ławie fundamentowej razem ze ścianą fundamentową.

martinezbb
18-04-2006, 19:37
co do gruntu to :
1. mieszkam w bielsku-białej
2. jak robiłem obkop starego domu ( izolowałem i odrenowałem cały dom) to nic poczas prac sie nie zesypywało
3.te 120 cm to wysokosc całego funadmentu łacznie z tym co bedzie wystawc poza ziemie

burak
18-04-2006, 21:48
lej w grunt jak sie da. chyba że będziesz miał obsypane wykopy i widać będzie że pierwsza wylewka bedzie się zanosiła na 90 cm szerokości. Wtedy taniej wychodzi zaszalować :D

sowa (monikaka)
17-09-2006, 19:44
Ja też się przychylam - tylko zadbaj o dobrą izolację poziomą między ściną fundamentową, ta litą laną a tą z bloczków, a potem między bloczkami a ścianami domu.
Po to żeby nie mieć grzyba ani wilgoci w domu.

Co rozumiesz przez "dobra izolację" miedzy ławą a bloczkami?
Mam ławy wylane w grunt i co dalej przed bloczklami fundamentowymi radzisz?
:o

Tedii
17-09-2006, 23:24
Myślę że jeden z lepiej wykonanych fundamentów w wykopie pod cały budynek.
http://republika.pl/blog_uw_3055088/3061913/tr/szal4.jpg
http://republika.pl/blog_uw_3055088/3061913/tr/szal2.jpg
http://republika.pl/blog_uw_3055088/3061913/tr/szal1.jpg
http://republika.pl/blog_uw_3055088/3061913/tr/fund1.jpg
http://republika.pl/blog_uw_3055088/3061913/tr/fund2.jpg